Niezależnie od tego, czy właśnie adoptowałeś nowego szczeniaka, czy miałeś psy przez całe życie, na tej liście wskazówek dotyczących pielęgnacji psa z pewnością znajdzie się coś, czego nie wiesz – ale powinieneś.

Jako ktoś, kto pracuje w szpitalach dla zwierząt od ponad 10 lat i zapalony #miłośnik psów, obiecuję, że ta ogromna lista 39 wskazówek dotyczących pielęgnacji psów pomoże Ci być lepszym rodzicem dla pupila.

 

Oto, co znajdziesz poniżej:

 • Wskazówki dotyczące zdrowia psa
 • Sprzątanie i zabezpieczenie szczeniąt
 • Ćwiczenia i stymulacja umysłowa
 • Tworzenie więzi
 • Trening
 • Pielęgnacja zimowa
 • Pielęgnacja letnia
 • Bezpieczeństwo psa
 • Porady zdrowotne dla psów

 

 1. Nie przekarmiaj psa, znacząco wpłynie to na jego zdrowie i szczęście

Ponad 50% psów w Ameryce jest otyłych, a liczba ta stale rośnie. Psy z nadwagą są narażone na zwiększone ryzyko zaburzeń metabolicznych, chorób układu krążenia, chorób stawów, obniżonego układu odpornościowego i wielu innych problemów zdrowotnych. Są też mniej mobilne i nie mogą biegać, bawić się ani wykonywać innych czynności tak bardzo, jak by chciały. Wyświadcz swojemu zwierzakowi przysługę, nakarm je ilością zalecaną przez weterynarza i nie poddawaj się tym błagającym oczom, gdy proszą o więcej!

 

 1. Dotknij nosa psa

Nos Twojego psa powinien być mokry. Poziom wilgoci będzie się różnić w zależności od psa i pory roku, ale zdrowy pies będzie miał chłodny i lekko mokry nos, ponieważ psy wydzielają pot przez nos, aby się ochłodzić.

 

 1. Umawiaj się na coroczne wizyty u weterynarza

Pozwól ekspertom regularnie badać Twojego psa w celu sprawdzenia go pod kątem wszelkich problemów zdrowotnych i dostarczenia najlepszych, spersonalizowanych informacji, aby Twoje cenne szczenię było zdrowe przez wiele lat.

 

 1. Zrób zestaw „pierwszej pomocy dla zwierząt”

Wypadki i sytuacje awaryjne się zdarzają, a przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, aby pomóc Twojemu psu, jest kluczowym krokiem w byciu odpowiedzialnym właścicielem zwierzaka. Jest to szczególnie ważne, jeśli zabierasz psa na piesze wycieczki lub na kemping, gdy możesz być daleko od źródła pomocy. Zestaw pierwszej pomocy dla zwierząt domowych to coś, co każdy psi rodzic powinien mieć.

 

 1. Wykup ubezpieczenie dla zwierząt

Nagłe i nieoczekiwane wypadki i choroby często kosztują od 800 do 1500 USD. Ponieważ aż jedna trzecia zwierząt domowych potrzebuje leczenia na skutek nagłych wypadków każdego roku, może to szybko stać się obciążeniem finansowym. Ubezpieczenie zwierząt może pomóc w pokryciu tych nieoczekiwanych kosztów, leków na receptę, długotrwałych schorzeń i nie tylko, co czyni je ważną inwestycją dla futrzastych członków Twojej rodziny.

 

 1. Myj zęby psa

Szczotkowanie zębów u psa jest często pomijaną czynnością, ale ma ogromne znaczenie dla jego ogólnego stanu zdrowia i unikania kosztownych zabiegów stomatologicznych w przyszłości. Uczyń to częścią jego normalnej rutyny i upewnij się, że używasz pasty do zębów stworzonej specjalnie dla psów. Przy odrobinie czasu i treningu mycie zębów może być zabawną czynnością dla Twojego zwierzaka każdego dnia!

 

 1. Przygotuj plan awaryjny

Myślenie o tym może nie być zbyt przyjemne, ale ważne jest, aby mieć plan dla swojego psa na wypadek, gdyby coś Ci się stało. Zrób listę ważnych informacji na temat stylu życia Twojego pupila, w tym jak często jest karmiony, ile karmy mu podajesz, leki, numer telefonu weterynarza itp. Przekaż kopie tej informacji komuś, kto może zająć się Twoim psem w nagłych przypadkach. Warto również zapytać i upewnić się, że masz co najmniej jedną lub dwie osoby mieszkające w pobliżu, które mogą pomóc Twojemu psu w danym momencie.

 

 1. Niech zabawa ma jakiś cel

Głaszcząc i bawiąc się z psem, zwłaszcza gdy jest młody, celowo baw się jego łapami, uszami i pyskiem. Robiąc takie rzeczy, jak dotykanie ich łapek, palców i pazurków podczas pozytywnych doświadczeń w trakcie zabawy, sprawi, że znieczulisz je na dotyk w tych obszarach, gdy nadejdzie czas na przycinanie pazurków. Spojrzenie w ich uszy i usta i przyzwyczajanie do tego, że są traktowane w ten sposób, znacznie ułatwi weterynarzowi zbadanie psa, gdy przyjdzie czas na wizyty kontrolne. Ułatwi to pracę weterynarza, szczeniak będzie mniej zestresowany podczas badania, a weterynarz bardziej skłonny do wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w przypadku, gdy z psem będzie coś nie tak.

 

Sprzątanie i zabezpieczenie przedmiotów przed szczeniętami

 

 1. Zabezpiecz swoje śmieci

Psy przyciąga pyszny zapach śmieci i mogą jeść rzeczy toksyczne, szkodliwe lub niestrawne , więc upewnij się, że śmieci są zabezpieczone. Spożycie ciał obcych lub substancji toksycznych może prowadzić do kosztownych operacji w nagłych wypadkach.

 

 1. Daj swojemu psu bezpieczną przestrzeń

Wyznacz w domu strefę o umiarkowanej temeraturze z legowiskiem lub kocem dla psa, kilkoma zabawkami i miską na wodę, w której pies czuje się bezpiecznie i może z łatwością ucinać sobie drzemkę w ciągu dnia. Pomoże to Twojemu psu uspokoić się podczas stresujących sytuacji, takich jak imprezy, płacz dziecka lub burza. Jeśli Twój pupil został uratowany i był w schronisku lub gdy dołączył do Twojej rodziny w transporterze, trzymanie transporterka otwartego i dostępnego nawet wtedy, gdy nie jest już potrzebny do szkolenia, może zapewnić mu idealne miejsce tylko dla niego, za które będzie wdzięczny.

 

 1. Pozamykaj toksyczne produkty

Zawsze trzymaj chemię gospodarczą, taką jak środki czyszczące i pestycydy, poza zasięgiem psa. Wiele sprytnych psów może i dostanie się do produktów przechowywanych pod zlewem lub w garażu. Spróbuj użyć zamków zabezpieczających przed dziećmi, aby zamknąć szafki z toksycznymi produktami.

 

 1. Regularnie pierz rzeczy swojego psa

Zarazki, brud, pyłki i inne substancje lądują na posłaniu Twojego psa, miękkich zabawkach i kocach. Upewnij się, że pierzesz te przedmioty co tydzień, aby były świeże i czyste. Jeśli Twój pupil cierpi na sezonowe alergie, może to być szczególnie pomocne w zmniejszeniu ekspozycji na pyłki.

 

 1. Trzymaj psa z dala od ludzkiego jedzenia

Wiele pokarmów dla ludzi, takich jak czekolada, awokado lub cebula, jest toksycznych dla psów i może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Trzymaj żywność dla ludzi poza zasięgiem i bądź szczególnie ostrożny z gumami i cukierkami, ponieważ wiele z nich zawiera ksylitol, który jest substancją podobną do cukru, toksyczną dla psów. Nie karm swojego psa pokarmem ludzkim celowo, chyba że zaleci to lekarz weterynarii. Niektóre pokarmy dla ludzi, takie jak zwykły kurczak, dynia w puszkach lub zwykły ryż, mogą być celowo polecane przez weterynarza z określonych powodów, takich jak zaburzenia trawienia, biegunka, aby ukryć leki doustne lub jako bardzo motywujące przysmaki treningowe w niewielkich ilościach. W takich przypadkach „pokarm dla ludzi” może być odpowiedni dla Twojego psa, ale z pewnością nie musi on lizać twojego talerza do czysta ani zjadać resztek.

Dla małych psów mamy karmę Juliet, a dla średnich karmę Ted. Wypróbuj je i zadbaj o zdrowe i szczęśliwe życie swojego psa na długie lata!

 

Ćwiczenia i stymulacja umysłowa

 

 1. Wyprowadzaj psa dla zapewnienia mu zdrowia i szczęścia

Regularne spacery zapewniają psu wiele korzyści, w tym zapobiegają nudzie, wspomagają przewód pokarmowy, utrzymują zdrowszą wagę i pomagają spalić nadmiar energii. Dając im możliwość wykorzystania tego w kreatywny sposób, możesz zauważyć, że złe zachowania, takie jak żucie, szczekanie lub kopanie, również się zmniejszą.

 

 1. Walcz z nudą, dodając urozmaicenia

Przerwij normalną rutynę swojego psa, dodając dodatkowe spacery lub wycieczki. Zabierz go do miejsca przyjaznego psom lub zdecyduj się na zmiane scenerii. Zabieraj go ze sobą na sprawunki i zmieniaj zabawki, aby był pobudzony psychicznie.

 

 1. Rzuć mentalne wyzwanie swojemu psu

Podobnie jak my, psy potrzebują dużo stymulacji umysłowej, aby zachować szczęście i zdrowie. Daj swojemu psu zabawkę-puzzle, naucz go nowych sztuczek i graj z nim w nowe gry, aby był zawsze zaangażowany. Zabawki-puzzle to fantastyczny sposób, aby dać psu coś fajnego do robienia, gdy nie możesz poświęcić im 100% uwagi.

 

 1. Spowalnianie jedzącego zbyt szybko pupila

Jeśli Twój pies lub szczeniak bardzo szybko zjada posiłki, zwiększa ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych lub rozstrojów, które mogą prowadzić do wymiotów. Spowolnienie jedzenia psa jest dobre dla zdrowego układu trawiennego i można to łatwo zrobić. Jedną z opcji jest zakup karmnika z  puzzlami w sklepie zoologicznym lub w Internecie. Alternatywnie, tanim i łatwym rozwiązaniem jest po prostu włożenie do miski dużej piłki tenisowej. Zarówno piłka, jak i puzzle będą działać w podobny sposób, przez co pies będzie musiał obejść niejadalną przeszkodę, aby zjeść posiłek.

 

 1. Ćwiczcie razem

Ścigaj się z psem w parku, wypróbuj psią jogę, wchodź ze swoim pupilem po schodach lub zabierz go na pełną przygód wędrówkę. Oboje będziecie czerpać korzyści z ćwiczeń podczas wspólnej zabawy.

 

Tworzenie więzi

 

 1. Bądź przyjacielem swojego psa

Psy potrzebują miłości i uczucia, aby się rozwijać. Upewnij się, że spędzają dużo czasu w domu z Tobą i Twoją rodziną. Daj im uwagę, smakołyki i graj z nimi w gry.

 

 1. Miej do nich cierpliwość

To może być trudne, gdy Twój pies zaczyna broić lub nie uczy się nowej techniki treningu, ale przy odrobinie wdzięku i cierpliwości będzie bardziej skłonny do dalszych prób. Jeśli czujesz się sfrustrowany, zrób sobie przerwę od treningu i rozważ skonsultowanie się z weterynarzem lub lokalnym specjalistą ds. szkoleń. Psy są bardzo dobre w czytaniu naszej mowy ciała i nie będą dobrze reagować na trening, jeśli jesteś spięty lub zły.

 

21.Przebywaj z nim, gdy je

Psy są z natury zwierzętami stadnymi, a ty należysz do ich stada. Trzymaj się blisko pupila, gdy je i uczyń z tego ciągły regularną aktywność. Wybredni zjadacze mogą również wykazywać większe zainteresowanie swoim jedzeniem, gdy zobaczą, że Ty jesteś zainteresowany.

 

Trening

 

 1. Oklaskuj swojego zwierzaka, gdy z powodzeniem załatwia się na zewnątrz

Trening z załatwianiem się może być trudny, szczególnie w przypadku upartych ras psów. Oklaskuj i kibicuj swojemu psu, gdy wychodzi na zewnątrz i za każdym razem załatwia swoje swoje interesy, a on będzie chętnie kontynuował to zachowanie, aż stanie się nawykiem. W przypadku psów, które uczą się  porządnie zachowywać w domu, weź ze sobą smakołyki na zewnątrz i natychmiast nagradzaj psa, gdy skończy sikać lub robić kupę w miejscu, które aprobujesz. Jeśli robisz to za każdym razem i wyprowadzasz szczeniaka wystarczająco często (w tym po każdym posiłku, po każdym piciu wody i przynajmniej co 4-6 godzin), dalszy trening w domu będzie znacznie łatwiejszy.

 

 1. Spraw, aby trening był zabawą

Stosuj zamiennie smakołyki, nagrody i pochwały. Jeśli postrzegają trening jako grę, a nie coś, podczas czego są karceni, będą się lepiej bawić, a ty zobaczysz lepsze wyniki. Może się również okazać, że dzięki temu procesowi Twój pies lepiej reaguje na różne rodzaje nagród. Podczas treningu zawsze nagradzaj pozytywne zachowanie smakołykami, klikerem, zabawkami/lub pochwałami słownymi i po prostu ignoruj ​​złe zachowanie. Nauczą się, że jeśli chcą nagrody, muszą zrobić to, o co je prosisz.

 

 1. Konsekwentne szkolenie to podstawa

Zdecyduj, jakie są „domowe zasady” dla Twojego psa i trzymaj się ich! Czy Twój pies będzie mógł przebywać na meblach, we wszystkich częściach domu lub w pobliżu rodziny podczas obiadu? Trzymaj się tych samych poleceń treningowych i zasad podczas szkolenia psa, aby uniknąć pomyłek. Upewnij się, że wszyscy członkowie Twojej rodziny są po tej samej stronie i zgodzili się konsekwentnie przestrzegać zasad, aby uniknąć wprowadzania w błąd swojego szczeniaka lub utrwalania złego zachowania.

 

 1. Natychmiast popraw złe zachowanie

Psy mają krótką pamięć i jeśli zbesztasz je za zrobienie czegoś złego pięć minut później, nie połączą łajania ze złym zachowaniem. Udziel im nagany tylko wtedy, gdy złapiesz je na gorącym uczynku. Z drugiej strony, zawsze dawaj swojemu psu pochwały i nagrody od razu za dobre zachowanie, aby zachęcić go do powtarzania tego zachowania.

 

Wskazówki dotyczące zimowej pielęgnacji

 

 1. Nawilż łapy psa

Zimna pogoda może powodować pękanie łap psa z powodu suchego powietrza. Spróbuj nawilżać łapy psa miejscowo produktami nawilżającymi, aby złagodzić dyskomfort, zwłaszcza jeśli wydają się szorstkie lub bolesne po tym, jak Twój pupil był na zewnątrz.

 

 1. Ogranicz ich czas na zewnątrz

Psy są podatne na odmrożenia, szczególnie łap, uszu i ogona. Nawet psy o grubych futrach nie powinny być pozostawiane na zewnątrz przez dłuższy czas w chłodne dni. Kiedy poczujesz chłód, weź ze sobą psa do środka, ponieważ prawdopodobnie mu też jest zimno.

 

 1. Uważaj na lód i zimową sól

Zarówno lód, jak i zimowa sól na chodnikach mogą powodować pęknięcia lub oparzenia na poduszkach łap Twojego psa. Wytrzyj łapy psa po każdej wyprawie na zewnątrz i upewnij się, że nie próbuje jeść soli z ziemi lub zlizać jej z łap. Jeśli powoduje to stały dyskomfort Twojego psa, rozważ zainwestowanie w parę butów dla psów, aby chronić wrażliwą skórę łapek. Tworzą również bezpieczną dla zwierząt sól do jazdy i chodników, których można używać w domu. Na rynku istnieje także sól bezpieczna dla zwierząt  – jest nietoksyczna dla łapek zwierząt domowych i nie jest szkodliwa, jeśli przypadkowo zjedzą jej odrobinę.

 

 1. Rozważ zakup swetra dla psa

Wiele psów ma grubą sierść, która utrzymuje je w cieple nawet w najzimniejsze miesiące, ale nie wszystkie nasze psiaki mają wystarczająco dużo futra, aby znosić zimno. Każdy pies może dostać hipotermii, a w zależności od tego, gdzie mieszkasz i rasy Twojego psa, Twój pupil może skorzystać z płaszcza lub swetra podczas zimy. Niektóre wczesne objawy hipotermii, które mogą wskazywać, że Twój pies może potrzebować dodatkowej ochrony , obejmują dreszcze, szybki oddech, zimne w dotyku uszy i stopy, zwiększone oddawanie moczu i sterczącą sierść. Wiele psów uwielbia zimowe płaszczyki lub swetry –  będą wyglądać uroczo i będą miały jeszcze lepszą ochronę na zimową zabawę.

 

Porady dotyczące pielęgnacji letniej

 

 1. Utrzymuj psa w chłodzie

Psy nie pocą się tak jak my. Zamiast pocić się na całym ciele, jak to robią ludzie, pocą się przez opuszki łap i polegają na dyszeniu, aby uwolnić ciepło. Zapewnienie psom dostępu do cienia i ochłody, jak w basenie dla dzieci wypełnionym wodą lub lodem, to świetny sposób, aby Twój pupil mógł bezpiecznie cieszyć się świeżym powietrzem w cieplejszych miesiącach. Monitoruj go uważnie podczas upałów i zabieraj do środka, jeśli nadmiernie dyszy, aby zapobiec udarowi cieplnemu, stresowi i odwodnieniu.

 

 1. Zapewnij im stałe źródło wody

Odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne dla psów i może nastąpić szybko. Upewnij się, że Twój pies ma łatwy dostęp do czystej, świeżej wody przez cały dzień, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zwróć uwagę, czy nadmiernie dyszy, traci zainteresowanie jedzeniem lub ma suchy nos. Pamiętaj, aby skontaktować się ze swoim weterynarzem, jeśli zauważysz takie lub inne nietypowe zachowanie psa podczas fal upałów.

 

 1. Unikaj toksycznych glonów

Glony, jeśli zostaną połknięte, mogą być szkodliwe, a w niektórych przypadkach śmiertelne dla psów. Kuszące jest zabranie psa nad staw lub jezioro w gorące lato, ale zawsze najpierw sprawdź w lokalnym wydziale parków i rekreacji wszelkie ostrzeżenia środowiskowe dotyczące toksycznych alg, uzdatniania wody lub szkodliwych pestycydów w wodzie i wokół niej.

 

 1. Uważaj na łapki pupila

Opuszki psich łap są wrażliwe na ciepło i mogą się poparzyć podczas chodzenia po gorących powierzchniach. Jeśli nie możesz wygodnie położyć gołej ręki lub stopy na gorącej ziemi na zewnątrz, powierzchnia jest zbyt gorąca, aby pies mógł po niej chodzić. W takich przypadkach podczas wyprowadzania psa wybierz trawę, ziemię lub zadaszone ścieżki.

 

 1. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie

Temperatura wewnątrz samochodu może szybko stać się niebezpieczna, a nawet śmiertelna dla Twojego psa. Nigdy nie zostawiaj go w samochodzie bez nadzoru, nawet z  otwartymi szybami, ponieważ mogą łatwo ulec udarowi cieplnemu. Nawet gdy temperatura na zewnątrz wynosi tylko 25 stopni, w ciągu 20 minut może przekroczyc 30. Latem samochody mogą osiągnąć śmiertelną temperaturę w ciągu kilku minut.

 

Bezpieczeństwo psów

 

 1. Nigdy nie pozwól swojemu psu jeździć z tyłu ciężarówki

Każdego roku około 100 000 psów umiera z powodu jazdy na platformie ciężarówki, niezależnie od tego, czy jest to wypadnięcie z ciężarówki, czy uderzenie przez gruz. Nie uwzględnia to wielu innych rannych w innych typach pojazdów. Prosimy o trzymanie psa w samochodzie przy sobie, najlepiej unieruchomionego w jakiś sposób. W zależności od wielkości psa, temperamentu lub długości jazdy, możesz bezpiecznie trzymać psa w klatce lub transporterze, o ile jest bezpieczny i nie może ślizgać się po samochodzie w przypadku ostrego zakrętu lub wypadku. Alternatywnie, możesz zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo, kupując mu  specjalne pasy bezpieczeństwa, które zapina się bezpośrednio na jego uprząż, co zapewni mu bezpieczne utrzymanie się w siedzeniu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego, które miejsce jest najbezpieczniejsze do jazdy samochodem, zawsze możesz skonsultować się z weterynarzem.

 

 1. Zawsze miej przy sobie identyfikator psa

Nigdy nie wiesz, jak ważny jest identyfikator, dopóki nie zostaniesz oddzielony od swojego psa. Poświęć trochę czasu na przygotowanie identyfikatora z numerem telefonu, imieniem psa i numerem telefonu weterynarza. Upewnij się, że te informacje są aktualne.

 

 1. Załóz pupilowi microczip

Wypadki się zdarzają, a psy mogą wypiąć się z obroży. Jeśli Twój pies zgubi się, ale ma mikroczip, klinika weterynaryjna lub schronisko dla zwierząt przeskanuje wszystkie znalezione zwierzęta w poszukiwaniu mikroczipów i może sprawdzić Twoje dane osobowe by skontaktować się z Tobą, jeśli Twój pies je posiada. W najgorszym przypadku mikroczip potwierdzi również, że Twój pies został skradziony. Są niedrogie, bezbolesne i łatwe jak podanie szczepionki.

 

 1. Trzymaj psa na smyczy przez cały czas w miejscach publicznych

Nawet najbardziej posłuszny pies może zacząć biec, jeśli zobaczy innego psa, człowieka lub zwierzę. Bądź odpowiedzialny i trzymaj psa na smyczy w miejscach publicznych, aby uniknąć zgubienia pupila lub wypadków i urazów, takich jak bójki psów, uderzenia pojazdów lub inne fizyczne obrażenia.

 

 1. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed wypróbowaniem nowych produktów spożywczych lub leków

Zmiany diety lub leków mogą powodować wiele problemów zdrowotnych u Twojego zwierzaka, jeśli nie zostaną podane prawidłowo lub zgodnie z instrukcjami weterynarza. To Ty najlepiej znasz swojego zwierzaka i chcesz mu zapewnić najlepszą możliwą karmę, suplementy i niezbędne leczenie. Najlepszym sposobem na to jest skonsultowanie się z zespołem weterynaryjnym w sprawie wszelkich zmian, które chcesz wprowadzić i wyjaśnienie, dlaczego. W ten sposób Twój weterynarz może upewnić się, że masz bezpieczny produkt i plan, a także odnotować zmiany w dokumentacji medycznej Twojego zwierzaka. Jeśli Twój pies zachoruje lub zrani się, Twój weterynarz będzie miał najdokładniejsze aktualne informacje na temat zdrowia i stylu życia Twego pupila.

 

Zadbaj o swojego szczeniaka

Opieka zdrowotna wysokiej jakości dla Twojego psa jest jednym z najważniejszych obszarów, w których należy wspierać psa przez całe jego życie, od szczenięcia po seniora. Zdecydowanie zalecamy również rozważenie karmy super premium dla psów, aby jak najlepiej karmic ukochanego pupila. Nie ma nic gorszego niż widzieć swojego psa chorego i wiedzieć, że mogłeś zrobić więcej. Ponieważ na rynku jest tak wiele karm dla psów i trudno je wybrać, z całego serca proponujemy karmy dla psów CricksyDog. Co miesiąc spożywa je ponad 100 000 psów, a my pomogliśmy wielu psiakom przezwyciężyć alergię pokarmową i wieść zdrowe i szczęśliwe życie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii