Zakażenie salmonellą (salmonellozą) wywoływane jest przez bakterie salmonelli. Można je znaleźć w surowym mięsie i jajach, ale można je również przenieść z odchodów lub śliny zakażonego zwierzęcia. Jeśli twój pies wymiotuje lub ma krwawą biegunkę, może mieć infekcję salmonellą. Utrzymuj go nawodnionym, umyj ręce mydłem i wodą po kontakcie z psem i poinformuj o tym swojego weterynarza.

 

Objawy zakażenia salmonellą u psów

Psy z salmonellozą mogą być całkowicie bezobjawowe, nie dając żadnych oznak, że są zakażone. Psy, które mają objawy, mogą wykazywać różne objawy w zależności od ciężkości infekcji. Jeśli będą wykazywać objawy, prawdopodobnie  będą to jedne  z podanych poniżej – w ciągu pierwszych 72 godzin od zakażenia:

  • Gorączka
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Senność
  • Odwodnienie
  • Utrata apetytu
  • Depresja
  • Zmniejszona aktywność

 

Przyczyny zakażenia salmonellą u psów

 Bakteriami salmonelli można się zakazić przez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa, ale mogą być również przenoszone przez skażoną żywność, surowe jaja oraz odchody lub ślinę zakażonego zwierzęcia. Psy są również narażone na ryzyko przedostania się przez wycofaną ze sprzedaży karmę dla zwierząt domowych oraz mokrą karmę nieprzechowywaną w lodówce. Zakażone psy mogą przez pewien czas po zakażeniu wydalać bakterie w kale i ślinie.

Psy o słabym układzie odpornościowym, takie jak szczenięta i starsze psy lub psy przyjmujące antybiotyki, są bardziej podatne na zakażenie salmonellą.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zatrujesz swojego psa niepotrzebnie, wybierz jedną z naszych karm dla psów. Zawsze wykonujemy testy laboratoryjne, aby mieć 100% pewność, że nasze karmy dla psów nie zawierają salmonelli ani zbędnych bakterii.

 

Diagnoza zakażenia salmonellą u psów

Niektóre z pierwszych objawów, które możesz zauważyć, to dziwne zachowanie, gorączka, wymioty i nieustanna biegunka. Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i przynieś ze sobą świeżą próbkę kału. Objawy zakażenia salmonellą można pomylić z innymi problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zapalenie żołądka i jelit, pasożytami lub alergiami pokarmowymi, więc Twój weterynarz będzie musiał przeprowadzić serię testów, aby zdiagnozować salmonellozę.

Weterynarz zapyta Cię o historię Twojego psa i jakie objawy mogłeś zauważyć. Daj mu znać, jeśli Twój pies zjadł surowe mięso lub jajka, wycofana ze sprzedaży karmę dla zwierząt lub miał kontakt z jakimikolwiek zwierzętami, które mogły być zarażone. Weterynarz pobierze próbki moczu i kału do badań, co wykluczy inne schorzenia. W ciężkich przypadkach lub w przypadku sepsy weterynarz może również wykonać posiew krwi.

 

Leczenie infekcji salmonellą u psów

Większość łagodnych przypadków można leczyć w domu, po prostu upewniając się, że Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość płynów podczas rekonwalescencji. Straci dużo płynów przez wymioty i biegunkę, więc upewnij się, że masz dużo czystej, świeżej wody. Twój weterynarz może przepisać antybiotyki, aby pomóc zwalczyć infekcję lub zapobiec wstrząsowi anafilaktycznemu, w zależności od stopnia infekcji.

Ciężkie przypadki mogą wymagać hospitalizacji. Silnie odwodnione psy mogą wymagać dożylnej terapii płynami, a te, u których rozwinęła się infekcja krwi lub sepsa w wyniku zakażenia salmonellą, mogą wymagać przetoczenia osocza lub krwi. Większość psów, które zarażą się salmonellą, w pełni wyzdrowieje, ale wyniki mogą nie być tak dobre dla psów, u których rozwinęła się sepsa.

 

Rekonwalescencja po zakażeniu salmonellą

Gdy Twój pies wraca do zdrowia w domu, musisz zapewnić mu dużo czystej wody, aby się nie odwodnił. Być może będziesz musiał ograniczyć ilość jedzenia przez kilka pierwszych dni po postawieniu diagnozy, ale gdy stanie się silniejszy, możesz stopniowo dawać mu więcej, aż wróci do jedzenia takich ilości, jak wcześniej.

Ponieważ bakterie salmonelli mogą być przenoszone przez kał i ślinę, powinieneś nosić odzież ochronną, taką jak rękawiczki podczas kontaktu z psem. Umyj ręce mydłem i wodą po dotykaniu czegokolwiek, czego dotknął Twój pies (zabawek, misek itp.) i unikaj lizania. Podczas zmywania naczyń psa używaj szczotki przeznaczonej tylko dla psa i staraj się nie używać zlewów, z których korzysta twoja rodzina (rozważ użycie węża na zewnątrz). Odchody i ślina Twojego psa mogą przenosić bakterie salmonelli nawet przez tygodnie po tym, jak został zarażony.

Twój weterynarz może chcieć zobaczyć ponownie  psa w celu kontroli. W zależności od postępów, jakie poczynił, może zdecydować o pobraniu kolejnych próbek moczu lub kału, aby upewnić się, że infekcja ustąpiła.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie