Niezależnie od tego, czy Twój pies ma zdiagnozowane napady padaczkowe, czy też po raz pierwszy doświadcza takiego epizodu, może być trudno zachować rozsądek. W rzeczywistości właściciele często wyrządzają więcej szkody niż pożytku, próbując pomóc swojemu psu podczas ataku.

Dr Pippa Elliott, weterynarz z 30-letnim doświadczeniem, podzieliła się podstawowymi zasadami ochrony psa i minimalizowania skutków napadów padaczkowych.

 

Dbaj o bezpieczeństwo psa

Przede wszystkim ważne jest, aby chronić psa przed obrażeniami podczas napadu. Wiele psów wysyła fizyczne i behawioralne wskaźniki w fazie przednapadowej (zanim rozpoczną się drgawki). Jeśli zauważysz oznaki niepokoju, takie jak skomlenie, chodzenie lub dyszenie, skorzystaj z okazji, aby poprowadzić psa w bezpieczne miejsce, zanim zacznie się atak.

Najlepsze są otwarte, wyłożone wykładziną przestrzenie z dala od klatek schodowych. Jeśli to możliwe, oczyść obszar z przedmiotów, które mogą ulec przewróceniu oraz twardych mebli o ostrych krawędziach, które mogą potencjalnie spowodować obrażenia. Jeśli Twój pies siedzi na kanapie lub łóżku, opuść go na podłogę (jeśli jest to bezpieczne), aby zapobiec upadkowi. Podłogi z twardego drewna lub płytek mogą być wygodniejsze, jeśli położysz na nich stary koc lub ręcznik.

Uwaga: Nie próbuj przenosić psa, jeśli napad już się rozpoczął, ponieważ istnieje ryzyko przypadkowego ugryzienia. Jeśli przeniesienie psa w bezpieczniejsze miejsce nie jest bezpieczne, improwizuj, wyściełając obszar i blokując potencjalne zagrożenia za pomocą poduszek i koców.

 

Minimalizuj bodźce

Podczas napadu mózg psa jest zalewany nieprawidłowymi sygnałami elektrycznymi. Wszelkie dodatkowe bodźce w postaci światła, dźwięku czy dotyku mogą w rzeczywistości przedłużyć czas jego trwania.

Chociaż instynktownie chcesz pocieszyć psa, możesz być pewien, że nie odczuwa on bólu i najprawdopodobniej nie jest świadomy napadu z powodu zmienionej świadomości. Podczas drgawek może ugryźć się w język, ale połknięcie lub zakrztuszenie się językiem nie stanowi ryzyka.

Dr Elliott zaleca, aby pokój był jak najspokojniejszy poprzez:

  • Usunięcie innych zwierząt domowych i ludzi
  • Wyłączenie telewizora lub radia
  • Przyciemnienie świateł
  • Zasuniete zasłony
  • Nie dotykanie psa
  • Zachowanie spokoju

 

Czas wydarzenia

Każda sekunda napadu może wydawać się wiecznością, ale w rzeczywistości zwykle trwa od kilku sekund do kilku minut. Lekarze weterynarii zalecają określenie czasu trwania w celu ustalenia, czy jest to nagły wypadek. Pomocne może być również sfilmowanie napadu  telefonem, ponieważ może to dostarczyć przydatnych informacji weterynarzowi.

 

Wiedz, kiedy należy wybrać się do weterynarza

Większość napadów nie zagraża życiu, ale wskazują na problem medyczny. Jeśli Twój pies doświadczy napadu padaczkowego po raz pierwszy lub mógł być narażony na działanie toksyny, natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii.

W przypadku psów z istniejącymi zaburzeniami napadowymi weterynarze uznają za stan nagły, gdy epizody trwają dłużej niż pięć minut lub pies ma więcej niż trzy napady w ciągu 24 godzin.

 

Prowadź dziennik

W przypadku psów, u których napady padaczkowe powracają, pomocne może być prowadzenie szczegółowego dziennika wszelkich zachowań podobnych do napadów, które dasz radę zaobserwować, aby pomóc weterynarzowi zdiagnozować problem i / lub określić opcje leczenia.

Dołącz informacje takie jak:

  • Długość każdej fazy
  • Jaki rodzaj napadów obserwujesz (konwulsje, „gryzienie much” itp.)
  • Czy doszło do utraty kontroli nad pęcherzem lub jelitami?
  • Zachowanie przed, po i pomiędzy napadami

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii