Tylko dlatego, że Sylwester oznacza zabawne przyjęcie dla Ciebie, Twojej rodziny i przyjaciół, dodatkowe towarzystwo, głośna muzyka i śmiech, a następnie fajerwerki w najbliższym otoczeniu mogą okazać się stresujące i wywołujące strach u Twoich zwierząt.

Pomóż swoim kotom i psom zachować bezpieczeństwo i relaks podczas świątecznych przyjęć, postępując zgodnie z niektórymi z poniższych wskazówek.

1. Trzymaj swoje zwierzęta w domu! Wiele zwierząt uważa, że fajerwerki, tłumy ludzi i odgłosy imprezowania są przytłaczające i wywołuje w nich niepokój oraz strach. Jeśli Twój pies lub kot woli spędzać czas w domu, spokojnie leżąc na kanapie pozwól mu zostać w domu w sylwestra, gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

2. Jeśli musisz zabrać zwierzaka na zewnątrz, trzymaj go bezpiecznie na smyczy lub w transporterku. Niektóre zwierzęta są ciekawskie i mogą chcieć dołączyć do tłumu lub źródła hałasu. Inne uciekną od obcych ludzi i głośnych dźwięków. Jeśli Twój pies lub kot nie ma bezpiecznych szelek i myślisz, że może łatwo wyślizgnąć się z obroży i smyczy, prawdopodobnie najlepiej pozwolić mu zostać w domu.

3. Jeśli podróżujesz, imprezujesz poza domem, a Twój zwierzak musi iść z Tobą, znajdź „bezpieczne miejsce” dla swojego zwierzaka z dala od obcych, głośnej muzyki i hałaśliwych uroczystości.

4. Upewnij się, że Twój zwierzak nie będzie spożywać pokarmów nasączonych alkoholem ani wypijać resztek napojów alkoholowych. Według infolinii Pet Poison Helpline alkohol może być toksyczny zarówno dla psów, jak i kotów, powodując objawy, takie jak ślinotok, mdłości lub wymioty, wzdęty brzuch, niskie ciśnienie krwi, osłabienie i zapaść, możliwa jest także śpiączka i śmierć. Natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli podejrzewasz, że twoje zwierzę połknęło jakikolwiek alkohol.

5. Uważaj na tłuste potrawy (na przykład szynkę, wołowinę i tłuszcz z kurczaka oraz kości), które Twój futrzany towarzysz może pomylić z wyjątkowo smacznym przysmakiem. Tłuste pokarmy mogą powodować problemy trawienne u Twojego zwierzaka, powodując wymioty, biegunkę i wzdęcia. Ponadto wiadomo, że po rozerwaniu zębami ugotowane kości mogą spowodować rozdarcie tkanki jelitowej, żołądka i przełyku. Kości mogą również utknąć między zębami i w szczęce, w przełyku, żołądku i jelitach i zakończyć się blokadami, które wymagają interwencji chirurgicznej, aby uratować życie zwierzęcia.

6. Strzeż się dekoracji noworocznych, w tym tych wszystkich błyszczących serpentyn, emiterów hałasu, jasnych balonów i szeleszczących świecidełek. Zwierzęta używają pyska i języka do badania dziwnych nowych przedmiotów, a połknięcie tych przedmiotów jest bardzo łatwe i może być zachęcające, co powoduje takie same problemy z trawieniem, jak w przypadku kości.

7. Aktualizuj mikrochipy i etykiety szczepień swoich zwierząt. Imprezy oznaczają, że drzwi często się otwierają. Nawet jeśli rozważnie zawiesiłeś na drzwiach sypialni tabliczkę z napisem „Nie otwierać” lub jeśli Twoje zwierzęta znajdują się bezpieczne w klatce/transporterze z w sypialni, zdarzają się wypadki. Upewnij się, że identyfikator zwierzaka i informacje o mikroczipie zawierają aktualny adres i numer telefonu.

8. Zachowuj się zgodnie ze zwykłym harmonogramem karmienia, spania i wypróżniania. Im ściślej zwierzak trzyma się regularnego rozkładu zajęć, tym mniej prawdopodobne jest, że będzie odczuwać niepokój.

9. Stosuj holistyczne terapie uspokajające dla swoich zwierząt. Melisa, rumianek, lawenda i waleriana to naturalne zioła, które można bezpiecznie dodawać do posiłków Twojego zwierzaka, aby rozluźnić nerwy i sprawić, że twój pupil będzie bardziej spokojny.

10. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o podawaniu zwierzęciu leków przeciwlękowych podczas hucznych świąt. Istnieje kilka różnych rodzajów leków dostępnych dla zwierząt. Benzodiazepiny (zazwyczaj Valium®) działają szybko i mogą być stosowane w razie potrzeby lub w połączeniu z lekami o dłuższym działaniu w celu szybszej reakcji i gdy potrzebna jest nieco większa interwencja. Istnieją również leki dostępne bez recepty (w szczególności difenhydramina lub Benadryl®), które mogą być skuteczne. Uwaga: NIE próbuj samodzielnie podawać swojemu zwierzakowi jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem.

11. Ćwicz lub baw się z psem lub kotem w ciągu dnia, aby uwolnić nadmiar energii i pomóc mu zachować spokój po zmroku. Dodatkowy trening może również pomóc Twojemu zwierzakowi zmęczyć się bardziej i szybciej zasnąć.

12. Umieść swojego zwierzaka w cichym pokoju z dala od imprezowiczów. Imprezy mogą powodować nadmierny stres, który z kolei może doprowadzić do wypadku lub niewłaściwych zachowań, które mogą zaszkodzić zwierzakowi, jak i twoim rzeczom . Jeśli Twój kot lub pies czuje się wygodniej – lub bezpieczniej – w swojej klatce, pozwól mu spędzić wieczór odpoczywając tam wraz z zabawkami, grami lub innymi rozrywkami. Upewnij się, że Twój pupil ma swobodny dostęp do wody, a kotka dostęp do kuwety podczas pobytu w kojcu.

13. Chroń swojego zwierzaka przed odgłosami fajerwerków i innymi głośnymi dźwiękami, które mogą powodować strach i niepokój. Użyj urządzenia z białym szumem w cichym pomieszczeniu (odgłosy fal/deszczu, muzyka klasyczna), aby odwrócić uwagę i uspokoić swojego zwierzaka w momencie kulminacji hałasu wieczorem. Jeśli Twój kot lub pies ogląda telewizję, włącz mu ulubiony program, aby był zajęty.

14. Możesz rozważyć opuszczenie okolicy na wieczór sylwestrowy i podróż w spokojniejsze miejsce. Jeśli wiesz na pewno, że żadna z podanych tu wskazówek nie pomoże Twojemu zwierzakowi na silny niepokój, spakuj walizkę i wszystkie inne rzeczy, których będziesz potrzebować na noc z dala od domu, a następnie wyrusz w spokojniejszą część miasta. Czy masz przyjaciół lub rodzinę, która mieszka w bardziej cichym miejscu? Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz znaleźć przyjazny zwierzętom hotel gdzieś na uboczu, w którym możesz się zatrzymać na noc, gdzie Ty i Twój mały futrzak możecie wygodnie wypocząć, bez hałasu.

15. W razie potrzeby pocieszaj psa lub kota. Pogłaszcz i przytul swojego towarzysza, szczotkuj go, jeśli to sprawi, że poczuje się lepiej i pozwól mu spać pod kołdrą, jeśli to uspokoi obawy. Możesz także nauczyć się prostych technik masażu, które pomogą utrzymać zwierzę w spokoju. Łatwo jest znaleźć wskazówki, jak masować zwierzaka, aby pomóc mu się zrelaksować.

16. Jeśli zdecydujesz się wyjechać na wakacje poza miasto i chcesz zostawić swojego zwierzaka w domu, załatw dla niego opiekuna. Każda wykwalifikowana opiekunka jest przeszkolona w zakresie opieki nad kotem lub psem i zna najlepsze sposoby na uspokojenie przestraszonych zwierząt.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii