Lata młodzieńcze są trudne dla ludzi. Nie zgadzamy się z władzą, angażujemy się w ryzykowne zachowania i uważamy, że jesteśmy całkowicie odporni na wszelkie konsekwencje. Przełomowe badanie wykazało, że psy przechodzą podobną nastoletnią fazę. Zwierzak jest wówczas pełen szalejących hormonów i buntowniczych zachowań, tak jak ludzie. Czytaj dalej, aby zobaczyć, czy bunt twojego psa może być związany z tym właśnie okresem.

Pokwitanie Psa Wpływa Na Zachowanie

Ludzie stają się nastolatkami, gdy ich ciała przechodzą przez okres dojrzewania. Zachodzące wewnętrznie zmiany chemiczne wprowadzają człowieka w dość niezręczny etap. Uważa się, że nastolatki są wyzywające, nierozsądne, trudne do wychowania i szalenie emocjonalne. Okazuje się, że kiedy pies wkracza w okres dojrzewania, jego ciało jest również zalewane hormonami, a procesy w mózgu ulegają zmianom. W tej fazie psy zaczynaja prowokować i stają się trudne do wychowania! Jak naukowcy to odkryli?

Psy Towarzyszące Podczas Szkolenia Zostały Zbadane Przed i Po Okresie Dojrzewania

Lucy Asher jest etologiem behawioralnym na Uniwersytecie w Newcastle i główną autorką nowego badania opublikowanego w Biology Letters. Wraz ze swoim zespołem zebrała dane od opiekunów szkolących się psów przewodników. Mierzyli zachowanie więzi i to, jak wpłynęło to na wiek, w którym szczeniak wszedł w okres dojrzewania. Zmierzyli również, jak zmieniło się posłuszeństwo u psów przed i po okresie dojrzewania. Oto, co zrobili.

Posłuszeństwo Przed I Po Okresie Dojrzewania Płciowego

Zespół naukowców ocenił grupę 69 psów przewodników w wieku pięciu i ośmiu miesięcy. Psom wydano prosty rozkaz – kazano im usiąść. Polecenie wyszło najpierw od ich głównego opiekuna, a następnie od zupełnie obcej osoby. Pięciomiesięczne szczenięta przed okresem dojrzewania szybko posłuchały zarówno swoich opiekunów, jak i nieznajomego. Jednak po okresie dojrzewania psy wielokrotnie odmawiały siedzenia, gdy wymagali od nich tego stali opiekunowie. Ale wiecie, co? Kiedy nieznajomy poprosił je, aby usiadły, zrobiły to natychmiast! Podobnie jak ludzkie nastolatki, te psy były najbardziej zbuntowane wobec tych, którym najbardziej na nich zależy.

Poczucie Przywiązania I Próby Zwrócenia Na Siebie Uwagi Są Związane Z Wiekiem Dojrzewania

Aby sprawdzić, jak dojrzewanie zmienia zachowanie, zespół zebrał dane od oddzielnej grupy 70 owczarków niemieckich, golden retrieverów i labradorów, które były szkolone na psy przewodników. Opiekunów poproszono o ocenę psów pod kątem przywiązania i zachowań związanych z poszukiwaniem uwagi. To, na co zwracali szczególną uwagę, to szczególna więź z konkretną osobą, siedzenie bardzo blisko ludzi przez cały czas lub okazywanie lęku separacyjnego, objawiające się drżeniem, gdy zwierzak zostaje się sam.

Psy z wysokimi wynikami pod względem przywiązania lub niepokoju wskazywały na nietypowy związek z opiekunem. Te niespokojne szczenięta weszły w okres dojrzewania wcześniej – około pięciu miesięcy, w porównaniu z ośmioma miesiącami dla tych, które były bardziej niezależne i pewne siebie. To odkrycie odzwierciedla to, co, jak pokazują badania, jest charakterystyczne również u dziewcząt. Wykazano, że nastoletnie dziewczęta mające „słabe relacje z rodzicami” wchodzą w okres dojrzewania w młodszym wieku. Prowadzi to do niepewności u nastolatki i zwiększonego nieposłuszeństwa wobec konkretnego rodzica. To odkrycie robi wrażenie, gdyż pokazuje wspólne cechy typowe zarówno dla płci żeńskiej ludzkiej, jak i psiej oraz ich relacji z głównym opiekunem.

Nastoletnie Psy Częściej Trafiają Do Schronisk

Kiedy pies osiąga okres dojrzewania i nagle odmawia posłuszeństwa swojemu człowiekowi, może to prowadzić do smutnych konsekwencji. Wielu ludzi przechodzi tę fazę ze swoimi psami, ale niektórzy szybko się poddają. Niektóre psy są karane, a niektóre oddawane innym. W rzeczywistości nastoletnie psy znacznie częściej trafiają do schronisk. Lucy Asher mówi: „… właściciele często czują, że zawiedli, gdy ich szczenięta osiągają wiek dojrzewania”.

Jeśli masz nastoletniego psa, odetchnij spokojnie. Ta faza mija znacznie szybciej u psów niż u ludzi. Po prostu kochaj tego zbuntowanego, małego szczeniaka, a problemy związane z okresem dojrzewania znikną tak szybko, jak się pojawiły.

Zanim to nastąpi uczcij codzienne sukcesy swojego psa naszymi wyśmienitymi przekąskami lub najsmaczniejszą karmą, jaką Twój pies kiedykolwiek jadł!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii