Adoptowałeś szczeniaka, albo przynajmniej o tym myślisz. Gratulacje! Przed Tobą całe życie przytulanek, przygód i miłości, na które warto czekać. Oprócz całej ekscytacji jedną z pierwszych rzeczy, nad którymi prawdopodobnie się zastanawiasz, jest: ile karmy powinienem podawać swojemu szczeniakowi? Znalezienie odpowiedzi, nie wspominając o przekopaniu się przez ogromny wybór karm dla psów w Internecie lub w lokalnym sklepie zoologicznym, nie jest proste. Nie martw się, nie tylko Ty nie wiesz, ile pożywienia podać nowemu pupilowi.

80% zaleceń dotyczących karmienia szczeniąt w Internecie i sklepach zoologicznych jest niedokładnych.

Wiedza na temat tego, ile powinien jeść szczeniak, jest wyzwaniem. Właściciele, co zrozumiałe, stresują sie tym, ile karmy podawać, ponieważ w przeciwieństwie do starszych psów waga ich szczenięcia szybko się zmienia. Oto kilka rad od dr Justina Shmalberga, które pomogą uzyskać jaśniejszy obraz tego, jaką ilością karmić nasze szczenięta.

 1. Znaczenie prawidłowego żywienia szczeniąt
 2. Ile karmy podawać szczeniakowi na podstawie wagi
 3. Jak często karmić szczeniaka
 4. Mokra karma dla szczeniąt kontra karma sucha
 5. Chrupki czy świeża karma
 6. Karmienie szczeniąt dużych i małych ras
 7. Kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów
 8. Kalkulator karmy dla szczeniąt
 9. Tabela karmienia szczeniąt
 10. Znaczenie prawidłowego żywienia szczeniąt

Jeśli chodzi o jedzenie, możesz pomyśleć „pies to pies, prawda?” Ale karma dla szczeniąt różni się w rzeczywistości od tej przeznaczonej dla starszych psów. Żywienie szczeniąt polega na stworzeniu podstaw do prawidłowego rozwoju. „Rozwój mózgu, narządów i kości następuje u szczeniąt szybko i stanowi podstawę normalnego funkcjonowania i zdrowia przez całe życie psa” – mówi Shmalberg.

Niezbędne składniki odżywcze są kluczowe dla tego procesu. Wykazano, że mają pozytywny wpływ na zdrowie psa. Na przykład długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy), często występujące w oleju rybnym, mogą poprawić uczenie się i pamięć u psów, najwyraźniej przyczyniając się do tego „poprzez wspomaganie rozwoju i zapewnienie zdrowego mózgu u szczenięcia” – mówi Shmalberg. Lista jest długa: młode psy potrzebują wyższego poziomu białka, tłuszczu, wapnia i fosforu w porównaniu z dorosłymi psami. Pamiętaj, że istnieje coś takiego jak limit na składniki odżywcze.

Zbyt mało składników odżywczych może powodować niedobory, ale jeśli szczeniak otrzyma ich zbyt dużo, może to spowodować komplikacje na całe życie.

Weźmy na przykład wapń. „Jeśli pies dużej rasy otrzyma zbyt dużo wapnia, może to spowodować nieprawidłowy wzrost kości i prowadzić do kosztownych i bolesnych problemów w przyszłości” – mówi Shmalberg.

Jaką ilością karmić szczenię na podstawie wagi

Dorosłe i starsze psy są karmione na podstawie ich aktualnej masy ciała, poziomu aktywności i kondycji, a obliczanie ich kalorii jest dość proste. Większość ludzi martwi się, że muszą codziennie zmieniać kalorie i ilość karmy swojego szczeniaka, ponieważ pupil nieustannie rośnie. Według Shmalberga niekoniecznie jest to prawdą. „Aby promować normalny wzrost, większość szczeniąt potrzebuje takiej samej ilości kalorii i jedzenia, od około 4 do 12 miesiąca życia” – mówi. „Mimo że stają się coraz większe, wraz z wiekiem zużywają mniej kalorii na rozwój, co pochłania dużo energii”. Efekt netto jest taki, że jeśli szczeniak zjada 1000 kalorii w wieku 16 tygodni, jako młody dorosły zjada około 1000 kalorii. Pamiętaj, że może się to różnić w zależności od psa – szczeniak powinien być karmiony, aby utrzymać kondycję, a nie tylko osiągnąć określoną liczbę kalorii. (Bardziej szczegółowo kondycję ciała omówimy w sekcji poniżej).

Tak więc podstawowym krokiem w ustaleniu, jaką ilość karmy podawać szczeniakowi, jest określenie jego przewidywanej masy ciała jako dorosłego. W celach informacyjnych zamieściliśmy listę średnich mas dorosłych psów zwykłych ras, ale jeśli nie masz pewności, poproś lekarza weterynarii o opinię. Następnie u dołu strony znajdziesz tabelę dziennego zapotrzebowania kalorycznego według szacunkowej masy ciała dorosłego osobnika.

Porozmawiaj ze swoim hodowcą lub weterynarzem, ponieważ istnieje wiele rozmiarów dla wielu z tych ras, ponieważ niektóre z nich to mikro, typ teacup, toy, miniaturki i tysiące innych rozmiarów. Dostarczając te dane, wykorzystaliśmy typowe standardy rasy. Oczywiście, jeśli znasz rozmiar rodzica tej samej płci, to zawsze jest to najlepszy wskaźnik.

 Jak często karmić szczeniaka

Jest jedna rzecz, którą wszyscy wiemy o szczeniętach, to to, że (niestety) nie pozostają malutkie zbyt długo. Dorastają szybko – a prawidłowe odżywianie jest niezbędne, aby wspierać ich rozwój w okresie bycia szczeniakiem. Dlatego pierwszym pytaniem, które przychodzi do głowy nowych właścicieli psów, jest zwykle: Jak często powinienem karmić szczeniaka?

Psy rosną najszybciej w wieku od 4 do 6 miesięcy, ale w przypadku przekarmienia mogą również stać się grube.

Harmonogram karmienia przez pierwsze 3 miesiące

Pierwsze miesiące szczeniaka to szybki wzrost, więc upewnienie się, że ma wystarczającą ilość pożywienia, ma kluczowe znaczenie. Większość ludzi nabywa nowego psa zaraz po odstawieniu go od piersi lub przestawieniu z mleka matki czy mleka modyfikowanego na pokarm stały. Ale wiele szczeniąt (i dzikich psowatych, takich jak wilki) może zacząć próbować półstałego pokarmu już po trzech tygodniach. Często psy są w stanie dość dobrze regulować właściwe spożycie karmy w tym okresie. Oznacza to, że możesz spróbować wyłożyć do miski jedzenie, aby szczenię miało do niej swobodny dostęp przez cały dzień (uwaga, mokra lub wilgotna karma może wyschnąć, jeśli zostanie pozostawiona zbyt długo). Jeśli czujesz, że się przejada, spróbuj zamiast tego częściej wystawiać jedzenie. Shmalberg sugeruje podawanie karmy cztery razy dziennie.

Harmonogram karmienia od 4 do 6 miesięcy

Po około 4 miesiącach większość szczeniąt może przejść do harmonogramu karmienia trzy razy dziennie, a następnie większość z nich szybko przechodzi do karmienia dwa razy dziennie.

Najważniejsze w tym okresie jest monitorowanie wagi szczeniaka. „Psy rosną szybko w okresie od 4 do 6 miesięcy, ale w przypadku przekarmienia mogą również przytyć” – mówi Shmalberg. „Otyłe szczenięta, zwłaszcza dużej rasy, mają predyspozycje do problemów ortopedycznych (lub kostnych), więc chociaż gruby szczeniak może być uważany za słodkiego, jest to zagrożenie dla jego zdrowia”. Na szczęście w tym wieku bardzo łatwo jest stosować ocenę kondycji ciała, aby upewnić się, że szczeniak ma odpowiednią wagę. Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby ocenić stan organizmu swojego szczeniaka i skontaktuj się z weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Jeśli szczeniak nie przybiera na wadze pomimo spożywania odpowiedniej ilości pokarmu, Shmalberg sugeruje rozmowę z weterynarzem. „W tym wieku pojawiają się pewne schorzenia, które mogą wpływać na wchłanianie pożywienia, takie jak pasożyty, choroby wrodzone i tak dalej” – mówi.

Między 4. a 6. miesiącem szczenięta nadal dużo jedzą – zazwyczaj zjadają około dwa razy więcej na kilogram w porównaniu do dorosłego psa o tej samej wadze.

Harmonogram karmienia od 6 do 12 miesiąca

Kiedy zastanawiasz się, jak często karmić szczeniaka, Twoim pierwszym odruchem może być „dwa razy dziennie” – takie podejście na temat karmienia zwierząt ma większość osób. Jeśli chodzi o wiek od 6 do 12 miesięcy – to masz rację! Twoje szczenię osiągnęło punkt, w którym karmienie dwa razy powinno wystarczyć. Od 6 do 12 miesiąca życia niektóre szczenięta zaczynają jeść karmę dla dorosłych psów. Małe rasy mogą zakończyć w tym okresie wzrastanie, co oznacza, że są gotowe do przejścia na taki rodzaj. Z drugiej strony duże rasy nadal się rozwijają. Oznacza to, że powinieneś podawać im karmę z kontrolowaną ilością wapnia, która zazwyczaj jest karmą dla szczeniąt dużych ras lub karmą przeznaczoną „dla wszystkich etapów życia” i jest „odpowiednia dla szczeniąt dużych rozmiarów”.

Bardzo ważne jest dokładne monitorowanie stanu organizmu szczeniaka. „Zarówno psy małych, jak i dużych ras mogą robić się otyłe nawet w tym wieku, jeśli zostaną przekarmione” – mówi Shmalberg.

Harmonogram karmienia od 12 do 18 miesiąca

W tej chwili Twój szczeniak jest mniej lub bardziej dorosły. Od pierwszych urodzin do 1,5 roku życia nadal standardem powinno być karmienie go dwa razy dziennie. Jedyna różnica na tym etapie polega na tym, że jeśli Twój szczeniak zmienił się w kanapowca i zaczyna robić się pulchny, może być konieczne zmniejszenie porcji, nawet jeśli karmisz go dwa razy każdego dnia.

Im większy jest rozmiar dorosłego psa, tym dłuższy okres wzrostu. Na przykład dog niemiecki może nadal rosnąć nawet w wieku 2 lat. Chociaż tempo jego wzrostu będzie spowolnione, w takich przypadkach będziesz chciał kontynuować karmienie szczeniaka dużej rasy odpowiednim pożywieniem w celu prawidłowego odżywiania.

Małe lub średnie psy można przestawić na karmę dla dorosłych przed upływem tego czasem. „Jeśli podajesz pokarm przeznaczony „dla wszystkich etapów życia ”, nie musisz go zmieniać – po prostu upewnij się, że zwracasz uwagę na kontrolowanie porcji” – mówi Shmalberg.

Chociaż grubego szczeniaka można uznać za słodkiego, jest to zagrożenie dla jego zdrowia.

Mokra karma dla szczeniąt kontra karma sucha

Jeśli chodzi o karmienie szczeniaka mokrą lub suchą karmą – jakie są wady i zalety? To kolejna tajemnica, która wprawia w zakłopotanie wielu nowych właścicieli psów. Aby odpowiedzieć na pytanie, warto najpierw lepiej zrozumieć dostępne opcje.

Mokra lub pół wilgotna żywność jest zwykle dostarczana w puszkach, woreczkach lub paczkach z pojedynczą porcją i jest zazwyczaj najdroższa.

Nic dziwnego, że Twój pies prawdopodobnie uzna ją za znacznie smaczniejszą niż suchą. Sucha karma, zwana również krokietami, jest często najtańszą opcją. Możesz ją nabierać i podawać swojemu psu prosto z torby lub lekko zwilżyć wodą lub karmą z puszki (ta ostatnia nie spełnia żadnej wyjątkowej funkcji poza tym, że jest bardziej atrakcyjna dla Twojego szczeniaka).

Shmalberg zauważa, że podczas odsadzania od matki szczeniak powinien otrzymać wilgotną karmę: mokrą lub pół wilgotną albo suchą żywność zwilżoną niewielką ilością wody.

Kiedy zacząć karmić szczenięta mokrą karmą

Oprócz tego, jaką ilością mokrej karmy należy karmić szczenię, kolejne rozważania dotyczą tego, kiedy i jak zacząć karmić szczenięta mokrą karmą. Czyli w skrócie? Ostrożnie, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych. Ale nie martw się, psy w naturalny sposób przejdą taką zmianę. „Na ogół psy domowe i dzikie zaczynają przyjmować taką karmę ( choć na początku z niewielkim powodzeniem!) w wieku około 3 tygodni” – mówi Shmalberg. Oto kilka podanych przez niego nakazów i zakazów dotyczących szczeniąt i mokrej karmy.

Zwróć uwagę na rozmiar. Większość szczeniąt może jeść niezwilżoną suchą karmę w wieku około 6 tygodni, ale wielkość krokietów powinna być odpowiednia dla rasy psa. Dla małych ras są dostępne mniejsze chrupki (a wiele pokarmów przeznaczonych „dla wszystkich etapów życia” zawiera krokiety odpowiednie dla mniejszych ras).

Nie zapomnij dodać wody. Możesz karmić szczenięta suchą karmą wcześniej podczas odsadzania od matki, o ile krokiety są całkowicie nawilżone. W przypadku mniejszych psów może być konieczne najpierw zmiażdżenie karmy widelcem.

Upewnij się, że Twój szczeniak ma dużo świeżej wody. Jest to istotne bez względu na rodzaj pożywienia, ale szczególnie ważne dla tych, które jedzą suchą żywność, ponieważ nie otrzymują dużo wody z samego pokarmu, jak w przypadku świeżej, surowej lub konserwowanej żywności.

Jaką ilość suchej karmy podawać szczeniakowi

Ilość suchej karmy, jakiej potrzebuje Twoje szczenię, będzie w dużej mierze zależała od jego rasy i wagi (na początek sprawdź tabelę żywienia). Mając to na uwadze, według Shmalberga należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących krokietów.

Suche krokiety zawierają często od 3,5 do 4,5 kalorii na gram lub około 100 kalorii na uncję, co daje średnio 350 do 450 kalorii na filiżankę. To około trzy do czterech razy więcej kalorii niż mokra karma.

Wydaje się, że psy są bardziej narażone na nadwagę podczas karmienia krokietami, ponieważ są one bardzo bogate w kalorie, a opiekunowie mogą nie ocenić właściwie, ile kalorii podają. Dokładnie kontroluj porcje i monitoruj stan ciała swojego szczeniaka.

Szczenięta, które funkcjonują na suchej karmie, ale przez cały czas wydają się być głodne, mogą odnieść korzyści z karmy o niższej kaloryczności lub większej ilości błonnika. Z tego powodu wiele karm dla szczeniąt dużych ras zawiera błonnik i / lub ma mniej kalorii.

Z biegiem czasu, najważniejszą rzeczą do rozważenia jest częstotliwość karmienia w miarę wzrostu Twojego szczeniaka – zaczynając od pozwolenia psu na wybór tego, ile razy chce jeść do trzech lub dwóch razy dziennie. Dla większości ras ilość karmy, którą karmisz psa, powinna pozostać stała po 16 tygodniu życia.

Krokiety, czy świeża karma

Teraz, gdy wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć o krokietach i mokrej karmie, następne pytanie brzmi co z krokietami i świeżą karmą dla szczeniąt? Po pierwsze: świeża karma dla szczeniąt, taka jak NomNomNow, różni się od tradycyjnej mokrej karmy i bardzo różni się od krokietów. Jak dowiesz się poniżej, ma to wiele wspólnego z kaloriami.

Kalorie w chrupkach kontra w świeżej żywności

Nie wszystkie kalorie są sobie równe. Jedna kaloria w krokiecie nie jest równa kalorii w świeżej karmie dla psa, więc duże różnice w ilości podawania różnych rodzajów karmy nie oznaczają, że pies będzie jadł mniej. Świeża karma dla psów jest często znacznie łatwiej strawna niż przetworzone chrupki, czy nawet karma mokra, więc Twój pies może uzyskać więcej energii i składników odżywczych z mniejszej ilości.

Wysokiej jakości świeża karma dla psów jest bardziej strawna i pozwala organizmowi szczenięcia lepiej wchłaniać składniki odżywcze.

„Niektóre pokarmy mogą być bardziej strawne niż inne i mieć kalorie, które będą łatwiej przyswajalne, ponieważ są lepiej rozkładane podczas trawienia” – wyjaśnia Shmalberg. Wpływ na to ma jakość składników, sposób gotowania oraz ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. „Zarówno świeża, jak i sucha karma różnią się znacznie pod względem składników i zawartości błonnika”, dodaje, „ale gotowana żywność jest prawdopodobnie łatwiej strawna”. Z drugiej strony pokarmy o większej zawartości błonnika będą mniej strawne i będą produkować więcej kału.

Dla ciekawych, jak to przekłada się na rzeczywistą liczbę kalorii, wszystko sprowadza się do tego, jak Amerykańskie Stowarzyszenie Urzędników Kontroli Pasz – czyli AAFCO (grupa, która opracowuje wytyczne dotyczące karmy dla zwierząt domowych) – uważa, że należy obliczać kalorie. W przypadku diety z krokietami AAFCO mówi, że żywność powinna być obliczana na podstawie węglowodanów i białek w ilości 3,5 kalorii na gram, a tłuszczu na 8,5 kalorii na gram.

Oczywiście różni się to bardzo od sposobu, w jaki obliczamy kalorie w pożywienia dla ludzi, a weterynarze i badacze twierdzą, że w diecie polegającej na świeżej żywności należy stosować zmodyfikowany czynnik znacznie bliższy ludzkim czynnikom kalorycznym, ponieważ psy i ludzie mają podobny układ trawienny i mogą czerpać taką samą wartość z tego samego jedzenia. Przy takich wartościach, w przypadku świeżej karmy dla psów, węglowodany i białka to 4 kalorie na gram, a tłuszcz to 9 kalorii na gram.

Mówiąc prościej, jeśli użyjesz zalecanej ilości kalorii z krokietów połączonej z dietą ze świeżą karmą dla psów, Twój szczeniak prawdopodobnie będzie miał nadwagę, ponieważ w rzeczywistości jest w stanie strawić i zużyć znacznie więcej jedzenia z każdego grama. Na pewno tego nie chcesz. Jeśli interesuje Cię, jaką ilość krokietów należy podawać szczeniakowi, zapoznaj się z naszą przydatną tabelą żywienia. Pamiętaj także, że masz różne możliwości wyboru. NomNomNow zaleca wysokiej jakości świeżą karmę dla psów, ponieważ jest łatwiej przyswajalna i pozwala organizmowi szczenięcia lepiej wchłaniać składniki odżywcze.

Jaka ilością krokietów karmić szczeniaka

Właściciele szczeniąt często pytają: „Jaką ilością powinienem karmić trzymiesięcznego szczeniaka?” lub „Jeśli mój szczeniak ma 6 miesięcy, ile kalorii powinien zjeść w ciągu dnia?”. Okazuje się, że skupianie się na wieku to zły sposób myślenia o żywieniu szczeniaka.

„Nie ma tak naprawdę różnych potrzeb żywieniowych pod względem tłuszczu, białka, węglowodanów czy minerałów w tych odstępach miesięcznych, dlatego możemy karmić nasze szczenięta tym samym pokarmem – i porcjami – przez cały okres wzrostu” – mówi Shmalberg. Aby określić, jaką ilość krokietów należy podać szczeniakowi, należy określić jego szacunkową wagę jako osobnika dorosłego. Zapoznaj się z naszą tabelą poniżej, aby znaleźć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, a następnie sprawdź „ilość kalorii na porcję” na etykiecie z informacjami o wartościach odżywczych na krokietach. Wtedy wszystko będzie jasne.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku krokietów, jest to, że ich jakość różni się znacznie w zależności od marki, w zależności od jakości mięsa i „posiłków” w środku. Oto definicje AAFCO dla popularnych rodzajów mięsa i posiłków, jeśli kiedykolwiek ciekawiło Cię, co tak naprawdę oznaczają te tajemniczo brzmiące produkty, które widzisz na etykietach krokietów:

 • Produkty uboczne mięsne: niewytopione (lub poddane gotowaniu lub przetwarzaniu przed ponownym ugotowaniem w żywności), nie mięsne (które nie są mięsem mięśniowym), w tym między innymi płuca, śledziona, nerki, mózg, wątroba, krew, kości, tkanka tłuszczowa oraz żołądek i jelita (bez zawartości żołądka i jelit), nie powinno zawierać szczeciny, rogów, zębów ani kopyt.
 • Mączka mięsna: produkt wytopiony z tkanek ssaków bez sierści, kopyt, rogów, skrawków skórny, obornika oraz zawartości żołądka i jelit, z wyjątkiem takich ilości, które mogą być nie do uniknięcia w procesie produkcji.
 • Drób: połączenie mięsa i skóry z towarzyszącą kością lub bez. Pochodzi z części całych tusz, ale bez piór, głów, łap i wnętrzności. Jest to składnik o wysokiej wilgotności, podczas gdy mączka drobiowa ma podobny skład, ale uważana jest za składnik o niskiej zawartości wilgoci.
 • Produkty uboczne drobiu: Niewytopione części tusz, takie jak głowy, łapy i wnętrzności, wolne od kału.
 • Mączka z produktów ubocznych drobiowych: Zmielone i wytopione części tuszy, takie jak szyje, łapy, nierozwinięte jaja i jelita, ale bez piór.
 • Mączka drobiowa: suchy wytopiony produkt z mięsa i skóry, z towarzyszącą kością lub bez, uzyskany z części całych tusz, ale bez piór, głów, łap i wnętrzności.

Jednakże według Shmalberga niektóre składniki i tak mogą pozostać tajemnicą. „Jeśli składnik jest specyficzny, na przykład określony jako „mączka wołowa” lub „mączka z kurczaka”, powinien zawierać tylko ten składnik” – mówi. ” Mimo to niektóre badania wykazały, że nieoznakowane składniki – na przykład inne mięso – nie zostały wymienione na opakowaniu. Możesz też zobaczyć bliżej nieokreślone składniki jak „produkty uboczne”.

Ile surowego jedzenia podawać szczeniakowi

Surowa karma dla psów – zwykle mieszanka surowego mięsa, kości, podrobów i być może niektórych owoców i warzyw – stała się modną dietą w psim świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Surowa żywność jest wilgotna i ma gęstość kaloryczną podobną do wielu konserw w puszkach, a także świeżej żywności – około 1,5 kalorii na gram lub 45 kalorii na uncję – jak podaje Shmalberg. Jak zawsze, sprawdź etykietę i określ porcje posiłku szczeniaka na podstawie jego wagi (patrz tabela żywienia szczeniąt), zaleceń producenta i porady weterynarza.

Jak w przypadku każdej popularnej diety dla ludzi, i tu istnieją wady i zalety, o których należy pamiętać, zanim zaczniesz rozważać karmienie szczenięcia surową karmą.

Po pierwsze – zalety. Surowa karma dla psów to z pewnością minimalnie przetworzona karma – uważamy, że wszystkie psy na nią zasługują. W niektórych przypadkach może być ona bardziej strawna niż krokiety, w zależności od użytych składników i rodzaju gotowania potrzebnego do przygotowania krokietów (proces zwany ekstruzją).

Teraz wady:

Surowe karmy dla psów są zazwyczaj bogate w tłuszcz. „Dzieje się tak, ponieważ mięso zwierzęce używane do produkcji tych produktów staje się droższe, gdy zwierzęta są szczuplejsze” – mówi Shmalberg. Innymi słowy, aby obniżyć koszty, producenci mogą wybierać grubsze, bogatsze w tłuszcz kawałki.

FDA odradza karmienie surowym pokarmem. W lipcu 2012 roku FDA zakończyła rozstrzygające badanie, które wykazało wysokie ryzyko wystąpienia bakterii salmonelli i listerii w surowej karmie dla psów. Z tego właśnie powodu odradzają stosowanie surowej diety, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się takich bakterii wśród psów i ludzi. Jeśli karmisz swoje szczenię surową dietą, Shmalberg twierdzi, że należy to robić ostrożnie i zadzwonić do weterynarza, jeśli zauważysz coś złego. „Niektóre nowsze surowe pokarmy są pasteryzowane lub liofilizowane, co może zredukować potencjalnie szkodliwe bakterie”, mówi, dodając „Oczywiście, wszystkie rodzaje pokarmów szczeniąt mogą wiązać się z chorobami, jeśli zawierają szkodliwe bakterie, w tym również krokiety”.

Nie możesz pozwolić, aby pies jedzący surową karmę Cię lizał. Ponieważ bakterie obecne w surowym mięsie mogą być przenoszone z psów na ludzi, nie powinieneś pozwolić, aby pies jedzący surową żywność Cię lizał – nie powinieneś również dotykać okolic jego pyska. FDA ostrzega również przed dotykaniem łap lub futra, które mogły mieć kontakt z surową żywnością lub powierzchni, na których znajdował się pokarm.

Niektórzy weterynarze odmawiają leczenia zwierząt karmionych surowym pożywieniem. Wiąże się to z ryzykiem rozprzestrzeniania się bakterii (patrz dwa punkty powyżej). Mimo to wielu dietetyków weterynaryjnych pracuje zarówno z dietą surową, jak i świeżą, zgadzając się, że w obu można znaleźć wysoką wartość odżywczą (i brak niskiej jakości przetworzonych składników). Jednak…

Świeża karma dla psów pozwala Tobie i Twojemu szczeniakowi czerpać wszystkie korzyści z surowej karmy, bez żadnego ryzyka.

Ogólnie rzecz biorąc, korzyści zdrowotne wynikające z karmienia szczeniąt surową karmą dla psów wolną od szkodliwych bakterii i świeżo gotowanymi potrawami są mniej więcej takie same. Jednakże gotowanie żywności ogólnie zmniejsza ryzyko bakterii. Rezygnując z mniej strawnego, bardziej przetworzonego lub niezrównoważonego jedzenie i przechodząc na świeżą dietę, właściciele często zgłaszają wiele różnic u swoich szczeniąt, w tym bardziej błyszczącą sierść, mniejsze stolce (ze względu na zwiększoną strawność), lepszy apetyt i ogólne lepsze samopoczucie. „Może to być spowodowane tym, że organizm psa jest w stanie lepiej uwolnić potencjał odżywczy karmy oraz ze względu na zmniejszoną zawartość błonnika lub składników o niższej jakości” – mówi Shmalberg.

Jednak, o ile wiemy, żadne dowody nie sugerują, że jedna dieta niesie z sobą więcej korzyści zdrowotnych niż druga. Właściciele zgłaszają te same korzyści w przypadku każdej diety, a nie przeprowadzono żadnych badań w celu wykrycia różnicy w pozytywnych wynikach. Pod względem strawności surowa żywność jest prawie porównywalna z potrawami gotowanymi w kuchni, takimi jak NomNomNow, mówi Shmalberg.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ryzyka i korzyści płynących z podawania surowej karmy dla psów, zapoznaj się z tym artykułem z Journal of the American Veterinary Medical Association.

Karmienie szczeniąt dużych i małych ras

Jeśli mielibyśmy wyrazić nasze zdanie, to uważamy, że wszystkie szczenięta są równie urocze, niezależnie od wielkości. Mimo to pies dużej rasy ma inne potrzeby żywieniowe niż pies małej. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt, których organizmy szybko się rozwijają w ciągu pierwszego roku życia.

Duże rasy obejmują te psy, które w wieku dorosłym ważą 70 funtów i więcej. Rosną wolniej niż małe rasy a osiągnięcie pełnego rozmiaru może zająć od 15 do 24 miesięcy. Dorosłe psy, które ważą mniej niż 20 funtów, są ogólnie uważane za małe rasy. Jako szczenięta szybko rosną i mogą osiągnąć dorosłość już w wieku 9 lub 10 miesięcy. Wiedząc to wszystko, nietrudno zrozumieć, dlaczego szczenięta dużych ras i szczenięta małych ras mają zupełnie inne wymagania żywieniowe.

Jaką ilość karmy podawać szczeniakowi dużej rasy

Jak twierdzi Shmalberg, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących żywienia szczeniąt dużych ras:

Skutki zbyt dużej ilości wapnia i zbyt wielu kalorii są najbardziej widoczne u psów dużych ras. Dlatego ważne jest, aby karmić szczenięta dużych ras odpowiednią karmą i ściśle monitorować spożycie kalorii.

Ocena kondycji Twojego szczeniaka jest naprawdę ważną sprawą (więcej informacji znajdziesz w powyższej tabeli). Upewnij się, że czujesz żebra przy niewielkim nacisku i że widoczne są fałdki na brzuchu lub talii patrząc z boku i z góry. Krótko mówiąc, aby dowiedzieć się, jaką ilość karmy podawać szczeniakowi dużej rasy, musisz – jak wspomnieliśmy powyżej – określić jego przewidywaną wagę jako dorosłego psa. Twój weterynarz może pomóc Ci znaleźć właściwą. Przewiń w dół tej strony i zapoznaj się z naszą tabelą karmienia szczeniąt uporządkowaną według wagi.

Ale „nie karm wyłącznie w zgodzie z tabelą. Jako przewodnik wykorzystaj stan swojego psa. Nawet w obrębie rasy metabolizm i zapotrzebowanie energetyczne mogą różnić się nawet o 30 procent, więc prawdopodobnie będziesz musiał dostosować porcje karmienia odpowiednio do tych cech”, mówi Shmalberg.

Jaką ilość karmy podawać szczeniakowi małej rasy

Wszystkie powyższe wskazówki dotyczą również sytuacji, gdy określasz, ile karmy podać szczeniakowi małej rasy. Shmalberg zaleca porcjowanie na podstawie oceny kondycji Twojego szczeniaka, w razie potrzeby konsultując się zarówno z naszą tabelą określającą budowę ciała, jak i z lekarzem weterynarii. Dobrym pomysłem jest również ustalenie przewidywanej wagi dorosłego szczeniaka. Przewiń na dół tej strony i zapoznaj się z naszą tabelą karmienia szczeniąt.

Oprócz tego, oto wskazówki Shmalberga dotyczące żywienia szczeniąt małych ras:

Ściśle monitoruj porcje. Małe rasy szybciej dorastają i można zauważyć, że ich metabolizm zwalnia szybciej niż w przypadku dużych ras (zwłaszcza jeśli są noszone wszędzie na rękach – wiemy, że tak się dzieje!).

Staraj się nie przesadzać z smakołykami. Niektóre przeznaczone dla przeciętnej wielkości psów mogą odpowiadać za jedną czwartą zapotrzebowania kalorycznego małego szczeniaka na cały dzień, a zatem mogą zmieniać równowagę diety i nie dostarczać wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych.

Porównaj, ile ważyli rodzice pupila i użyj tego jako wskazówki, ile powinien ważyć Twój szczeniak. Istnieją pewne znaczące różnice w rozmiarach, zależnie od hodowcy malej rasy.

Kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów

W tym momencie możesz się zastanawiać, jak długo należy podawać karmę dla szczeniąt – kiedy przestać i przejść na karmę dla dorosłych psów. Najlepsza rada? Skontaktuj się ze swoim weterynarzem, a następnie dokonaj zmiany w dniu pierwszych urodzin szczeniaka lub w pobliżu tej daty.

Gdy szczeniak osiągnie około 80 procent swojego dorosłego rozmiaru, jego tempo wzrostu zwalnia. To dobry czas, aby przejść na żywność dla dorosłych osobników. Zwykle dzieje się to w okolicach 12 miesiąca życia, choć może nastąpić wcześniej, zwłaszcza w przypadku małych ras. Ponadto wielu weterynarzy zaleca szczeniętom karmę dla szczeniąt do 12 miesiąca życia. Twój weterynarz może doradzić, co jest najlepsze dla Twojego ulubieńca, biorąc pod uwagę jego rasę, wagę i kondycję. Oto więcej informacji o tym, jak zmienić sposób żywienia i dlaczego jest to ważne.

Różnice żywieniowe między karmą dla szczeniąt i dorosłych psów

Według Shmalberga istnieje kilka czynników, które sprawiają, że karma dla szczeniąt jest przeznaczona właśnie dla nich:

Pokarmy dla szczeniąt często zawierają więcej białka, aby wspierać prawidłową masę mięśniową, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększonej ilości aminokwasów (budulców białka). Każdy aminokwas, nie tylko całkowita ilość białka, musi być obecny w wystarczających ilościach, aby zapewnić optymalne żywienie szczeniąt.

Karmy dla szczeniąt zawierają również starannie dobrane ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych dla prawidłowego rozwoju oraz nieco wyższy poziom niektórych witamin i minerałów.

Wapń jest kontrolowany w karmach dla szczeniąt dużych ras, ponieważ jeśli przekracza ilości zalecane dla większych psów może powodować nieprawidłowy wzrost kości. (z drugiej strony dorosłe psy z w pełni dojrzałymi szkieletami mogą tolerować dość duże ilości wapnia).

Niektóre karmy dla szczeniąt zawierają więcej kalorii i tłuszczu, aby wspierać ich rozwój. Pamiętaj, że dorosłe psy przybierają na wadze, jeśli jedzą karmy dla szczeniąt w ilościach, które nie są dokładnie kontrolowane.

Z drugiej strony, dorosłe psy mają szerszą tolerancję na to, co mogą jeść i wymagania żywieniowe, zakładając oczywiście, że nie mają żadnych schorzeń. „Dorosłe psy można karmić karmą dla szczeniąt, zakładając, że są zdrowe” – mówi Shmalberg – „ale mogą nie potrzebować takich ilości składników odżywczych. Jednakże szczeniąt nie należy karmić karmą dla dorosłych osobników, chyba że są one przeznaczone do „wszystkich etapów życia „oraz /lub, gdy są przeznaczone dla dużych ras.

Psy dużych ras mają specyficzne potrzeby. Jeśli Twój szczeniak należy do tej kategorii i używasz karmy „dla wszystkich etapów życia”, sprawdź etykietę i upewnij się, że jest oznaczona jako taka, w tym dla wzrostu dużych psów lub dużych ras. „Niestety, niektórzy hodowcy i właściciele psów nadal wykorzystują stare informacje, doradzając klientom lub karmiąc szczenięta” – mówi Shmalberg. „Niedawne badania wykazały, że wielu hodowców stosuje nieodpowiednią dietę dla szczeniąt lub że samodzielnie przygotowuje pokarm, który może być odpowiedni lub nie w zależności od przepisu”.

 Jak przejść na karmę dla dorosłych psów

Dobra wiadomość: przejście z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych osobników nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. W rzeczywistości doktor Shmalberg zaleca tutaj wykonanie tylko dwóch kroków, których wdrożenie powinno trwać w około tygodnia.

Wymieszaj obie karmy. W ciągu około tygodnia stopniowo dodawaj pokarm dla dorosłych i zmniejszaj ilość karmy dla szczeniąt. Pierwszego dnia będziesz mieć głównie karmę dla szczeniąt z odrobiną karmy dla dorosłych. W połowie będziesz miał około pół na pół, a pod koniec tygodnia przeważać będzie karma dla dorosłych z niewielką ilością karmy dla szczeniąt. „Po prostu staraj się, aby ogólna wielkość porcji była względnie stała, chociaż niewielka różnica w całkowitej liczbie kalorii nie będzie jakimś specjalnym problemem w przeciągu tygodnia” – mówi Shmalberg.

Zwróć uwagę na kupy swojego szczeniaka. Jeśli zauważysz zmianę w jakości stolca, np. będzie rzadki lub odbarwiony, prawdopodobnie jest to spowodowane zmienną ilością błonnika lub różnymi poziomami składników odżywczych. Możesz spowolnić przejście, a większość psów dostosuje się do tego bez problemu. „Bakterie w jelicie grubym muszą przyzwyczaić się do każdego nowego pożywienia, ponieważ również przyczyniają się do rozkładu pokarmu (zwłaszcza niektórych rodzajów błonnika)” – mówi Shmalberg.

Tabela karmienia szczeniąt

Teraz wykorzystamy szacunkową wagę osobnika dorosłego i wykorzystamy ją! Poniższa tabela żywienia szczeniąt pokazuje, jaką ilość kalorii należy podawać swojemu małemu futrzanemu przyjacielowi. Nigdy nie polegaj na zaleceniach typu „1 filiżanka” szklanka we wszystkich kategoriach – podobnie jak rozmiar 10 jest inny w zależności od marki odzieżowej, 1 szklanka karmy dla psów jednej marki będzie zupełnie inna niż 1 szklanka innej firmy.

Niektóre marki karmy dla psów podają (z dokładnością do grama lub kalorii), ile karmy należy podać, co jest wspaniałe. Jeśli tak nie jest, dość łatwo jest to obliczyć samodzielnie, ponieważ każda karma dla psów powinna zawierać informacje o tym, ile kalorii zawiera na gram ( następnie możesz określić, ile gramów Twój pies powinien jeść dziennie i przełożyć to na szklanki lub inną preferowaną miarkę ). „Jeśli na opakowaniu znajduje się ogólny schemat karmienia, nie zawsze należy mu ufać” – mówi Shmalberg. „Niektóre firmy wykorzystują stare informacje, które zawyżają ilość karmy. Jednakże ważne jest, by podawać tyle karmy, by utrzymać szczeniaka w zdrowiu, a nie przestrzegać konkretnych liczb” .

Dodaj tabelę na temat tego, jakie porcje podawać szczeniakowi do ulubionych zakładek lub jeszcze lepiej, wydrukuj ją w celach informacyjnych, a będziesz zawsze przygotowany. Jak zawsze, jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z weterynarzem. Po to właśnie jest!

Ostrożne karmienie szczeniaka jest bardzo ważne, ale nie zapomnij o jednej rzeczy! Kiedy masz w domu psa, ważne jest, aby wybrać najlepszą karmę dla swojego pupila. Możemy Ci  w tym pomóc. Hipoalergiczna sucha karma z wołowiną Juliet może być najlepszym wyborem dla Twojego małego psiaka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii