Wyobraź sobie taką sytuację: Twój pies nieustannie drapie i gryzie sierść, swędzi go skóra, a Ty nie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Może próbowałeś wszystkiego, od zmiany zachowania podczas pielęgnacji po specjalne szampony i leki. Ale czy próbowałeś zmienić dietę swojego psa?

Dieta może odgrywać istotną rolę w radzeniu sobie z chorobami i problemami skórnymi, niezależnie od tego, czy Twój pies cierpi na alergię pokarmową.

Jedzenie jest jednym z winowajców, jeśli chodzi o reakcje alergiczne u psów, a właściciele często przeoczają ten problem. W rzeczywistości u psów mamy do czynienia z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Podobnie jak my, nasi mali przyjaciele mogą cierpieć z powodu jednej przypadłości lub obu. Alergie pokarmowe u psów mogą powodować nie tylko problemy trawienne, takie jak wymioty i biegunkę, ale także problemy skórne, a nawet problemy behawioralne. Jeśli Ty lub Twój weterynarz podejrzewacie, że szczenię może mieć niepożądaną reakcję na określone pokarmy i zastanawiacie się, co to wszystko oznacza, to trafiliście we właściwe miejsce.

Oto podsumowanie tego, co musisz wiedzieć:

  • Alergie na karmę dla psów a nietolerancja pokarmowa
  • Najczęstsze alergeny pokarmowe u psów
  • Genetyczne predyspozycje do alergii na karmę dla psów
  • Objawy alergii na karmę dla psów
  • Długoterminowe skutki alergii na karmę dla psów
  • Test alergii na karmę dla psów i inne metody diagnostyczne
  • Leczenie alergii na karmę dla psów
  • Najlepsza karma dla psów cierpiących na alergie
  • Alergie na karmę dla psów a nietolerancja pokarmowa u psów

Leczenie alergii pokarmowej dla psów sprowadza się do jednej podstawowej zasady: zidentyfikowania pokarmów, na które Twój pies jest uczulony i unikanie karmienia go nimi.

„To, co większość ludzi uważa za alergię pokarmową dla psów, bardziej trafnie nazywa się skórną niepożądaną reakcją pokarmową lub CAFR” – mówi dr Justin Shmalberg, weterynarz i specjalista ds. żywienia weterynaryjnego NomNomNow. „Zasadniczo oznacza to, że istnieje jakiś związek między jedzeniem a pewną grupą objawów – zwykle problemami skórnymi lub problemami żołądkowo-jelitowymi”.

Według Shmalberga w przypadku rzeczywistej alergii na pokarm dla psów winowajcą jest często białko pokarmowe, które wywołuje niekorzystną odpowiedź immunologiczną, a następnie powoduje, że komórki organizmu uwalniają histaminy lub związki, które powodują swędzenie i wiele innych objawów alergicznych.

Z drugiej strony nietolerancja pokarmu dla psów nie wiąże się z odpowiedzią immunologiczną – jednakże jej oznaki mogą wyglądać bardzo podobnie do objawów alergii pokarmowej. Jednym z przykładów jest nietolerancja laktozy, która ma miejsce, gdy organizm psa nie przetwarza w prawidłowy sposób laktozy zawartej w produktach mlecznych, co następnie prowadzi do problemów żołądkowo-jelitowych (częste biegunki).

Zarówno alergie, jak i nietolerancje pokarmowe należą do tej kategorii CAFR lub bardziej ogólnie, niepożądanych reakcji pokarmowych. Jak więc powszechne są niepożądane reakcje pokarmowe u psów? Badania z 2017 roku opublikowane w BMC Veterinary Research dotyczyły właśnie tego problemu. Odkrycia sugerują, że spośród psów, które zgłaszają się do weterynarzy w celu ustalenia jakiejkolwiek diagnozy, 1 do 2 procent cierpi na nietolerancje pokarmowe lub alergie. Wśród psów z chorobami skóry liczba ta nieco wzrasta, do około 6 proc. W przypadku psów ze świądem i alergiami procent tej jest nawet większy – około jeden na pięć psów wykazuje oznaki niepożądanych reakcji pokarmowych.

Jednak prawdziwe alergie, w których układ odpornościowy atakuje białko pokarmowe, są zdecydowanie mniej powszechne niż nietolerancje pokarmowe. Jak twierdzi dr Shmalberg, wniosek jest taki: „Jeśli Twój pies często się drapie, ale poza tym inne jego zachowania nie odbiegają od normalności, alergia pokarmowa jest mało prawdopodobna. Mimo to, dieta z pewnością może odgrywać rolę w leczeniu chorób skóry, bez względu na to, czy Twój pies cierpi na alergię pokarmową”. Poniżej określimy bardziej szczegółowo, jak rozpoznać różnicę.

 

Najczęstsze alergeny pokarmowe u psów

Zastanawiasz się, co powoduje alergie w karmie dla psów? „Często uważa się, że najczęstszymi alergenami pokarmowymi dla psów są mięso, nabiał i jajka” – mówi dr Shmalberg. „Jednak ogólnie rzecz biorąc, problematyczna jest raczej część białkowa tych pokarmów niż samo mięso”. Pamiętaj, że warzywa mogą zawierać białko, więc nie są automatycznie bezpieczne.

W tym samym przeglądzie badań BMC Veterinary Research zidentyfikowało niektóre z najczęściej zgłaszanych alergenów pokarmowych u psów, które mogą powodować niepożądane reakcje pokarmowe. Oto ich wykaz – od najczęściej do najrzadziej zgłaszanych.

Najbardziej powszechne alergeny w karmie dla psów (źródło: BMC Veterinary Research)
Alergeny w karmie dla psów Odsetek zgłoszonych niepożądanych reakcji

  • Nabiał 17%
  • Kurczak 15%
  • Pszenica 13%
  • Soja 6%
  • Kukurydza 4%
  • Jaja 4%
  • Wieprzowina 2%
  • Ryby 2%

Doktor Shmalberg zwraca uwagę na dwa ważne zastrzeżenia, o których należy tutaj pamiętać.

Potrzebne są nowsze badania. Wiele z badań, które są dostępne w tym przeglądzie, pochodzi z czasów, kiedy karma dla psów była wytwarzana i przetwarzana w inny sposób niż obecnie. Alergie mają tendencję do zmieniania się z upływem czasu, tak samo jak rodzaje karmy. Wraz z pojawieniem się nowych badań być może okaże się, że na szczycie listy pojawiają się inne alergeny.

Im bardziej pospolita jest dana karma, tym bardziej prawdopodobne będzie wystąpienie alergii. „Aby pojawiła się alergia na pokarm, pies musi być najpierw skazany na jej spożywanie” – mówi Shmalberg. „To może wyjaśniać, dlaczego białka najczęściej występujące w karmie dla psów, takie jak wołowina i kurczak, znajdują się wyżej na liście”.

Więcej informacji na temat alergenów pokarmowych dla psów, o których warto wiedzieć:

Tam, gdzie występuje jedna alergia, może być ich więcej. Szacuje się, że ponad jedna trzecia psów z jedną alergią pokarmową jest uczulona na co najmniej jedną dodatkową karmę.

Skrobia jest znacznie bezpieczniejsza. Czyste węglowodany, inaczej skrobie, mają niską zawartość białka lub nie zawierają go, co oznacza, że psy zwykle nie są na nie uczulone. Są jednak pewne wyjątki: chociaż skrobia ziemniaczana jest prawdopodobnie bezpieczna, całe ziemniaki mogą powodować alergię, ponieważ zawierają białka. To samo dotyczy zbóż o wyższej zawartości białka, takich jak kukurydza, czy pszenica. Ogólnie jednak alergie na zboża są znacznie rzadsze niż te związane ze spożywaniem konkretnego rodzaju mięsa.

W przypadku tłuszczów duże znaczenie ma ich czystość. Czyste tłuszcze, podobnie jak czysty olej rybny, nie zawierają białka i nie powinny wywoływać niepożądanych reakcji. Jednakże ślady białka mogą przedostać się do olejów i tłuszczów podczas przetwarzania, a u wysoce alergicznego psa mogą powodować problemy.

Uważaj na żelatynę. Uzupełniające oleje często znajdują się w żelatynowych kapsułkach, które mogą wywoływać alergie u niektórych psów.

Alergie na orzeszki ziemne są rzadkie u psów. A jeśli się pojawią, zazwyczaj nie są tak dotkliwe, jak u ludzi. Dobra wiadomość, jeśli Twój szczeniak jest jednym z wielu, które uwielbiają smakołyki z masłem orzechowym!

Nie ma dwóch dokładnie takich samych karm. Nie istnieje wiele dowodów na to, że pies, który zareaguje źle na jeden pokarm, zareaguje tak samo na podobny. Oznacza to, że pies uczulony na mięso z kurczaka niekoniecznie będzie uczulony na indyka.

Uważaj na dodatki. Substancje chemiczne, konserwanty, barwniki i aromaty prawdopodobnie nie wywołają alergii, ale mogą wywołać niepożądaną reakcję lub objawy nietolerancji. Etykiety umieszczone na opakowaniach z karmą nie zawsze opowiadają całą historię. Niektóre nieświeże chrupki i żywność w puszkach dały wynik pozytywny na obecność białek, nawet jeśli nie były wymienione na etykiecie.

 

Genetyczne predyspozycje do alergii na karmę dla psów

Zastanawiasz się, czy Twój pies może mieć predyspozycje do alergii lub nietolerancji pokarmowych? Z pewnością istnieją dowody na to, że jeśli rodzic cierpi na jakieś alergie, jest bardziej prawdopodobne, że jego potomstwo je odziedziczy. W takim wypadku geny odgrywają rolę. Ale to, co nie wydaje się być istotnym czynnikiem, to rasa psa. W rzeczywistości nauka nigdy nie potwierdziła, że jakakolwiek rasa jest bardziej narażona na alergie pokarmowe niż inna. „Może się to zdarzyć u każdej rasy i każdego psa” – mówi dr Shmalberg.

Zauważa również, że niektórzy hodowcy i właściciele mogą być przekonani, że odstępstwo od diety przodków niektórych ras może predysponować do alergii. Na przykład husky są przyzwyczajone do diety rybnej w swoim naturalnym środowisku – więc czy karmienie ich drobiem może prowadzić do reakcji alergicznej? Krótko mówiąc, nie. „Nie ma dowodów na poparcie tej teorii. Większość psów wydaje się dobrze przystosowywać do różnych rodzajów pożywienia” – mówi Shmalberg. Wydaje się, że wiek lub płeć psa również nie mają znaczenia w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowych. Niektórzy weterynarze podają, że u psów poniżej 1 roku życia również stwierdza się alergie pokarmowe. Może to dotyczyć nawet młodych szczeniąt (podczas gdy zazwyczaj nie są one aż tak podatne na alergie środowiskowe w tym wieku).

Oto 10 ras najczęściej wyszukiwanych w Google, wraz z terminem „alergie pokarmowe” lub „alergie pokarmowe u psów”:

  • Jamniki
  • Buldogi
  • Golden Retrievery
  • Owczarki niemieckie
  • Mopsy
  • Pitbulle
  • Cocker Spaniele
  • Shih Tzus
  • Westie (inaczej: terrier West Highland White)
  • Yorki ( Yorkshire terrier)

Pamiętaj, że alergie pokarmowe mogą wystąpić u każdej rasy, a niektóre z nich mogą być wyszukiwane w przeglądarkach częściej tylko dlatego, że są bardziej popularne.

 

Objawy alergii na karmę dla psów

Kichanie. Infekcje uszu. Przewlekłe biegunki. Niepokój. Objawy alergii na pokarm dla psów są zróżnicowane, od reakcji skórnych, przez problemy żołądkowo-jelitowe, po problemy behawioralne. Poniżej znajduje się pełna lista podzielona według kategorii, która pomoże Ci określić, czy Twój szczeniak może cierpieć na alergię pokarmową czy nietolerancję. Pamiętaj, że szacuje się, iż około jednej czwartej do jednej trzeciej psów z alergią pokarmową ma również alergię środowiskową, która „charakteryzuje się podobnymi, czasami trudnymi do odróżnienia objawami” – mówi Shmalberg.

 

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u psów

Są to objawy, które najczęściej pojawiają się w przypadku alergii pokarmowej, mówi dr Shmalberg, zaczynające się od jednego najczęstszego symptomu: swędzenia.

  • Swędzenie (inaczej świąd)
  • Kichanie
  • Swędzące łapy
  • Zaognione miejsca na ciele
  • Wysypki skórne
  • Łuszcząca się i / lub tłusta skóra
  • Skóra pigmentowana
  • Skórzana tekstura skóry
  • Wydzielina z oczu
  • Czerwone oczy
  • Wypadanie sierści
  • Infekcje uszu
  • Wtórne infekcje drożdżakowe lub bakteryjne (inaczej piodermia) skóry lub uszu

W jednym badaniu uszeregowano części ciała najczęściej dotknięte swędzeniem związanym z alergiami pokarmowymi, w następujący sposób:

  • Uszy (w 80% przypadków)
  • Łapy (61 procent)
  • Wewnętrzna strona ud / brzucha (53 procent)
  • Okolice oczu lub przednich nóg (33 procent).

 

Objawy alergii pokarmowej u psów

Według Shmalberga tylko 10 do 30 procent psów z potwierdzonymi alergiami pokarmowymi ma objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty czy biegunka. „Jest to stan, który jest znacznie częściej powiązany z objawami skórnymi” – wyjaśnia (patrz powyżej). „Nagłe i krótkotrwałe objawy ze strony przewodu pokarmowego prawie nigdy nie są spowodowane alergią pokarmową. Z drugiej strony alergie pokarmowe mogą przyczyniać się do pewnych przewlekłych objawów lub je powodować”.

  • Biegunka z lub bez krwi i / lub śluzu w kale
  • Problemy z wypróżnieniem
  • Wymioty
  • Ból brzucha

 

Rzadsze objawy alergii pokarmowych u psów

Objawy te nie są tak powszechne, jak wymienione powyżej, ale mogą wystąpić u niektórych psów. Wydzielina z nosa
Problemy z oddychaniem.

  • Drgawki (alergie pokarmowe mogą je wywołać u psów, które są do tego predysponowane)
  • Wtórne infekcje dróg moczowych (z powodu zbyt dużej ilości bakterii na skórze)
  • Utrata masy ciała (w połączeniu z ciężką biegunką i / lub wymiotami)
  • Objawy behawioralne
  • Poniższe objawy są również bardzo rzadkie i zwykle są objawami wtórnymi lub związanymi z dyskomfortem wynikającym z objawów wymienionych powyżej.
  • Częste ocieranie się o meble, nogi właściciela itp.
  • Uczucie niepokoju
  • Częste potrząsanie uszami lub ich drapanie
  • Gryzienie łap, tylnych części ciała i / lub ogona
  • Wycofanie lub zmniejszone zainteresowanie zabawą
  • Anoreksja, brak zainteresowania lub odmowa jedzenia

 

Długoterminowe skutki alergii na karmę dla psów

Jeśli alergia pokarmowa nie jest leczona, mogą się rozwinąć bardziej poważne problemy zdrowotne. Należą do nich wtórne infekcje skóry, rozwój większej liczby alergii, pogorszenie objawów, zmiany w zachowaniu i niska jakość życia.

Ten ostatni punkt jest najbardziej istotny. „Zwykle zwierzęta nie umierają z powodu alergii pokarmowej, ale ma ona wpływ na jakość ich życia” – mówi Shmalberg. „Jeśli odczuwają swędzenie przez cały czas, to mogą mieć wrażenie, jakby kłuło je tysiące komarów. Chociaż nie jest to tak katastrofalne, jak niewydolność narządów, z codziennego punktu widzenia może być dość trudne dla psa”. Tak więc, gdy pies czuje się źle, możesz zacząć dostrzegać niektóre z wymienionych powyżej problemów behawioralnych. Aby uniknąć przewlekłych dolegliwości i problemów, kluczowe znaczenie ma diagnoza i leczenie. Czytaj dalej, by poznać szczegóły.

Jeśli Twój pies nieustannie odczuwa swędzenie, może mieć wrażenie, jakby kąsało go tysiące komarów, co prowadzi do pogorszenia jakości życia.

 

Testy alergiczne i inne metody diagnostyczne, jeśli chodzi o karmę dla psów

Jak więc możesz stwierdzić, czy Twój pies ma alergię na karmę? Po pierwsze, warto wiedzieć, jak odróżnić alergię pokarmową od środowiskowej. „Alergie środowiskowe lub alergie na pchły są znacznie częstsze” – wyjaśnia Shmalberg. Jeśli podejrzewasz którąkolwiek z nich, skonsultuj się ze swoim weterynarzem, który może pomóc w identyfikacji i leczeniu problemu z pchłami lub wykonaj kombinację badań krwi i / lub podskórnych testów alergicznych (co obejmuje wstrzyknięcia potencjalnych alergenów pod skórę), aby ocenić, czy to alergia wywołana czynnikami środowiskowymi.

Ale jeśli Twój pies ma następujące objawy, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o wykonaniu testu na alergię pokarmową lub zastosowanie diety eliminacyjnej.

Znaki, które świadczą o tym, że Twój pies może mieć alergię pokarmową (w porównaniu z alergią środowiskową lub alergią na pchły):

  • Jeśli objawy pojawiają się w bardzo młodym wieku – zazwyczaj szczenięta młodsze niż 1 rok życia nie doświadczają alergii środowiskowych
  • Jeśli objawy nie są związane ze zmianami sezonowymi lub nie zmieniają się w różnych częściach kraju (np. jeśli podróżujesz lub przenosisz się z psem z klimatu suchego do wilgotnego)
  • Jeśli nie reaguje na sterydy
  • Jeśli Twój pies ma objawy zarówno skórne, jak i żołądkowo-jelitowe

 

Dieta eliminacyjna dla psów

Najbardziej niezawodnym sposobem zdiagnozowania alergii pokarmowej jest podanie psu zupełnie nowej karmy, w miarę możliwości pozbawionej dodatków przez co najmniej osiem tygodni. Aby uzyskać dokładne wyniki, przez całą próbę musisz podawać niezanieczyszczoną dietę złożoną z prostych składników (może być kupna lub przyrządzana własnoręcznie). Co najważniejsze, mówi Shmalberg, „dieta powinna zawierać jedno źródło białka zwierzęcego lub roślinnego oraz jedno źródło węglowodanów, bez innych naturalnych aromatów (które mogłyby zawierać niezidentyfikowane białka) – ponadto musi to być karma, której Twój zwierzak w przeszłości nie spożywał. Klasyczne przykłady obejmują dziczyznę i ziemniaki, królika i groszek oraz ryby i ziemniaki”. Są też nowsze opcje, takie jak mięso z aligatora i kokos.

Ważne jest również, aby powstrzymać się od podawania pupilowi smakołyków, resztek ze stołu, przekąsek i smakowych leków lub suplementów dowolnego rodzaju, które nie pasują do konkretnego zestawu składników, jakich używasz w trakcie tej próby. Po ośmiu tygodniach, aby naprawdę udowodnić alergię pokarmową, musisz ponownie podać oryginalny pokarm – podejrzewane o alergię białko lub białka. Jeśli w tym momencie wystąpi reakcja lub wysyp alergii, to bardzo prawdopodobne jest, że rzeczywiście ona występuje.

„W rzeczywistości większość właścicieli nie kończy tej części, ponieważ nie chcą, aby ich pies znowu miał objawy” – mówi Shmalberg. „Właściciel może po prostu kontynuować podawanie próbnego jedzenia, jeśli wydaje się, że działa to pozytywnie na zwierzaka”. Jednakże ponowne wprowadzenie podejrzanych alergenów to tak naprawdę jedyny sposób na potwierdzenie alergii. Shmalberg sugeruje cykliczne przechodzenie przez potencjalne alergeny – mięso z kurczaka, wołowinę, jaja, nabiał – aby zobaczyć, co wywołuje (a co nie) wywołuje objawów.

 

Inne rodzaje testów alergicznych w przypadku karmy dla psów

Oprócz diet eliminacyjnych, warto przyjrzeć się kilku innym opcjom testowym.

Badania krwi: są dostępne różnego rodzaju badania krwi, ale nie są one zbyt dokładne. „Obecnie opracowywane są nowe testy krwi na alergię pokarmową, które wydają się lepsze niż te dostępne na rynku” – mówi Shmalberg. „Oznacza to, że na razie dieta eliminacyjna jest najlepszą opcją”.

Testy płatkowe: generalnie uważa się, że testy płatkowe są dokładniejsze niż badania próbek krwi. Jednak, według Shmalberga „Nie są one powszechnie wykonywane, ale mogą być oferowane w klinice dermatologicznej, gdzie białko (np. z wołowiny) miesza się z wazeliną i nakleja na skórę na około dwa dni, a następnie testuje dzień później. Jeśli występuje podrażnienie (zaczerwienienie, pokrzywka), test jest pozytywny. Jeśli nie, to wynik jest negatywny.

 

Leczenie alergii na karmę dla psów

Leczenie alergii pokarmowej u psa sprowadza się do jednej podstawowej zasady: identyfikuj pokarmy, na które Twój pies jest uczulony, i unikaj ich podawania. „Dlatego dieta eliminacyjna i okres próbny są tak istotne”, mówi Shmalberg, „ponieważ jest to jedyny sposób na określenie, jakie pokarmy i białka pokarmowe pies jest w stanie tolerować, a których nie”. Natomiast jeśli jest to raczej nietolerancja pokarmowa a nie alergia (co jest znacznie bardziej prawdopodobne), próba żywieniowa może okazać się pomocna, ale prosta zmiana diety może być równie skuteczna. „Dieta o innym składzie niż obecnie stosowana często wystarczy, aby złagodzić objawy” – wyjaśnia Shmalberg.

Wiele domowych diet ma niedobór pewnych krytycznych składników odżywczych, jeśli, za radą weterynarza dietetyka nie zostaną prawidłowo ułożone.

Oprócz tego istnieje kilka innych taktyk, które pojawiają się w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych. Oto krótki przegląd, uwagi oraz zalety i wady każdego z nich.

 

Leki przeciwhistaminowe i inne leki

Leki przeciwhistaminowe, takie jak Benadryl, mogą zminimalizować swędzenie i są stosunkowo bezpieczne oraz zatwierdzone przez weterynarzy do użytku w domu. Miejscowe szampony i maści przeciw świądowi również mogą okazać się pomocne – po prostu upewnij się, że weterynarz zezwolił na ich stosowanie, zanim podasz swojemu psu jakiekolwiek dostępne bez recepty leki lub środki zaradcze. Na przykład antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne, takie jak cefaleksyna i ketokonazol, mogą krótkoterminowo pomóc w leczeniu wtórnych infekcji, które pojawiają się, gdy skóra jest w stanie zapalnym, „ale objawy zwykle powracają po zaprzestaniu leczenia” – mówi Shmalberg. A co, gdy chodzi o leki przeciwzapalne, takie jak sterydy? „Zazwyczaj nie pomagają w wielu objawach alergii pokarmowej” – twierdzi doktor.

 

Domowe diety

Domowe diety są czasami stosowane przy próbach diety eliminacyjnej oraz u psów z nietolerancją pokarmową lub alergią. Łatwo zrozumieć, dlaczego są skuteczne – właściciel ma całkowitą kontrolę nad składnikami. Ale z domową dietą dla psów wiąże się jeden problem. „Jeśli nie zostaną odpowiednio ułożone, za radą dietetyka weterynaryjnego, wiele z nich będzie miało niedobory pewnych krytycznych składników odżywczych”, mówi Shmalberg, „niedobory te mogą powodować problemy na dłuższą metę”. Przygotowanie takiej karmy jest również pracochłonne dla właściciela.

 

Diety wegańskie

Diety wegańskie są stosowane przez niektórych właścicieli i weterynarzy w trakcie i po próbach żywieniowych, jednak nie ma dowodów na to, że są one bardziej korzystne niż starannie dobrana dieta z pojedynczym białkiem. (W rzeczywistości diety wegańskie często zawierają wiele różnych białek roślinnych). Jeśli jednak pies jest uczulony na wiele rodzajów mięs, dieta wegańska będzie z pewnością jednym ze sposobów na uniknięcie alergii. Podobnie jak diety domowe, diety wegańskie muszą być starannie opracowane. „Okazuje się, że niektóre diety wegańskie kupowane w sklepach mają niedobór krytycznych składników odżywczych. A weterynarze wspominają o nich tylko dlatego, że stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli” – mówi Shmalberg. „To zdecydowanie nie powinien być najlepszy wybór w leczeniu alergii pokarmowych”.

 

Najlepsze karmy dla psów cierpiących na alergie

Jeśli już o tym wspominamy, to trzeba wyraźnie podkreślić, że nie istnieje jedna najlepsza karma dla psów z alergiami. „To zależy od konkretnego psa” – mówi Shmalberg. ” Ważne jest jednak, aby wiedzieć, co znajduje się w karmie Twojego psa i mieć pewność, że została ona przygotowana bez zanieczyszczeń składnikami, których nie wymieniono na etykiecie”. Dlatego, gdy szukasz karmy dla psów bez alergenów, znalezienie jedzenia w puszcze, jak i suchych chrupek może okazać się skomplikowane. W przypadku świeżej żywności i tej występującej w mniejszych partiach można zobaczyć, co się w nich znajduje, a wystąpienie śladowej ilości składników alergicznych podczas przetwarzania będzie mniej prawdopodobne. Właśnie dlatego wielu właścicieli rozważa przygotowywanie własnej karmy dla psów. „Wszystko zależy od procesu gotowania i jakości składników, a według opublikowanych badań wiele konwencjonalnych diet miało problemy z zanieczyszczeniem krzyżowym” – mówi Shmalberg.

Kiedy wybierzesz świeżo przygotowane jedzenie z kilkoma składnikami i bez sztucznych wypełniaczy, możesz dokładnie zobaczyć, co dostaje Twój szczeniak.

Oto wskazówki doktora Shmalberga dotyczące wyboru diety dla psa z alergią lub nietolerancją pokarmową:

Zmień karmę. Jeśli Ty lub Twój weterynarz uważacie, że pupil cierpi na nietolerancję pokarmową, warto przejść na dietę z innym źródłem białka, z różnymi składnikami, a może nawet z innym poziomem tłuszczu. „Te diety nie muszą być tak proste, jak te stosowane w dietach eliminacyjnych” – mówi Shmalberg.

Etykiety na żywności pochodzącej z popularnych sieci nie zawsze są dokładne. Badania przeprowadzone w 2018 roku wykazały, po przeanalizowaniu wielu opracowań dotyczących komercyjnych karm dla zwierząt domowych, że około 45 procent z nich zawierało nieoznakowane składniki, w tym produkty zawierające „ograniczoną ilość składników”. Inspekcja wykazała, że diety z hydrolizowanymi lub chemicznie rozbitymi składnikami nie miały podanej ilości składników nieznakowanych (prawdopodobnie dlatego, że hydroliza jest procesem bardzo skomplikowanym technicznie).
Czystość karmy dla psów nie jest sprawą prawnie regulowaną. Wieloseryjne przygotowywanie karmy w dużym zakładzie wymaga użycia ciężkich maszyn z wieloma zakamarkami – gdzie łatwo może dojść do skażenia. „Firmy produkujące karmy dla psów z nazwą 'hipoalergiczna’ lub 'z ograniczoną liczbą składników’ powinny zadbać o to, by stosować jak najlepsze praktyki, aby takie zagrożenia wyeliminować” – mówi Shmalberg – „Nie ma jednak nadzoru ani regulacji dotyczących produkcji tego typu produktów”.

Świeża żywność może być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Kiedy wybierzesz karmę świeżo przygotowaną w małych partiach, z kilkoma składnikami i bez sztucznych wypełniaczy, możesz dokładnie zobaczyć, co dostaje Twój szczeniak. Jedną z opcji jest domowa karma dla psów. Jeśli nie chcesz spędzać czasu na przygotowywaniu karmy dla swojego psa, rozważ wykonaną od podstaw, w małych partiach karmę, której jakość i czystość jest określona w przejrzysty sposób.

Naszym zdaniem karmy dla zwierząt są słabo regulowana prawnie na arenie międzynarodowej, w zasadzie w karmie dla psów może się znajdować „niemal wszystko”. Dlatego stworzyliśmy nasz własny, bardzo rygorystyczny system, aby udowodnić, że dziś w Europie możemy i mamy zapotrzebowanie na wysokiej jakości hipoalergiczną karmę dla psów. Wypróbuj jedną z naszych hipoalergicznych karm dla psów, na przykład hipoalergiczną suchą karmę z jagnięciną dla psów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

5+1 Wskazówki na Wielkanoc dla właścicieli psów!

5+1 Wskazówki na Wielkanoc dla właścicieli psów!

Wraz z nadejściem Wielkanocy każdy właściciel psa wchodzi w ekscytujący okres, ponieważ to czas, kiedy możemy przygotowywać się do najweselszego święta wiosny razem z naszymi pupilkami. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na...

czytaj dalej
Idealna Strategia Żywieniowa na Wiosenne Odrodzenie

Idealna Strategia Żywieniowa na Wiosenne Odrodzenie

Z nadejściem wiosny i zmianą pogody, potrzeby żywieniowe naszego psa również mogą ulec zmianie. Dłuższy czas spędzony na świeżym powietrzu, zwiększona aktywność mają wpływ na zdrowie i zapotrzebowanie energetyczne naszego pupila. W tym artykule zebraliśmy wskazówki...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1007 opinii