Czy wiesz, że narośla na skórze są najczęstszym typem nowotworu u psów?

Chociaż nie wszystkie z nich są zmianami nowotworowymi, te, które nimi są, mogą być dość agresywne. Niezbędne jest zrozumienie czynników ryzyka, objawów i środków ochronnych związanych z rakiem skóry u psa, abyś mógł lepiej chronić swojego pupila.

 

Jakie są rodzaje raka skóry psa?

Istnieją trzy rodzaje raka skóry powszechnie obserwowane u psów:

 

Czerniak złośliwy

Ten typ nowotworu atakuje komórki barwnikowe skóry zwane melanocytami. Podczas gdy wiele guzów, które rozwijają się w tych komórkach, jest łagodnych, inne szybko rosną i dają przerzuty do innych obszarów ciała, takich jak wątroba i/lub płuca.

Łagodne czerniaki, znane jako melanocytoma, zwykle znajdują się na obszarach skóry psa, które są pokryte sierścią, podczas gdy większość złośliwych czerniaków występuje w jamie ustnej.  Trauma i kompulsywne lizanie mogą przyczynić się do szybkiego wzrostu komórek, który powoduje czerniaki, ale wydaje się, że pewną rolę odgrywa również genetyka.

 

Rak płaskonabłonkowy

Te nowotwory złośliwe zwykle pojawiają się jako wypukłe białe grudki na skórze, w kącikach pazurów lub w jamie ustnej. Często są spowodowane ekspozycją na słońce, ale mogą być również związane z wirusem brodawczaka u niektórych psów.

Chociaż raki płaskonabłonkowe nie rozprzestrzeniają się na okoliczne węzły chłonne, są agresywne i mogą wymagać poważnej operacji chirurgicznej w celu ich usunięcia.

 

Guzy komórek tucznych

Są to najczęściej spotykane typy nowotworów skóry u psów. Dokładna przyczyna guzów komórek tucznych jest nieznana, ale łączy się je ze stanem zapalnym, podrażnieniami skóry i czynnikami genetycznymi. Hormony estrogenu i progesteronu mogą również wpływać na wzrost guza.

 

Jakie są czynniki ryzyka? Ekspozycja na słońce

Podobnie jak w przypadku ludzi, ekspozycja na słońce jest czynnikiem powodującym raka skóry u psa. Mimo że większość psiaków jest pokryta sierścią, słońce nadal może przez nią przenikać i powodować uszkodzenia słabo chronionych obszarów, takich jak nos i uszy. Psy bezwłose i rasy krótkowłose są szczególnie narażone na nadmierną ekspozycję na słońce.

 

Rasa

Każdy pies może rozwinąć raka skóry, ale następujące rasy wydają się mieć predyspozycje genetyczne do niektórych jego typów:

Czerniaki złośliwe występują najczęściej u czarnych psów, zwłaszcza terierów szkockich i sznaucerów. Uwaga: wyzły, sznaucery miniaturowe, dobermany pinczery, airedale teriery i Chesapeake Bay retriever są podatne na łagodne (nienowotworowe) czerniaki.

Rak płaskonabłonkowy pojawia się najczęściej u psów o krótkiej sierści o jasnej skórze. Szpic wilczy, sznaucery, bassety, collie, dalmatyńczyki, bulteriery i beagle w wieku od sześciu do dziesięciu lat są podatne na tę formę raka.

Guzy komórek tucznych są dość powszechne u bokserów i mopsów, a czasami widywane są u boston terrierów, labradorów, beagle i sznaucerów.

 

Jakie są oznaki raka skóry u psa?

Wizualne oznaki raka skóry psa różnią się w zależności od formy, z którą masz do czynienia. Nawet weterynarze nie zawsze potrafią stwierdzić, które guzy są złośliwe, a które nie, dlatego ważne jest, aby zbadać i wykonać biopsję wszelkich nowych lub zmieniających się narośli.

To powiedziawszy, istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować podejrzaną narośl:

  • Czerniaki złośliwe często występują na wargach, w jamie ustnej oraz na pazurach i opuszkach stóp.
  • Rak płaskonabłonkowy ma wygląd przypominający brodawki i występuje zwykle na brzuchu, wokół genitaliów, rzadziej na łapach.
  • Guzy komórek tucznych najczęściej pojawiają się na tułowiu, a czasem na łapach.

 

Jakie są opcje leczenia?

Wszelkiego rodzaju nowotwory skóry u psów są usuwane chirurgicznie w indywidualnych przypadkach. Jeśli jednak guz znajduje się w trudnej lokalizacji lub rozprzestrzenił się na węzły chłonne, może być konieczne dodatkowe leczenie, takie jak chemioterapia, radioterapia i leki doustne.

Istnieje również terapeutyczna szczepionka DNA, która powoduje, że układ odpornościowy psa atakuje komórki nowotworowe. Wykazała doskonałe wyniki w wydłużaniu czasu przeżycia psów z czerniakiem jamuy ustnej.

 

Jak mogę chronić mojego psa przed rakiem skóry? Krem do opalania

Psy o cienkiej sierści i bladej skórze potrzebują więcej ochrony przed słońcem niż ich przyjaciele o grubszej sierści. Jednak nie kupuj w aptece żadnego ludzkiego kremu przeciwsłonecznego, ponieważ niektóre z tych produktów mogą być toksyczne.

„Krem przeciwsłoneczny zawiera tlenek cynku i może być szczególnie szkodliwy dla jelit psa w przypadku połknięcia. Spożywanie tych produktów może spowodować u psa krwawą biegunkę i krwawe wymioty, co wskazuje na uszkodzenie jelit” – mówi weterynarz Rachel Barrack.

Nie jesteś pewien, czy Twój pies potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej? Skonsultuj się z weterynarzem. Pomoże Ci ocenić ryzyko u Twojego psa, wybrać odpowiedni produkt oraz nauczy Cię, jak i kiedy z niego korzystać.

 

Zachowanie czujności

Należy pamiętać, że ponad 50% guzków, narosli i zmian chorobowych u psów nie jest rakowych, a starzejące się psy są szczególnie podatne na łagodne brodawki i cysty.

Jednak jedynym sposobem, aby naprawdę wykluczyć raka skóry psa, jest badanie weterynaryjne i biopsja. Nawet jeśli guz u  Twojego psa zostanie uznany za łagodny, nadal ważne jest, aby monitorować go pod kątem zmian wielkości, koloru, wydzieliny itp. Zachowanie czujności podczas częstych kontroli w domu to najlepszy sposób na ochronę pupila.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii