Szczenięta zazwyczaj opuszczają swoje matki i rodzeństwo z miotu i są umieszczane w domach między 8 a 12 tygodniem życia. Dlatego też, jeśli adoptujesz lub kupujesz młodego szczeniaka, istnieje duża szansa, że szczeniak zbliża się do 12 tygodnia życia (do trzech miesięcy).

Szczenięta przechodzą poważne zmiany fizyczne i behawioralne w wieku od trzech do sześciu miesięcy. Przygotuj się na opiekę nad swoim szczeniakiem na tym kluczowym dla niego etapie rozwoju.

Rozwój fizyczny

Około 12 tygodnia życia szczenięta zaczynają lepiej kontrolować swój pęcherz i jelita. Mogą zacząć przesypiać całą noc bez wypadków lub przerw na siusianie. Trening w domu w następnych tygodniach będzie przebiegać płynniej. Upewnij się, że trzymasz się regularnego harmonogramu. Większość psów można w pełni wyszkolić w wieku od czterech do pięciu miesięcy.

Od 12 tygodnia życia szczeniak zacznie ząbkować. Możesz zauważyć nadmierne gryzienie i żucie, posiniaczone lub zaczerwienione dziąsła oraz brak zębów w jamie ustnej. A nawet znaleźć mleczny ząbek! Podczas ząbkowania niektóre szczenięta bywają sfrustrowane lub pobudzone. W niektóre dni mogą zachowywać się bardziej „nieznośnie” lub stać się wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. W tym czasie powinieneś zapewnić mu mnóstwo zabawek bezpiecznych dla szczeniąt. Trzymaj niebezpieczne materiały poza jego zasięgiem (np. przewody elektryczne, buty i rośliny doniczkowe). Powinieneś trzymać szczeniaka w specjalnym kojcu, gdy nie ma Cię w domu, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Ząbkowanie powinno spowolnić około 16 tygodnia lub po ukończeniu czterech miesięcy. Wszystkie zęby w wieku sześciu miesięcy będą już zębami stałymi.

W wieku 12-16 tygodni Twój szczeniak zacznie mniej przypominać dziecko, a trochę bardziej przypominać miniaturową wersję psa, którym się stanie. Prawdopodobnie najszybciej będzie rosnąć w wieku od czterech do sześciu miesięcy. W wieku sześciu miesięcy Twój pupil będzie już bliżej swojej przyszłej dorosłej wielkości. Większość małych ras osiągnie docelowy wzrost w wieku sześciu miesięcy. Duże i olbrzymie rasy psów mogą osiągnąć wówczas mniej więcej połowę swojego dorosłego rozmiaru. Średnie psy wciąż mają jeszcze trochę roboty do wykonania, ale zwykle osiągają około 75% wzrostu w wieku sześciu miesięcy.

Zmiany w zachowaniu

Twój 12-tygodniowy szczeniak zbliża się do końca okresu przeznaczonego na socjalizację. Jak najlepiej wykorzystaj ten okres, wystawiając psa na kontakt z nowymi ludźmi, miejscami i rzeczami. Dopóki Twój pupil nie zostanie w pełni zaszczepiony, nie powinien przebywać w pobliżu nieznanych zwierząt ani na ziemi w miejscach publicznych. Postaraj się, aby do Twojego domu przychodziły różne osoby i zdrowe zwierzęta i w ten sposób zapewnij swojemu szczeniakowi pozytywne doświadczenia. Możesz zabrać psa do domów, w których znajdujące się tam zwierzęta są zaszczepione i zdrowe. Noś psa na rękach w miejscach publicznych, wystawiając go na głośne dźwięki, spadające przedmioty i niewielkie gromady ludzi. Pracuj nad ćwiczeniami z trzymaniem na smyczy, aby przyzwyczaić go do tego. Uspołeczniając szczeniaka, zawsze zachowuj pozytywne i optymistyczne podejście.

Szczenięta zazwyczaj doświadczają okresu strachu w wieku około 16 tygodni. Jest to normalna część rozwoju społecznego Twojego szczeniaka, kiedy uczy się, jak reagować na otoczenie. Unikaj przytłaczania szczeniaka nadmiernymi bodźcami, gdy zauważysz u niego strach. To nie jest czas na głośne hałasy, spadające przedmioty czy tłumy ludzi. Ważne jest również, aby nie nagradzać takich zachowań, ponieważ wówczas utrwalasz obawy szczeniaka. Zamiast tego zignoruj takie zachowanie i delikatnie odseparuj szczeniaka od źródła strachu. Zamiast tego nagradzaj spokojne, radosne zachowanie.

Od trzeciego do szóstego miesiąca życia Twój szczeniak zbliża się do wieku dojrzewania. Spodziewaj się, że zobaczysz trochę buntowniczych zachowań, gdy zacznie testować swoje ograniczenia. Możesz zauważyć, że Twój pupil ignoruje sygnały, do których był wcześniej szkolony. Na tym etapie może również przejawiać destrukcyjne zachowania, jak przeżuwanie różnych rzeczy(spowodowane połączeniem ząbkowania, nastoletniego buntu i być może nudy). Upewnij się, że szczeniak dużo ćwiczy i regularnie go trenuj. Bądź konsekwentny i stanowczy.

Zdrowie i opieka

Twój szczeniak będzie musiał regularnie odwiedzać weterynarza w celu zaszczepienia, odrobaczenia i rutynowych badań kontrolnych w wieku od 8 do 16 tygodni. W tym okresie ważne jest, aby trzymać szczeniaka z dala od nieznanych zwierząt i miejsc publicznych, w których mogły przebywać inne zwierzęta. Kiedy szczepienia zostaną zakończone, a weterynarz da zielone światło, szczeniak może zacząć chodzić na spacery, odwiedzać park i bawić się z innymi psami (oczywiście pod ścisłym nadzorem).

Po ukończeniu czterech miesięcy większość szczeniąt nie będzie musiała chodzić do weterynarza na rutynowe wizyty aż do osiągnięcia dorosłości. Pamiętaj, by podczas ostatniej wizyty szczenięcia (zwykle podczas szczepienia przeciwko wściekliźnie, w wieku około 16 tygodni) wyjaśnić ostatnie wątpliwości. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszym sposobie opieki nad szybko rosnącym szczeniakiem.

Jeśli chcesz, by Twój pies został wysterylizowany lub wykastrowany, najlepiej zrobić to w wieku od pięciu do sześciu miesięcy. Poproś lekarza weterynarii o indywidualne zalecenia dla Twojego psa. Idealny wiek do sterylizacji i kastracji może się różnić w zależności od rasy i wielkości pupila.

Jedzenie i odżywianie

Prawidłowe odżywianie jest istotną częścią rozwoju szczeniaka. Upewnij się, że podajesz mu karmę dla szczeniąt (karmę pomagającą we wzroście) i w odpowiedniej ilości. W miarę dorastania szczeniak będzie potrzebował coraz więcej pożywienia. W okresie szybkiego wzrostu, oceniaj ilość podawanej karmy przynajmniej raz w tygodniu, aby określić, czy musisz zmienić jej ilość. Karmy komercyjne będą miały tabelę karmienia opartą na wieku i wadze szczenięcia. Jeśli zdecydujesz się karmić go domową karmą dla szczeniąt, musisz zachować szczególną ostrożność, aby podawać odpowiednią recepturę z właściwą ilością kalorii.

Podczas karmienia smakołykami upewnij się, że są zdrowe, nietoksyczne a psiak nie otrzymuje ich w nadmiarze. Smakołyki dla psów nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego spożycia pokarmu szczeniaka.

Przy podawaniu mu rzeczy do gryzienia unikaj kości, poroża, kopyt, twardych nylonowych zabawek dla psów lub innych twardych gryzaków. Szczeniakowi nadal rosną stałe zęby, co może powodować ból jamy ustnej lub obrażenia w przypadku żucia.

Trening

Szkolenie szczeniaka należy rozpocząć w momencie, gdy wróci z Tobą do domu. Jedną z pierwszych rzeczy, na których powinieneś się skupić, jest trening w domu. Większość szczeniąt zaczyna rozumieć polecenia między 12 a 16 tygodniem życia a w pełni wyszkolone do funkcjonowania w domu zostaną w wieku około czterech lub pięciu miesięcy.

Ważne jest również, aby skupić się na treningu posłuszeństwa. Naucz szczeniaka podstawowych poleceń, takich jak siad, zostań i leż. Jak najszybciej wytrenuj polecenia związane z jego przywoływaniem. Będziesz także musiał nauczyć go odpowiednich manier, jak nie podskakiwać, nie szczekać nadmiernie i nie gryźć (wiele szczeniąt gryzie rzeczy najchętniej w wieku od 12 do 16 tygodni).

Trening związany z chodzeniem na smyczy również jest ważny na tym etapie życia Twojego pupila. Po ukończeniu 16 tygodnia życia możesz zacząć spacerować z psem w miejscach publicznych. Zacznij przyzwyczajać szczeniaka do smyczy nie później niż w wieku 12 tygodni. Następnie naucz go chodzić na smyczy. Zacznij w domu, a następnie przenieś się na podwórko. Dopiero potem zacznij wybierać inne miejsca.

Jednym z najlepszych sposobów rozpoczęcia szkolenia szczenięcia jest zapisanie się na zajęcia dla szczeniąt. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy mogą pomóc Ci przejść przez podstawowy trening, a nawet rozwiązać drobne problemy związane z zachowaniem takich maluchów. Zazwyczaj lekcje odbywają się w małych grupach zdrowych, zaszczepionych szczeniąt. Zajęcia szkoleniowe dla szczeniąt mogą pomóc Twojemu psu na lepszą socjalizację i umożliwić mu naukę pomimo skłonności do rozpraszania uwagi.

Nie tylko podczas karmienia szczeniąt należy zachować ostrożność. Powinniśmy również zachować przynajmniej taką samą ostrożność podczas karmienia naszych dorosłych psów. Wybierz dobrej jakości karmę dla psów dla ulubionego członka rodziny. Nasza propozycja to hipoalergiczna sucha karma z jagnięciną CricksyDog dla psów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie