Regularnie ćwiczysz swojego psa, karmisz go zdrową karmą (np. naszą doskonałej jakości hipoalergiczną karmą dla psów z jagnięciną Ted lub hipoalergiczną karmą wołową Juliet) i podajesz mu lekarstwo na odrobaczanie pierwszego dnia każdego miesiąca. Jeśli chcesz utrzymać psa w jak najlepszej kondycji, musisz pamiętać o jeszcze jednym ważnym elemencie jego zdrowia: jamie ustnej. Opieka stomatologiczna psa jest tak samo ważna, jak każdy inny aspekt dobrego samopoczucia Twojego pupila. Oto jak zrobić to dobrze.

Dlaczego Pies Potrzebuje Opieki Stomatologicznej?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że 80% psów wykazuje objawy choroby przyzębia u w wieku trzech lat. Może nie wydawać się to istotną częścią zdrowia Twojego psa, ale choroba dziąseł może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata zębów oraz uszkodzenie serca i nerek.

Pierwszym wskaźnikiem, że Twój szczeniak może cierpieć na choroby związane z zębami, jest nieświeży oddech. Nieprzyjemny zapach wywołują bakterie tworzące płytkę nazębną i zapalenie dziąseł. Nieleczona płytka nazębna dojrzewa, a choroba dziąseł postępuje. W rezultacie bardziej niszczące bakterie prowadzą do uszkodzenia narządów.

Inne objawy choroby jamy ustnej obejmują:
• Żółto-brązowy kamień na zębach
• Krwawiące dziąsła
• Zapalenie dziąseł
• Problemy z żuciem/upuszczanie jedzenia podczas spożywania pokarmów
• Nadmierny ślinotok
• Zmiany nawyków żywieniowych
• Pocieranie pyskiem o podłogę lub drapanie pyska
• Najlepszy sposób na higienę jamy ustnej, który pokocha Twój pies
• Szczeniak z otwartym pyskiem

Dobre Nawyki Od Samego Początku

Opieka dentystyczna zdrowego psa może rozpocząć się, gdy tylko szczeniakowi wyrosną stałe zęby (w wieku około sześciu miesięcy). Gdy wyrosną, nadchodzi czas, aby nauczyć szczeniaka, jak utrzymywać zęby i dziąsła w czystości. Wprowadzenie nawyków, gdy Twój szczeniak jest młody, sprawi, że będzie mu łatwiej myć zęby później.

Możesz zacząć od delikatnego pocierania palcem dziąseł szczeniaka. Zdobądź szczoteczkę do zakładania na palce, aby przyzwyczaić psa do tego uczucia. Jeśli adoptujesz psa w późniejszym okresie jego życia, szczoteczka na palec będzie delikatnym sposobem na przyzwyczajenie szczenięcia do higieny jamy ustnej. Używaj pasty do zębów przyjaznej psom.  Twoje szczenię pokocha jej smak, a to sprawi, że doznanie będzie przyjemniejsze. Gdy Twoje szczenię przywyknie już do szczoteczki na palcach, możesz przejść do prawdziwej szczoteczki do zębów. Stosuj ruchy okrężne i skup się na usuwaniu płytki nazębnej najlepiej jak potrafisz. Większość weterynarzy zaleca codzienne mycie zębów psa. Postaraj się, aby była to regularna czynność, i w ten sposób zapobiec rozwojowi płytki nazębnej i zapaleniu dziąseł.

Nie Zapomnij O Weterynarzu

Szczotkowanie w domu to fantastyczny sposób na utrzymanie zdrowej jamy ustnej psa. Jednak, podobnie jak ludzie, psy również czasem potrzebują specjalistycznego czyszczenia zębów. Musi ono być przeprowadzane przez lekarza weterynarii, aby uzyskać pełny efekt. Wizyta u weterynarza w celu oczyszczenia zębów jest podobna do wizyty u dentysty. Lekarz dokładnie wyczyści zęby psa skalerem i sprawdzi dziąsła pod kątem zapaleń. Jednak psy muszą zostać poddane znieczuleniu ogólnemu, aby pozostały nieruchome podczas czyszczenia. Nie przejmuj się tym. Dzisiejsze znieczulenie jest niezwykle bezpieczne i powszechnie stosowane. Twój pies może również zostać poddany prześwietleniu lub wyrwaniu zęba, jeśli weterynarz uzna to za konieczne.

Spraw, Aby Twoje Szczenię Było Podekscytowane Opieką Stomatologiczną

Istnieją narzędzia ułatwiające mycie zębów Tobie i Twojemu pupilowi. Oto niektóre z naszych ulubionych produktów.

DentyMeat – bezmięsne patyczki dentystyczne: Te smakołyki są uzupełnieniem dla mycia zębów. Mają za zadanie kontrolować osadzanie się płytki nazębnej, redukować osadzanie się kamienia nazębnego, odświeżać oddech i pomagać w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Pałeczki nie zawierają sztucznych barwników i są bezmięsne. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym!

Bądź Czujny

Zdrowie zębów Twojego psa jest ważne. Bakterii na początku może być niewiele, ale mogą przerodzić się w większe problemy zdrowotne. Zacznij już dziś – zanim pojawi się problem. Regularnie myj zęby szczeniaka i kup mu zabawki, które pozwolą mu samemu zadbać o ząbki. Regularne wizyty u weterynarza i profesjonalne czyszczenie ochronią Twojego psa przed potencjalnie szkodliwymi chorobami.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii