Oto 9 najczęstszych problemów zdrowotnych psów, z którymi borykają się nasi czworonożni przyjaciele, oraz objawy chorób, na które należy zwrócić uwagę.
1. Robaczyca serca
Robaczyca serca to poważna i potencjalnie śmiertelna choroba, w której pasożyty infekują serce i tętnice psa. Psy są narażone na kontakt z larwami poprzez ukąszenie komara, a jeśli nie jest to kontrolowane, larwy mogą przekształcić się w duże robaki. Objawy robaczycy serca obejmują kaszel, apatię, zapaść i depresję (kiedy zwierzak jest przygnębiony lub nie wita Cię w drzwiach), mówi doktor weterynarii Bonnie Beaver, profesor w College of Veterinary Medicine na Uniwersytecie A&M w Teksasie. Zarażenie dirofilarią może prowadzić do niewydolności serca i śmierci. Chociaż nie zawsze okazują się skuteczne, opcje leczenia obejmują leki zabijające pasożyty, a w zaawansowanych przypadkach stan wymaga operacji. Na szczęście robaczycy serca można łatwo zapobiec. Opcje obejmują codzienne leki doustne, środki miejscowe, zastrzyki i zwykłą pigułkę podawaną raz w miesiącu.
2. Wymioty i biegunka
Istnieje wiele możliwych przyczyn, jeśli chodzi o wymioty i biegunkę u psów, ale najczęstszą są infekcje, takie jak te spowodowane parwowirusami. Inne obejmują spożywanie nieodpowiedniej żywności lub połykanie różnego rodzaju przedmiotów. „Psy często połykają małe zabawki, elementy garderoby, czekoladę lub opakowania po gumie” – mówi Beaver. „Ksylitol [substytut cukru] może zablokować psu nerki. Funt boczku może wywołać zapalenie trzustki”.
Pojedynczy napad wymiotów i biegunki u psów zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli Twój pies wymiotuje wielokrotnie lub dłużej niż jeden dzień, zabierz go do weterynarza. Uważaj na objawy, takie jak krew pojawiająca się w wymiotach lub biegunce, ciemna lub czarna biegunka, apatia, utrata masy ciała, gorączka lub zmiana apetytu. Aby zapobiec odwodnieniu, podawaj swojemu psu dużo wody. Po wystąpieniu wymiotów podawaj psu neutralne potrawy, takie jak gotowane ziemniaki, ryż i gotowany kurczak bez skóry. Aby zwalczyć biegunkę u psów, ogólną zasadą jest unikanie karmienia psa karmą przez 12 do 24 godzin lub do czasu, gdy lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę.
3. Otyłość
Otyłość jest częstym problemem zdrowotnym w przypadku zwierząt domowych. Podobnie jak u ludzi, nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojego psiaka: psy z dodatkowymi kilogramami są bardziej narażone na bóle stawów, cukrzycę i choroby wątroby. „Karmimy je zbyt dużą ilością kalorii i nie zapewniamy wystarczającej ilości ruchu” – mówi Beaver.
Czy Twój pies ma odpowiednią wagę? Jeśli chcesz się upewnić, powinieneś być w stanie poczuć jego kręgosłup i żebra bez naciskania. Patrząc na swojego psa z góry, pomiędzy dolnymi żebrami a biodrami powinna być widoczna „talia”, z boku powinno widać, jak brzuch wznosi się od dołu klatki piersiowej do ud. Jeśli Twój pies nie spełnia takich standardów, poproś weterynarza o pomoc w opracowaniu diety i planu ćwiczeń.
„Zwiększ spalanie kalorii i zmniejsz ich spożycie” – mówi Beaver. Zmniejsz ilość przekąsek lub smakołyków, podawaj psu niewielkie posiłki w ciągu dnia i zadbaj o to, by iść z nim do parku, aby mógł się pobawić się i wybiegać.
Jeśli szukasz wspaniałej karmy dla psów, która jest nie tylko pyszna, ale także naprawdę zdrowa, Twój pies powinien spróbować suchej hipoalergicznej karmy z wołowiną od CricksyDog. Wypróbuj, by zapewnić swojemu pupilowi zdrowie.
4. Choroby zakaźne
Innym częstym problemem zdrowotnym u psów są choroby zakaźne, w szczególności parwowirusy i nosówka. Parwowirus u psów jest niezwykle zaraźliwy i potencjalnie śmiertelny. Jest przenoszony przez kontakt z odchodami zakażonego psa. Objawy mogą obejmować krwawą biegunkę, wymioty, apatię i utratę apetytu.
Nosówka to wirus przenoszony przez bezpośredni kontakt z moczem, śliną lub krwią zakażonego psa. Wpływa na układ oddechowy psa, jego układ pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy, a nawet na oczy, zwłaszcza na błony pokrywające gałki oczne i spód powiek. Objawy obejmują kichanie, kaszel i trudności w oddychaniu, gorączkę, nagłą utratę apetytu, wymioty lub biegunkę, wydzielanie gęstego śluzu z oczu i nosa oraz możliwość wystąpienia drgawek.
Wczesna profilaktyka może ochronić Twojego zwierzaka. „Tym, jak i innym powszechnym chorobom zakaźnym psów można zapobiegać poprzez odpowiednie szczepienia” – mówi Beaver. „Zacznij, gdy są jeszcze szczeniętami”. Jeśli chodzi o leczenie, opcje dla parwowirusa obejmują płyny dożylne zapobiegające odwodnieniu, leki przeciwwymiotne, antybiotyki i leki przeciwbólowe. W przypadku nosówki leczenie zwykle obejmuje płyny dożylne, antybiotyki (jeśli pies cierpi na kaszel) zapobiegające zapaleniu płuc i leki kontrolujące napady drgawek. Obecnie nie ma leków, które byłyby w stanie zniszczyć którykolwiek z tych wirusów.
5. Problemy z dolnymi drogami moczowymi
Niektóre typowe problemy z drogami moczowymi u psów obejmują nietrzymanie moczu, infekcje bakteryjne, kamienie w pęcherzu, a nawet nowotwory. Objawy to: częstsze oddawanie moczu, wydalanie niewielkich jego ilości, krew w moczu, nietrzymanie moczu, wysiłek lub płacz z bólu podczas próby oddania moczu, wymioty, gorączkę oraz utratę wagi. Opcje leczenia obejmują antybiotyki, zmiany diety i zabiegi chirurgiczne w celu usunięcia kamieni w pęcherzu lub guzów.
6. Choroby zębów
Choroba przyzębia, czyli infekcja dziąseł, występuje u psów bardzo często , dotykając około 80 procent zwierzaków już do ukończenia 2 roku życia. Jest powiązana z chorobami serca, cukrzycą, chorobami nerek i innymi poważnymi problemami zdrowotnymi psów. Objawy obejmują śmierdzący oddech, trudności w jedzeniu i obrzęk twarzy – jak twierdzi doktor Beaver. Leczenie może obejmować usunięcie płytki nazębnej, a jeśli to konieczne, również zębów. Aby zapobiec problemom ze zdrowiem psa, Beaver zaleca regularne wizyty kontrolne u dentysty weterynarza, podawanie psu do gryzienia niewyprawionej surowej skóry oraz regularne mycie zębów pastą do zębów przeznaczoną specjalnie dla nich (Twoja pasta może podrażniać żołądek psa).
7. Problemy skórne
Większość problemów skórnych u psów wynika z pasożytów, infekcji skóry, lub alergii. „Prawdopodobnie najczęstszym problemem skórnym u psów jest nużyca, która jest wywoływana przez roztocza żyjące w mieszkach włosowych” – mówi Beaver.
Typowe pasożyty występujące na skórze to pchły, kleszcze, świerzbowce uszne i świerzbowce skórne, które powodują świerzb. Grzybica to powszechna infekcja skóry – jest to wysoce zaraźliwa infekcja grzybicza, która może powodować wypadanie sierści lub powstawanie na skórze łysych placków. Alergeny, takie jak pyłki, pleśń i roztocza, mogą wywoływać swędzenie oraz wysypkę. Psy mogą również rozwinąć alergie na typowe składniki występujące w karmach dla psów, takie jak soja, kukurydza, pszenica, wołowina lub mięso z kurczaka, co także wywołuje problemy skórne. Niektóre psy mogą same przyczyniać się do podrażnienia skóry, nadmiernie wylizując dany obszar, prawdopodobnie z powodu nudy lub stresu.
Może się zdarzyć, że zauważysz pchły i kleszcze na sierści swego zwierzaka. Opcje leczenia obejmują stosowanie specjalnych szamponów leczniczych do zwalczania pasożytów, antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych oraz kortykosteroidów i leków przeciwhistaminowych w celu opanowania świądu. Twój weterynarz może również przepisać dietę zmniejszającą alergie pokarmowe lub zastrzyki w celu kontrolowania reakcji alergicznych. Aby zapobiec pchłom i kleszczom, zapytaj weterynarza o podawane co miesiąc preparaty miejscowe, które można zastosować samodzielnie.
8. Złamania kości
Złamania kości, zwane także pęknięciami, są częstym problemem u psów – często z powodu takich czynności, jak wyskoczenie przez okno – mówi Beaver. Objawy obejmują utykanie, brak ruchu oraz powód do podejrzenia urazu (na przykład, jeśli pies przebywał w pobliżu drogi). Leczenie obejmuje operację, założenie szyny lub gipsu.
9. Nowotwory
„Jedną z powszechnych postaci nowotworów u psów jest rak skóry” – mówi Beaver. „Na czubku nosa i końcówkach uszu mogą pojawiać się białe plamy”. Inne objawy świadczące o chorobie nowotworowej obejmują guzki, obrzęki, owrzodzenia, szybką utratę wagi, utykanie, nagły spadek apetytu, trudności w oddychaniu, niekontrolowane oddawanie moczu lub wypróżnianie, brak energii i czarne stolce.
Leczenie obejmuje zabiegi chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię i immunoterapię. Podobnie jak w przypadku ludzi, można zastosować kombinację tych metod, a stopień zaawansowania nowotworu, jego rodzaj i stopień złośliwości mogą wpływać na końcowe wyniki.
Regularne wizyty u weterynarza i działania zapobiegawcze mogą zapewnić Twojemu psu lepsze zdrowie. A jeśli zauważysz jakieś nietypowe zachowanie lub objawy, natychmiastowe zwrócenie się o pomoc do weterynarza często oznacza szybsze wyleczenie psa.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Grzybicze choroby skóry u psów – przewodnik
Odkryj sposoby leczenia i zapobiegania grzybiczym chorobom skóry u psów. Nasz przewodnik pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojego pupila.
Olej z łososia na wypadanie sierści – Sprawdzone Działanie
Poznaj właściwości olej z łososia na wypadanie sierści i zadbaj o zdrowy wygląd futra Twojego pupila. Naturalne rozwiązanie dla zwierząt.
Jak zadbać o tłustą sierść psa – Porady ekspertów
Odkryj skuteczne metody pielęgnacji i najlepsze produkty do walki z tłustą sierścią psa. Z nami zapewnisz swojemu pupilowi zdrowy wygląd.