Użądlenie kleszcza to niechciana, choć często zdarzająca się „pamiątka”, po wyprawie do lasu lub parku z naszym pupilem. Kleszcze zaczynają bytować przy temperaturze 7 stopni Celsjusza; na ugryzienie kleszcza nasi najmilsi zatem narażeni są od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

8 miejsc na cele psa, które kleszcze lubią najbardziej

W przypadku psów, kleszcze zwykle lokują się na karku na brzuchu, w okolicach uszu, w okolicach krocza. pod ogonem, pod obrożą, na łokciach lub pod pachami,

Zwykle jesteśmy w stanie wyjąć kleszcza bez pomocy lekarza, choć niekoniecznie samodzielnie; bo kleszcze często lokują się w trudno dostępnych miejscach. Poza tym, „operacja” ta wymaga precyzyjnej i zdecydowanej ręki (aby wyjąć całego kleszcza, a nie jego część), dlatego bezpieczniej jest poprosić kogoś doświadczonego o pomoc.

Czym wyjąć kleszcza?

Narzędzia przeznaczone do bezpiecznego usuwania kleszcza wbitego w skórę to:

Pęseta / szczypce – do pozbycia się kleszcza często używa się pęsety, głównie dlatego, ze takie właśnie zwykłe narzędzie mamy w domy. Ale uwaga – pęseta przeznaczona do usuwania kleszcza ma mniejsze i cieńsze zakończenie niż większość pęset kosmetycznych. Jest też odpowiednio ścięta. Dlatego należy zachować ostrożność, używając tradycyjnej pęsety kosmetycznej Warto zaopatrzyć się w pęsetą dostosowaną do wyjmowania kleszcza W przypadku pęsety należy uważać, by żadna część kleszcza nie została w ciele, o co przy narzędziu nietrudno (jeśli zbyt mocno chwycimy kleszcza to możemy go przeciąć, częściowo zostawiając do wbitego w skórę). Nieumiejętne, zbyt mocne chwycenie pęsetą za odwłok opitego krwią kleszcze może sprawić, że pajęczak zwróci treści pokarmowe, a wraz z nimi chorobotwórcze toksyny.

Kleszczłapki – najczęściej sprzedawane są w zestawie zawierającym dwie wielkości haczyków, które dostosowujemy do wielkości kleszcza. Najpierw należy umieścić pajęczaka między ząbkami kleszczołapek, a następnie pociągnąć narzędzie prostopadle do góry. Metoda jest szybka i ułatwia odpowiednie uchwycenie kleszcza blisko skóry, tak aby żadna jego część nie została w ciele.

Lasso do usuwania kleszcza– to przyrząd wielkości długopisu, zakończony pętelką. Jest bardzo poręczny i uniwersalne. Lasso zabezpiecza przed dostaniem się drobnoustrojów zebranych w ślinie kleszcza do krwi podczas jego usuwania. Przyrząd można stosować zarówno na gładką, jak i owłosioną skórę.

Jak stosować lasso do usuwania kleszcza?

◼️ Umieść pętlę lassa na skórze wokół kleszcza

◼️ Zaciśnij ją zwalniając sprężynę (jak w długopisie)

◼️ Wyjmuj kleszcze pionowo do góry

◼️ Pompka du usuwania kleszcza – wydaje się być urządzeniem najłatwiejszym w obsłudze. Wystarczy przyłożyć ją do skóry w miejscu, gdzie jest wbity kleszcz, a następnie pociągnąć do góry tłok pompki. W ten sposób wytworzy się próżnia, dzięki której kleszcz zostanie wyssany ze skóry. Pompki są skuteczne, jeśli pasożyt wbił się płytko, jeśli jest głęboko w skórze, siła zasysania może być niewystarczające. Pompka nadaje się nie tylko do usunięcia kleszcza, ale także do odessania jadu kleszczy, os, szerszeni lub innych owadów. Jej atutem jest to, że podczas usuwania kleszcza nie ma ryzyka, że zostanie on zgnieciony i do krwiobiegu uwolnią się toksyny.

Aby bezpieczniej wyjąć kleszcza za pomocą w/w przyrzdów, można go wcześniej zamrozić. W tym celu należy spryskać go odpowiednim preparatem w aerozolu.

Uwaga!

Zamrożenie kleszcza nie zwalnia nas z obowiązku jego wyjęcia. Jednak dzięki temu zabiegowi, pajęczak wycofuje aparat gębowy ze skóry, a to redukuje ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Kleszcze po zamrożeniu należy wyjąć za pomocą dowolnego narzędzia.

Co zrobić z wyciągniętym kleszczem?

Wyjęcie kleszcza to nie wszystko, trzeba się go jeszcze pozbyć, a wcześniej… skutecznie unicestwić, aby nie mógł ponownie zaatakować. Wyrzucenie kleszcza do toalety nie jest dobrym pomysłem, w wodzie doskonale sobie poradzi. Dlatego należy zatopić go w 40% alkoholu, albo dokładnie rozetrzeć płaskim przedmiotem, umieszczając go wcześniej w zgiętej kartce papieru.

Warto także zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty, które utrudnią kleszczom dostanie się do skóry Twojego psiego przyjaciela.

PS

Na koniec oczywiście nie zapomnij nagrodzić swojego pupila za odwagę i wszelkie cierpienia, na które był narażony, podczas unicestwiania pasożyta!

My serdecznie polecamy smakołyki z CricksyDog!

Dla dużych i średnich psiaków z linii Ted, a dla mniejszych świetnie sprawdzą się te z linii Juliet 😉

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie