Nie jest zbyt przyjemne, szczególnie dla nowo upieczonych właścicieli psów, wracanie do domu, gdy zwierzak załatwił swoją potrzebę fizjologiczną na podłodze. Każdy pies jest inny, dlatego spodziewaj się się tego, że tego typu „wypadki” mogą wystąpić przez dłuższy czas w okresie jego dorastania. Lecz dzięki tym trzem sposobom ten okres przejściowy może stać się mniej problemowy i krótszy.

Przygotuj harmonogram

Stwórz plan ruchu. Podczas przygotowywania harmonogramu obserwuj codzienne wydarzenia i specjalne nawyki szczeniaka. Wyprowadzaj swojego czworonoga w to samo miejsce w proponowanych terminach:

  • Zaraz po spacerze
  • Zaraz po porannym przebudzeniu
  • Przed snem
  • Po zabawie
  • Kiedy obudzi się po drzemce
  • Po zabawie lub gryzieniu kości
  • Po jedzeniu lub po piciu
  • Co najmniej raz w ciągu godziny.

Unikaj ekscytujących zabaw, dopóki Twój kudłaty mały przyjaciel nie zaspokoi potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu, ponieważ to może odwrócić jego uwagę od prawdziwego celu wyjścia na dwór. Między wycieczkami sprawdzaj w domu psa. Zwracaj na niego uwagę tak często, jak możesz i zawsze wiedz co robi. Nie szkodzi, jeśli używasz pewnego zwrotu, na przykład „przerwa na sikanie”, zawsze wtedy, kiedy pies zaczyna wąchać lub okazuje sygnały wskazujące na sikanie. To pomaga Twojemu psu zrozumieć, że teraz nadszedł na to czas.

Nagroda

Dzięki przysmakom bardzo dobrze można uczyć psa. Zawsze wychodź razem z psem, aby być tam i nagrodzić go, kiedy załatwia swoją potrzebę na zewnątrz. Natychmiast nagradzaj go przysmakiem, zabawą i chwal go. Jeśli wychowujesz czworonoga poprzez nagradzanie, tworzy się między wami jeszcze lepsza więź i pies będzie czuł się bezpiecznie, co będzie użyteczne w trakcie późniejszego wychowania. I pamiętaj, niezależnie od tego ile razy dasz mu przysmak-nagrodę, w ten sposób zachęcasz go do pewnego zachowania. (Szczegółowe wskazówki dotyczące karmienia szczeniaka znajdziesz tutaj.)

Pozytywne podejście

Istotą pozytywnego podejścia jest to, że uczysz swojego czworonoga, co ma robić bez karania go za to , gdy zrobi coś źle. Wychowanie pod wpływem silnych negatywnych emocji jest ryzykowne, krzywdzące dla szczeniaka. Jeśli Twojemu psu zdarzył się „wypadek”, nie mów nic, tylko chwyć go i szybko wyprowadź na miejsce załatwiania się. Negatywne podejście prowadzi jedynie do stresu i zaburzeń. Być może Twój pies wytrzymuje dotąd, aż Ciebie nie ma. Przy pozytywnym podejściu Twój pies połączy czas na załatwienie się z pochwałami. Przyzwyczajanie do czystości zostaje wpojone, ponieważ zachowanie staje się coraz bardziej automatyczne.

Zwracaj uwagę na to, aby posprzątać „grubsze sprawy” po psie lub zetrzeć siki bioenzymatycznym środkiem czyszczącym. Jeżeli używamy środków czyszczących na bazie amoniaku, takich jak wybielacze, może to być szkodliwe dla psa i może przyciągać inne czworonogi do tego miejsca.

Jeśli wychowanie szczeniaka sprawia Ci trudności, zaprowadź czworonoga do weterynarza, aby wykluczyć ewentualne choroby lub obrażenia, które mogą być przyczyną tego. Celem jest, aby dobre zwyczaje pies zapamiętywał i aby między Wami stworzona została więź pełna miłości. Przyzwyczajanie psa do czystości jest takie, jak uczenie dziecka jazdy na rowerze – być może będzie kilka wypadków, ale pewnego dnia wszystko będzie w porządku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii