Nie jest zbyt przyjemne, szczególnie dla nowo upieczonych właścicieli psów, wracanie do domu, gdy zwierzak załatwił swoją potrzebę fizjologiczną na podłodze. Każdy pies jest inny, dlatego spodziewaj się się tego, że tego typu „wypadki” mogą wystąpić przez dłuższy czas w okresie jego dorastania. Lecz dzięki tym trzem sposobom ten okres przejściowy może stać się mniej problemowy i krótszy.

Przygotuj harmonogram

Stwórz plan ruchu. Podczas przygotowywania harmonogramu obserwuj codzienne wydarzenia i specjalne nawyki szczeniaka. Wyprowadzaj swojego czworonoga w to samo miejsce w proponowanych terminach:

  • Zaraz po spacerze
  • Zaraz po porannym przebudzeniu
  • Przed snem
  • Po zabawie
  • Kiedy obudzi się po drzemce
  • Po zabawie lub gryzieniu kości
  • Po jedzeniu lub po piciu
  • Co najmniej raz w ciągu godziny.

Unikaj ekscytujących zabaw, dopóki Twój kudłaty mały przyjaciel nie zaspokoi potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu, ponieważ to może odwrócić jego uwagę od prawdziwego celu wyjścia na dwór. Między wycieczkami sprawdzaj w domu psa. Zwracaj na niego uwagę tak często, jak możesz i zawsze wiedz co robi. Nie szkodzi, jeśli używasz pewnego zwrotu, na przykład „przerwa na sikanie”, zawsze wtedy, kiedy pies zaczyna wąchać lub okazuje sygnały wskazujące na sikanie. To pomaga Twojemu psu zrozumieć, że teraz nadszedł na to czas.

Nagroda

Dzięki przysmakom bardzo dobrze można uczyć psa. Zawsze wychodź razem z psem, aby być tam i nagrodzić go, kiedy załatwia swoją potrzebę na zewnątrz. Natychmiast nagradzaj go przysmakiem, zabawą i chwal go. Jeśli wychowujesz czworonoga poprzez nagradzanie, tworzy się między wami jeszcze lepsza więź i pies będzie czuł się bezpiecznie, co będzie użyteczne w trakcie późniejszego wychowania. I pamiętaj, niezależnie od tego ile razy dasz mu przysmak-nagrodę, w ten sposób zachęcasz go do pewnego zachowania. (Szczegółowe wskazówki dotyczące karmienia szczeniaka znajdziesz tutaj.)

Pozytywne podejście

Istotą pozytywnego podejścia jest to, że uczysz swojego czworonoga, co ma robić bez karania go za to , gdy zrobi coś źle. Wychowanie pod wpływem silnych negatywnych emocji jest ryzykowne, krzywdzące dla szczeniaka. Jeśli Twojemu psu zdarzył się „wypadek”, nie mów nic, tylko chwyć go i szybko wyprowadź na miejsce załatwiania się. Negatywne podejście prowadzi jedynie do stresu i zaburzeń. Być może Twój pies wytrzymuje dotąd, aż Ciebie nie ma. Przy pozytywnym podejściu Twój pies połączy czas na załatwienie się z pochwałami. Przyzwyczajanie do czystości zostaje wpojone, ponieważ zachowanie staje się coraz bardziej automatyczne.

Zwracaj uwagę na to, aby posprzątać „grubsze sprawy” po psie lub zetrzeć siki bioenzymatycznym środkiem czyszczącym. Jeżeli używamy środków czyszczących na bazie amoniaku, takich jak wybielacze, może to być szkodliwe dla psa i może przyciągać inne czworonogi do tego miejsca.

Jeśli wychowanie szczeniaka sprawia Ci trudności, zaprowadź czworonoga do weterynarza, aby wykluczyć ewentualne choroby lub obrażenia, które mogą być przyczyną tego. Celem jest, aby dobre zwyczaje pies zapamiętywał i aby między Wami stworzona została więź pełna miłości. Przyzwyczajanie psa do czystości jest takie, jak uczenie dziecka jazdy na rowerze – być może będzie kilka wypadków, ale pewnego dnia wszystko będzie w porządku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

5+1 Wskazówki na Wielkanoc dla właścicieli psów!

5+1 Wskazówki na Wielkanoc dla właścicieli psów!

Wraz z nadejściem Wielkanocy każdy właściciel psa wchodzi w ekscytujący okres, ponieważ to czas, kiedy możemy przygotowywać się do najweselszego święta wiosny razem z naszymi pupilkami. W tym okresie szczególnie ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na...

czytaj dalej
Idealna Strategia Żywieniowa na Wiosenne Odrodzenie

Idealna Strategia Żywieniowa na Wiosenne Odrodzenie

Z nadejściem wiosny i zmianą pogody, potrzeby żywieniowe naszego psa również mogą ulec zmianie. Dłuższy czas spędzony na świeżym powietrzu, zwiększona aktywność mają wpływ na zdrowie i zapotrzebowanie energetyczne naszego pupila. W tym artykule zebraliśmy wskazówki...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1007 opinii