Radość, strach i oczekiwanie na pojawienie się w domu nowego dziecka to wielkie zmiany, z którymi trudno sobie poradzić. Dla psa również jest to wielkie przeżycie. Nowe zapachy i dźwięki są wszędzie i mogą spowodować ogromne zamieszania wśród wszystkich domowników.

Oto kilka wskazówek, jak przygotować szczeniaka na nowy dodatek do rodziny przed narodzinami dziecka:

Zmiany Fizyczne

Jak najszybciej dokonaj fizycznych zmian. Ustawienie łóżeczka, fotela bujanego itp. pozwoli twojemu psu przyzwyczaić się do tych nowych przedmiotów wraz z upływem czasu, dzięki czemu pojawienie się dziecka w domu będzie mniejszym szokiem. Spróbuj zabrać psa na spacer z pustym wózkiem lub zacznij używać pudru i balsamu dla niemowląt, aby pies przyzwyczaił się do zapachu. Zachęć psa do odkrywania, wąchania i interakcji z tymi nowymi przedmiotami.

Zmiany Słyszalne

Jedna z największych zmian, do jakich trzeba przywyknąć jest związana z nowymi dźwiękami. Od płaczu po krzyki i wszystkie śmiechy pomiędzy – nowe dźwięki dziecka są zarówno cenne, jak i zaskakujące zarówno dla rodziców i szczeniąt. Aby się przygotować, zaproś do domu przyjaciół z niemowlakami i małymi dziećmi. Możesz też zabrać szczeniaka na plac zabaw i pozwolić mu obserwować bawiące się dzieci. Możesz nawet kupić płyty CD lub pobrać odgłosy gaworzenia i płaczu dzieci, aby to z nim przećwiczyć.

Zwiększ Poczucie Niezależności

Psy są bardzo lojalnymi stworzeniami i wiele z nich uwielbia spędzać jak najwięcej czasu ze swoimi ludźmi. Zacznij spędzać ze swoim psem mniej czasu, aby mógł osiągnąć większą niezależność. Jeśli w domu są inni członkowie rodziny, zachęć ich do spędzania czasu z psem, aby mógł nawiązać lepsze stosunki z nimi. Możesz nawet zabrać swojego pupila do miejsc takich jak przedszkola dla psów, aby nie tylko przyzwyczaić go do nowego, niezależnego sposobu myślenia, ale także pozwolić mu się wybawić, aby był bardziej zmęczony w nocy.

Gdy nadejdzie ten wielki dzień, wypróbuj poniższe wskazówki dotyczące pojawienia się w domu dziecka:

Przygotuj na Interakcję

Jeśli to możliwe, wyślij kocyk dziecka do domu, aby szczenię przyzwyczaiło się i rozpoznało zapach, gdy dziecko pojawi się w domu.

Poproś członka rodziny, aby wyprowadził psa na spacer przed pojawieniem się dziecka, aby upewnić się, że uwolnił całą zgromadzoną energię.

Zachowaj Spokój I Kontroluj

Gdy wreszcie nadejdzie ta wielka chwila, upewnij się, że Twój pies jest spokojny i nie skacze. Usiądź na podłodze z noworodkiem i powoli pozwól na interakcję. Nie zmuszaj psa i dziecka do spotkania, zamiast tego pozwól psu przywyknąć we własnym tempie – pamiętaj, aby dać swojemu pupilowi smakołyki, by kojarzył pozytywne działania z dzieckiem.

Upewnij się, że w pobliżu znajduje się osoba trzecia, aby mogła interweniować, jeśli uzasadnia to sytuacja. Możesz być stanowczy, ale staraj się zachować pozytywne nastawienie i nie karać swojego szczeniaka, aby nie kojarzył kary z noworodkiem.

Nadzoruj Interakcje

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, twój szczeniak wkrótce zdecyduje, że dziecko jest częścią rodziny i zaakceptuje je jako część stada. Nawet jeśli szczeniak i dziecko szybko się dogadają, nigdy nie zostawiaj ich razem bez opieki. Podobnie, gdy Twoje dziecko rośnie i dostosowuje się do życia na tym świecie, unikaj lizania go przez psa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Jeśli masz poważne obawy dotyczące swojego psa i jego reakcji na dziecko, natychmiast skonsultuj się z psim behawiorystą.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii