Siad

Najbardziej podstawowa komenda, to jedna z pierwszych nauczanych poleceń. Poproszenie psa, aby usiadł, zapewnia spokojniejszą, bardziej skoncentrowaną reakcję na następny sygnał.

 

Patrz

Inne używane wyrażenia to spójrz, skup się, zobacz. Sygnał „patrz” zapewnia właścicielowi niepodzielną uwagę psa. Jest to proces krok po kroku, który, jak się przekonasz po opanowaniu sygnału,  jest wart włożonego w  niego wysiłku.

 

Leżeć

Niektórzy właściciele wolą zmienić to na „kładź się”, „leż na brzuchu”. Niezależnie od używanej terminologii oczekiwanie jest jasne. Niektórzy właściciele wolą, aby psy kładły się zamiast wykonywac polecenie „siad”.

 

Zostań

Może być tez inna wersja „czekaj” lub „waruj”. Są psy, które to rozumieją, inne niekoniecznie. Niektóre psy wytrzymają w tej pozycji do czasu otrzymania innego polecenia, bez względu na to, jak długo będą musiały czekać. Inne przybiegną i machaniem ogona spytają, czy już skończyły z czekaniem.

 

Zostaw to

Czasami zamiast słów może być użyty dźwięk przeczący. Ten sygnał jest dobry dla psów, które potrzebują niewielkiej pomocy w zapamiętywaniu granic. Ta komeda ochroni Twoje kapcie, wiewiórki i różnego rodzaju pluszaki. Niektórzy właściciele używają jej podczas chodzenia na smyczy, aby zdusić  agresję, zanim eskaluje.

 

Rzuć to

Dla psa, który nie był posłuszny komendzie „Zostaw to”. „Rzuć to”, powinno wchodzić w grę, gdy pies trzyma w pysku coś, czego nie powinien.

 

Zejdź

Koniec z bieganiem po meblach! Kiedy pies znajduje się na meblu, na którym nie powinien być, ta przydatna wskazówka informuje go, że to nie jest w porządku.

 

Rusz się

Psy powinny ustepować ludziom , a nie odwrotnie. Dominujące osobowości wykorzystają właściciela, który musi przejść nad nimi lub wokół nich. Nauczenie ich przesuwania się, gdy zostaną o to poproszone, pozwoli im zrozumieć, kto tu rządzi.

 

Do mnie

To kolejna komenda,którą niektóre psy zrozumieją, a inne nie. Konsekwentne szkolenie z użyciem tego polecenia każdego dnia pozwoli je zapamiętać, co ułatwi przywołanie pupila.

 

Na miejsce

Inne sformułowanie może brzmieć „idź” lub „na posłanie”. Trzeba posprzątać bałagan, a pies jest ciekaw, co robisz. Twój pupil może być zestresowany, biega w kółko i nie wie dokąd iść. Dołączenie takiej komendy, czyli w zasadzie wysłanie go na posłanie lub miejsce, gdzie zazwyczaj przebywa, pomaga złagodzić napięcie zarówno u człowieka, jak i jego futrzastego dziecka. Ich szczególnym miejscem może być skrzynia, łóżko, a nawet koc przed suszarką. Dopóki pies czuje się bezpiecznie w swoim „miejscu”, ta wskazówka jest łatwa i skuteczna.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1107 opinii