Większość szczeniąt umieszcza się w domach w wieku około 8-12 tygodni, kiedy mogą juz opuścić matkę i resztę miotu. Jeśli planujesz sprawić sobie młodego szczeniaka, prawdopodobnie będzie miał właśnie około 8-12 tygodni.

Szczenięta w wieku 8-12 tygodni wychodzą z niemowlęctwa i uczą się swojego otoczenia. Wymagają dużo uwagi i troski.

Rozwój fizyczny

Szczeniak w wieku od 8 do 12 tygodni nadal będzie dość mały, nawet jeśli jest to duża rasa. Takie młode psiaki są bardzo wrażliwe fizycznie i trochę niezdarne. Potrzebują dużego nadzoru i powinny być umieszczone wygodnym kojcu, gdy zostają same.

Spodziewaj się, że na tym etapie młody piesek będzie dużo spał. Większość szczeniąt będzie spać od 18 do 20 godzin dziennie, aby wesprzeć szybko rosnące mózgi i ciało. Szczenięta w wieku od ośmiu do dwunastu tygodni mogą nagle ruszyć biegiem z prędkością od 0 do 60 km , a potem nagle zapadają w drzemkę w ciągu kilku minut po włączeniu hiper napędu.

Przed ukończeniem 12 tygodnia życia większość szczeniąt ma problemy z pełnym kontrolowaniem przy oddawaniu moczu i kału. Nadal są podatne na częste wypadki i zwykle nie wytrzymają całej nocy bez wysiusiania się. Trening w domu powinien rozpocząć się, gdy tylko przyniesiesz do domu nowego szczeniaka, ale przygotuj się na to, że kilka pierwszych tygodni będzie to przebiegać powoli. Trzymaj się regularnego harmonogramu, wyprowadzając szczeniaka na zewnątrz za każdym razem, gdy je, pije lub budzi się z drzemki. Trening w domu zwykle staje się nieco łatwiejszy po 12 tygodniu życia.

Stałe zęby nie zaczną wyrastać Twojemu szczeniakowi przed ukończeniem 12 tygodnia życia. Jednak niektóre zęby mleczne mogą zacząć wypadać już w wieku 8-12 tygodni. Objawy ząbkowania zwykle nie pojawiają się przed 12 tygodniem życia.

Zmiany w zachowaniu

Szczenięta w wieku 8-12 tygodni znajdują się na bardzo ważnym poziomie socjalizacyjnym. Nazywa się to często „etapem strachu”, ponieważ mogą się wówczas wszystkiego bać. Ten etap to również okres szybkiej nauki.

Ponieważ Twój nowy szczeniak nie zostanie jeszcze w tym okresie w pełni zaszczepiony, musisz upewnić się, że nie chodzi po ziemi w miejscach publicznych ani nie jest narażony na kontakt z nieznanymi zwierzętami. Znajdź bezpieczne sposoby na wprowadzenie w jego życie nowych widoków, dźwięków i otoczenia. Delikatnie i powoli wystawiaj szczeniaka na nowe sytuacje, zachowując się tak, jakby to wszystko było czymś całkowicie normalnym i rutynowym. Poćwicz takie obchodzenie się ze swoim psiakiem, aby przyzwyczaił się do trzymania i dotykania go w nieznany mu dotychczas sposób. Pokaż szczeniakowi takie rzeczy, jak wizyty u weterynarza, przycinanie pazurków i kąpiele w możliwie przyjemny dla niego sposób.

Spodziewaj się jednak, że szczeniak zareaguje strachem w niektórych sytuacjach. Unikaj jednak rozpieszczania lub pocieszania przerażonego szczeniaka. Zamiast tego nagradzaj go za bycie zrelaksowanym w nieznanych mu sytuacjach i odkrywanie nowych rzeczy. Nie zmuszaj szczeniaka do zaakceptowania sytuacji, która go przeraża. W końcu nauczy się, że nie ma się czym martwić, jeśli zobaczy, że Ty zachowujesz spokój i optymizm.

Zdrowie i opieka

W wieku około ośmiu tygodni Twój pupil będzie musiał udać się do lekarza weterynarii w celu otrzymania pierwszych szczepionek dla szczeniąt, odrobaczenia i badania kontrolnego. Hodowca lub grupa adopcyjna mogłi podać mu pierwsze szczepionki i odrobaczyć, a nawet zabrać na pierwszą wizytę u weterynarza. Jednak mimo to również powinieneś zabrać swojego nowego szczeniaka do własnego weterynarza w ciągu kilku dni od jego przybycia, aby upewnić się, że cieszy się dobrym zdrowiem. Pamiętaj, aby przynieść wszelkie dokumenty dostarczone przez hodowcę lub grupę adopcyjną, aby Twój weterynarz mógł trzymać się harmonogramu.

Seria szczepień szczeniąt kończy się w wieku około 16-18 tygodni. Do tego czasu ważne jest zapobieganie narażeniu na choroby. Nie pozwalaj szczeniakowi chodzić po miejscach publicznych ani wchodzić w interakcje z nieznanymi zwierzętami. Twój szczeniak może bawić się ze zdrowymi szczeniętami i dorosłymi psami, które zostały zaszczepione i odrobaczone. Upewnij się, że znasz właściciela drugiego psa i masz pewność, że jest zdrowy.

Jedzenie i odżywianie

Szczenięta zaczynają być odsadzane od mleka matki w wieku od trzech do sześciu tygodni i zazwyczaj zostają całkowicie odsadzone w wieku od sześciu do ośmiu tygodni. Zanim sprowadzisz nowego przyjaciela do domu, zapewne będzie jadł karmę dla szczeniąt już od co najmniej kilku tygodni. Hodowca lub adoptujący dostarczy Ci informacji o rodzaju podawanej żywności. W miarę możliwości najlepiej zacząć od kontynuowania tej diety. Pozwól swojemu nowemu szczeniakowi przystosować się do otoczenia przez kilka dni lub tygodni, zanim wybierzesz dla niego nową karmę. Jeśli zdecydujesz się zmienić mu dietę, pamiętaj o stopniowym przechodzeniu na nowy pokarm, aby uniknąć dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Twój szczeniak potrzebuje odpowiedniego odżywiania, aby rosnąć i dobrze się rozwijać. Upewnij się, że karmisz go wysokiej jakości karmą dla szczeniąt oznaczoną jako odpowiednia dla prawidłowego wzrostu. Większość szczeniąt w wieku od 8 do 12 tygodni będzie się czuła najlepiej, jeśli będzie karmiona około trzy razy dziennie, w równych odstępach. Pomaga to zapobiegać spadkom cukru we krwi, szczególnie u bardzo małych ras.

Podawaj co najmniej taką ilość, jaka jest zalecana na opakowaniu dla wagi Twojego psa, dostosowując w razie potrzeby, aby przyspieszyć jego wzrost. Co kilka dni sprawdzaj wagę pupila, aby sprawdzić, czy nie ma potrzeby zwiększenia dawki karmy. Poproś weterynarza o zalecenia dotyczące rodzaju pokarmu, jej ilości i częstotliwości karmienia.
Jeśli chcesz karmić go domowej roboty karmą dla szczeniąt, musisz to robić bardzo ostrożnie. Skonsultuj się ze swoim weterynarzem, aby uzyskać pomoc w wyborze kompletnej i zbilansowanej receptury, używając odpowiednich składników i podając odpowiednią ilość kalorii.

Twój szczeniak może dostawać wiele różnych przysmaków, o ile są one bezpieczne, nietoksyczne, zdrowe i nie stanowią więcej niż około 10% dziennego spożycia kalorii.

Unikaj podawania psu twardych gryzaków, kości, poroża, kopyt i twardych zabawek dla psów. Zęby szczeniąt nie są przeznaczone do żucia, a twarde gryzaki mogą powodować ból jamy ustnej lub przyczynić się do powstania obrażeń. Wybierz miękkie gryzaki i zabawki zaprojektowane specjalnie dla szczeniąt.

Trening

Nawet jeśli szczeniak jest jeszcze malutki, ważne jest, aby rozpocząć trening, gdy tylko znajdzie się w Twoim domu. Zacznij od prostych rzeczy, naucz szczeniaka, jak ma na imię i przyzwyczaj go do niektórych zasad obowiązujących w domu (np. gdzie może przebywać, a gdzie nie wolno mu wchodzić). Pozwól mu przyzwyczaić się do obroży, a potem dodaj smycz. Możesz zacząć od umożliwienia psiakowi ciągnięcia smyczy, aby zrozumiał jakie to uczucie i przyzwyczaił się do niej. Wkrótce będziesz mógł zacząć uczyć go chodzenia na smyczy.

Będziesz także musiał jak najszybciej rozpocząć pracę nad szkoleniem domowym. Zacznij od zabrania szczeniaka do wyznaczonego „nocnika” zaraz po jedzeniu, piciu lub przebudzeniu się z drzemki. Prawdopodobnie zajmie to kilka tygodni, zanim szczeniak zacznie lepiej kontrolować funkcje swojego organizmu.

Mózg Twojego szczeniaka wciąż się rozwija, więc początkowo może nie być uczniem, który pojmuje wszystko błyskawicznie. Zacznij od wprowadzenia podstawowych poleceń, takich jak: siad, zostań i waruj. Nie spiesz się, zachowaj pozytywne nastawienie i bądź cierpliwy. Baw się dobrze ze swoim nowym czworonożnym członkiem rodziny!

Chociaż nie oferujemy karmy dla szczeniąt, możemy zaproponować Twojemu małemu psu specjalny jej rodzaj. Jest przyrządzany z wołowiny, ryżu, kukurydzy, tłuszczów i olejów. Na podstawie opinii naszych klientów możemy stwierdzić, że ta karma może stać się ulubioną karmą Twojego malucha.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1118 opinii