Pojawienie się na świecie szczeniąt to zawsze ekscytujący czas. Wspaniale jest obserwować, jak matka opiekuje się maluchami, zwłaszcza we wczesnych fazach życia.

Nowo narodzony szczeniak jest całkowicie bezradny i zależny od matki. Pierwszy tydzień życia szczenięcia polega głownie na spaniu i jedzeniu, co umożliwia mu szybki wzrost.

Szczenięta powinny pozostać przy matce i rodzeństwie do ukończenia około 8-12 tygodni. Jednak najważniejsze jest, aby matka była obecna w pierwszych tygodniach ich życia. Szczeniak, który został oddzielony od matki, będzie potrzebował interwencji i pomocy człowieka. Wychowywanie noworodka zajmuje dużo czasu i wymaga intensywnej opieki. To nie to samo, co opieka nad młodym szczeniakiem.

Rozwój fizyczny

Szczenięta rodzą się z zamkniętymi oczami i uszami. Nie widzą i niewiele słyszą, jeśli w ogóle. Mimo to potrafią wydawać dźwięki, które brzmią jak wysokie piski. W chwili narodzin nie mają zębów i nie potrafią chodzić. Nowonarodzone szczenięta są niezdolne do samodzielnego oddawania moczu lub kału. Ponadto nowonarodzony szczeniak nie jest w stanie regulować własnej temperatury ciała.

Większość nowonarodzonych szczeniąt instynktownie jest w stanie znaleźć sutki matki i rozpocząć ssanie zaraz po urodzeniu. Po umyciu (przez mamę lub pomocną ludzką dłoń) zaczną czołgać się w kierunku ciepłego brzucha matki, odnajdą sutki i zaczną ssać.

Przy odpowiednim żywieniu i matczynej opiece szczeniak powinien podwoić swoją wagę w pierwszym tygodniu życia.

Zmiany w zachowaniu

Nowonarodzone szczenięta 90% czasu w pierwszych kilku tygodniach życia spędzą na spaniu. To więcej niż 22 godziny dziennie, ale sen nie jest ciągły. Szczenięta będą drzemać i budzić się przez cały dzień i noc, utrzymując ciepło dzięki przytulaniu sie do reszty miotu i ciała matki. W przerwach pomiędzy drzemkami resztę czasu spędzają na jedzeniu i byciu wylizywanymi przez mamę. Nowonarodzone szczenięta jedzą mniej więcej co dwie godziny lub częściej.

Ponieważ nowonarodzone szczenięta nie widzą, nie słyszą ani nie chodzą, nie mają wielu możliwości do robienia innych rzeczy we wczesnym etapie. Świat szczeniąt kręci się wokół mamy, rodzeństwa i legowiska, w którym wszystkie śpią.

Zdrowie i opieka

W pierwszych tygodniach życia szczeniaka matka większość czasu spędza na karmieniu i opiece. Dba o czystość swoich szczeniąt i opiekuje się nimi. Wylizuje odbyty i genitalia każdego szczeniaka, aby stymulować oddawanie moczu i wypróżnianie. W tym czasie ludzie mogą delikatnie trzymać i głaskać szczenięta, o ile nie denerwuje to matki. Bardziej prawdopodobne jest, że kontakt z ludźmi będzie mile widziany, jeśli osoby te są częścią rodziny.

Najlepiej jest pozwolić matce wykonywać swoją pracę i poprzestać na głaskaniu szczeniąt. Istnieją jednak sytuacje, w których matka nie chce lub nie jest w stanie opiekować się swoimi szczeniakami. Może też zdarzyć się tak, że matka dobrze sobie radzi, ale jedno lub więcej szczeniąt nie rośnie prawidłowo. Wtedy interwencja człowieka jest jedynym możliwym sposobem na uratowanie szczeniąt. Decydując się na opiekę nad osieroconym szczeniakiem, przygotuj się na spędzenie z nim większości czasu przez kilka następnych tygodni.

Za każdym razem, gdy szczeniak nie przybiera prawidłowo na wadze lub zostanie osierocony, należy go jak najszybciej zabrać do weterynarza w celu oceny stanu zdrowia. Szczenięta mogą bardzo szybko zachorować bez odpowiedniej opieki. W razie wątpliwości co do stanu zdrowia szczeniaka nie zwlekaj z wizytą u weterynarza!

Jeśli szczeniak został odrzucony przez matkę, może to być spowodowane problemem zdrowotnym wykrytym przez matkę. W międzyczasie będziesz musiał dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu opiekę, jaką w normalnych warunkach otrzymałby od mamy.

Stwórz ciepłe miejsce do spania dla szczeniaka. Idealne będzie małe pudełko z kocami i lampą grzewczą. Trzymaj lampę w odpowiedniej odległości, aby otoczenie nie miało zbyt wysokiej temperatury. Poduszka grzewcza (termofor) i koce również mogą zadziałać, upewnij się tylko, że poduszka elektryczna jest dobrze przykryta, aby zapobiec poparzeniom.

Karm psiaka butelką z mieszanką z formułą przeznaczoną dla szczeniąt co 2-3 godziny. Możesz znaleźć zamiennik mleka dla szczeniąt w sklepie z karmą dla zwierząt lub u weterynarza. Nie karm szczeniąt mlekiem krowim, ponieważ nie zapewnia ono odpowiedniego odżywiania i może powodować problemy trawienne.

Użyj ciepłej szmatki lub wacika, aby stymulować oddawanie moczu i wypróżnianie bezpośrednio po każdym posiłku. Ilości moczu i kału będą bardzo małe. Normalny stolec będzie miał miękką konsystencję.

Regularnie masuj szczenię i czyść je w razie potrzeby. Masaż naśladuje pielęgnację zapewnianą przez matkę, co zdaniem ekspertów jest integralną częścią rozwoju.

Jedzenie i odżywianie

Ogólnie rzecz biorąc, nowonarodzony szczeniak otrzymuje wszystko, czego potrzebuje, z mleka matki. Pierwsze mleko produkowane przez matkę zawiera siarę, substancję bogatą w przeciwciała i czynniki wzrostu. Szczenięta mogą ją spożywać przez pierwsze dwa dni życia, co zapewnia im tymczasową odporność na wszelkie choroby, na które odporna jest matka.

Należy pamiętać, że komercyjna formuła mleka dla szczeniąt nie zawiera siary. Szczenięta karmione butelką, które nie dostają siary, mogą być szczególnie podatne na choroby i mogą nie rozwijać się w prawidłowy sposób. Nowonarodzone szczenięta nie mają zębów przez kilka tygodni i nie są w stanie trawić karmy dla szczeniąt. Nie wprowadzaj żadnego rodzaju karmy dla psów, dopóki szczenięta nie będą gotowe do rozpoczęcia procesu odsadzania od piersi, zwykle w wieku około 3-4 tygodni, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.

Szkolenie i socjalizacja

Nowonarodzony szczeniak jest zbyt młody, aby zostać poddanym jakiemukolwiek treningowi, ale może być kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyzwyczaić go do ludzi i otoczenia. Jeśli matka na to pozwala, zajmuj się szczeniętami regularnie przez krótki czas. Uważaj, aby nie trzymać szczeniaka z dala od mamy dłużej niż kilka minut. Możesz wykorzystać ten czas na przytulanie i głaskanie malucha, zapoznając go z zapachem i dotykiem ludzi oraz otoczenia.

Jeśli masz dorosłego psa, możesz wybrać jedną z ofert CricksyDog. Na przykład hipoalergiczną suchą karmę jagnięcą dla psów średnich i dużych lub hipoalergiczną suchą karmę z wołowiną dla psów małych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie