Możesz zauważyć, że Twojemu psu cieknie z nosa – a to, co z niego wychodzi, może być wodniste, cienkie i przejrzyste lub może być gęste i zawierać krew lub ropę. Cokolwiek to jest, jest to wydzielina z górnych narządów oddechowych Twojego psa. Chociaż katar i kichanie są u psów normalne, powinieneś się martwić, jeśli stanie się czymś trwałym lub zdarza się zbyt często, ponieważ może to być oznaką poważnego problemu zdrowotnego.

Łagodny katar to niewielkie ilości wodnistej substancji, z kichaniem lub bez – może być oznaką nerwowości u psa. Silny katar, który utrzymuje się i ma gęstą wydzielinę o dowolnym kolorze, ale „przejrzystą”, należy sprawdzić.

 

Objawy kataru u psów

Sam katar jest często objawem innych problemów, ale jeśli towarzyszy mu którykolwiek z poniższych objawów, nie przechodź nad tym obojętnie.

 • Opuchnięte lub spuchnięte oczy
 • Utrudnione oddychanie przez nos
 • Problemy z oddychaniem
 • Wydzielina obecna na sierści w pobliży pyska i/lub przednich nóg psa
 • Pogorszenie stanu zdrowia zębów
 • Brzydki oddech

 

Rodzaje kataru

Łagodny lub pospolity katar, który nie jest problemem.

Ciężki lub przewlekły katar

 

Przyczyny kataru u psów

Łagodny katar może być oznaką niepokoju, ale ciężki katar może być spowodowany przez którykolwiek z poniższych problemów:

 • Alergie, reakcja układu odpornościowego na otoczenie psa.
 • Obcy przedmiot w przewodach nosowych psa.
 • Zakażenie bakteryjne lub grzybicze zatok psa.
 • Roztocza nosa, pasożytnicza infekcja zatok twojego psa.
 • Choroby zębów, takie jak ropnie, zapalenie przyzębia i dziąseł – to infekcje bakteryjne, które mogą rozprzestrzeniać się na drogi nosowe psa.
 • Rak nosa lub gruczolak nosa.

 

Jak zdiagnozować katar u psów

Umów się na wizytę u weterynarza w ciągu 24 godzin, aby mógł prawidłowo zdiagnozować Twojego zwierzaka. Może użyć znieczulenia ogólnego do zbadania jego przewodów nosowych za pomocą endoskopu, rurki z małą kamerka na końcu. Jest to całkowicie bezpieczne, ale środek znieczulający jest zalecany, aby zapobiec odczuwaniu dyskomfortu przez psa lub kichaniu przez rurkę. Kamera pozwoli Twojemu weterynarzowi dostrzec coś dziwnego w nosie Twojego psa. Może być również używana do usuwania ciał obcych lub pobierania próbki podejrzanej narosli, którą może zobaczyć.

Jeśli  dojdzie do wniosku, że przyczyną jest stan zębów, można przeprowadzić badanie stomatologiczne. Wówczas weterynarz może pobrać próbkę wydzieliny z nosa Twojego psa, aby sprawdzić, czy nie ma grzybów i bakterii.

 

Leczenie kataru u psów

Sposób leczenia Twojego psa z kataru będzie zależeć od przyczyny.

Alergie można leczyć lekami przeciwhistaminowymi lub, jeśli to możliwe, usuwając przyczynę.

Jeśli znajdzie obcy przedmiot, weterynarz usunie go i może przepisać środek przeciwzapalny, aby zapobiec infekcji.

Infekcja bakteryjna będzie leczona antybiotykami –  lekarz weterynarii może pozwolić, aby infekcja grzybicza mogła ulec samoistnemu wyleczeniu lub przepisać leki przeciwgrzybicze, w zależności od stopnia zaawansowania.

Roztocza nosa są leczone doustną dawką iwermektyny, leku na nicienie sercowe.

Choroby zębów leczymy bezpośrednio, poprzez czyszczenie zębów i ewentualne usuwanie zębów w znieczuleniu.

Rak nosa jest najpoważniejszą przyczyną kataru i rozwija się powoli, ale jest inwazyjny. Nie reaguje dobrze na chemioterapię, ale operacja może usunąć guzy. Można również zastosować radioterapię, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

 

Rekonwalescencja po katarze

Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami lekarza weterynarii, szczególnie w odniesieniu do leków, i obserwuj powrót psa do zdrowia. Jeśli wydzielina lub kichanie nadal trwają, często czyść przewody nosowe psa, wycierając je miękką ściereczką lub chusteczką. Upewnij się, że otoczenie Twojego psa jest czyste, woda jest zawsze dostępna, a także regularnie monitoruj i dbaj o zdrowie zębów swojego pupila.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii