Nikt nie wie, w jakim momencie psy stały się najlepszym przyjacielem człowieka. To był długi proces począwszy od epoki lodowcowej do dzisiejszych poduszkowych piesków z pokazów mody. Wszystko zaczyna się od wilka. Około 12 000 do 14 000 lat temu, prawdopodobnie z powodu zmian klimatycznych, człowiek i wilk zaczęli się do siebie zbliżać.

Być może wilki, walczące o coraz bardziej ograniczone źródła mięsa, przyciągnęło do ludzkich obozów po resztki. Nigdy nie dowiemy się na pewno, jak to się zaczęło, ale powszechnie uznaje się, że to ich szczenięta były tresowane przez ludzi. To był początek przejścia od dzikiego do udomowionego zwierzaka, a psy, jakie znamy dzisiaj, są potomkami właśnie tych zwierząt.

Istnieją dowody na to, że od tamtego momentu psy były traktowane nie tylko z większym szacunkiem, ale zaczęto również okazywać im uczucia . Grobowiec z późnego paleolitu w północnym Izraelu ujawnił wzruszającą scenę – pochowano tam pewnego mężczyznę razem z psem. Dłoń mężczyzny spoczywa na ramieniu zwierzęcia, co sugeruje czułą więź między nimi.

Jeśli chodzi o posiadanie zwierząt domowych, to ta historia również sięga daleko wstecz – ale początkowo były one popularne tylko wśród klasy wyższej. Malowidła ścienne ze starożytnego Egiptu przedstawiają faraonów z towarzyszącymi im zwierzętami jako kompanami. Również arystokracja grecka i rzymska z pewnością miała zwierzęta domowe. Mówiono, że psy należące do chińskich cesarzy miały ludzkie mamki, gdy były szczeniętami, a w wieku dorosłym posiadały już własną służbę.

Trzymanie zwierząt domowych nie było raczej powszechnie przyjęte w Europie aż do końca XVII wieku.

W Europie psy nie miały szczęścia aż do XIII-XV wieku, kiedy hodowanie zwierząt stało się popularne wśród arystokracji i niektórych starszych duchownych. Szlachetne damy trzymały psy na kolanach, podczas gdy mężczyźni woleli zwierzęta, które uważali za przydatne, takie jak psy myśliwskie.

Hodowla zwierząt nie była zjawiskiem powszechnie przyjętym w Europie aż do końca XVII wieku, a klasa średnia zaczęła trzymać psy w domu dopiero w XVIII wieku. Jednak to przede wszystkim Wiktorianie mocno ugruntowali tradycję, a także stworzyli wiele ras, które dziś uwielbiamy. Kennel Club został założony w 1873 roku, a sama królowa Wiktoria wystawiła sześć szpiców miniaturowych na pierwszej wystawie na Crufts Dog Show w 1891 roku.

Dzisiaj, podczas gdy niektóre psy pełnią funkcję ozdobną (tutaj przyjdzie ci na myśl już nieżyjący chihuahua Paris Hilton, Tinkerbell) lub pomocników (na przykład psy przewodniki), większość z nich jest po prostu ukochanymi towarzyszami człowieka. Udowodniono, że posiadanie futrzanego przyjaciela – radość ze wspólnych spacerów, przytulanie i ciepło towarzyszące posiadaniu psiaka – może mieć pozytywne, terapeutyczne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia emocjonalnego.

Dla wielu osób psy są częścią rodziny, więc nadszedł najwyższy czas, by mogły cieszyć się stylem życia i luksusami, które większość z nas uważa za coś oczywistego.

Jeśli myślisz o swoim psie jak o części rodziny, daj mu najlepszą karmę dla psa, jaką tylko możesz. Naszą propozycją dla Ciebie jest hipoalergiczna sucha karma dla psów Ted z jagnięciną – dla pełnego szczęścia i zdrowia Twojego psa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii