Pytający:

Jesteśmy w trakcie przestawiania się z karmienia surowymi pokarmami na karmę dla psów, częściowo z braku czasu, a częściowo z powodów finansowych. Nie wiem, dlaczego mój pies liże łapy i ma problem z gruczołem odbytu. Od 3 dni dostaje karmę zmieszaną z surową karmą, ale dzisiaj ma biegunkę i wymioty. Moją pierwszą myślą było, że te objawy są spowodowane karmą dla psów, ale wymioty sprawiły, że zwątpiłem. Czy sądzicie, że przejście na karmę dla psów może powodować problemy? Podaję mu hipoalergiczną karmę z jagnięciną. Ze względu na ciągłe wylizywanie i podejrzenie alergii bardzo zależy nam na karmieniu hipoalergicznym pokarmem.

 

Odpowiedź Imre Vargyasa, założyciela naszej firmy i eksperta:

✔️ ️Psi dietetyk, który poświęcił swoje życie profilaktyce chorób alergicznych u psów
✔️ Ponad 5 lat pośredniego doświadczenia w produkcji karmy dla psów, odpowiedzialny za karmę dla prawie 20 000 psów rocznie
✔️ Specjalista ds. żywienia psów, uznany przez renomowaną brytyjską CPD

——————–

Po podawaniu surowego mięsa pierwszym zadaniem byłoby dokładne odrobaczenie przed przejściem do czegokolwiek innego. Dla przewodu pokarmowego nagła zmiana diety jest głównym czynnikiem powodującym niepożądane efekty. Nie wiem, od ilu dni wprowadzasz zmiany, ale sugerowałbym, co następuje: mieszaj 25% starej karmy z nową karmą co 2 dni. W dniach 1 i 2 stara karma powinna stanowić 25% nowej, w dniach 3 i 4 50% i tak dalej. Dzięki tej metodzie karma zostanie całkowicie zmieniona do 7 dnia. Zawsze stosuję tę metodę dla psów o wrażliwych żołądkach i znacznie zmniejsza to możliwość wystąpienia niestrawności, wymiotów i biegunki w okresie przejściowym. Jednak w opisanej sytuacji widzę, że Twój pies może mieć zaburzoną florę jelitową. Polecam dietę z ryżu gotowanego bez przypraw przez 3 dni oraz wysokiej jakości probiotyk dla psów (Synbiotic DC, Fortiflora, Florentero) na biegunki. Następnie stopniowo przestaw się na jedną z naszych hipoalergicznych karm.

Wymioty to zazwyczaj dolegliwość, która nie powinna trwać dłużej niż 1-2 dni, a jeśli nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ poza zmianą flory jelitowej może istnieć wiele innych przyczyn, których nie można rozwiązać poprzez samą zmianę karmy!

Nasze hipoalergiczne karmy dla Twojego psa:

Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii