Zaledwie w zeszłym miesiącu pies naszego sąsiada przeciął sobie poduszeczkę łapy podczas spaceru – co skłoniło nas do myślenia: co byśmy zrobili, gdyby jeden z naszych psów został ranny podczas wyprawy? Dzisiaj przedstawiamy gościnny post od Patricka Rice’a, jednego ze współpracowników VetWraps, strony, która zapewnia łatwy dostęp do pierwszej pomocy i produktów zdrowotnych dla zwierząt domowych wszelkiego rodzaju.

Jeśli często chodzisz ze swoim psem, istnieje duża szansa, że ​​w pewnym momencie dozna jakiejś kontuzji, więc przygotowanie się jest niezbędne. Przecież nie chcemy, aby nasze psy cierpiały, a widok skaleczenia na spacerze z dala od domu może być przerażający.

Jest wiele rzeczy, które mogą się przydarzyć podczas spaceru, od skaleczeń, przez użądlenia do zwichnięć. Poniżej omówimy niektóre z najczęstszych urazów podczas spacerów i jak się przygotować, jeśli przydarzą się Twojemu psu.

 

Apteczka

Jeśli nie nosisz torby podczas spaceru z psem, możesz zacząć chcieć to robić. Posiadanie małego plecaka lub torby z apteczką pierwszej pomocy zapewni, że będziesz przygotowany na wypadek obrażeń psa podczas spaceru.

Niezbędne artykuły pierwszej pomocy to chusteczki nasączone alkoholem do czyszczenia ran, pęsety do usuwania ciał obcych, dostępny w sprzedaży Benadryl na ból, gaza i plaster weterynaryjny do owijania ran oraz antybakteryjna maść łagodząca ból.

Dobrym pomysłem jest również przenośna miska na wodę i odrobina wody, a także mała szmatka lub bandana.

 

Użądlenia i ukąszenia owadów

Podobnie jak u nas, ukąszenia owadów lub użądlenia przez pszczoły mogą spowodować podrażnienie skóry. A takich obrażeń mogą doznać dość często podczas spaceru.

Jeśli Twój pies zostanie ugryziony lub użądlony podczas wyprawy, możesz złagodzić jego ból kilkoma prostymi sztuczkami.

Jeśli został użądlony, sprawdź, czy nie ma żądła, a jeśli tak – usuń je pęsetą. Możesz również nałożyć niewielką ilość maści na obszar, jeśli jest on szczególnie podrażniony. Zwykły Benadryl, który nie jest lekiem na receptę, pomoże złagodzić ból i można go bezpiecznie podawać psom. Ogólna dawka wynosi 1 mg na każdy funt masy ciała. Może jednak sprawić, że pupil stanie się senny, więc możesz chcieć skrócić spacer i wrócić do domu po jego podaniu, aby Twój pies mógł odpocząć i szybko dojść do siebie.

 

Skaleczenia i urazy łap

Psy, które dużo spacerują, często mają wzmocnione opuszki, ale nadal mogą doznać obrażeń łap podczas chodzenia.

Kawałek potłuczonego szkła lub nawet końcówka trawy może spowodować skaleczenie opuszki łapy psa.

Jeśli Twój pies zranił się w łapę, natychmiast będziesz chciał go zbadać. Sprawdź, czy coś nie utkwiło w łapie i usuń to pęsetą. Oczyść ranę i owiń ją gazą i taśmą weterynaryjną.

Na szczęście psy są całkiem dobre w chodzeniu na trzech nogach, więc powinny być w stanie łatwo wrócić do domu bez dalszego uszkodzenia łapy. Jeśli masz małego psa, rozważ zabranie go do domu, aby mógł odpocząć. Sprawdź ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji na temat urazów łap i sposobów ich pielęgnacji.

 

Skręcenia i naderwania

Jeśli Twój pies jest szczególnie podekscytowany podczas spaceru lub lubisz spacerować z nim po górach, może skręcić lub naderwać łapkę.

Jeśli zacznie kuleć podczas spaceru lub zauważysz obrzęk wokół jego łap, może istnieć ryzyko, że doznał któregośc z powyższych urazów.

Pamiętaj, aby sprawdzić łapy psa i upewnić się, że nie kuleje z powodu czegoś, na co mógł nadepnąć. Niestety, nie ma wiele do zrobienia w przypadku tego rodzaju kontuzji, poza natychmiastowym powrotem do domu i pozwoleniem swojemu psu na odpoczynek.

 

Wyczerpanie ciepłem

Psy mają naturalnie wyższą temperaturę ciała niż ludzie, nie wspominając o sierści, więc mogą łatwiej niż my odczuwać zmęczenie wywołane ciepłem.

Jeśli spacerujesz z psem w upalny dzień, pamiętaj o zabraniu z sobą dużej ilości wody i róbcie przerwy w cieniu, aby zapobiec zmęczeniu.

Jeśli Twój pies nagle zwolni i nadmiernie dyszy lub ślini się, może doświadczyć udaru cieplnego. Jeśli możesz, zabierz psa do zacienionego miejsca i daj mu dużo wody.

Możesz również pomóc mu ochłodzić się, nakładając mokrą szmatkę lub wodę na okolice brzucha i szyi i wachlować. Natychmiast udaj się do domu i jeśli możesz, nieś pupila na rękach.

Nikt nie chce, aby jego pies został ranny, a jeśli zdarzy się to z dala od domu, może być jeszcze gorzej. Zgodnie z ogólną zasadą, jeśli Twój pies zostanie ranny podczas spaceru, traktuj go najlepiej jak potrafisz i natychmiast wracaj do domu.

Jeśli Twój pies jest mały, możesz go nosić lub możesz poprosić kogoś, kto przyjedzie po ciebie samochodem, jeśli pupil ma problemy z chodzeniem.

Miej przy sobie apteczkę na każdym spacerze na wszelki wypadek i miej oko na swojego psa, ponieważ prawdopodobnie będzie dobrze ukrywał swój ból.

Pamiętaj, aby po powrocie do domu zadzwonić do weterynarza, by upewnić się, czy musisz przywieźć swojego zwierzaka na wizytę.

Dzięki tej wiedzy możesz bezpiecznie chodzić i cieszyć się ćwiczeniami, nie martwiąc się o to, co może się stać, ponieważ będziesz wiedział, jak sobie z tym poradzić.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii