Jeśli jest jedna rzecz, której zazdroszczę innym w parku, to psy, które idealnie grzecznie idą u boku właściciela. Zbliża się kolejny pies? W ogóle ich to nie interesuje. Zbliża się trójka podekscytowanych dzieciaków? Pies zdaje się tego nie zauważać.

„Moja suczka i ja byłyśmy zupełnym przeciwieństwem. Byłam panią desperacko próbującą uspokoić psa na spacerach. Trzymałam ją z całej siły za każdym razem, gdy ktoś przechodził obok, musiałam to robić nawet, gdy w pobliżu nie było nic „ekscytującego”, ponieważ ciągnięcie stało się jej zwyczajnym elementem podczas spacerów.

Ale kilka lat temu w końcu znalazłam kilka wskazówek, które pomogły. Po przeczytaniu i obejrzeniu wszystkiego, co udało mi się znaleźć na ten temat, znalazłam kilka metod, które zadziałały. W tym artykule omówimy, dlaczego pies ciągnie, metody na powstrzymanie tego zachowania i dlaczego bycie konsekwentnym jest kluczową sprawą. Oto jak powstrzymałam psa przed ciągnięciem na smyczy.” – mówi ekspertka z CricksyDog.

Dlaczego Pies Ciągnie Na Smyczy

Zanim zagłębimy się w metody, które mogą powstrzymać psa przed ciągnięciem na smyczy, przyjrzyjmy się najpierw, dlaczego psy to robią. Podobnie jak w przypadku wielu innych zachowań, zrozumienie, dlaczego psy ciągną, gdy idą na smyczy i jak wielu z nas niechcący do tego zachęca, może ułatwić zapanowanie nad tym zachowaniem.

Psy ciągną za smycz, ponieważ jest to dla nich normalne zachowanie. Czy jest czymś fajnym? Nie, ale dla nich całkowicie naturalnym. Ciągnięcie prowadzi je tam, gdzie chcą, i we własnym tempie. Nie ciągną, ponieważ próbują dominować, robią to, ponieważ to się sprawdza. Innymi słowy, jeśli jesteś za swoim psem na spacerze, a on ciągnie, uczysz go ciągnąć jeszcze bardziej. To ciągnięcie jest nagradzane, ponieważ pozwala im iść do przodu i dotrzeć tam, gdzie chcą.

Jeśli twój pies zawsze ciągnął na smyczy, trudno będzie zerwać z nawykiem. Ponieważ został przyzwyczajony do parcia do przodu jednocześnie ciągnąc, co stanowiło tylko dodatkową zachętę – a naturalnym odruchem psa jest przeciwstawianie się ograniczeniom. Jeśli będziesz konsekwentny, możesz przełamać ten nawyk, a z czasem możesz położyć kres całemu ciągnięciu, pokazując swojemu psu, że chodzenie u twojego boku jest o wiele bardziej satysfakcjonujące.

Nie Wszystkie Metody Będą Działać Idealnie Na Każdego Psa

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz zrobić przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu, to zrozumieć, że nie każda metoda będzie działać na każdego psa. Próbowałam wielu metod, jeśli chodzi o chodzenie na luźnej smyczy i zawsze czułam smak porażki, gdy jedna z metod nie zadziałała. Więc jeśli czytałeś w przeszłości o prowadzeniu na luźnej smyczy, ale nie widziałeś rezultatów, nie jesteś sam.

Większość treningu polega na znalezieniu tego, co motywuje psa do działania w oparciu o te rzeczy. W przypadku Laiki trzymałam się metod, które były dobrą zachętą dla mojego psa – takich, które zawierały mnóstwo pysznych smakołyków i zabawek jako motywacji.

Czy słyszałeś kiedyś o byciu wierzchołkiem drzewa? Wygląda to tak – kiedy pies zaczyna chodzić na spacer, zatrzymujesz się i stoisz nieruchomo. Teoria mówi, że twój pies nauczy się, że ciągnięcie oznacza, że zatrzymasz się, dlatego już nie będzie więcej ciągnął.

Czy wiesz, co się stało, gdy spróbowałam tego z moim nadpobudliwym psiakiem, który był już przyzwyczajony do ciągnięcia na smyczy? Ciągnęła jeszcze mocniej, aby dostać się tam, gdzie chciała i była sfrustrowana, gdy się nie ruszałam. Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy, możesz odnieść sukces dzięki tej metodzie, ale nie działała ona zbyt dobrze na mojego psa. Próbowałam tego przez całe miesiące i utykałam na poboczu drogi zatrzymując się co 3 kroki, aby stać nieruchomo przez kilka minut, mając nadzieję, że mój pies zdecyduje się ustatkować. Ale tak się nie stało. W najlepszym razie przystawała na maksymalnie wyciągniętej smyczy patrząc przed siebie, a czasami zatrzymywała się na chwilę, ale jak tylko zaczęłyśmy się ponownie poruszać, wracała do ciągnięcia.

Bycie drzewem nie działało na moją Łajkę – częściowo z powodu jej nadpobudliwości, a częściowo z faktu, że była już przyzwyczajona do ciągnięcia, aby dostać się tam, gdzie chciała iść. Jeśli chodzi o powstrzymanie psa przed ciągnięciem na smyczy, będziesz musiał znaleźć metodę, która najlepiej zmotywuje twojego pupila.

Nie oznacza to, że bycie drzewem nie działa dobrze dla niektórych psów – widziałam, jak w wielu przypadkach skutkuje. Prostu nie miało wpływu na mojego psa i może nie być najlepszą metodą, jeśli masz psa, który ciągnie od dłuższego czasu.

Jak Nauczyć Psa Dobrych Manier Na Smyczy

Jeśli chodzi o szkolenie psa, aby ładnie chodził na smyczy, pamiętaj o jednym – nie wszystkie metody działają idealnie dla każdego psa. Nie zniechęcaj się, jeśli jedna metoda nie zadziała. Częścią szkolenia psów jest ustalenie, co motywuje Twojego psa i pójście dalej w tym kierunku.

1. Wybierz Jedną Metodę Chodzenia I Trzymaj Się Jej

Pierwszą wskazówką, jeśli chodzi o nauczenie psa, aby nie ciągnął za smycz, jest wybranie jednej metody chodzenia i bycie konsekwentnym. Musisz nauczyć swojego psa, jakie zachowanie jest dopuszczalne na spacerze, więc zastanowienie się, jak chcesz, aby pies chodził i przestrzeganie tego celu, jest najszybszym sposobem, aby to osiągnąć.

Czy chcesz, aby Twój pies szedł po Twojej prawej, lewej stronie, czy kilka kroków za tobą? Wybierz swoje preferencje i trzymaj sie ich. Jeśli chcesz, aby Twój pies trzymał się zawsze po Twojej prawej stronie, upewnij się, że wszyscy, którzy go wyprowadzają, trzymają się tego planu. Trzymanie się jednej metody pomoże Twojemu psu nauczyć się dokładnie tego, czego oczekuje się od niego na spacerze i sprawi, że trening będzie przebiegał płynniej.

2. Zacznij Trening na Mało Interesującym Obszarze

Jeśli chodzi o nauczenie psa, jak ładnie chodzić na smyczy, jedną rzeczą, której chcesz uniknąć, jest narażanie go na porażkę. Więc kiedy próbujesz nauczyć swojego pupila, aby był spokojny i ładnie chodził, ważne jest aby wybrać teren, który nie jest ekscytujący. Wybierz spokojną porę dnia i ćwicz spacery po ulicy, wybierz się na wieczorny spacer w porze kolacji, kiedy większość ludzi jest juz w domu, lub idź do parku poza godzinami szczytu.

Jeśli zabierzesz psa do zatłoczonego parku, zanim nabierze dobrych manier na smyczy (i nauczy się odpowiedniej kontroli impulsów), prawdopodobnie będzie zbyt podekscytowany i pobudzony, by zwracać uwagę na ćwiczenia i uczyć się czegokolwiek. Będzie zbyt zaabsorbowany wszystkimi ekscytującymi dźwiękami, zapachami i widokami – i oczywiście wiewiórkami. Nie narażaj swojego psa na porażkę w ten sposób. Zacznij od nauczenia psa, jak ładnie chodzić w spokojnym miejscu i dopiero potem wybierz się w inne miejsca.

3. Metoda na Oszusta: Za Pomocą Szelek Treningowych

Moją ulubioną metodą, jeśli chodzi o nauczenie psa, aby nie ciągnął smyczy, jest ta, którą nazywam metodą na oszusta – za pomocą szelek treningowych. Najlepsze jest to, że przednia cześć szelek jest łatwa do założenia – najtrudniejszą częścią jest wymyślenie, jak u diabła założyć je za pierwszym razem.

Nie żałuję, że lata temu dostałam szelki treningowe, w rzeczywistości jest to jedno z narzędzi, które chciałabym mieć od samego początku. Nigdy nie widziałam, żeby jakikolwiek element wyposażenia miał tak natychmiastowy wpływ na spacery. Z tego powodu używanie szelek jest jedną z moich ulubionych wskazówek dotyczących wyprowadzania psów – to fajny i prosty sposób, aby pomóc „zresetować” maniery psa na smyczy, jeśli dotychczas go nie używałeś.

Używanie innego sprzętu sprawdza się szczególnie dobrze u psów, które są już przyzwyczajone do ciągnięcia za pomocą tradycyjnej kombinacji obroża/smycz. Od momentu, gdy zaczniesz używać nowych szelek, chwal swojego pupila za grzeczne chodzenie. Twój pies zacznie kojarzyć szelki z chodzeniem na luźnej smyczy.

Jest to ta sama metoda, z której korzysta wielu policjantów ze służbowymi psami. Mają różne obroże, które noszą w zależności od zadań, jakie im powierzono. Prosta zmiana obroży zmienia ich sposób myślenia i wiedzą dokładnie, czego się od nich oczekuje.

Przed użyciem tej uprzęży używałam tradycyjnej smyczy i obroży, a Laika przyzwyczaiła się już do ciągnięcia. Zaczęła ciągnąć natychmiast, gdy tylko wyszłyśmy za drzwi, ale kiedy przerzuciłam się na przednią uprząż, natychmiast zmieniła nastawienie. Nie była przyzwyczajona do tej uprzęży ani do smyczy, która była przypięta z przodu – więc wykorzystałam ten okres i zaczęłam uczyć ją grzecznego sposobu chodzenia, podczas gdy ona przyzwyczajała się do nowego sprzętu. Nie zajęło jej dużo czasu, żeby załapać rytm i od tego czasu nasze spacery są znacznie przyjemniejsze.

4. Używaj Smakołyków, Aby Zachęcić Psa Do Podążania Za Tobą

Bez względu na to, jaką metodę zastosujesz, aby powstrzymać psa przed ciągnięciem na smyczy, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że musisz motywować swego pupila. Aby zachęcić go do grzecznego chodzenia, musisz pokazać mu, że jeśli to zrobi, czeka na niego cos dobrego. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego jest używanie pysznych smakołyków. Danie psu czegoś smacznego lub fajnego za określone zachowanie zachęci go do powtórzenia takiego zachowania, a chodzenie na smyczy nie jest tu wyjątkiem.

Nasze smaczne i super zdrowe pokarmy i smakołyki są doskonałym przykładem tego, jak nagradzać właściwe zachowania psa.

Więc kiedy zaczniesz uczyć psa chodzenia na smyczy, pamiętaj o używaniu smakołyków (lub zabawek, jeśli Twój pies jest bardziej zmotywowany do zabawy), aby zachęcić go do podążania za Tobą. To pokaże mu, że grzeczne chodzenie bez ciągnięcia smyczy oznacza, że otrzyma coś dobrego, a z czasem zacznie samodzielnie powtarzać to zachowanie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii