Wszyscy wiedzą, że granie w różne gry z psem jest fajną zabawą, ale rzadko bierzemy pod uwagę to, że korzyści płynące z zabawy znacznie wykraczają poza samą rozrywkę. Dodanie nieco więcej czasu na zabawę do codziennych czynności psa to jeden z najłatwiejszych sposobów na wzbogacenie jego życia. Oto 7 zalet zabaw z psem.

Szkolisz swojego psa, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy

Jedną z korzyści płynących z zabawy z psem jest to, że jest to świetny sposób na codzienne szkolenie. Nie mówię teraz o tradycyjnym treningu „naucz psa jakiejś sztuczki”, ale o wzmocnieniu pożądanych zachowań. Jak w przypadku zabawy polegającej na uczeniu psa przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Czy Twój pies gryzie nadmiernie podczas zabawy w szarpanie? Kiedy tak się dzieje, po prostu przestaję kontynuować zabawę. Jeśli wstrzymasz grę , ponieważ Twój pupil zaczyna gryźć, uczysz go gryzienia w rękę, co jest nie do przyjęcia. Czy to przypomina tradycyjny trening? Niezupełnie i dlatego tak łatwo jest zapomnieć, że trenujemy naszego psiaka, kiedy jesteśmy zaangażowani w zabawę. I to właśnie jest jedna z najwspanialszych rzeczy w zabawie z psem – daje Ci szansę na wzmocnienie dobrych zachowań i świetną zabawę w tym samym czasie.

Zabawa zapewnia stymulację psychiczną

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia fizyczne są ważne dla naszych psów, ale często pomijamy znaczenie ćwiczeń umysłowych. Interaktywne gry, takie jak szarpanie lub aportowanie, mogą wydawać się prostym sposobem na zajęcie psa, ale zapewniają również psychiczną stymulację Twojemu ulubieńcowi. Ponieważ zabawy opierają się na kilku podstawowych zasadach, takich jak „musisz przynieść frisbee, jeśli chcesz bawić się dalej”, dają one Twojemu psu szansę na podejmowanie własnych decyzji i pomagają mu się skupić. Dodanie kilku szybkich zabaw do codziennych czynności psa to sposób na zapewnienie mu dobrego treningu umysłowego każdego dnia.

To idealne ćwiczenia fizyczne dla Ciebie i Twojego psa

Psy wymagają regularnych ćwiczeń, a zabawa jest jednym z najfajniejszych sposobów, aby upewnić się, że zwierzak będzie miał szansę uwolnić całą zgromadzoną energię. A ponieważ zabawa z psem wymaga zaangażowania, oznacza to, że oboje będziecie mieć więcej aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o zabawę z psem dla ćwiczeń fizycznych, nie martw się – nie proponuję 3-godzinnego maratonu polegającego na przeciąganiu liny. Wystarczy zaledwie kilka dodatkowych 5–10 minutowych sesji przeznaczonych na zabawę, które już zrobią ogromną różnicę. Gry takie jak rzucanie frisbee lub zabawa z kijkiem typu „flirt pole” są wymagające fizycznie, więc jeśli dodasz je do swojej codziennej porcji ćwiczeń (w tym codziennego spaceru), możesz być pewien, że Twój pies będzie miał duża porcję ćwiczeń każdego dnia.

A jeśli masz psa o dużych pokładach energii, polecam sprawdzenie 5 szybkich sposobów na zmęczenie psa: te zabawy okazały się bardzo pomocne, gdy Łajka przechodziła przez fazę „OK, wiem, że właśnie wróciliśmy z 3-kilometrowego marszu, ale nadal jestem gotowa do zabawy!”.

Zabawa to dobry sposób na złagodzenie stresu

Zabawa z psem to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, a jeśli chodzi o odstresowanie, to naprawdę najprostsza metoda na poprawę ogólnego nastroju zarówno u siebie, jak i u psa. Spędzanie czasu z psem może działać uspokajająco, a niektóre badania wykazały, że może pomóc złagodzić objawy lęku i depresji. Dodanie kilku szybkich 5-minutowych sesji zabaw z psem każdego dnia może mieć duży wpływ na samopoczucie zarówno Twoje, jak i Twojego pupila.

Zabawa z psem wzmacnia więź

Jedną z największych zalet zabawy z psem jest to, jak bardzo wzmacnia ona Twoją więź z ulubieńcem. Spędzanie czasu z psem jest jedną z najlepszych metod na wzmocnienie tej więzi, a jeśli chodzi o psy, zabawa jest jednym z ich ulubionych sposobów spędzania czasu. Nie tylko zapewniasz im rozrywkę, kiedy angażujesz je w zabawę, ale ustalasz także porządek dnia i wzmacniasz poczucie, że to właśnie Ty jesteś inicjatorem całej zabawy – a to bardzo pomaga, jeśli chodzi o przyspieszenie procesu tworzenia więzi.

Zabawa może zmniejszać problematyczne zachowania psów

Psy, które regularnie się bawią, rzadziej rozwijają problematyczne zachowania, takie jak nadmierne szczekanie i żucie przedmiotów. Psy łatwo się nudzą, a kiedy Twój pupil się nudzi, są szanse, że znajdzie własne sposoby na rozrywkę. To właśnie znudzenie prowadzi do rzeczy takich jak pogryzione buty. Kiedy regularnie bawisz się ze swoim psem, zapewniasz mu zajęcie i zaangażowanie, zmniejszając szansę, że przejmą inicjatywę i postarają się znaleźć rozrywkę na własną rękę. Jeśli szukasz sposobów na zajęcie i zapewnienie rozrywki swojemu psu, polecam wypróbowanie poniższych 33 sposobów na to , aby Twój pies miał w domu zajęcie i 26 sposobów na zaradzenie uczuciu znudzenia.

Może poprawić Twoje życie towarzyskie

Na koniec, ale równie ważne – zabawa z psem może poprawić Twoje życie towarzyskie. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do parku, żeby pobawić się w aportowanie, czy zabierasz psa na pobliski plac zabaw, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po drodze Ty i Twój pies spotkacie nowych ludzi.

Twój pupil skorzysta na doskonaleniu umiejętności społecznych, ale tak samo będzie i w Twoim przypadku. Badanie z 2015 roku wykazało, że posiadanie zwierząt domowych było trzecim najczęstszym sposobem, w jaki ludzie spotykali inne osoby w swoim sąsiedztwie, a właściciele zwierząt domowych byli o 60% bardziej skłonni do poznawania ludzi mieszkających w danej okolicy, których wcześniej nie znali.

Baw się ze swoim psem każdego dnia i ciesz się zaletami z tego wynikającymi. Jeśli Twój pies się wyszalał i jest zmęczony, nakarm go ulubioną karmą, taką jak sucha hipoalergiczna karma z wołowiną CricksyDog.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii