Wszyscy wiemy, że zabawa z psami jest fajna, ale rzadko rozmawiamy o tym, jak ważna jest dla ich ogólnego dobrego samopoczucia. Zabawa zapewnia psom korzyści poznawcze, fizyczne i społeczne – jest też świetnym sposobem na złagodzenie stresu. Oto 5 powodów, dla których zabawa jest dla psów ważną sprawą.

Zabawa Zapewnia Ćwiczenia Fizyczne

Wszyscy słyszeliśmy, że dobry pies to pies zmęczony i z pewnością jest w tym trochę prawdy. Psy potrzebują ćwiczeń fizycznych każdego dnia, a jeśli te potrzeby nie zostaną zaspokojone, mogą pakować się w kłopoty, rozwijając destrukcyjne nawyki (takie jak nadmierne żucie i gryzienie), aby zabić czas. Jeśli masz problemy z zapewnieniem swojemu psu wystarczającej ilości ćwiczeń każdego dnia, możesz uzupełnić jego rutynę o trochę zabawy w domu.

Zabawa jest stosunkowo łatwym sposobem na wprowadzenie większej ilości ćwiczeń fizycznych każdego dnia. Gry takie jak przeciąganie, aportowanie i frisbee są fizycznie męczące dla psów, a dodając kilka sesji szybkiej zabawy każdego dnia, stworzysz rutynę, która zapewni Twojemu psu mnóstwo ruchu.

Zabawa Wzmacnia Więź Z Psem

Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie więzi z psem jest wspólne spędzanie czasu – a wspólna zabawa jest tego świetnym przykładem. Niewiele ssaków ma ochotę na zabawę, gdy wkracza w dorosłość, ale ludzie i psy tak. A ta cecha, którą dzielimy z naszymi psami, jest częścią tego, co sprawia, że nasze relacje z nimi są tak wyjątkowe – trudno nie tworzyć głębokiej więzi, kiedy można się razem bawić i szaleć.

Naukowcy uważają, że chęć do zabawy u psów była cechą, która wytworzyła się u nich podczas procesu udomowiania i że jest to jeden z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o tworzenie więzi emocjonalnych z naszymi pupilami. Jeśli szukasz stosunkowo prostego (i fajnego) sposobu na wzmocnienie więzi, którą masz ze swoim psem, przeznacz trochę więcej czasu na zabawę.

Zabawa Zapewnia Stymulację Umysłową

Innym powodem, dla którego zabawa jest ważna dla psów, jest to, że zapewnia ćwiczenia umysłowe. Aktywności stymulujące umysł (często nazywane grami mózgowymi) to zabawny sposób na wzbogacenie życia naszych psów – oferujesz im coś sensownego do zrobienia. Oprócz ćwiczeń fizycznych lubię dodawać do codziennej rutyny moich psów kilka szybkich, stymulujących umysłowo zabaw. A ponieważ te czynności łagodzą nudę, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia u naszych psów problemów behawioralnych, takich jak nadmierne szczekanie lub żucie przedmiotów.

Niektóre z moich ulubionych gier mózgowych dla psów to zabawy polegające na wykorzystaniu nosa, zabawki puzzle, maty do węszenia i wypchane Kongi. Są łatwe w użyciu, a co najważniejsze, stanowią prosty sposobów na ćwiczenie koncentracji, zapewniają aktywność i rozrywkę psów przez cały dzień.

To Zabawny Sposób Na Szkolenie (I Doskonalenie Manier)

Zabawa z psami jest fajna, ale to także świetny sposób na poćwiczenie podstawowego treningu i poprawę manier. Czas na zabawę to jeden ze sposobów, w jaki szczenięta zaczynają uczyć się podstawowych manier od samego początku – jeśli bawią się zbyt ostro, prawdopodobnie matka je odrobinę podgryzie, albo całkowicie przerwie zabawę.

Jak więc możemy kontynuować ten trend wykorzystywania zabawy, aby pomóc w szkoleniu naszych psów? Angażując się w interaktywne gry z naszymi psami. Weźmy na przykład grę w przeciąganie liny – jest to zabawna gra sama w sobie, ale pomaga również nauczyć psa, jak kontrolować swoje impulsy, czyli jak być delikatnym, jeśli chodzi o używanie zębów. Nasze psy zawsze nas obserwują, więc kiedy angażujemy się w zabawę, uczą się od nas interakcji społecznych.

Zabawa Łagodzi Nudę

Jedną z największych zalet zabawy z psem jest to, że łagodzi nudę i zapewnia mu zajęcie. Utrzymanie naszych psów zajętych przez cały dzień może być wyzwaniem, a kiedy nasz pupil się nudzi, wymyśli własne sposoby na rozrywkę – a to często wiąże się z niepożądanymi zachowaniami, takimi jak nadmierne szczekanie.

Bawiąc się z psem kilka razy dziennie, możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo, że rozwinie on w sobie destrukcyjne nawyki. Kiedy wprowadzisz więcej czasu na zabawę do rutyny swojego psa, dajesz mu coś sensownego do zrobienia i uniemożliwiasz wymyślanie sposobów na rozrywkę, które mogą wiązać się z przeżuwaniem butów.

Jakie Są Twoje Ulubione Gry Do Grania Z Psem?

W jakie gry lubisz grać ze swoim psem? Czy Twój pies wydaje się bardziej zrelaksowany i wyluzowany po zabawie? Jakie gry najbardziej lubi Twój pies?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Wiele psów lubi podjadać przedmioty, które nie są przeznaczone do spożycia. Są to obce „ciała”, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym. Zaparcie jest stanem zagrażającym życiu psów i niestety jest bardziej powszechne, niż wielu sądzi. Nasz artykuł ma tylko...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie