Wszyscy chcemy, aby nasze psiaki żyły długo, szczęśliwie i zdrowo, a każdy psi rodzic może zrobić wszystko, aby tak się stało. Oto 10 wskazówek, które pomogą każdemu psu poczuć się szczęśliwszym i zdrowszym.

 

1. Wykastruj lub wysterylizuj

Steryzlizacja zapobiega rujom u suki i może pomóc w zapobieganiu rakowi piersi i ropomacicza lub infekcji macicy. Kastracja psa może złagodzić agresywne zachowanie i pomóc w zapobieganiu rakowi jąder, chorobie prostaty i przepuklinom.

 

2. Zaszczep

Przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia ochrone przeciwciała naturalnie przekazywane przez mleko matki zostają zużyte i szczeniak musi zostać zaszczepiony, aby móc chronić się przed wieloma powszechnymi chorobami zakaźnymi, w tym leptospirozą, nosówką i parwowirusem. Bardzo ważne jest także szczepienie przeciwko wściekliźnie. Twój weterynarz może również zalecić szczepienia na kaszel hodowlany i boreliozę. Szczepienia uratują życie Twojemu psu.

 

3. Odwiedź swojego weterynarza

Podobnie jak Ty, psy potrzebują regularnych wizyt u lekarza, aby zapewnić sobie dobry stan zdrowia. Coroczna kontrola stanu zdrowia daje Twojemu weterynarzowi szansę na zduszenie wszelkich chorób lub problemów zdrowotnych w zarodku, zanim spowodują one poważne problemy i rachunki. Weterynarz zapyta o zachowanie Twojego zwierzaka, nawyki żywieniowe i ćwiczenia, jednocześnie sprawdzając parametry życiowe psa. Sprawdź w lokalnym sklepie zoologicznym tanie kliniki dla zwierząt, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów.

 

4. Wypowiedz wojnę pchłom i kleszczom

Pchły mogą powodować problemy zdrowotne poza swędzącą skórą. Mogą być źródłem alergii, anemii i tasiemców. Na szczęście dostępnych jest mnóstwo produktów do zwalczania pcheł, w tym Advantage i Frontline, dwa najbardziej popularne. Comiesięczne dawki należy podawać w oparciu o wagę psa. Pamiętaj, że przygotowując się do walki z pchłami, musisz leczyć wszystkie swoje zwierzęta, a nie tylko te, u których pchły są oczywiste.

Szczególnie należy zachować czujność w cieplejszych miesiącach, a wraz z globalnym ociepleniem te cieplejsze miesiące wydają się trwać coraz dłużej, co oznacza, że ​​konieczne może być przedłużenie letnich zabiegów.

 

5. Wylecz problemy z nicieniami, zapobiegając im

Nicienie sercowe są bardzo trudne do wyleczenia i mogą być śmiertelne dla Twojego psa, więc zapobieganie jest kluczowe. Podawanie psu jednej dawki tabletki na miesiąc, takiej jak Heartguard, może powstrzymać robaczycę serca, zanim się zacznie.

 

6. Ćwicz swojego psa każdego dnia

I nie chodzi o szybki wypad dookoła bloku. Ćwiczenia poprzez spacery i zabawy z psem sprawią, że Twój mały kumpel będzie sprawny fizycznie, zdrowy psychicznie, a także zmniejszy ryzyko wojowniczych i destrukcyjnych zachowań. Regularne ćwiczenia pomagają również Twojemu psu utrzymać zdrową wagę i serce, jednocześnie zwiększając masę mięśniową. Wymagania dotyczące ćwiczeń Twojego psa będą różne w zależności od rasy, płci, wieku i stanu zdrowia.

 

7. Obserwuj wagę swojego psa

Brak ruchu i przekarmianie to taki sam problem u zwierząt domowych, jak u ludzi. Twój pies nie może zdecydować, ile potrzebuje ćwiczeń ani jakiego rodzaju jedzenia lepiejnie jeść –  tylko ty możesz to zrobić. Zapalenie stawów, choroba wątroby i choroba wieńcowa to tylko niektóre z problemów zdrowotnych, z którymi boryka się pies z nadwagą.

Aby pomóc Twojemu psu schudnąć, weterynarz może zalecić mieszankę ćwiczeń i przejście na niskokaloryczną markę karmy (super premium karmę dla psów, taką jak CricksyDog) lub stopniowo zmniejszać ilość zwykłej karmy, którą karmisz swojego psa.

Jeśli zapewnisz swojemu pupilowi odpowiednie składniki odżywcze, a także regularnie z nim ćwiczysz, nic nie może powstrzymać go przed powrotem do formy! Na początek polecamy dla małych psów naszą karmę Juliet, a dla średnich psów hipoalergiczną karmę Ted.

 

8. Cotygodniowe kontrole stanu zdrowia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania problemom zdrowotnym jest cotygodniowa kontrola psa. Najpierw sprawdź sierść i skórę psa pod kątem obrzęków, ranek lub strupów. Następnie spójrz w uszy i oczy psa pod kątem oznak zaczerwienienia lub wydzieliny. Na koniec obserwuj wszelkie zmiany w nawykach żywieniowych lub picia. Jeśli coś różni się od tego, co jest normalne dla twojego psa, skonsultuj się z weterynarzem.

 

9. Trzymaj go z dala od niebezpiecznych potraw

Centrum Kontroli Zatruć Zwierząt ASPCA opracowało listę produktów spożywczych, które mogą być niebezpieczne, a nawet trujące dla Twojego psa: napoje alkoholowe, czekolada, awokado, kawa, tłuste potrawy, orzechy makadamia, zepsute lub spleśniałe jedzenie, cebula surowa i cebula w proszku, winogrona i rodzynki , sól, czosnek, ciasto drożdżowe oraz produkty słodzone ksylitolem. Opublikuj tę listę i upewnij się, że Twoja rodzina i wszyscy opiekunowie są tego świadomi.

 

10. Myj zęby!

Nieświeży oddech może być oznaką problemów z zębami lub dziąsłami. Cząsteczki jedzenia, śliny i bakterii zwane płytką nazębną mogą gromadzić się na dziąsłach i zębach i powodować infekcje. Jeśli tego nie wyleczysz, infekcja może spowodować próchnicę, a nawet przenieść się do krwiobiegu i wpłynąć na serce, płuca, wątrobę, nerki, kości i stawy Twojego zwierzaka. Sprawdzaj zęby i dziąsła co tydzień i skonsultuj się z weterynarzem, aby uzyskać instrukcje dotyczące regularnego szczotkowania pastą do zębów dla psów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii