Szukasz sposobów na utrzymanie starszego psa w dobrej kondycji i zapewnienia mu aktywności? Oto 10 wskazówek dotyczących ćwiczeń dla starszego psa – począwszy of wagi codziennego spaceru po ćwiczenia o niewielkiej intensywności, które są odpowiednie dla psów z problemami z poruszaniem się.
1. Skonsultuj Się Ze Swoim Weterynarzem Przed Zmianą Ćwiczeń
Jeśli chodzi o ćwiczenia dla starszego psa, dobrze jest umówić się na wizytę u weterynarza przed zmianą dotychczasowego stylu życia. Dobrym pomysłem jest zapisanie swoich pytań i wątpliwości przed wizytą, aby upewnić się, że niczego nie przegapisz. Nie potrafię nawet powiedzieć, ile razy po wizycie mówiłem „zapomniałem o to zapytać”.
Twój weterynarz będzie mógł sprawdzić stan twojego psa i pomóc ci wymyślić odpowiednie dla niego ćwiczenia.
2. Ciesz Się Codzienną Rutyną Chodzenia Razem
Wszystkim psom zaleca się codzienny spacer, a starsze psy nie są tu wyjątkiem. Twój starszy pies może nie być już w stanie iść z tobą na czterogodzinną wędrówkę, ale nadal może cieszyć się przyjemnym spacerem po okolicy. Jeśli chodzenie tą samą trasą stanie się trochę nużące, możesz sprawić, by Twój pies miał z tego więcej przyjemności, jeśli pozwolisz mu być nawigatorem lub zrobisz regularne przerwy na wąchanie.
Jeśli Twój pies nie jest w dobrej formie lub ma problemy z poruszaniem się, pamiętaj, aby trzymać się płaskich powierzchni (czyli spacer po okolicy , a nie pagórkowaty szlak), z czasem zwiększając odległość.
3. Wprowadzaj Nowe Nawyki Powoli
Jeśli chodzi o ćwiczenie psa seniora, pamiętaj, aby wprowadzać nowe nawyki powoli. Podobnie jak my, nasze psy mogą się nadmiernie wysilać podczas ćwiczeń, a dotyczy to szczególnie psów, które na początku są w złej formie. Pamiętaj, aby robić to powoli i z czasem zwiększać ich aktywność, aby uniknąć kontuzji.
Jeśli zaczynasz nowy sposób chodzenia ze swoim psem, zacznij na płaskiej powierzchni i powoli zwiększaj dystans i/lub tempo w miarę upływu czasu.
Jeśli dodajesz do ich rutyny nowe czynności (takie jak pływanie lub aportowanie), obserwuj, jak długo są aktywne i czy później wykazują jakiekolwiek oznaki dyskomfortu. Po kilku sesjach będziesz miał całkiem dobre pojęcie o tym, z jaką aktywnością mogą sobie poradzić. A z czasem możesz zacząć ją zwiększać.
Jeśli chodzi o dodanie ćwiczeń do rutyny starszego psa, pamiętaj, aby robić to powoli. Budowanie wytrzymałości i kondycji wymaga czasu. Progresywne przyrosty mogą pomóc Twojemu psu uniknąć kontuzji i nadmiernego wysiłku.
4. Rozgrzej Swojego Psa
Jedną z najważniejszych części treningu psa jest rozpoczęcie od rozgrzewki. Moja psina Laika rano jest naprawdę sztywna z powodu zapalenia stawów, więc zanim wyruszymy na poranny spacer, robimy kilka szybkich okrążeń wokół podwórka, aby pomóc jej się rozluźnić.
Jeśli Twój pies ma problemy z poruszaniem się, takie jak zapalenie stawów, rozpocznij rutynowe ćwiczenia od 2 lub 3 minutowego spaceru po podwórku, aby pomóc mu się rozgrzać.
5. Trzymaj Się Ćwiczeń O Niewielkiej Intensywności
80% psów już w wieku 8 lat cierpi na zapalenie stawów, więc leczenie tej przypadłości jest czymś, co wielu z nas będzie musiało zrobić w pewnym momencie życia naszych psów.
Nie jest to diagnoza, z której ktokolwiek byłby zadowolony, ale nie oznacza to, że wszystkie zabawne zajęcia, które kiedyś sprawiały wam przyjemność, dobiegły końca. Ćwiczenia o niewielkiej intensywności, takie jak chodzenie i pływanie, są świetne dla psów z problemami z poruszaniem się, takimi jak zapalenie stawów.
Jeśli Twój pies ma problemy z poruszaniem się, trzymaj się ćwiczeń o niskiej intensywności, takich jak pływanie, spacery, zabawy w pomieszczeniach i delikatne sesje zabaw. Te rodzaje aktywności mogą pomóc utrzymać silne mięśnie u psów, jednocześnie nie obciążając ich stawów.
Psy z problemami z poruszaniem się powinny unikać intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie lub intensywne zabawy polegające na bieganiu i skakaniu.
6. Dodaj Trochę Ćwiczeń Umysłowych Do Rutyny Swojego Psa
Jednym ze sposobów na utrzymanie aktywności psa w starszym wieku jest uzupełnienie rutyny ćwiczeń dodatkową stymulacją umysłową. Proste gry wymagające zaangażowania nosa, takie jak znajdowanie smakołyków lub szybka gra w chowanego, utrzymają mózg Twojego psa w dobrej formie, jednocześnie zachęcając go do aktywności w domu.
W ciągu dnia dodaj kilka dodatkowych gier i zajęć, aby Twój pies mógł bawić się w domu. Kilka prostych sposobów na zapewnienie psu większej stymulacji umysłowej to używanie zabawki do dozowania jedzenia, wypchanej zabawki typu Kong, zabawa w chowanego lub pozwalanie mu na węszenie i odkrywanie tajemnic podczas codziennego spaceru.
Dodaj do rutyny swojego psa kilka stymulujących umysłowo zabaw, które pomogą mu utrzymać kondycję i aktywność. Używanie zabawek z jedzeniem, granie w gry z udziałem nosa i pozwalanie psu na robienie „przerw na węszenie” podczas spacerów to dobre przykłady niektórych stymulujących umysł czynności, które możesz dodać do rutyny swojego psa.
7. Uważaj Na Oznaki Bólu U Swojego Psa
Rozpoczynając nową rutynę ćwiczeń z psem, uważaj na wszelkie oznaki dyskomfortu lub bólu, takie jak utykanie lub chęć zatrzymania się lub zwolnienie tempa. Jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek oznaki dyskomfortu, daj mu czas na odpoczynek i dostosuj swoją rutynę w razie potrzeby.
Psy zazwyczaj nie jęczą ani nie płaczą, gdy odczuwają ból, dlatego ważne jest, aby śledzić ich mowę ciała i zachowanie podczas rozpoczynania nowych ćwiczeń. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skonsultuj się ze swoim weterynarzem – będzie w stanie wskazać Ci właściwy kierunek, jeśli chodzi o dostęp do poziomu aktywności, który jest odpowiedni dla Twojego psa.
8. Bądź Konsekwentny
Jeśli chodzi o ćwiczenia z psem seniorem, pamiętaj, aby być konsekwentnym. 20-minutowy spacer każdego dnia jest lepszy niż 2-godzinny spacer w weekend. Psy, które nie ćwiczą regularnie, są bardziej narażone na kontuzje niż psy, które regularnie ćwiczą każdego dnia.
Kiedy mówię, by być konsekwentnym, nie mam na myśli, że musisz robić dokładnie to samo codziennie (chociaż jeśli sprawia ci to przyjemność, nie ma w tym nic złego), chodzi bardziej o śledzenie intensywności i ilości ćwiczeń, które pies codziennie wykonuje.
Codzienne ćwiczenia można mieszać i nieco modyfikować, aby wszystko było zabawne i interesujące. Możesz wybrać nową trasę na codzienny spacer lub pobawić się w parku zamiast na podwórku. Jeśli gry pobudzające psi mózg są częścią twojej rutyny, zmieniaj je: zagraj w znajdź smakołyki w poniedziałek, w chowanego we wtorek i ćwicz nowe sztuczki w środę.
9. Przeznacz Trochę Czasu Na Masaż Po Ćwiczeniach
Miły 10-minutowy masaż psa może pomóc ukoić jego mięśnie psa po ćwiczeniach, zmniejszając sztywność i ból, obniżając ciśnienie krwi i poprawiając krążenie.
„Płaską dłonią wykonuję delikatne, powolne ruchy po ciele Łajki. Uwielbia to, na dodatek jest to łatwy sposób, aby pomóc jej się uspokoić i zrelaksować po ćwiczeniach”. – tak mówi jeden z naszych ekspertów CricksyDog.
10. Znajdź Zajęcia, Które Są odpowiednie Dla Twojego Psa
Jeśli chodzi o ćwiczenie starszego psa, kluczem jest znalezienie odpowiedniej równowagi. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do wychodzenia na 20-minutowy spacer każdego dnia, spróbuj dodać dodatkowe 5 minut do rutyny lub dodaj szybką, delikatną sesję zabawy każdego wieczoru. Śledź później zachowanie psa, uważając na wszelkie oznaki bólu lub dyskomfortu i powoli zwiększaj jego aktywność z czasem.
W przypadku psów z problemami z poruszaniem się lub stawami, takimi jak zapalenie stawów, należy trzymać się ćwiczeń o niewielkim wpływie, takich jak chodzenie i pływanie. Dla mojego psa z artretyzmem właściwą dla nas równowagą było połączenie ćwiczeń o niskiej intensywności z mnóstwem zabaw stymulujących umysł.
Zapisz, ile ćwiczy Twój pies każdego dnia i dokonaj zmian w razie potrzeby. Jeśli twój pies wykazuje jakiekolwiek oznaki dyskomfortu, zwolnij trochę i dostosuj do jego możliwości. Jak zawsze, jeśli masz jakieś wątpliwości, nie bój się skontaktować ze swoim weterynarzem.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Grzybicze choroby skóry u psów – przewodnik
Odkryj sposoby leczenia i zapobiegania grzybiczym chorobom skóry u psów. Nasz przewodnik pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojego pupila.
Olej z łososia na wypadanie sierści – Sprawdzone Działanie
Poznaj właściwości olej z łososia na wypadanie sierści i zadbaj o zdrowy wygląd futra Twojego pupila. Naturalne rozwiązanie dla zwierząt.
Jak zadbać o tłustą sierść psa – Porady ekspertów
Odkryj skuteczne metody pielęgnacji i najlepsze produkty do walki z tłustą sierścią psa. Z nami zapewnisz swojemu pupilowi zdrowy wygląd.