Psy uwielbiają lizać. Liżą siebie, inne psy i oczywiście swoich ludzi. To fakt, który obserwują wszyscy miłośnicy psów. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego? Jeśli właśnie zjadłeś słoną przekąskę, to całkiem oczywiste. Twoje palce są smaczne! Ale co z wszystkimi innymi miejscami, które Twój pies uwielbia lizać? Przeszukaliśmy Internet, aby znaleźć 7 solidnych powodów, dla których Twój pies nie zrezygnuje  z tej czynności.

 

# 1- Jesteś smaczny

Psy motywuje smak. Liżą podłogę do czysta, gdy dziecko upuszcza okruchy na podłogę. Jak już wspomniano, uwielbiają możliwość oblizywania palców po tym, gdy jadłeś coś rękoma. Ale zrozum: Twój pupil uważa sam z siebie że jesteś smaczny. Ludzie są dość słonymi stworzeniami, zwłaszcza w porównaniu z futrzastymi psami. Twoja skóra jest pokryta pyszną słoną dobrocią, którą Twój pies musi po prostu wylizać! Zwróć uwagę, kiedy następnym razem wyjdziesz z treningu. Twój psiak będzie chciał cię lizać jeszcze bardziej niż zwykle, gdy twoja skóra jest słona i spocona.

 

#2 – Wspólna pielęgnacja

W dawnych czasach, kiedy psy były dzikie i biegały w stadach, jednym ze sposobów, w jaki się ze sobą łączyły, było uczestniczenie we wspólnej pielęgnacji. Po dniu polowań i ucieczek przed niebezpieczeństwami wataha oczekiwała długiego odpoczynku. Czując się całkiem komfortowo i bezpiecznie w swoim gronie, zaczynały wspólne sesje pielęgnacyjne. Wylizywały się do czysta, usuwając brud i zanieczyszczenia z łap oraz sierści. Dzikie psy również łagodziły w ten sposób  swoje zadrapania i skaleczenia.

Zabieg ten nie był zresztą czynnością solową. Wylizywały sie nawzajem. W końcu pies nie potrafi dobrze wyczyścić własnych uszu, prawda? Bez wątpienia byłeś świadkiem tego, jak Twój pupil wykonuje współczesną wersję tego rytuału. Jeśli masz wiele psów, prawdopodobnie widziałeś, jak myją się nawzajem. Dziś, we współczesnym świecie, jesteś również częścią jego stada, więc cię liże. Dzielenie się w ten sposób rytuałami pielęgnacyjnymi leży w jego naturze.

 

#3 – Okazywanie szacunku

Mokre, oślizgłe polizanie twarzy może nie sprawiać wrażenia aktu uległości, ale w oparciu o zachowanie stada właśnie tym jest. W stadzie zawsze jest jakis alfa. Ten pies jest liderem, a wszystkie inne traktują go jak szefa. Inne psy w stadzie wykazują poddanie się alfie na różne sposoby, w tym poprzez lizanie pyska. Dla swojego pupila jestes alfą. Kiedy liże twoją twarz, pokazuje ci, że szanuje twój autorytet.

Twój pies ma inne sposoby okazywania ci uległości. Przewracanie się na plecy i pokazywanie brzuszka to jeden ze sposobów. Opuszczenie głowy to kolejna rzecz. Lizanie to tylko następny sposób, w jaki okazuje szacunek i komunikuje Ci, że zna twoją pozycję w swoim stadzie.

 

#4 – Lizanie ran

Powiedzenie „lizanie ran” pochodzi od dosłownego aktu, w którym psy liżą rany i zadrapania. Ślina psa zawiera enzymy, które wspomagają gojenie organizmu. Liżą swoje rany, aby przyspieszyć proces gojenia. Czy kiedykolwiek doznałeś urazu lub zadrapania, którego Twój pies nie chciał zostawić w spokoju? Mają wrodzoną wiedzę na temat tego rodzaju urazów, zresztą wszystkie skaleczenia przyciagają ich uwagę. Chcą pomóc ci się wyleczyć, więc próbują lizać raz za razem, nawet jeśli protestujesz. Historycznie rzecz biorąc, wielu ludzi pozwalało na tę praktykę!

Od wieków lizanie przez psy było uważane za medycznie korzystne nie tylko dla psów, ale także dla samych ludzi. Psy w starożytnym Egipcie były wykorzystywane do leczenia urazów i chorób. Rybacy na Fidżi pozwalali psom lizać rany, wierząc, że przyspiesza to proces gojenia. Francuzi mają powiedzenie: „langue de chien, langue de médecin”, co oznacza „język psa, język lekarza”. Kto wie? Może twój pies rozumie coś, czego ty nie wiesz. Twój pupil robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc Ci wyzdrowieć.

 

#5 – Komunikacja psa z człowiekiem

Ja to wiem. Codziennie, przez cały dzień, rozmawiasz ze swoim psem, używając prawdziwych słów. Niektóre nawet rozumie! Na nieszczęście dla niego nie ma daru mowy. Jest zmuszony komunikować się z Tobą na inne sposoby, z których niektóre także pojmujesz. Lizanie jest jedną z tych form komunikacji. Twój pies chce wyjść na zewnątrz, ale nie odczytujesz poprawnie wiadomości. Oblizuje twoją rękę i ma teraz Twoją niepodzielną uwagę. Może Twój pupil chce się bawić, więc wypina plecy do góry. Nie ruszasz się, więc próbuje ponownie. Wciąż ignorowany, rzuca się, żeby Cię polizać. Teraz słuchasz! Rozumiesz. W niektórych przypadkach lizanie jest sposobem, w jaki Twój pies do ciebie mówi.

Lizanie jednak nie zawsze jest pozytywną komunikacją. Psy lubią mieć swoją własną przestrzenią osobistą. Kiedy wkraczasz w osobistą przestrzeń psa, może komunikować swoją potrzebę przestrzeni za pomocą polizania w twarz. Łatwo zauważyć różnicę pomiedzy tym lizaniem a innymi. Nie jest w żaden sposób agresywne, ale też nie jest przyjazne. Takie liźnięcia są szybki i konkretne, mające na celu powiedzieć komuś, żeby się trochę wycofał.

 

#6 – Jako pocieszenie

Kiedy szczenięta rodzą się, pierwszym dotknięciem, jakiego doświadczają, jest pełne miłości lizanie języka matki. Oczyszcza je, metodycznie pracując nad każdym calem ich maleńkich ciał. Ten proces sprawia, że ​​czują się bezpiecznie i przede wszystkim kochane. Kiedy liżą siebie lub swoich najbliższych towarzyszy, zapewniają im pocieszenie. Ludzie mają swoje sposoby na samoukojenie. Niektóre maluchy ssą kciuki. Niektórzy dorośli oddychają głęboko. Inni myślą o szczęśliwym miejscu. Psy liżą. Lizanie zmniejsza ich niepokój i wprowadza w spokojny, komfortowy stan umysłu.

Certyfikowany behawiorysta zwierząt , dr Mary Burch, powiedziała American Kennel Club: „Lizanie może być oznaką uczucia. Może również dać psu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, tak jak wtedy, gdy był wylizywany przez matkę”.

 

#7 – Wyznanie  miłości

Trwa debata na temat tego, czy liźnięcia psa powinny być nazywane pocałunkami, czy nie. Każdy, kto ma psa, wie, że niektóre są zdecydowanie przejawem czułości i miłości. Jak inaczej powinniśmy to nazwać niż pocałunkiem? Kiedy wracasz do domu i kucasz, by powitać swojego pupila, zostajesz powitany absurdalnym pokazem lizania twarzy i kręcenia ogonem. To właśnie jest miłość. Twój pies pokazuje Ci, jak ważny jesteś i jak bardzo mu Cię brakowało. Bez wątpienia psy liżą, aby okazać nam miłość i przywiązanie.

„Oczywiste jest, że psy kochają swoich ludzi! –  konsultantka ds. zachowań zwierząt, Amy Shojai, powiedziała w publikacji Science Inverse. ” Gdy psy wchodzą w interakcje/ mają kontakt z kimś, kogo lubią, uwalnia się hormon zwany oksytocyną (zarówno u psów, jak i u ludzi). Ten „hormon miłości” pomaga scementować i wzmocnić więź, którą dzielimy… to także hormon, który zalewa organizm młodych mam, aby wzmocnić przywiązanie do nowego dziecka”. A jednym ze sposobów, w jaki okazują tę miłość, jest całowanie nas.

Psy liżą z wielu różnych powodów. Następnym razem, gdy zostaniesz polizany, posłuchaj, co próbuje powiedzieć Twój pies. Jeśli twój pupil nie przestaje Cię lizać i to Ci przeszkadza, wyrób sobie nawyk odchodzenia w inne miejsce. Twój pies ma większą ochotę na przebywanie w twoim towarzystwie niż na lizanie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie