Kiedy coś jest nie tak, nasi ukochani psi towarzysze nie mają luksusu możliwości powiedzenia nam, co ich niepokoi. A przynajmniej nie mogą tego zrobić używając słów. Istnieje kilka sposobów, w jakie nasze szczenięta potajemnie mówią nam, że są zestresowane. Komunikują się z nami niewerbalnie poprzez język ciała i działania.

1. Trzęsą Się

Jestem dumnym rodzicem 2 kilogramowego Chihuahua, więc to pierwszy znak, jaki zauważam, kiedy jest zestresowana. Jeśli twój pies trzęsie się jak liść, najwyraźniej coś jest nie tak. Czasami psy drżą również z innych powodów. Na przykład mogą odczuwać zimno lub być chore.

2. Używają „Nocnika”

Nawet najbardziej posłuszne, dobrze wytrenowane psiaki są podatne na ten problem. Kiedy nasze szczenięta się boją, często tracą kontrolę nad pęcherzem. Mogą również stracić kontrolę nad jelitami. Jako psi rodzice, większość z nas wie, że nasze psy są jak dzieci. Nasze ukochane zwierzaki potrafią być bardzo dziecinne. Tak jak dzieci czasami mają „wypadki”, tak nasze szczenięta nie różnią się w tym od nich!

3. Jęczą I Skomlą

Psy instynktownie jęczą, kiedy próbują nam coś powiedzieć. To ich własny mały sposób wyrażania siebie. Często może to być urocze, gdy nasz szczeniak jęczy, aby dać nam znać, że pragnie naszej uwagi. Jednak to zachowanie nie zawsze jest urocze i niewinne. Psy często jęczą, gdy są zestresowane (pomyśl o gabinecie u weterynarza!). Wilcze szczenięta jęczą do swoich matek, aby wyrazić, czego chcą lub potrzebują. Tak więc nasze ukochane psiaki niczym się od nich nie różnią. Podobnie jak wilki, szczenięta będą skomleć, aby wyrazić potrzebę swoim ludziom.

4. Zmieniają Swoje Usposobienie

Oczy naszych psiaków są bardzo wyraziste. Gdy psiaki się boją, mogą pokazywać żałosne, opadające powieki. UWAGA: „szczenięce oczęta” mogą być również sztuczką wykorzystywaną do kradzieży burgera z twoich rąk! Nasze szczenięta są mądre – wykorzystują to na swoją korzyść. „Mój Chihuahua codziennie tak wygląda, kiedy jem. Czasami mogę nawet zobaczyć w jego oczach kroplę lub dwie łez… aaaach! Jeśli oczy twojego szczeniaka są niezwykle błyszczące, może próbować ci powiedzieć, że coś jest nie tak.

5. Podkulają Ogon

Większość z nas zna ten znak. Kiedy pies chowa ogon między nogami, dosłownie mówi: „Proszę, nie rób mi krzywdy”. Kiedy szczenięta wykazują takie zachowanie, w rzeczywistości próbują stać się mniejsze. Zasadniczo pragnie zostać zignorowany przez zagrożenie. W takim przypadku twój pies może mówić: „Widzisz? Nie jestem dla ciebie zagrożeniem.” Widziałem, jak niektóre psy robią to, kiedy zostają przyłapane na zrobieniu czegoś niedozwolonego.

Zastanów się przez chwilę: kiedy ostatni raz Twojemu pupilowi przydarzył się „wypadek” na dywanie? Albo kiedy ostatni raz przyłapałeś swojego psiaka na robieniu czegoś, czego nie powinien? Wszyscy znamy przezabawne spojrzenie „Jestem winny”, które rzuca nam, gdy rozrywa coś na strzępy. Niektóre szczenięta chowają ogon między nogami. W tym momencie to one są tymi „uległymi” i mogą mówić: „Wiem, że to, co zrobiłem, było złe. Przepraszam. Wycofuję się.”

6. Ukrywają Się

Czasami nasze psy gdzieś się chowają, kiedy są zestresowane. Myślę, że Sylwester to doskonały przykład takiego czasu. Ludzie cieszą się patrząc na fajerwerki. Jednak większość psów jest strasznie zestresowana. Głośny trzask fajerwerków przeszywa je do głębi. Słodkie, miękkie uszy Twojego szczenięcia są niezwykle wrażliwe, ponieważ mogą słyszeć o wiele wyższe częstotliwości. Wiele psów na przerażające dźwięki chowa się pod stołem lub krzesłem. Niestety niektóre są tak przestraszone fajerwerkami, że wpadają w panikę i uciekają. O tej porze roku większość schronisk jest pełna przestraszonych, „bezpańskich” psów.

Kiedy jakakolwiek sytuacja stresuje Twojego psa, upewnij się, że jest bezpieczny. Dobrym sposobem na to jest zablokowanie głośnego dźwięku za pomocą urządzenia redukującego hałas, takiego jak maszyna z białym szumem, a nawet odtwarzacz muzyczny. Niektórzy psi rodzice idą o krok dalej, używając olejków eterycznych (takich jak lawenda), aby uspokoić swoje zwierzęta. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, UWAŻAJ – nie wszystkie olejki eteryczne są bezpieczne dla psów.

7. Wczołgują Się Na Twoje Kolana

Nasze psy są jak dzieci pod wieloma względami. Łatwo się przywiązują i pragną pocieszenia i wygody, gdy są zestresowane. Tak jak one chronią nas, tak i my musimy je chronić. Nie mówię tu tylko o „psach poduszkowych”, większe psy nie są wyjątkiem.

Należy Być Tego Świadomym

Musimy dbać o nasze psy, gdy są zestresowane, tak samo jak one dbają o nas. Bycie rodzicem dla psa jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń, jakie możemy przeżyć na tej ziemi. Kiedy psy są zestresowane, dobrzy rodzice dołożą wszelkich starań, aby odwrócić ich uwagę i je pocieszyć. Niestety, nie możemy cały czas kontrolować naszego środowiska, więc nawet najlepsi rodzice szczeniąt nie zawsze są w stanie chronić swoich psów przed stresem. Życie, jak wiemy, jest nieprzewidywalne. Kiedy pojawiają się te stresujące sytuacje, mądrze jest chronić swojego ukochanego futrzaka w najlepszy możliwy sposób – wiedząc, na jakie „znaki” należy zwracać uwagę, gdy czuje się przestraszony.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii