Czy posiadanie psa przy sobie, gdy leżysz w łóżku, zapewnia Ci komfort? Jeśli tak, nie jesteś sama. Ostatnie badania sugerują, że kobiety lepiej śpią z psem u boku. Odkryto również, że lepiej śpią obok swoich psów niż z ludzkimi partnerami.

Więc jeśli pozwolisz swojemu psu spać z tobą w łóżku, nie wstydź się – zgodnie z tym badaniem może to rzeczywiście pomóc ci dobrze się wyspać.

Jak Przeprowadzono Badanie

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Canisius College w Buffalo w stanie Nowy Jork. Zebrali dane ankietowe od 962 amerykańskich kobiet, aby zbadać związek między posiadaniem zwierzęcia a snem. W przypadku 55% kobiet biorących udział w badaniu co najmniej jeden z ich psów spał z nimi w łóżku, 31% kobiet dzieliło łóżko z kotem, a 57% dzieliło łóżko z ludzkim partnerem.

Dlaczego Przeprowadzono Badanie

Wcześniejsze badania wykazały, że spanie z człowiekiem w łóżku ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na sen, ale niewiele wiadomo na temat wpływu, jaki zwierzęta mają na jakość naszego snu. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaki wpływ na wzorce snu i rutynę ma dzielenie łóżka ze zwierzętami.

Wyniki Badania

Według badań psy, które spały w łóżku właściciela, były postrzegane jako mniej zakłócające sen i wiązały się z silniejszym poczuciem komfortu i bezpieczeństwa w porównaniu z ludzkimi partnerami. Stwierdzono również, że właściciele psów kładą się spać wcześniej i budzą się wcześniej niż właściciele kotów.

Według doniesień koty, które spały w łóżku swoich właścicieli, były tak samo uciążliwe jak ludzcy partnerzy i kojarzyły się ze słabszym poczuciem komfortu i bezpieczeństwa niż ludzie, czy psiaki.

To badanie jest zgodne z badaniem Mayo Clinic z 2015 r., w którym oceniano sen ludzi i psów przebywających w tej samej sypialni, aby ustalić, czy taki układ sprzyja spaniu. Odkryli, że ludzie z jednym psem w sypialni utrzymywali dobrą wydajność snu, ale pozycja psa na łóżku lub poza nim miała znaczenie.

Co Zrobić Z Wynikami

Dlaczego kobiety śpiące z psem w swoim łóżku doświadczają sny lepszej jakości? Jedną z sugestii jest to, że posiadanie psa wiąże się ze ścisłą rutyną, więc może uwzględniać tych uczestników, którzy przestrzegają ścisłego harmonogramu snu.

Należy pamiętać, że są to wstępne wyniki. Konieczne są dalsze badania, aby ustalić, czy postrzeganie przez właścicieli zwierząt wpływu na ich sen jest zgodne z obiektywnymi miarami jakości snu.

I chociaż nie jestem naukowcem, dodaję to do mojego „kolejnego powodu, dla którego psy są niesamowite”. Pies śpiący w moim łóżku sprawia, że czuję się bezpiecznie i komfortowo, a na pewno nie jestem sama. Według niedawnej ankiety 42% właścicieli psów pozwala swoim pupilom spać z nimi w łóżku w nocy – a sądząc po tym badaniu, myślę, że nie dzieje się to bez przyczyny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii