Czy Twój pies ciągnie zadem po podłodze? Nazywa się to „saneczkowaniem”, a jeśli masz psa, prawdopodobnie widziałeś przynajmniej raz lub dwa razy jak robi coś takiego. W tym artykule omówiono najczęstsze przyczyny „saneczkowania”, sposoby zidentyfikowania problemu i kilka kroków, które można podjąć, aby temu zapobiec.

Dlaczego psy ciągną swoje zady po podłodze?

Czy zauważyłeś, że Twój pies ciągnie zad po podłodze lub trawie? Nazywa się to „saneczkowaniem” i stanowi powszechne zachowanie u psów, które jednak może mieć różne przyczyny. Psy przeciągają zad po podłodze z powodu podrażnienia, a przyczyna tego podrażnienia może być różna, od zapalenia po infekcję. Najczęstsze przyczyny podrażnienia odbytu u psów to:

  • Problemy z gruczołem odbytu
  • Tasiemce
  • Nadmiar kału
  • Alergie

Chociaż obserwowanie, jak pies przeciąga tyłek po dywanie, nie jest przyjemnością, ważne jest, aby go nie karać – robi tak, ponieważ czuje się niekomfortowo. Ustalenie, co powoduje podrażnienie, może być trudne, ale kiedy już to zrobisz, będziesz w stanie złagodzić dyskomfort pupila i zapobiec dalszemu „saneczkowaniu”.

Problemy z gruczołem odbytu mogą powodować podrażnienia i saneczkowanie

Zapełnianie się gruczołów odbytu (zwanych również workami odbytu) jest najczęstszym powodem, dla którego psy jeżdżą zadami po podłodze. Nie jest to co prawda najprzyjemniejszy problem do omawiania, ale problemy z gruczołami odbytu są dość powszechne i dotykają wiele zwierząt.

Gruczoły odbytu to para worków znajdujących się po obu stronach odbytu psa. Worki te są wypełnione tłuszczem i gruczołami potowymi, a wydzielany przez nie płyn jest dość ostry. Jednym z pierwszych objawów, jakie pojawiają się u psów po zaatakowaniu gruczołu odbytu, jest ujeżdżanie zadem po podłodze.

Niektóre psy są podatne na problemy z gruczołami odbytu, często z powodu gęstszego płynu, który nie może przedostać się na zewnątrz. Może to prowadzić do zakażenia worka, powodując spory ból i podrażnienia, a pozostawienie bez leczenia może wymagać operacji.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć problem z gruczołem odbytu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Technicznie rzecz biorąc, możesz samodzielnie opróżnić gruczoły odbytu psa, ale jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, poproś weterynarza, aby nauczył Cię, jak wykonać taki zabieg. Przy okazji może on również sprawdzić, czy nie ma innych podstawowych problemów.

Tasiemce mogą powodować, że psy będą ciągnąc zad po ziemi

Innym częstym powodem, dla którego psy ciągną swoje zadki po ziemi, są tasiemce. Tasiemce są przenoszone przez połknięcie zarażonego żywiciela, a jeśli chodzi o psy, jest to zwykle pchła. Jednym z objawów tasiemca jest przesuwanie zadu po podłodze z powodu podrażnienia, które segmenty tasiemca powodują w jego okolicy. Robaki dojrzewają w jelitach psa, a segmenty tasiemca mogą powodować podrażnienia, gdy zaczynają wychodzić przez odbyt. Segmenty są małe, ale po dokładnym zbadaniu możesz je dostrzec na odbycie pupila (wyglądają jak małe, białe lub złote kawałki ryżu).

Segmenty tasiemca są przekazywane tylko sporadycznie i dlatego często nie są diagnozowane podczas rutynowego badania kału. Jeśli znajdziesz jakieś segmenty, białe lub złote, przynieś je swojemu weterynarzowi w celu ostatecznej diagnozy. – Szpitale dla zwierząt VCA

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma tasiemca, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Po postawieniu właściwej diagnozy może on przepisać leczenie odrobaczające.

Nadmiar kału może spowodować, że Twój pies będzie ciągnął zad po ziemi

Nadmiar kału, który utknął w tylnej części ciała psa, to kolejny powód, dla którego może ciągnąć zad po ziemi. Nazywane psią pseudokoprostazą (lub bizonkiem), odchody, które utknęły lub zwisają z futra otaczającego odbyt psa, mogą spowodować, że pies ciągnie zad po podłodze, aby się od nich uwolnić.

U psów długowłosych może to stać się stanem przewlekłym, a profilaktyka jest najlepszą metodą leczenia. Jeśli włosy wokół odbytu psa są przystrzyżone, prawdopodobieństwo utknięcia kału w sierści jest znacznie mniejsze. Nieleczony problem może utrudniać psu robienie kupy, a w następstwie spowodować całkowitą niedrożność odbytu.

Alergie mogą powodować podrażnienia, które prowadzą do „saneczkowania”

Podrażnienie skóry spowodowane alergiami może spowodować, że pies będzie ciągnął zad po podłodze. Reakcje alergiczne na pokarm, pchły lub inne substancje środowiskowe mogą powodować wiele podrażnień – w tym także odbytu u psa. Niektóre z najczęstszych alergii występujących u psów spowodowane jest:

  • Karmą
  • Pchłami
  • Paleniem papierosów przez właściciela
  • Pyłkami
  • Zarodnikami pleśni
  • Lekami

Niektóre alergie mogą być łatwe do zidentyfikowania – na przykład zmiana diety lub inwazja pcheł – ale inne, takie jak substancje środowiskowe, np. kurz lub pyłki, mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. Jeśli uważasz, że Twój pies może cierpieć z powodu alergii, ale nie masz pewności, co ją powoduje, skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się, co jest tego przyczyną.

Jak zmniejszyć „saneczkowanie”

Chociaż samo „saneczkowanie” nie wymaga nagłej interwencji medycznej, jest to zachowanie wymagające zbadania. Psy jeżdżą zadem po podłodze, gdy ich odbyt jest podrażniony, więc jeśli nie zajmiesz się przyczyną tego podrażnienia, pies będzie nadal to robił, aby pomóc sobie w złagodzeniu uczucia dyskomfortu.

Jeśli nie jesteś w stanie odkryć samodzielnie, co powoduje podrażnienie odbytu u Twojego psa, pora skonsultować się z weterynarzem. Zidentyfikowanie tego problemu i rozwiązanie go zapobiegnie „saneczkowaniu” psa, a co najważniejsze, sprawi, że poczuje się on o wiele lepiej.

Wszyscy wiemy, że zdrowie naszych psów jest najważniejsze. W takim razie dlaczego nie dasz swojemu pupilowi najbardziej zdrowej i doskonałej karmy dla psów, jaką tylko możesz znaleźć? Chcielibyśmy zaproponować Ci naszą hipoalergiczną suchą karmę z jagnięciną Ted dla zdrowia i szczęścia Twojego psa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1118 opinii