Nadeszło lato i nie tylko odczuwasz upał. Za to możesz zacząć nosić szorty i koszulki, a Twój pies utknął w swoim futrze. Czy powinieneś go ogolić? Czy musisz się martwić, że dozna oparzeń? A co z psami krótkowłosymi lub o podwójnej sierści – czy one też powinny być golone? Oto przydatne podpowiedzi, które pozwolą Ci zdecydować, czy golenie psa jest najlepszym sposobem, aby utrzymać go w chłodzie.

Czy Twój Pies Ma Krótką Sierść?

Przykłady: labrador retriever, mops, bokser

NIE: Nie powinieneś golić swojego krótkowłosego psa. Sierść pomaga chronić jego skórę przed słońcem. Pomyśl o tym, jak koszula pomaga odbijać część słońca, zanim dotknie Twojej skóry. Krótkie włosy Twojego psa pomogą odbić część ciepła i sprawią, że będzie mu chłodniej, niż gdyby słońce padało bezpośrednio na jego skórę. Golenie psów o krótkich włosach również nie zmniejszy ilości wypadających włosów. Dokładne wyczesanie gumową szczotką lub furminatorem (nie przesadzaj – możesz spowodować łysienie!) ograniczy linienie i ochroni skórę Twojego psa przed słońcem.

Czy Twój Pies Ma Średniej Długości Sierść?

Przykłady: Golden Retriever, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński pies pasterski

NIE: Psy o średniej długości sierści zwykle mają również podszerstek. Golenie tego typu włosów może uszkodzić podszerstek, co oznacza, że włosy mogą nie odrastać prawidłowo – lub wcale, jeśli Twój pies cierpi na jakieś problemy zdrowotne. Dodatkowo futro pomaga odbijać część słońca, zanim dotknie skóry psa. Najlepszą rzeczą dla Twojego psa jest bardzo dokładne szczotkowanie (psi fryzjerzy mogą to nazwać usługą wyczesywania, gręplowania lub furminowania) z opcjonalnym przycinaniem sierści na brzuchu, pupie i nogach psa. Usunięcie martwego podszerstka pomoże zapobiec przegrzaniu psa bez uszkodzenia sierści.

Czy Twój Pies Ma Puszystą Sierść (Gruby Podszerstek)?

Przykłady: szpic, husky syberyjski, nowofundland

NIE: Golenie psów z grubym podszerstkiem może zniszczyć ich sierść, tak że nigdy już nie odrośnie prawidłowo. Warstwa wierzchnia pomaga również regulować temperaturę psa – tak jak izolowany termos może utrzymywać napoje zarówno gorące, jak i zimne, tak wierzchnia warstwa sierści Twojego psa może pomóc w utrzymaniu zarówno chłodu, jak i ciepła. Należy natomiast wyszczotkować cały martwy podszerstek, który zapobiega przedostawaniu się chłodnego powietrza do skóry Twojego psa i powoduje przegrzanie.

OSTRZEŻENIE: Jeśli Twój pies nie był pielęgnowany od roku, podszerstek może być zmatowiony, a szczotkowanie może nie być już dobrą opcją. W przypadku silnego zmatowienia golenie jest najlepszą, najbardziej humanitarną opcją dla Twojego psa. Omów swoje możliwości z zaufanym fryzjerem zwierząt.

Czy Twój Pies Ma Sierść, Która Stale Rośnie?

Przykłady: shih tzu, yorkshire terier, pudel

TAK, ALE: psy z tego rodzaju sierścią i tak wymagają regularnej pielęgnacji, a szybkie letnie golenie może być świetnym sposobem na utrzymanie ich w chłodzie. Jednak pozostawienie odrobiny futra pomaga chronić skórę przed słońcem. Aby chronić skórę, należy pozostawić co najmniej ⅛” sierści u psów o ciemnym umaszczeniu i ¼” u psów o jasnym umaszczeniu.

DODATKOWO: Nie myśl, że MUSISZ ogolić psa latem. Jeśli Twój pies przez większość czasu przebywa w domu, regularnie go szczotkujesz i podoba Ci się puszysty wygląd, możesz pominąć letnie golenie.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się ogolić psa tego lata, czy nie, powinieneś zapewnić mu cień i wodę, gdy jest na zewnątrz oraz starać się unikać forsownych ćwiczeń w najgorętszych porach dnia. Jeśli Twój pies jest ogolony aż do skóry, krem przeciwsłoneczny dla niemowląt pomoże zapobiec oparzeniom słonecznym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii