Niektórzy ludzie upierają się przy tym, że deita paleolityczna (paleo), która opiera się na pożywieniu spożywanym przez naszych przodków, jest najzdrowszą formą odżywiania we współczesnym świecie. Do diety paleo należy mleko pochodzące z okolicznych niedużych zakładów, od krów karmionych trawą, ekologiczne owoce i warzywa.

Niektórzy właściciele psów upierają się przy stosowaniu takiego rodzaju diety dla swoich czworonogów. Ich sposób myślenia jest taki sam: tak powinniśmy się odżywiać, jak robiliśmy to przed tym, nim z powodu przetworzonych pokarmów zaczęliśmy tyć i staliśmy się podatni na choroby związane z naszym trybem życia.

Takie organizacje, jak Stowarzyszenie Zapobiegania Otyłości (APOP), które składa się ze specjalistów zajmujących się zdrowiem zwierząt, stale kontrolują kierunki tycia zwierząt i w sumie jak wpływa otyłość na zdrowie. Tak samo, jak u ludzi, wzrosła ilość otyłych zwierząt i zgodnie z szacunkową oceną APOP 54% psów ma nadwagę lub jest otyłych.

Dylemat dotyczący karmienia psów: czy faktycznie winna jest karma dla psów?

Suchą karmę dla psów zawdzięczamy pewnemu Amerykaninowi mieszkającemu w Londynie, który wpadł na ten pomysł podczas obserwacji marynarzy karmiących psy resztkami herbatników. Wymyślił przepis z grysiku, warzyw, buraków i mięsa, co następnie ugotował na klajster przypominający herbatniki i promował zrównoważone odżywianie. Kiedy w XIX wieku wynaleziono handlową karmę dla psów, pomyślano, że jest to alternatywne rozwiązanie dla kuchennych odpadów i „przypadkowych” przekąsek. Pierwszymi osobami stosującymi karmę dla psów byli bogaci Anglicy, którzy karmili nią psy myśliwskie.

Ale teraz, nie tylko odpady z kuchni oskarżane są o niedobory żywieniowe, ale również potrawy przygotowane wcześniej. Jeszcze dawniej skandal został wywołany z powodu cofniętych z Chin kilku karm. W przypadku tych karm istniała możliwość, że sporządzone zostały z toksycznych materiałów. To w żałosny sposób odwróciło uwagę od karm dla psów sporządzanych ze składników dobrej jakości i skierowało uwagę na te karmy, które ubarwiają różne substancje wypełniające i konserwanty. Chociaż ludzie już kilkaset lat temu również karmili psy karmą. Jak widać, ta dyskusja sięga daleko wstecz i tak samo, jak w przypadku pytań związanych z psami, nawet wśród weterynarzy zdania są podzielone.

Sporów jest wiele, ale w jednej kwestii wszyscy są zgodni

Zwolennicy surowych potraw wskazują na fakt, że psy biorące udział w konkursach lub psy ciągnące sanie zawsze spożywały surowe pożywienie i jako zawodnicy zawsze dawały sobie radę. Uważają, że dzięki surowemu pożywieniu sierść psów jest bardziej błyszcząca, zmniejsza się możliwość alergii, są bardziej energiczne i mają czystsze zęby. Większość surowych pokarmów zawiera kość lub mięso z mięśniami (kurczak, wołowina, dziczyzna, kaczka, świnia), surowe jaja i różne warzywa.

Natomiast z drugiej strony weterynarze i właściciele zwierząt, którzy bardziej lubią karmić zwierzęta gotowaną karmą (gotowaną w domu lub zakupioną w sklepie) twierdzą, że surowe mięso zawiera bakterie wysokiego ryzyka, potencjalnie śmiertelne, jak na przykład salmonellę lub listeriozę. Twierdzą również, że niektóre diety oparte na surowym pożywieniu mogą być potencjalnie niezrównoważone i pozbawiać psy niezbędnych składników odżywczych. Ostateczne stwierdzenie jest takie, że surowe kości mogą stanowić niebezpieczeństwo- mogą przekłuć jelito psa. Cała społeczność weterynarzy jest zgodna co do tego, że z tego powodu kości są niebezpieczne i należy ich unikać.

W CricksyDog dbamy o to, aby Twój pies miał zapewnioną różnorodną dietę, dlatego posiadamy szeroką ofertę karm dla psów. Mamy karmy na bazie wołowiny, baraniny, ryb morskich, a co więcej również białka z owadów! Zachęcamy więc właścicieli psów, aby wypróbowali nasze najsmaczniejsze hipoalergiczne karmy czy nasze herbatniki z owadami.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Wiele psów lubi podjadać przedmioty, które nie są przeznaczone do spożycia. Są to obce „ciała”, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym. Zaparcie jest stanem zagrażającym życiu psów i niestety jest bardziej powszechne, niż wielu sądzi. Nasz artykuł ma tylko...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie