Niezależnie od tego, czy Twój pies ma zdiagnozowane napady padaczkowe, czy też po raz pierwszy doświadcza takiego epizodu, może być trudno zachować rozsądek. W rzeczywistości właściciele często wyrządzają więcej szkody niż pożytku, próbując pomóc swojemu psu podczas ataku.
Dr Pippa Elliott, weterynarz z 30-letnim doświadczeniem, podzieliła się podstawowymi zasadami ochrony psa i minimalizowania skutków napadów padaczkowych.
Dbaj o bezpieczeństwo psa
Przede wszystkim ważne jest, aby chronić psa przed obrażeniami podczas napadu. Wiele psów wysyła fizyczne i behawioralne wskaźniki w fazie przednapadowej (zanim rozpoczną się drgawki). Jeśli zauważysz oznaki niepokoju, takie jak skomlenie, chodzenie lub dyszenie, skorzystaj z okazji, aby poprowadzić psa w bezpieczne miejsce, zanim zacznie się atak.
Najlepsze są otwarte, wyłożone wykładziną przestrzenie z dala od klatek schodowych. Jeśli to możliwe, oczyść obszar z przedmiotów, które mogą ulec przewróceniu oraz twardych mebli o ostrych krawędziach, które mogą potencjalnie spowodować obrażenia. Jeśli Twój pies siedzi na kanapie lub łóżku, opuść go na podłogę (jeśli jest to bezpieczne), aby zapobiec upadkowi. Podłogi z twardego drewna lub płytek mogą być wygodniejsze, jeśli położysz na nich stary koc lub ręcznik.
Uwaga: Nie próbuj przenosić psa, jeśli napad już się rozpoczął, ponieważ istnieje ryzyko przypadkowego ugryzienia. Jeśli przeniesienie psa w bezpieczniejsze miejsce nie jest bezpieczne, improwizuj, wyściełając obszar i blokując potencjalne zagrożenia za pomocą poduszek i koców.
Minimalizuj bodźce
Podczas napadu mózg psa jest zalewany nieprawidłowymi sygnałami elektrycznymi. Wszelkie dodatkowe bodźce w postaci światła, dźwięku czy dotyku mogą w rzeczywistości przedłużyć czas jego trwania.
Chociaż instynktownie chcesz pocieszyć psa, możesz być pewien, że nie odczuwa on bólu i najprawdopodobniej nie jest świadomy napadu z powodu zmienionej świadomości. Podczas drgawek może ugryźć się w język, ale połknięcie lub zakrztuszenie się językiem nie stanowi ryzyka.
Dr Elliott zaleca, aby pokój był jak najspokojniejszy poprzez:
- Usunięcie innych zwierząt domowych i ludzi
- Wyłączenie telewizora lub radia
- Przyciemnienie świateł
- Zasuniete zasłony
- Nie dotykanie psa
- Zachowanie spokoju
Czas wydarzenia
Każda sekunda napadu może wydawać się wiecznością, ale w rzeczywistości zwykle trwa od kilku sekund do kilku minut. Lekarze weterynarii zalecają określenie czasu trwania w celu ustalenia, czy jest to nagły wypadek. Pomocne może być również sfilmowanie napadu telefonem, ponieważ może to dostarczyć przydatnych informacji weterynarzowi.
Wiedz, kiedy należy wybrać się do weterynarza
Większość napadów nie zagraża życiu, ale wskazują na problem medyczny. Jeśli Twój pies doświadczy napadu padaczkowego po raz pierwszy lub mógł być narażony na działanie toksyny, natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii.
W przypadku psów z istniejącymi zaburzeniami napadowymi weterynarze uznają za stan nagły, gdy epizody trwają dłużej niż pięć minut lub pies ma więcej niż trzy napady w ciągu 24 godzin.
Prowadź dziennik
W przypadku psów, u których napady padaczkowe powracają, pomocne może być prowadzenie szczegółowego dziennika wszelkich zachowań podobnych do napadów, które dasz radę zaobserwować, aby pomóc weterynarzowi zdiagnozować problem i / lub określić opcje leczenia.
Dołącz informacje takie jak:
- Długość każdej fazy
- Jaki rodzaj napadów obserwujesz (konwulsje, „gryzienie much” itp.)
- Czy doszło do utraty kontroli nad pęcherzem lub jelitami?
- Zachowanie przed, po i pomiędzy napadami
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Zachowanie kota w upale – Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Dowiedz się, jak rozpoznać zachowanie kota w upale i jak pomóc swojemu pupilowi przetrwać gorące dni. Praktyczne porady i wskazówki.
Zapobieganie letnim pchłom u kota – Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Dowiedz się, jak efektywnie chronić Twojego kota przed pchłami w sezonie letnim. Praktyczne porady i najlepsze metody zapobiegania letnim pchłom u kota.
Sucha skóra u kota zimą – Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Poznaj nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji i nawilżania suchej skóry u kota zimą, aby zapewnić Twojemu pupilowi komfort.