Czy twój pies nienawidzi kąpieli? Nie tylko twój. Mój pies uwielbia pływać i bawić się wężem, ale jeśli chodzi o wkładanie jej do wanny? To prawdziwa batalia.

Wiele psów uważa kąpiel za przerażającą, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby proces ten był mniej stresujący dla Ciebie i Twojego psa.

Jak Ułatwić Psu Kąpiel?

Zanim przejdziemy do wskazówek, chcę wyjaśnić jedną rzecz — trudno jest sobie poradzić ze strachem. Nie chcę kłamać i nie gwarantuję, że te wskazówki od razu sprawią, że Twój pies będzie skakał z radości za każdym razem, gdy nadejdzie kąpiel. To nie jest takie proste i wiele zależy od tego, jak bardzo Twój pies boi się kąpieli.

Starszemu psu, który od lat boi się kąpieli, będzie trudniej zachować spokój niż młodemu szczeniakowi, który nie ma doświadczenia w tym zakresie i nie zna jeszcze tego rodzaju problemu.

Ale jedną wspólną cechą jest to, że zmniejszą stres u twojego psa, a z czasem zaczniesz dostrzegać różnicę w sposobie, w jaki twój pupil reaguje na kąpiel. Oto jak ułatwić zwierzakowi kąpiel.

Przygotuj Wszystkie Potrzebne Rzeczy Wcześniej

Jeśli chodzi o ułatwienie psu kąpieli, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest odpowiednie przygotowanie. Obejmuje to posiadanie szamponu, ręczników, kubka do płukania i wszelkich zabawek lub smakołyków, których możesz użyć – przygotowanych zawczasu.

Jeśli twój pies czeka zdenerwowany w wannie, będzie jeszcze bardziej zestresowany, jeśli zostawisz go samego w tym przerażającym miejscu, a ty pójdziesz po ręczniki, o których zapomniałeś.

Napełnij Wannę, Zanim Twój Pies do Niej Wejdzie

Innym sposobem na zmniejszenie stresu dla psa jest napełnienie wanny ciepłą wodą, zanim wejdzie do środka. Dźwięk płynącej wody może dla nas wydawać się czymś normalnym, ale u psów, które nienawidzą kąpieli, ten hałas ( jak i plusk wody) powoduje dużo dodatkowego stresu.

Upewnij Się, Że Twoja Wanna Jest Antypoślizgowa

Czy Twój pies ślizga się, gdy jest w wannie? Jeśli tak, upewnij się, że stworzysz dla niego powierzchnię antypoślizgową. Strach przed przewróceniem się wannie jest straszny nie tylko dla nas – w przypadku psów jest tak samo. Zanim zaczniesz kąpać psa, upewnij się, że dno wanny jest antypoślizgowe.

Jeśli nie masz maty (lub żadnych materiałów antypoślizgowych na dnie wanny), które zapobiegają poślizgowi, możesz rozłożyć gruby ręcznik, na którym pies będzie mógł stanąć.

Użyj Kubka Do Płukania (Jeśli Twój Pies Boi Się Kranu)

Jeśli Twój pies nie jest fanem kąpieli, prawdopodobnie nie będzie lubił spłukiwania go wodą bezpośrednio z kranu lub słuchawką prysznicową. Są raczej hałaśliwe, a cała ta dodatkowa woda rozpryskująca się wokół może sprawić, że psy będą się denerwować.

Do płukania wolę używać kubka, ponieważ jest cichy i mniej efektowny. Kubek zapewnia również lepszą kontrolę, jeśli chodzi o zapobieganie przedostawaniu się wody do oczu i uszu psa.

Bądź Delikatny Podczas Mycia Pyska Psa

Jeśli chodzi o wygodę psa w wannie, pamiętaj o ochronie jego oczu, nosa i uszu. Jeśli twój pies jest już zestresowany, woda w jego oczach lub uszach będzie go jeszcze bardziej denerwować. Używanie myjki zapewni lepszą kontrolę i ułatwi zapobieganie rozpryskiwaniu się wody do oczu, nosa i uszu.

Używaj Zabawek Lub Smakołyków W Wannie

Jedną z moich ulubionych sztuczek, dzięki którym kąpiel jest mniej stresująca dla mojego psa, jest używanie zabawek i/lub smakołyków. W zależności od tego, jak bardzo przerażony jest twój pies, możesz potrzebować najlepszych przysmaków , aby go rozproszyć.

Moją ulubioną techniką odwracania uwagi jest sztuczka z masłem orzechowym, ale jeśli nie chcesz smarować masłem orzechowym po wannie (całkowicie zrozumiałe), możesz po prostu wręczać zwykłe psie smakołyki podczas kąpieli lub użyć zabawki, która unosi się na wodzie jak kula Max Glow Ball (Osobisty faworyt Laiki).

Ćwicz Swojego Psa Wcześniej

Jeśli Twój pies nienawidzi kąpieli, jednym ze sposobów, w jaki możesz pomóc, jest wcześniejsza zabawa lub ćwiczenia. Same ćwiczenia nie sprawią, że Twój pies nagle pokocha kąpiel, ale mogą mieć działanie uspokajające. Każde ćwiczenie, czy to umysłowe, czy fizyczne, może pomóc im spalić dodatkową energię.

Czy spali wystarczająco dużo energii, aby zapobiec szaleństwu w trakcie i wytrząsaniu się po kąpieli? Prawdopodobnie nie — nie jestem pewien, czy niechętna reakcja wobec kąpieli kiedykolwiek zniknie. Ale zapewnienie psu dobrego treningu przed kąpielą może ułatwić wam obojgu sprawę.

Kąp Się Ze Swoim Psem, Jeśli Jest Naprawdę Zdenerwowany

Jeśli Twój pies jest przerażony kąpielą, możesz pomóc złagodzić jego stres, wchodząc do wanny razem z nim. Kiedy jedna z suczek naszego eksperta była młodsza, była absolutnie przerażona kąpielą, a jedyną rzeczą, która pomagała, było wejście z nią do wanny. Wkładaliśmy kostium kąpielowy i po prostu siadaliśmy obok niej podczas całego procesu.

Nie sprawiało to, że zaczynała skakać z radości za każdym razem, gdy czekała na nią kąpiel, ale przyniosło to zauważalną różnicę, jeśli chodzi o jej zdenerwowanie. Przestała uciekać, przestała marudzić, a po każdej kąpieli coraz bardziej się odprężała.

Poproś o Pomoc, Jeśli Jesteś Zestresowany

Jeśli kąpanie psa cię stresuje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stres przeniesie się na twojego psa. Możesz ułatwić sobie życie (i swojemu psu także), prosząc o pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Mogą pomóc ci zachować spokój, gdy ty kąpiesz swego pupila, lub przejąć tę rolę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii