Uściski są istotną częścią sposobu, w jaki ludzie okazują sobie wzajemne uczucia. Więc naturalnie rozszerzyliśmy ten fizyczny gest również na psy, które kochamy. Wydaje się to dość proste i logiczne, ale niektórzy naukowcy i etycy debatują, czy psy lubią owinięte wokół siebie ramiona i twarze wciśnięte w futro.

W takim razie, które rozwiązanie wybrać? Czy cyniczni badacze kompletnie przeoczyli sedno sprawy, czy też przytulając nasze psy, nie dostrzegamy tego, że im się to nie podoba? Przyjrzyjmy się obu stronom i rozważmy dowody.

 

Dowody przeciwko przytulaniu psów: zamieszanie i brak zrozumienia społecznego

Jednym z powodów, dla których psy mogą być niechętne do przytulania, jest to, że nie rozumieją, jakiemu emocjonalnemu celowi służy ten gest. Trener i ekspert Irith Bloom wskazuje na brak odpowiednika uścisków w interakcjach społecznych psa. Nie mają żadnego punktu odniesienia, aby dokładnie zrozumieć, jakiemu celowi służy przytulenie.

„Podejrzewam, że psy interpretują uściski głównie jako odsunięcie od czegoś lub skrępowanie (nie jest to coś, co większość psów lubi – przypomnij sobie ostatnie ograniczenie swobody psa w celu przycięcia pazurków lub podczas wizyty u weterynarza).”

Ten niewyjaśniony uścisk pozwala psu na błędną interpretację czynności i przez to staje się przestraszony lub agresywny. W rzeczywistości skłonność ludzi do przytulania się jako okazywania uczuć może mieć wiele wspólnego z naszą specyficzną biologią, mówi Bloom.

„Naukowcy uważają, że ludzie mają tę skłonność, ponieważ podczas karmienia piersią nasze matki trzymaja nas przy piersi i daltego taka pozycja ciała zaczyna kojarzyć się z wygodą i uczuciem”.

 

Język ciała mówi wszystko

W eseju dla Psychology Today emerytowany profesor psychologii z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej Stanley Coren odradzał ściskanie swojego pupila. Jak mówi, wszystkie dowody tkwią w obserwowaniu ich mowy ciała.

Dr Coren porównał 250 zdjęć ludzi przytulających psy w Google i Flickr. Zaobserwował, że około 81% tych zdjęć przedstawiało psy, które wykazywały co najmniej jedną oznakę dyskomfortu, stresu lub niepokoju. Pozostałe psy, które nie miały nic przeciwko temu, wykazywały neutralne reakcje.

„Internet jest pełen zdjęć szczęśliwych ludzi przytulających zestresowane psy” – powiedział Coren CNN.

 Krytycy tej metody zwracają uwagę, że proces selekcji obrazów przez Corena mógł byc błędny, czy to celowo czy nieświadomie.

 

Walcz lub uciekaj

W swoim eseju Coren wskazuje, że psy są technicznie „zwierzętami przystosowanymi do biegania”, co oznacza, że ​​ich ciała są zaprojektowane do szybkiego biegania. Kiedy ich łąpy zostają ograniczone, tracą moc działania zgodnie ze swoim instynktem. To ograniczenie ich naturalnej reakcji może powodować stres, twierdzi Coren.

 „[Ich budowa] sugeruje, że w sytuacjach stresu lub zagrożenia pierwszą linią obrony, jakiej używa pies, nie są zęby, ale raczej umiejętność ucieczki. Behawioryści uważają, że pozbawienie psa takiego działania poprzez unieruchomienie go uściskiem może zwiększyć jego poziom stresu, a jeśli niepokój psa jeszcze bardziej wzrośnie, może ugryźć”.

Najważniejsza rada Corena to zapomnieć o uściskach i korzystać z alternatywnych metod chwalenia.

„Zachowaj uściski dla dwunożnych członków rodziny i kochanków. Z psiego punktu widzenia zdecydowanie lepiej jest, jeśli wyrazisz sympatię do swojego pupila poklepywaniem, miłym słowem i może smakołykiem.”

 

Dowody na korzyść przytulania psów: argument „nie ma dwóch takich samych płatków śniegu”

Oto główny argument za przytulaniem: to całkowicie zależy od psa.

W „Psychology Today” autorka i bioetyk Jessica Pierce twierdziła, że ​​nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi w tej debacie. W końcu nie każdy pies jest taki sam.

„Nie ma czegoś takiego jak 'jeden pies’ , nie możemy uogólniać tego, co psy lubią, a czego nie, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowym osobnikiem. Poznaj po prostu swojego psa.”

Erica Lieberman, trenerka psów i konsultantka behawioralna w Pawsibilities Pets w Nowym Jorku, zachęca do zachowania ostrożności. Zasadniczo nie powinieneś tak naprawdę podchodzić do psa, którego nie znasz i owijać ramion wokół jego szyi. Ten pies może być tym, który gardzi uściskami.

 

Jak dobrze pies zna tego, kto go przytula?

W przypadku braku oznak stresu lub dyskomfortu, Lieberman uważa, że uściski będą w porządku wobec psów, które rozumieją swój związek z daną osobą.

„Musicie wiedzieć, że jest mnóstwo psów, które nie tylko nie mają nic przeciwko przytulaniu, ale rozumieją, że tak wyraża uczucia ich opiekun.”

Biolog Paul Paquet i ekspert od zachowania wilków i psów Erik Zimen przeprowadzili dodatkowe badania na ten temat w latach 70-tych. Ich badanie kontrolowało wiek, płeć i rasę psów. Innym czynnikiem była znajomość lub „kontekst” – jak dobrze pies znał osobę przytulającą lub głaszczącą go. Kontrolowano również wiek i płeć przytulających osób.

Podczas głaskania i przytulania naukowcy mierzyli reakcje psów za pomocą tętna i respiratorów. Naukowcy zauważyli również reakcje behawioralne psów, w tym ułożenie ciała, uszy, ogony i usta.

„Nasze ogólne ustalenia były jasne: psy zaznajomione ze swoim „przytulaczem” bardzo pozytywnie reagowały na przytulanie, głaskanie i poklepywanie. Psy niezaznajomione ze swoim „przytulaczem” początkowo były ostrożne, ale stopniowo rozluźniały się. Różnice, jeśli chodzi o rasę, były oczywiste, ale nie były wystarczająco przewidywalne, by założyć, jak zareaguje dany pies. „

Jedną z interesujących rzeczy, które zauważyli, jest to, że obserwowalne zachowania psów wskazujące na stres niekoniecznie zgadzały się z fizjologicznymi sygnałami stresu. Corey Cohen, terapeuta behawioralny zwierząt towarzyszących w A New Leash on Life w Pensylwanii, mówi, że więź między psem a człowiekiem może pomóc psom oswoić się z uściskami.

„Prawda jest taka, że ​​jeśli masz dobrą więź ze swoim psem, uwalnia się oksytocyna. Nie sądzę, żeby na ziemi istniało inne zwierzę, które potrafi coś takiego”.

Dlatego ważne jest, aby zawsze brać pod uwagę kontekst. Nie ma potrzeby przyjmowania jednej zasady behawioralnej dla każdego psa!

 

Psy mogą być uzależnione od przytulania

To naturalne, że Twój pies ostrożnie podchodzi do uścisków, ale możesz go trenować tak, jak trenujesz każde inne zachowanie: z nagrodami w postaci smakołyków. Przytul  na chwilę szczeniaka, a następnie daj mu smakołyk. W końcu uściski będą mu kojarzyć się z radością.

Wszyscy eksperci zauważają, że istnieją również alternatywy dla przytulania, jeśli chodzi o okazywanie uczuć naszym pupilom. Rzeczy takie jak drapanie i klepanie po głowie zawsze będą doceniane. Ale oczywiście niektórzy z nas mogą mieć trudności z odpuszczeniem sobie uścisków.

 

Znaki, że pies nie chce być przytulany

Istnieją subtelne i oczywiste sposoby, w jakie psy okazują nam swój dyskomfort. Nawet jeśli Twój szczeniak nie wywinie się z uścisku, możliwe, że nie bawi się tak samo dobrze jak Ty. Pies, który nienawidzi przytulania, może:

  • Spróbować strząsnąć z siebie przytulającą osobę
  • Odwracać głowę od zainteresowanego nim źródła (aka przytulacza)
  • Zwęzić oczy w „półksiężyc” lub „oko wieloryba”, gdzie możesz zobaczyć białą część w kącikach oczu
  • Opuścić uszy lub stulić je
  • Oblizywać pysk
  • Ziewać nadmiernie

Jeśli żaden z tych znaków nie zostanie zaobserwowany, są szanse, że Twojemu  psiakowi nie przeszkadza bycie czule ściskanym.

A po której stronie w tym sporze znajdujesz się Ty? Daj nam znać!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?

Pytający: Moja adoptowana chartka ma bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Jenna ma około 4 lata i prawie pół roku temu zabrałem ją ze schroniska. Od tego czasu je karmę wysokiej jakości, ale jej pysk nadal źle pachnie. Co mogę zrobić?   Odpowiedź Imre Vargyasa,...

czytaj dalej
Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Starszy pies, nie stary pies: opieka nad starszymi psami

Opieka nad starszymi psami wymaga szczególnej uwagi i troski, ale to nie oznacza, że te ukochane czworonogi nie mogą prowadzić szczęśliwego i aktywnego życia pomimo swojego wieku. Z odpowiednią opieką i koniecznymi dostosowaniami, starzejące się psy mogą nadal być...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie