Oksytocyna to tak zwany „hormon miłości”.  Pomaga nam nawiązywać ze soba więzi  i zwiększa zaufanie. Zalewa organizmy młodych matek, gdy trzymają świeżo narodzone dzieci. Kiedy pary fizycznie okazują sobie miłość, oksytocyna przepływa przez ich ciała. Uczucie więzi i oszołomienia wywołane przez oksytocynę nie ograniczają się do interakcji między ludźmi. Okazuje się, że kiedy patrzysz w oczy psa, również uwalniany jest hormon miłości.

 

Oksytocyna i pętla pozytywnego sprzężenia zwrotnego

Oksytocyna to silny hormon, który odgrywa istotną rolę w seksie, porodzie i karmieniu piersią. W rzeczywistości jest czasami używana w medycynie, aby przyspieszyć poród, gdy akcja zwalnia lub zatrzymuje się. Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad oksytocyną u ludzi, ponieważ odgrywa ona tak bardzo dużą rolę w reprodukcji u kobiet. Badania wykazały również, że hormon wpływa na relacje, zarówno społeczne, jak i intymne.

Rzućmy okiem na kilka przykładów. Analizy pokazują, że oksytocyna sprawia, że ​​czujemy się bardziej zrelaksowani, ekstrawertyczni, hojni i bardziej skłonni do współpracy w grupie. Pomaga nam płynąć z prądem, że tak powiem. Jeśli wybierasz się na film z grupą przyjaciół, to właśnie oksytocyna pozwala powiedzieć „tak” komedii romantycznej, kiedy naprawdę chciałeś zobaczyć thriller. Inne badania nad hormonem dotyczyły związków intymnych.

Ludzie, którzy są w nowym, romantycznym związku, mają wyższy poziom oksytocyny w swoich organizmach niż osoby samotne. To odkrycie jest jednym z powodów, dla których oksytocyna jest czasami nazywana „hormonem przytulania”. Co więcej, uwalnianie oksytocyny podczas interakcji między ludźmi uruchamia pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego. To wygląda mniej więcej tak:

Patrzysz w piękne oczy swojego dziecka, a Twoje ciało reaguje, otwierając wrota dla oksytocyny. Z kolei organizm Twojego dziecka dostaje własny przypływ oksytocyny. To powoduje, że Twoje ciało uwalnia jej jeszcze więcej. I Twojego dziecka też! Dzieje się to w tej pozytywnej pętli sprzężenia zwrotnego, pozostawiając zarówno matkę, jak i dziecko podekscytowane i wypełnione uczuciami całkowitego oddania i miłości. To najbardziej naturalny haj. Naukowcy chcieli wiedzieć, czy ta sama pętla ma miejsce, gdy psy i ludzie z miłością patrzą sobie w oczy?

 

Naukowcy byli ciekawi. Czy oksytocyna ma działanie międzygatunkowe?

Miho Nagasawa i Takefumi Kikusui są biologami z Uniwersytetu Azuba w Japonii. Chcieli dowiedzieć się, czy ta sama pętla pozytywnego sprzężenia zwrotnego oksytocyny wystąpi, gdy psy i ich ludzie będą angażować się w zachowania budującve więź. Zorganizowali eksperyment, aby to przetestować. Naukowcy umieścili pary w postaci psa i człowieka w pokoju na 30-minutowe „sesje zabawy”. Obserwowali, jak psy i ludzie robią to, co potrafią najlepiej: przytulają się, bawią i patrzą na siebie z czułością. Poziomy oksytocyny u psów i ludzi mierzono po 30-minutowej aktywności.

Zespół badaczy odkrył, że czas spędzony na wpatrywaniu się sobie w oczy ma największy wpływ na poziom oksytocyny. Badani podzielili pary na dwie grupy: te, które patrzyły sobie w oczy przez co najmniej 2,5 minuty lub dłużej oraz te, które patrzyły przez krótki czas, około 45 sekund lub krócej. Poziomy oksytocyny wzrosły o ponad 20% w parach, które patrzyły długo.Czy to oznacza, że im dłużej patrzycie sobie w oczy, tym więź jest mocniejsza? Wydaje się, że jest w tym trochę prawdy.

 

Samice obu gatunków doświadczają intensywniejszego związku chemicznego

Zespół przeprowadził inny rodzaj eksperymentu, aby dokładniej zbadać związek oksytocyny. Tym razem zaczeli od drugiej strony. Naukowcy podali każdemu psu dawkę oksytocyny w aerozolu do nosa. Psy ponownie umieszczono w salach na sesje zabaw. W salach zabaw znajdowała się mieszanka nieznajomych osób i własciciela psa. Bez wątpienia psy z podwyższonym poziomem oksytocyny zrobiły dwie rzeczy.Patrzały w oczy tylko swojemu opiekunowi. Patrzyły w nie naprawdę długo.

W tej części badania dostrzeżono ciekawe zjawisko. Działanie oksytocyny miało większy wpływ na suczki, niż samce. Spędzały więcej czasu przyglądając się swoim ludzkim towarzyszkom. Całkowicie zignorowały obcych w pokoju. A co z kobietami, które otrzymały  całą tę niesamowitą uwagę? Ich poziom hormonów miłości wzrósł w odpowiedzi na reakcje pupilów! Wcześniejsze badania mają podobne wyniki. Kobiety są bardziej wrażliwe na ten hormon niż mężczyźni. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale wielokrotnie odnotowywano to w badaniach.

 

Psy i ludzie wspólnie ewoluuowali, jeśli chodzi o nawiązywanie  więzi za pośrednictwem spojrzenia

To badanie przyniosło jeszcze jedno fascynujące odkrycie. Naukowcy poszli tym samym tropem, co wcześniej. Tym razem wykorzystali wilki zamiast psów. Dlaczego ktoś miałby godzic się na „sesję zabawy” z wilkiem? Nie martw się. Te pary wilków i ludzi były już z soba związane. Naukowcy znaleźli ludzkich opiekunów, którzy wychowywali wilcze szczenięta i opiekowali się nimi aż do dorosłości.

Tak jak poprzednio, wilki weszły do ​​pokoju ze swoimi ludzkimi opiekunami na 30-minutową sesję zabawy. Zmierzono poziomy oksytocyny. Zaobserwowano zachowania związane z wpatrywaniem się w oczy. Wilki otrzymały zastrzyk oksytocyny. Czy wilki dobrowolnie spojrzały w oczy swojego opiekuna? Nie. Poziom hormonu miłości nie wzrósł u wilków. Ta odpowiedź doprowadziła naukowców do przełomowego wniosku. Pętla sprzężenia zwrotnego związanego z wytwarzaniem oksytocyny mogła ewoluować między ludźmi i psami!

Badanie mówi: „Te odkrycia potwierdzają istnienie międzygatunkowej pętli pozytywnej, w której pośredniczy oksytocyna, ułatwianej i modulowanej przez patrzenie sobie nawzajem w oczy. Może to wspierać koewolucję więzi między człowiekiem a psem poprzez angażowanie wspólnych sposobów komunikowania przywiązania społecznego”. Innymi słowy, psy  utorowały sobie drogę do naszych serc i domów nie tylko dzieki radosnemu machaniu ogonem, ale również patrząc z miłością w nasze oczy.

 

Psy również używają oksytocyny do odczytywania sygnałów społecznych

Spójrzmy na sygnały społeczne. Sygnały  społeczne to te, które pomagają nam uczestniczyć w rozmowie i innych interakcjach społecznych. Mogą być werbalne lub niewerbalne. Znaki społeczne są tym, co okazujemy, gdy zdajemy sobie sprawę, że zajęliśmy komuś zbyt dużo czasu i musimy zakończyć dyskusję. Pomagają nam zachowywać się w akceptowalny sposób, gdy czekamy w kolejce na lotnisku. Psy również reagują na sygnały społeczne. To umiejętność, która pozwala im tak dobrze dogadać się z ludźmi.

Jedno z badań wykazało, że oksytocyna umożliwia psom dokładniejsze odczytywanie ludzkich sygnałów społecznych. Psy podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza otrzymała zastrzyk hormonu miłości. Grupa druga otrzymała zastrzyk soli fizjologicznej. Naukowcy ukryli smakołyki i  wykorzystali znaki społeczne, aby pomóc psom je znaleźć. Na przykład człowiek wskazał, gdzie ukryto smakołyk. W innych przypadkach tylko patrzył w stronę ukrytego przysmaku. Psy, które otrzymały dawkę oksytocyny, podążały za wskazówkami społecznymi, aby znaleźć smakołyki, znacznie częściej niż grupa kontrolna.

Jest bardzo realny powód, dla którego patrzysz na swoje psy jak na dzieci. Kochasz je w ten sam sposób. Reakcje chemiczne wybuchają, gdy patrzysz w oczy swojego psa lub głaszczesz jego futerko. Są to dokładnie te same reakcje chemiczne, które zachodzą podczas tworzenia więzi z ludzkim dzieckiem. Nie potrzebujemy nauki, aby udowodniła nam to, co czujemy głęboko w sobie. Psy i ludzi łączy nierozerwalna więź emocjonalna. Chemia między nami i naszym najlepszym przyjacielem jest niezaprzeczalna. Mimo to miło znaleźć dowód w badaniach naukowych, które to potwierdzają!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1120 opinii