Kiedy kochamy nasze psy jak innych członków rodziny, czasami zapominamy, że nie rozumieją nas tak jak nasi ludzcy krewni. Czasami próbujemy prowadzić z nimi zawiłe rozmowy lub nieświadomie wysyłamy im sygnały mowy ciała, które są inaczej interpretowane w królestwie zwierząt.

Z tych powodów stworzyliśmy listę 13 typowych rzeczy, które ludzie robią, a które stresują psy. Jeśli zrobiłeś którąkolwiek z tych rzeczy, nie martw się, na pewno nie jesteś sam. Jednak będąc bardziej świadomym, możemy spróbować komunikować się z naszymi psami w tak jasny sposób, jak to tylko możliwe. Na szczęście dla nas, zawsze nam wybaczą!

 

1) Czujesz się sfrustrowany, gdy twój pies zachowuje się jak…pies!

Psy szczekają, kopią, gryzą, wąchają i kradną resztki ze stołu, które są w zasięgu pyska. Dla nich to naturalne zachowanie! (Ponadto nie rozumieją, jaka jest wartość Twojej ulubionej pary butów.) Jednak nie oznacza to, że twój pies powinien mieć swobodę robienia tego, co chce. Zamiast karać te zachowania, należy je przekierować na coś innego– a to wymaga cierpliwości!

Sugerujemy alternatywy, takie jak danie gryzącym wszystko pupilom wypchanej zabawki Kong do gryzienia lub nauczenie szczekającego ulubieńca, aby nauczył się używać swojego „wewnętrznego głosu”.

 

2) Wprowadzanie niespójnych zasad i granic

Psy lubią konsekwencję i rutynę i czują się w tym komfortowo. Jeśli Twojemu pupilowi ​​pozwala się siedzieć na kanapie w jednym tygodniu, a w następnym beszta się go za to, będzie zestresowany, gdy nie będzie potrafił  przewidzieć Twojej reakcji na swoje zachowanie. Nie zrozumie, jeśli pewnego wieczoru zdecydujesz się „odpuścić” lub pozwolisz jej złamać zasady na „wyjątkową okazję”. Kiedy tworzysz granice, trzymaj się ich!

 

3) Oczekiwanie, że Twój pies będzie Ci posłuszny tylko po to, abyś był szczęśliwy

Podczas gdy nasze psy uwielbiają widzieć nas szczęśliwych, nadal są zwierzętami i oportunistami (na przykład, jeśli widzą okazję do zgarnięcia resztek kurczaka ze stołu, zwykle to zrobią!). Niektóre psy są posłuszne swoim właścicielom tylko po to, by ich zadowolić, ale większość z nich działa z jednego prostego powodu: aby otrzymać nagrodę! Vet Street wyjaśnia, że ​​niekonsekwentne nagradzanie najprawdopodobniej doprowadzi do niekonsekwentnych zachowań. I nie możesz być zły na swojego psa za nieposłuszeństwo, jeśli nie może oczekiwać w zamian smakołyku.

 

4) Używanie wielu wskazówek werbalnych w celu sygnalizowania tego samego zachowania

Ten nawyk może byc trudny do pozbycia się! Powiedzmy, że Twój pies szczeka na listonosza, więc mówisz „ciii”, „cicho!” lub „przestań”.” Dajesz mu wtedy trzy różne polecenia, które mają oznaczać to samo: przestań szczekać! Twój pies jest zdezorientowany, więc nadal szczeka i ostatecznie zostaje skarcony – ale nie wie dlaczego!

Najlepszym planem jest wymyślenie konkretnych słów do zastosowania do każdej sztuczki lub polecenia i upewnienie się, że wszyscy w Twojej rodzinie tego przestrzegają. Jeśli użyjesz słowa „leżeć” jako „leżeć”, być może będziesz musiał użyć dodatkowego słowa, jak „podłoga”, aby powiedzieć psiakowi, by zszedł z łóżka! (Tutaj znajduje się świetny artykuł na temat wydawania poleceń.)

 

5) Zmiana kształtu, rozmiaru i zapachu

Psy, gdy są już dorosłe, przez cały czas wyglądają tak samo. Dlatego może to być dla nich szczególnie drażniące, gdy ciągle zmieniamy swój wygląd. Obszerny płaszcz zimowy, miękki kapelusz, buty na obcasie, okulary przeciwsłoneczne — wszystkie te rzeczy zmieniają nasz wygląd zewnętrzny, dezorientując nasze psy.

Nasze ubrania i dodatki nie tylko zmieniają nasz wygląd, ale także niosą ze sobą niezliczone zapachy. Buty, płaszcze, torebki i aktówki wychwytują zapachy wszędzie, gdzie idziemy, dając wrażliwym nosom naszych psów róg obfitości aromatów, z którymi trzeba się zmagać pod koniec każdego dnia. Dodaj do tego naszą skłonność do silnie pachnących produktów, takich jak mydła, dezodoranty, szampony, perfumy i wody kolońskie, a łatwo zrozumieć, dlaczego nasze psiaki spędzają tak dużo czasu na obwąchaniu nas!

 

6) Wskazywanie na psa lub potrząsanie w jego kierunku palcem

Healthy Pets wyjaśnia, że ​​ten gest jest „uniwersalnym induktorem stresu dla psów”. Artykuł mówi, że często towarzyszy temu gniewny gest, wyprostowana postawa i surowy ton. Twój piesek może nie pamiętać, co zrobił, aby zasłużyć na „wskazywanie palcem”, ale będzie wiedział, że jesteś na niego zły, co powoduje u niego niepokój.

 

7) Ograniczanie lub zmuszanie psa do uścisków

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy psy lubią przytulanie. Odpowiedź jest prosta: to zależy od psa. (A także od człowieka – niektóre psy mogą cieszyć tylko uściski zaufanych bliskich osób). Podczas gdy ludzie wiedzą, że uściski są oznaką uczucia, niektóre psy czują się zdenerwowane lub uwięzione, gdy człowiek obejmuje je ramionami.

Zauważ, że istnieje różnica między przytulaniem a ściskaniem: pies, który nie lubi uścisków, może nadal lubić się przytulać, ponieważ nie czuje się skrępowany. Chodzi o to, że musimy pamiętać, że każdy pies ma inny próg komfortu. I też zasługuje na poszanowanie jego osobistych granic!

 

8) Wpatrywanie się w psa, którego nie znasz

Po pierwsze, istnieje różnica między kochającymi spojrzeniami wymienianymi przez psa i członków jego rodziny a psem, na którego patrzy nieznajomy – mówimy o tym drugim. Jeśli spotkasz nowego psa, staraj się unikać kontaktu wzrokowego, gdy dopiero cię poznaje. Niektóre psy uznają, że przedłużony kontakt wzrokowy z nieznajomym jest wyzwaniem, co zwiększy ich reakcję na stres. (Moja pupilka Luna i ja to znamy z doświadczenia!)

 

9) Nie zapewnianie mu wystarczająco dużo ćwiczeń

Podobnie jak ludzie, psy nudzą się, jeśli nie mają wystarczającej stymulacji fizycznej i psychicznej w swoim życiu.

„Psy, które są niezadowolone i znudzone, często zaczynają destrukcyjne zachowania, takie jak żucie i kopanie, co prowadzi do niesprawiedliwej kary i stresu” — wyjaśnia Katie Finlay dla iHeartDogs.

Pamiętaj, że Twój pies nie potrafi się bawic ogladając seriale na Netflixie lub samemu wychodząc na spacer. To od Ciebie zależy utrzymanie jego dobrej kondycji fizycznej i psychicznej!

 

10) Korzystanie z naszych „łap”

Większość psów używa łap raczej w minimalnym stopniu. Świetnie nadają się do poruszania i stabilizacji kości podczas żucia, ale w przeważającej części to ich pyski wykonują większość pracy. Psy używają pyska do zabawy, pielęgnacji, wyrażania uczuć i, co najważniejsze, komunikowania się.

Wyobraź sobie, jak dziwne musi im się wydawać, kiedy używamy naszych „przednich łap” do wszystkiego! Nie tylko dostarczamy rękoma jedzenie, drapiemy je nimi po plecach i podajemy zabawki, ale także używamy ich do negatywnych celów, takich jak przycinanie pazurków, podawanie leków, a w niektórych przypadkach wymierzanie kary. Czy można się dziwić, że niektóre psy obawiają się ludzkiej ręki?

 

11) Zakaz jedzenia śmieci i zabitych na drodze zwierząt

Psy nieustannie poszukują jedzenia, a wiele rzeczy, które wyrzucamy, wygląda i pachnie jak pyszne smakołyki. Uważamy to za obrzydliwe, gdy ucztują na drodze lub wpadają do śmierdzących śmieci, ale dla naszych psów jest to po prostu naturalny instynkt zapewniający przetrwanie. W rzeczywistości prawdopodobnie uważają to za zaskakujące, że marnujemy tyle dobrego tłuszczu, chrząstek, kości i na wpół zgniłego jedzenia!

 

12) Poznawanie świata naszymi oczami

Zapach jest najważniejszym zmysłem dla naszych psów, więc współistnienie z nami w naszym wizualnym świecie musi być dziwne. Podczas gdy my wpatrujemy się w nasze telefony, komputery i telewizory, nasze psy wolałyby obwąchać każdą skrzynkę pocztową po drodze do domu i każdego jamnika spotkanego na ulicy.

 

13) Dzielenie się naszym terytorium

Psy wyewoluowały tak, że bardzo chronią swoje terytorium i selektywnie wybierają osoby, które na nie wpuszczają. W przypadku psów domowych to mieszkanie i obszar wokól niego stanowią ich terytorium, więc nic dziwnego, że stają się defensywne, gdy przypadkowi nieznajomi przekraczają granice. Dostawcy, sąsiedzi, przyjaciele i bliscy są często traktowani z podejrzliwością i muszą być dokładnie obwąchani przy wejściu.

Jeszcze dziwniejsze musi być dla nich to, gdy odwiedzamy inne terytoria i przynosimy zapachy innych ludzi, nieznanych psów i nie tylko.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii