Kiedy pragniemy adoptować psa, naturalne jest, że pociągają nas szczenięta i młode psy. Jednakże wiele psów w schroniskach jest uważane za seniorów. Psy zazwyczaj stają się seniorami w wieku około 7 lub 8 lat, ale zależy to od wielkości psa, ponieważ duże psy starzeją się szybciej niż małe. Niezależnie od wielkości psa seniora, należałoby wziąć pod uwagę możliwość adopcji. Starsze psy faktycznie różnią się od młodych psów, ale nawet jeśli masz oko na szczeniaka, możesz rozważyć adopcję starszego psa.

#1 – Możesz Uratować Mu Życie

Może to zabrzmieć dramatycznie, ale to prawda. Wiele psów jest poddawanych eutanazji, a niektóre umierają ze starości, zanim odnajdą swoją rodzinę. Adoptując starszego psa, możesz uratować mu życie, a także zmienić je na lepsze. Żaden pies nie zasługuje na spędzenie ostatnich kilku lat w schronisku, więc adoptując go, dajesz mu kochający dom, na jaki zasługuje.

Dodatkowo, jeśli adoptujesz starszego psa, nie tylko uratujesz jego życie, ale także wzbogacisz swoje własne. Opieka nad psem seniorem jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem, które przyniesie Ci mnóstwo radości w życiu. Nawet jeśli nie spędzisz z nim tyle czasu, co z młodszym psem, nadrobi to ogromną ilością miłości, którą ma do zaoferowania.

#2 – Wiesz, W Co Się Pakujesz

W przypadku szczeniaka jest wiele niepewności. Nie wiesz dokładnie, jak duży wyrośnie lub jaka będzie jego osobowość, więc jest to trochę zgadywanka. Jednak ze starszym psem otrzymujesz to, co widzisz. Dokładnie wiesz, jak duży jest, jaki jest jego temperament i jak można go trenować.

Wiedząc z wyprzedzeniem, jaki będzie starszy pies, będziesz miał lepszy pomysł, czy będzie pasował do Twojej rodziny. Z wyprzedzeniem znasz ważne szczegóły, takie jak to, czy pies dogaduje się z psami, kotami i dziećmi. Lepiej wiedzieć takie rzeczy wcześniej. Kiedy adoptujesz starszego psa, może to pomóc uspokoić wiele twoich obaw.

#3 – Są Bardziej Wyluzowane

Młodsze psy są zazwyczaj pełne energii, natomiast seniorzy zwykle nie potrzebują stałej uwagi i ćwiczeń. Jeśli chcesz po prostu spać lub spędzać czas w domu, pies senior doskonale się do tego dopasuje. Jeśli jednak chcesz iść na spacer lub pobawić się z nim, również chętnie to zrobi. Nie musisz się martwić o to, że ciągle wymaga uwagi, ponieważ w przypadku większości starszych psów wystarczy im relaks. Nie mają problemu z trzymaniem się harmonogramu.

Pies senior, nawet jeśli będzie cię bardzo kochać, prawdopodobnie będzie mniej kłopotliwy niż młodszy pies. Jeśli będziesz potrzebować czasu dla siebie w ciągu dnia, zrozumie. Utnie sobie po prostu zasłużoną drzemkę. Jednak niektóre psy ratownicze, zwłaszcza starsze, mogą mieć problemy z separacją zaraz po adopcji. W końcu nigdy nie znały prawdziwego domu, więc naprawdę ważne jest, aby wziąć to pod uwagę na wczesnym etapie budowania relacji z psem.

Starsze psy również nie muszą być stale obserwowane lub nadzorowane, ponieważ istnieje spora szansa, że wiedzą, jak się zachowywać w różnych sytuacjach, w przeciwieństwie do energicznego szczeniaka. Jeśli więc wolisz psa, który nie jest pełen nieustannej energii, powinieneś rozważyć adopcję starszego psa.

#4 – Mogą Już Być Wytresowane

Chociaż każdy pies jest inny, większość starszych psów zna już podstawowe polecenia. Wiedzą, jak wyjść za potrzebą na zewnątrz, jak wykonywać polecenia :siad”, „leżeć” itp. W przypadku szczeniaka musiałbyś poświęcić dużo czasu na zapoznawanie go z tymi wszystkimi podstawowymi zachowaniami i poleceniami, ale ze starszym psem możesz wykorzystać ten dodatkowy czas na zabawę i przytulanie.

Dzięki tresurze starsze psy znają już podstawowe maniery. Wiele z nich prawdopodobnie było już wcześniej w domu, więc wiedzą co nieco o tym, jak zachowywać się w otoczeniu ludzi. Dlatego, gdy adoptujesz psa seniora, prawdopodobnie nie zajmie mu dużo czasu, aby zrozumieć oczekiwania Twojego domu, co pozwoli mu szybciej poczuć się przy Tobie komfortowo.

#5 – Mają Dużo Miłości Do Zaoferowania

poprzednią rodzinę, albo zostały porzucone. Jednak niezależnie od swojej przeszłości, starsze psy wydają się być w stanie rozumieć, jakie mają szczęście, że w końcu znalazły stały dom. Kiedy adoptujesz starszego psa, obdarzy cię ogromem miłości i nigdy nie pozwoli ci zapomnieć, jak bardzo jest wdzięczny.

Kiedy adoptujesz starszego psa, prawdopodobnie szybko poczuje się z tobą komfortowo. Od razu zadomowi się i stanie się wspaniałym towarzyszem. Oczywiście może to zależeć od przeszłości psa. W przypadku szczeniaka lub młodego psa może minąć trochę czasu, zanim przyzwyczai się do nowej sytuacji życiowej, ale starszy pies prawdopodobnie będzie po prostu szczęśliwy, gdy znajdzie się w bezpiecznym i kochającym środowisku.

#6 – Starego Psa Można Nauczyć Nowych Sztuczek

Wbrew powszechnemu przekonaniu starsze psy mogą uczyć się nowych rzeczy! Chociaż prawdopodobnie znają podstawowe polecenia i maniery, wciąż mogą pojawić się nowe rzeczy, których zechcesz je nauczyć. Starsze psy są zwykle spokojniejsze i potrafią się lepiej skoncentrować, więc powinno być łatwiej je szkolić, niż ma to miejsce w przypadku hałaśliwego szczeniaka.

Ponadto większość starszych psów miała dużo praktyki w interakcji z ludźmi. Z tego powodu zwykle potrafią wyłapać różne rzeczy szybciej niż młody pies. To, że są starsze, nie oznacza, że nie można czegoś w ich zachowaniach poprawić lub zmienić. Jeśli zaadoptujesz starszego psa, nadal będziesz miał wiele okazji, aby nauczyć go nowych rzeczy, jeśli tylko chcesz.

#7 – Są Bardziej Niezależne

Podczas gdy szczenięta mogą potrzebować, abyś cały czas zwracał na nie uwagę, starsze psy są całkowicie zadowolone z własnego towarzystwa, gdy tylko tego potrzebują. Mogą bawić się, gdy Cię nie ma, a w niektórych przypadkach mogą nawet chcieć spędzić trochę czasu w samotności, nawet gdy jesteś w pobliżu.

Oczywiście, nawet jeśli starsze psy czują się dobrze z tym, że nie poświęcasz im ciągłej uwagi, nadal będą uwielbiać chwile, gdy okażesz im uczucia. Uwielbiają oznaki miłości, ale rozumieją, że nie muszą być głaskane w każdej sekundzie każdego dnia. Dlatego powinieneś adoptować starszego psa, jeśli chcesz mieć towarzysza, ale nie masz czasu na szkolenie młodszego psa.

#8 – Potrzebują Domu Tak Samo Jak Młodsze Psy

Wszystkie psy potrzebują domu. Mnóstwo psów czeka w schroniskach na ratunek, marząc o znalezieniu kochającej rodziny. Tak więc, szukając nowego członka rodziny, powinieneś wziąć pod uwagę różne psy. To, że twoje serce jest nastawione na młodszego psa, nie oznacza, że musisz to koniecznie zrobić. Jeśli nie masz pewności, który pies jest dla Ciebie odpowiedni, rozważ spotkanie ze starszym psem zamiast z młodym szczeniakiem. Jeśli adoptujesz starszego psa, może cię naprawdę zaskoczyć i zmienić twoje życie na lepsze.

Jest tak wiele starszych psów, które tylko czekają na miejsce, które można nazwać domem. Więc na co czekać? Jeśli szukasz słodkiego i lojalnego towarzysza, odwiedź starsze psy w lokalnym schronisku lub organizacji ratującej zwierzęta. Adoptuj starszego psa i pozwól mu spędzić resztę swojego czasu w kochającym domu. Naprawdę możesz ocalić mu życie, a on może ocalić twoje.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Wiele psów lubi podjadać przedmioty, które nie są przeznaczone do spożycia. Są to obce „ciała”, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym. Zaparcie jest stanem zagrażającym życiu psów i niestety jest bardziej powszechne, niż wielu sądzi. Nasz artykuł ma tylko...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie