Może być bardzo frustrujące, gdy Ty lub ktoś z Twojego gospodarstwa domowego cierpi na alergie na psy – zwłaszcza, gdy jedyne czego pragniesz, to zostać opiekunem zwierzaka! Główną przyczyną alergii zwierząt domowych u ludzi nie jest sierść zwierząt, ale łupież (tj. martwa skóra). Łupież zwykle rozprzestrzenia się w otoczeniu poprzez sierść, która wypada – stąd całe zamieszanie.

Zanim całkowicie wykluczysz pomysł przyprowadzenia do domu szczenięcia, istnieje wiele ras psów, które są uważane za hipoalergiczne, ponieważ mają znacznie niższy poziom łupieżu niż inne rasy. Oznacza to, że hipoalergiczne psy mogą nie wywoływać reakcji u wielu alergików.

Sprawdź osiem uroczych ras psów, które sprawią, że możesz mieć i kochającego towarzysza i nie zatkane zatoki:

Yorkshire Terrier

Oprócz tego, że są czułe i energiczne, te maleńkie szczenięta nie gubią dużo sierści ani nie produkują wiele łupieżu, co czyni je doskonałym wyborem dla alergików. Tak długo, jak utrzymujesz futro przycięte i wypielęgnowane, powinieneś móc swobodnie oddychać.

Shih Tzu

Te kochające i czułe psy mają podobne włosy do ludzi, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że sierść Shih Tzu wywoła reakcję alergiczną. Aby utrzymać lśniącą sierść w doskonałym stanie, potrzebują regularnej pielęgnacji i szczotkowania – ale bądź przygotowany na kilka kołtunów i splątane futerko!

Basenji

Basenji znane są z bardzo skutecznego samooczyszczania, podobnie jak koty. Są rasą o krótkiej sierści, która nie linieje i wytwarza bardzo mało łupieżu. Zwierzaki te są odważne i wymagają odpowiedniego szkolenia. Basenji są świetne dla aktywnych fizycznie miłośników psów szukających kochającego towarzysza!

Pudel

Pudle zrzucają niewiele włosów lub wcale. Jednak ich sierść wymaga dużo uwagi i większość ludzi zaleca korzystanie z usług profesjonalnego fryzjera, aby utrzymać sierść w dobrym stanie. Co najważniejsze, pudle to niezwykle inteligentne psy, które są łatwe do wyszkolenia i są doskonałymi psami rodzinnymi!

Sznaucer

Te lojalne i przyjazne szczenięta zrzucają znacznie mniej sierści niż przeciętny pies i są wspaniałymi hipoalergicznymi zwierzakami. Sznaucery są opiekuńcze i lojalne, a odpowiednio uspołecznione mogą być super towarzyszami dla dzieci.

Portugalski Pies Dowodny

Ten piękny pies zyskał sławę, gdy Barack Obama adoptował go podczas swojej prezydentury, ponieważ była to rasa odpowiednia dla jego córki Malii, która cierpi na alergię. Ta średniej wielkości rasa ma pojedynczą warstwę kręconych pierścionków, która jest zarówno odporna na zrzucanie, jak i wodoodporna, co czyni ją idealną dla alergików.

Chiński Grzywacz

Grzywacze chińskie są albo bezwłose, albo pokryte bardzo krótką sierścią. Amerykańskie Stowarzyszenie Kynologiczne zauważyło, że te nieszczekające, przyjazne i zabawne szczenięta zrzucają futro rzadko, jeśli w ogóle i nie wymagają częstej pielęgnacji ani kąpieli. Ta urocza, czuła i łatwa w utrzymaniu rasa jest idealnym towarzyszem dla kogoś, kto szuka hipoalergicznego szczeniaka.

Bichon Frise

Te kochające i inteligentne szczenięta znane są z puszystego, białego futra, stąd nazwa Bichon Frise (co oznacza puszysty biały pies po francusku). Zamiast zrzucać sierść, ich kręcone białe futro po prostu rośnie. Gruba sierść wychwytuje luźne włoski i łupież, który jest uwalniany dopiero po usunięciu sierści. Oznacza to, że regularna pielęgnacja jest niezbędna, aby pomóc im zachować piękną, puszystą sierść. Czuła i kochająca zabawę osobowość Bichon Frise sprawia, że są idealnymi psami rodzinnymi.

Jest Rozwiązanie

Miłośnicy psów cierpiący na alergie nie muszą rezygnować z pragnienia posiadania futrzanego członka rodziny. Istnieją rasy psów, które gubią mniej sierści i produkują mniej łupieżu, co sprawia, że są mniej podatne na wywoływanie alergii. Należy jednak pamiętać, że jeśli myślisz o szczenięciu, ale masz alergię, zawsze dobrze jest spędzić trochę czasu z psem przed przyniesieniem go do domu, aby upewnić się, że nie masz żadnych objawów uczulenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii