Jeśli uważasz, że Twój pies rozumie Twoje uczucia, badania naukowe pokazują, że coś w tym jest. Badanie opublikowane w czasopiśmie Learning & Behavior wykazało, że psy poruszały się znacznie szybciej, aby otworzyć drzwi i dotrzeć do swojego człowieka, gdy słyszały odgłosy płaczu, niż ich właściciel podśpiewywał sobie radośnie pod nosem. Skoro Twój szczeniak rozumie twój nastrój, czy stres również na niego wpływa? Badania naukowe wskazują na tak.

Pomyśl o różnych sposobach okazywania stresu: ton, mimika, słowa i zachowania. Twój pies odczytuje te wskazówki, być może nawet lepiej niż niektórzy bliscy ci ludzie, ponieważ poświęca ci mnóstwo uwagi.

Wiesz, że twój pies rozpoznaje twoje uczucia, ale w tym wszystkim jest coś więcej. Za związkiem między emocjami a reakcjami psa kryje się nauka. Zagłębmy się w to.

Sposób, W Jaki Mówisz

Wyobraź sobie taki scenariusz: twój partner wraca z pracy do domu. Pytasz o jego dzień, a on zwięźle odpowiada: „W porządku.”. Co wtedy sobie myślisz? Czy słyszysz ukryty podtekst, że ten dzień z pewnością nie był dobry? Twój szczeniak to wyczuje. Psy rozpoznają modulacje w twoim głosie, a nawet reagują na nie na poziomie biologicznym.

Badanie z Scientific Results dotyczyło reakcji psa na ludzkie emocje wyrażane głosem. Naukowcy odkryli, że różne półkule mózgu psa reagują w zależności od tonu. Kiedy pies usłyszał głos z negatywnymi emocjami (jak niezadowolenie lub strach), reagowała prawa półkula jego mózgu. Kiedy usłyszał głos z optymistycznymi emocjami (szczęście), odpowiadała lewa półkula jego mózgu. Co więcej, badania wykazały, że na aktywność serca psa (mamy tu na myśli: tętno) wpływał ton używany przez ludzi podczas rozmowy z nimi.

Jeśli powiesz swojemu psu: „Jestem bardzo zestresowany, ponieważ w pracy gonią mnie terminy”, nie zrozumie słów. Zauważy jednak, że w twoim głosie pojawiają się oznaki stresu i poczucia niezadowolenia.

To, Jak Wyglądasz

Wróćmy do naszego wyimaginowanego scenariusza. Kiedy twój partner wraca do domu z pracy z miną jak zbity pies, nie musisz pytać go, jak minął mu dzień. Wyraz twarzy opowiada historię bez słów. Okazuje się, że psy nie tylko rozpoznają, co oznacza dźwięk twojego głosu, ale także rozumieją, w jaki sposób obrazy korespondują z emocjami.

W swoich badaniach profesor Ludwig Huber z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu odkrył, że psy były w stanie rozszyfrować, czy dana osoba jest szczęśliwa, czy zła, patrząc na jej twarz. Profesor Huber powiedział The Telegraph: „Nasze badanie pokazuje, że psy potrafią odróżnić gniewne i szczęśliwe wyrazy twarzy u ludzi, potrafią stwierdzić, że te dwa wyrażenia mają różne znaczenia i mogą to zrobić nie tylko w przypadku ludzi, których dobrze znają, ale nawet patrząc na twarz, której nigdy wcześniej nie widziały.”

To dość fascynująca sprawa, ponieważ uważano, że tylko naczelne mają zdolności poznawcze. Co ciekawsze, badania Hubera wykazały, że zwierzę inne niż człowiek potrafi rozróżniać emocje u innego gatunku.
Kiedy stres przekłada się na Twój wygląd fizyczny, Twój pies to widzi.

Efekt

Wróćmy do naszego scenariusza po raz ostatni. Twój partner wraca do domu z pracy przygnębiony, powłócząc nogami i wypowiadając się z niewielkim entuzjazmem. Czy wiesz, czego mu potrzeba? Czy będzie szukał samotności? Czy nie zechce zjeść kolacji? Prawdopodobnie możesz wywnioskować, co zrobi dalej, na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Twój pies też to potrafi.

Te same badania, które profesor Huber i jego koledzy opublikowali w czasopiśmie Cell Press Current Biology, również wykazały, że psy rozumieją, co oznacza dla nich nieszczęśliwa lub szczęśliwa twarz. Huber powiedział The Telegraph: „wydaje się nam prawdopodobne, że psy kojarzą uśmiechniętą twarz z pozytywnym znaczeniem, a gniewny wyraz twarzy z negatywnym znaczeniem”.

W badaniu psy potrzebowały więcej czasu, aby dowiedzieć się, że osoba z nieszczęśliwą twarzą da im smakołyk, co wskazuje, że miały pojęcie o tym, co oznacza gniewna twarz: mniej przysmaków. I na odwrót, psy szybciej nauczyły się, że osoba z uśmiechniętą twarzą oznacza, że nagroda jest bardziej prawdopodobna.

Uwielbiasz swojego psa i nie pokazujesz mu często zagniewanej twarzy. Ale jeśli tak zrobisz, twój pies może się nauczyć, że kiedy jesteś zły, powinien dać ci przestrzeń, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będziesz dawać mu dodatkowe smakołyki. Ale jeśli chcesz dać mu dodatkowe smakołyki, zawsze mamy doskonały wybór. W CricksyDog wiemy, co naprawdę kochają psy!

Co To Oznacza Dla Ciebie I Twojego psa?

Opowiedzieliśmy Ci o sposobach, w jakie możesz niechcący wywołać psi stres i niestety prawdą jest, że stres wpływa również na Twojego psa. Jeśli nie chcesz wywołać u swojego pupila niepokoju, zastanów się, zanim coś powiesz. Jeśli jesteś zestresowany, nie próbuj angażować swojego szczeniaka w ćwiczenia treningowe lub inne polecenia. A jeśli wykazujesz oznaki stresu, daj swojemu pupilowi smakołyk, aby wiedział, że nadal go kochasz.

Pamiętaj jednak, że jeśli masz w domu szczeniaka, oznacza to dla Ciebie więcej możliwości relaksu. Jedno z badań wykazało, że ludzie posiadający zwierzęta domowe mający problemy z nadciśnieniem mogą utrzymywać poziom ciśnienia na niższym poziomie w chwilach stresu niż pacjenci nie mający zwierząt.

Nie martw się, jeśli od czasu do czasu powodujesz stres u swojego pupila. Czasami jest to nieuniknione. Ale teraz już wiesz, że musisz uważać na takie zachowania. Jeśli zauważysz, że twój pies przejął część twojej nieszczęśliwej energii, idźcie razem na spacer i pozwólcie na to, aby część stresu się zniknęła bezpowrotnie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Zaparcie u psów (ogólne informacje)

Wiele psów lubi podjadać przedmioty, które nie są przeznaczone do spożycia. Są to obce „ciała”, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym. Zaparcie jest stanem zagrażającym życiu psów i niestety jest bardziej powszechne, niż wielu sądzi. Nasz artykuł ma tylko...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1024 opinie