Ludzie hodują psy od czasów prehistorycznych. Najwcześniejsi hodowcy psów wykorzystywali szczenięta wilków, aby stworzyć udomowione psy. Od samego początku ludzie celowo hodowali psy do wykonywania różnych zadań. Uważa się, że polowanie, pilnowanie i pasterstwo należą do najwcześniejszych zajęć chętnie wykonywanych przez zwierzę, które potem zostało nazwane „najlepszym przyjacielem człowieka”.

Przez tysiące lat ludzie hodowali psy w taki sposób, aby nabyły one cech fizycznych i psychicznych, które najlepiej pasowały do wykonywanej przez nich pracy. Smukłe typy chartów wyhodowane zostały, by ścigać ofiary o krótkich łapkach, ogromne mastiffy służyły jako psy stróżujące i wojownicy – to dwa przykłady psów hodowanych do określonych zadań.

Gdy ludzie stali się bardziej wymagający i wyrafinowani, ich psy również zaczęły podążać w tym kierunku. Ostatecznie pojawiły się określone rasy psów, wyhodowane na zamówienie, aby dopasować się do lokalnych potrzeb i okoliczności hodowców. Na przykład chart stworzył fundament dla ogromnego wilka irlandzkiego, jak i delikatnego charcika włoskiego. Między wszystkimi trzema istnieje wyraźne podobieństwo rodzinne, ale nigdy nie pomylisz jednego z drugim.

W takim razie, kiedy rasa jest rasą, a nie tylko rodzajem lub typem psa? Najprostszym sposobem zdefiniowania rasy jest stwierdzenie, że „czysta rasa”. Oznacza to, że rozmnażanie czystorasowego setera irlandzkiego z innym rasowym seterem irlandzkim zawsze daje psy, które są natychmiast rozpoznawalne jako setery irlandzkie.

Idealne cechy fizyczne, ruch i temperament każdej rasy są określone w pisemnym dokumencie zwanym „wzorcem rasy”. Na przykład, wzorzec rasy określa cechy, które sprawiają, że Cocker Spaniel jest Cocker Spanielem, a nie Springer Spanielem.

Standard AKC dla każdej rasy pochodzi „klubu rodzicielskiego”, uznanego przez tę organizację klubu narodowego poświęconego określonej rasie. Po zatwierdzeniu przez AKC, standard staje się zarówno „kodem” hodowcy, jak i narzędziem używanym przez sędziów wystawowych do oceny jego pracy. Na całym świecie znanych jest ponad 340 ras psów. American Kennel Club uznaje 193 rasy.

W CricksyDog nie patrzymy rasy. Psy podzieliliśmy na dwie grupy. Nasze karmy oferujemy dla małych oraz dla średnich i dużych psów. Oto nasze popularne produkty:

Hipoalergiczna sucha karma z wołowiną Juliet dla małych psów

Hipoalergiczna sucha karma z jagnięciną Ted dla średnich i dużych psów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

10 najlepszych wskazówek dla utrzymania psa zdrowym

10 najlepszych wskazówek dla utrzymania psa zdrowym

Wszyscy chcemy, aby nasze psiaki żyły długo, szczęśliwie i zdrowo, a każdy psi rodzic może zrobić wszystko, aby tak się stało. Oto 10 wskazówek, które pomogą każdemu psu poczuć się szczęśliwszym i zdrowszym.   1. Wykastruj lub wysterylizuj Steryzlizacja zapobiega...

czytaj dalej