Pierwszy spacer ze szczeniakiem to taki, który przygotuje grunt pod wspólne spacery z psem przez całe życie.

Jeśli nigdy wcześniej nie dzieliłeś swojego życia z psem, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że chodzenie na spacer nie jest naturalnym zachowaniem, które szczeniak automatycznie zrozumie. Jest to zachowanie, którego musi się nauczyć z Twoją pomocą.

W przypadku niektórych psów pójście na spacer może wywołać niepokój i niepewność, gdy są bombardowane jednocześnie nowymi miejscami, dźwiękami i zapachami. Wyprowadzanie nowego szczeniaka na spacer jest ekscytujące, ale ważne jest również, aby być przygotowanym.

 

Załatw wszystkie właściwe szczepienia

Kiedy wyprowadzasz szczeniaka na pierwszy spacer, możesz spotkać inne psy lub aktywnie przedstawić swego puila innym psom w celu wczesnej socjalizacji.

To wszystko brzmi dobrze, ale jeśli szczeniak nie jest odpowiednio zaszczepiony, naraża go na poważne problemy zdrowotne. Szczepeinia można rozpocząć już w szóstym tygodniu życia.

Podstawowe szczepionki, które każdy szczeniak powinien otrzymać, chronią je przed całą listą chorób, w tym nosówką, zakaźnym zapaleniem wątroby psów i parwowirusami. Porozmawiaj również ze swoim weterynarzem o szczepieniach przeciwko psiemu kaszlowi i grypie. Wiele szczepień wymaga dawek przypominających po trzech czy czterech tygodniach, więc dobrym pomysłem jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

 

Zacznij socjalizować szczenięta wcześnie

Jak wspomniano w poprzedniej sekcji, psy będą wchodzić w interakcje z innymi podczas spacerów.

Przedstawienie szczeniaka innym psom w kontrolowanym środowisku przed zabraniem go w wielki, szeroki świat pomoże przyzwyczaić go do oglądania innych psów, aby nie czuł się przestraszony lub niespokojny.

Jeśli nie masz innego psa, rozważ przedstawienie swojego szczeniaka zaszczepionemu psu przyjaciela lub zajrzyj na zajęcia dla szczeniąt, gdy są tam obecne inne pieski.

Szczenięta najlepiej socjalizować między ósmym a szesnastym tygodniem życia. Jeśli to możliwe, sesje powinny być krótkie, ale częste.

Oprócz spotkań towarzyskich z innymi psami, zaproś przyjaciół lub rodzinę, aby Twój pies mógł również kontaktować się z różnymi ludźmi.

 

Rozważ trening posłuszeństwa

Szkolenie psa nawet do podstawowych komend posłuszeństwa, takich jak  „idż” i „stój”, może sprawić, że pierwszy spacer będzie mniej nieprzewidywalny.

Rozważ skorzystanie z profesjonalenej usługi szkolenia psów w najważniejszych, wczesnych tygodniach życia szczeniaka, aby wypracować kilka ważnych poleceń posłuszeństwa.

Właściwe szkolenie szczeniąt na wczesnym etapie może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój  umiejętności spacerowania.

Ważne jest również, abyś wykorzystywał tylko pozytywne, wzmacniające szkolenie. Nigdy nie szarp ani nie ciągnij za smycz lub obrożę, a jeśli w pewnym momencie pupil zacznie Cię prowadzić i ciągnąć, po prostu stój nieruchomo, aż usiądzie.

Zachęca się do kojarzenia dobrego zachowania z czymś pozytywnym – warto wykorzystać do tego nagrody w postaci smakołyków i okazywania uczuć.

 

Wybierz odpowiednią obrożę lub uprząż

Na rynku jest wiele smyczy, uorzęży, obroży i szelek, więc skąd możesz wiedzieć, która opcja jest najlepsza dla Ciebie i Twojego pupila?

Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, ale różne rodzaje sprzętu są dobre do różnych rzeczy. W przypadku obroży ciągnięcie za smycz wywiera duży nacisk na szyję psa, co może powodować problemy.

Uprząż równoważy siłę ciągnącą się i skupia się na środkowej części szczeniaka, co jest mniej ryzykowne i nie powoduje obrażeń, nawet jeśli będzie bardzo ciągnąć.

W przypadku większych psów smycz i obroża ułatwią kontrolę, jeśli będą dużo ciągnąć, ale w przypadku mniejszych psiaków szelki powinny załatwić sprawę w każdej sytuacji.

Dobrym pomysłem jest również przyzwyczajenie szczeniaka do noszenia obroży lub szelek, aby nie był przytłoczony, gdy je założysz, by w końcu wyruszyć na pierwszy spacer.

Upewnij się, że regularnie sprawdzasz obrożę lub szelki szczeniaka, dbając o to, by nie były zbyt ciasne i nie powodowały dyskomfortu.

 

Ćwicz prawidłowe zachowanie podczas chodzenia w pomieszczeniu

Zacznij poruszać się po domu i zachęcaj szczeniaka do podążania za Tobą.

Zapewnij pozytywne wzmocnienie, gdy za tobą podąża, ale ignoruj ​​go, jeśli zacznie ciągnąć lub zatrzymywać się.

Poczekaj, aż szczeniak przyjdzie do Ciebie, zanim zaczniesz kontunuować spacer.

Jeśli robisz to często, wkrótce przekona się, że ciągnięcie donikąd go nie zaprowadzi i będzie spokojnie podążać za Tobą w ustalonym przez Ciebie tempie.

 

Zacznij od krótkiego, zaplanowanego spaceru

Zaplanowanie wyjścia z wyprzedzeniem pomoże Ci przetestować umiejętności socjalizacyjne szczeniaka i sposób, w jaki radzi sobie z przebywaniem na zewnątrz.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak Twój szczeniak reaguje na różne rzeczy. Czy coś go denerwuje? Zapamiętuj takie szczegóły, aby móc zająć się nimi w przyszłości. Nie bój się jednak pozwolić mu trochę eksplorować i zaaklimatyzować się w świecie zewnętrznym.

Podczas pierwszych spacerów ważne jest, aby zachować cierpliwość.

Być może będziesz musiał się zatrzymać, aby przypomnieć swojemu pupilowi, by nie ciągnął za smycz, ale dzięki powtórkom nauczy się, że nie powinien przeginać.

Ćwicz regularne i konsekwentne wyprowadzanie szczeniaka, a w mgnieniu oka będziesz mieć wspaniałego partnera do chodzenia.

Rozpieszczaj swego pupila

Jeśli Twój szczeniak zachowuje się dobrze, rozpieszczaj go najsmaczniejszą suchą lub mokrą karmą CricksyDog. Nasza karma z jagnięciną Ted, Juliet lub Chucky jest niezwykle popularna i wielu właścicieli psów odniosło dzięki niej wielkie sukcesy. Wypróbuj którąś już teraz i niech Twój pies będzie najszczęśliwszy na świecie!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1107 opinii