Co powinieneś wiedzieć, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z psami? Czy stajesz się właścicielem psa po raz pierwszy? Gratulujemy znalezienia nowego psiego towarzysza i witamy w cudownym świecie posiadania psa! Oto, co musisz wiedzieć o opiece nad nowym pupilem.

 

01 Wiedz, czego się spodziewać po przyjściu nowego psa do domu

Niezależnie od tego, czy Twój nowy pies jest szczeniakiem, czy dorosłym, po przyprowadzeniu nowego psa do domu nastąpi pewien okres przystosowawczy. Przygotuj się wcześniej i bądź cierpliwy. Psy często są przestraszone lub przytłoczone, kiedy po raz pierwszy idą do nowego domu. Mogą ukrywać się lub wykazywać oznaki strachu. Inne mogą wydawać się zdystansowane i spięte, dopóki nie przyzwyczają się do życia, a następnie mogą stać się nadpobudliwe, gdy poczują się pewnie. Niektóre poczują się jak w domu w ciągu dnia lub dwóch, podczas gdy inne bedą potrzebować kilku miesięcy, aby się przystosować.

Dorosłe psy często potrzebują więcej czasu na przystosowanie, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas mieszkały w schronisku. Z drugiej strony szczenięta zwykle potrzebują więcej treningu (zwłaszcza treningu domowego). Tak czy inaczej, zwykle mija kilka miesięcy, zanim Ty i Twój nowy pies wpadniecie w rutynę.

Przygotuj i zaplanuj wszystko w domu, zanim nowy pies się w nim pojawi. Pomoże Ci to dobrze zacząć.

 

02 Masz szczeniaka? Dowiedz się wszystkiego o szczeniętach

Szczenięta są niesamowite, ale nikt nie powiedział, że są łatwe! Jest wiele do nauczenia się na temat tego, jak we właściwy sposób wychowywać szczenięta. Socjalizacja, szkolenie i szczepienia to tylko niektóre z rzeczy, o których będziesz musiał przeczytać i dodać do swojej listy rzeczy do zrobienia.

Opieka nad szczeniakiem może czasami przypominać pracę na pełen etat, zwłaszcza jeśli szczeniak jest bardzo młody. Rozpocznij badania, zanim szczeniak wróci do domu, abyś był gotowy na wszystko.

 

03 Spełnij podstawowe potrzeby swojego psa

Teraz, gdy jesteś już dumnym właścicielem psa, musisz opanować podstawy jego pielęgnacji. Każdy pies potrzebuje przynajmniej odpowiedniego żywienia, odpowiedniego schronienia, opieki fizycznej i interakcji społecznych. Gdy już opanujesz podstawy, będziesz na dobrej drodze, aby zapewnić swojemu psu niesamowite życie. Nauczenie się, jak zadbać o swojego psa z wyprzedzeniem, znacznie ułatwi sprawę, gdy nowy pies zjawi się w domu.

 

04 Znajdź świetnego weterynarza

Każdy pies potrzebuje dobrego weterynarza! Jednym z pierwszych miejsc, do których zabierasz swojego nowego psa, jest wizyta u weterynarza. Twój weterynarz zadba o zdrowie Twojego pupila, poda informacje na jego temat i poprowadzi Cię przez świat posiadania psa. Znajdź weterynarza, którego pokochasz  – ze świetnym personelem i zespołem. Przede wszystkim zawsze utrzymuj otwarte linie komunikacyjne między Tobą a weterynarzem.

 

05 Zaopatrz się w artykuły dla psów

Twój pies będzie potrzebował różnych rzeczy w swoim nowym domu. Jak decydujesz, czego Twój pies naprawdę potrzebuje a tym, czego chcesz? Być może dobrzez znaleźć złoty środek. Ostrożnie poruszaj się po świecie zabawek dla psów, misek, legowisk, smyczy, obroży, skrzynek i wielu innych. Istnieje kilka świetnych stron internetowych z artykułami dla zwierząt, na których można kupić rzeczy dla psiaka. Dodatkowo, miasto w którym mieszkasz z pewnością będzie mieć kilka świetnych sklepów z artykułami dla zwierząt.

 

06 Wybierz odpowiednią karmę dla psa

Dieta Twojego psa jest podstawą jego zdrowia. Ale biorąc pod uwagę jak wiele jest karm dla psów, możesz poczuć się przytłoczony. Poznaj podstawy żywienia psów, a następnie wybierz dietę, która odpowiada potrzebom Twojego pupila. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jeśli chodzi o karmę dla psów. Jedna praktyczna zasada jest taka: jeśli Twój pies dobrze sobie radzi z określonym rodzajem karmy, to prawdopodobnie jest w porządku (o ile jest kompletna i zbilansowana).

Dla szczeniąt gorąco polecamy nasze karmy CricksyDog Chucky. Sprawdź je teraz! I zobacz różnicę!

 

07 Szkolenie psów jest niezbędne

Każdy pies potrzebuje treningu. Trening psa pomaga w kontrolowaniu go i daje psu poczucie przynależności. Na dłuższą metę odpowiedni trening może sprawić, że zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie szczęśliwsi. Dodatkowo wzmocni specjalną więź, którą dzielicie. Każdego dnia poświęć trochę czasu na szkolenie swojego psa, wykonując wszystkie niezbędne etapy szkolenia psa, w tym podstawowe polecenia.

 

08 Przygotuj się na problemy z zachowaniem

Żaden pies nie jest doskonały. Większość właścicieli psów będzie musiała w pewnym momencie poradzić sobie z jakimś problemem z zachowaniem. Może to być coś tak prostego, jak nadmierne szczekanie lub destrukcyjne żucie. Z drugiej strony możesz napotkać poważniejszy problem, taki jak lęk separacyjny lub agresja. Możesz nawet zauważyć, że Twój nowy pupil oddaje mocz w niewłaściwy sposób (co może być problemem zdrowotnym, a nie behawioralnym). Tak czy inaczej, zawsze dobrze jest być dobrze poinformowanym o problemach z zachowaniem psów, zanim staną się one problemem dla Ciebie i Twojego psa.

 

09 Przygotuj się również na problemy zdrowotne

Co najmniej kilka problemów zdrowotnych z pewnością pojawi się w życiu Twojego psa. Jeśli masz szczęście, zobaczysz tylko niektóre z typowych problemów zdrowotnych, z którymi łatwiej sobie poradzić. Miejmy nadzieję, że Twój pies nie napotka żadnych poważnych problemów zdrowotnych lub, co gorsza, nagłych wypadków medycznych. Podejmij niezbędne kroki, aby utrzymać psa w zdrowiu, a wielu problemów zdrowotnych możesz wówczas uniknąć.

 

10 Bądź odpowiedzialnym właścicielem psa

To jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz wiedzieć jako nowy właściciel psa. Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa polega na zobowiązaniu się do swojego psa na całe życie i przyjęciu odpowiedzialności za jego czyny. Oznacza to odpowiednią opiekę nad własnym pupilem przy jednoczesnym poszanowaniu swojej społeczności. Jeśli możesz to zrobić, to z pewnością jesteś na dobrej drodze.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii