Szukasz sposobów, aby zmęczyć psa i zapewnić mu zajęcie? Jeśli tak, spróbuj dodać więcej stymulacji umysłowej do jego codziennych zajęć.

Zamiast po prostu dodawać więcej ćwiczeń fizycznych do rutyny psa, dodaj kilka gier do wymyślenia. Stymulacja umysłowa wzbogaca życie naszych psów, dając im coś znaczącego do zrobienia. A ponieważ te czynności łagodzą nudę, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia u naszych psów problemów behawioralnych, takich jak nadmierne gryzienie przedmiotów lub szczekanie.

Jeśli szukasz łatwych sposobów na ćwiczenia mózgu psa, oto 10 sposobów, aby zapewnić mu większą stymulację umysłową.

1. Niech Twój pies zapracuje na swoje pożywienie

Nasze psy mają dość łatwe życie, jeśli chodzi o posiłki. Większość z nas po prostu stawia przed nimi miskę i pozwala im jeść. Nie ma w tym nic złego, ale jest to dalekie od ich naturalnych nawyków związanych z poszukiwaniem pożywienia. Jeśli więc chcesz dodać więcej stymulacji umysłowej do codziennej rutyny swego pupila, możesz zacząć od zmiany sposobu karmienia. Zamiast po prostu podawać jedzenie kilka razy dziennie, możesz zrobić z tego fajną zabawę. Moją ulubioną metodą jest używanie zabawek do dozowania jedzenia, takich jak Kong Wobbler lub Bob-A-Lot. Umieszczasz posiłki dla psów w zabawce i muszą je toczyć, aby karma wydostała się z dziury. Oczywiście – może być trochę głośno, ale warto, gdy zobaczysz, jak satysfakcjonujące jest to dla Twojego psa.

2. Pozwól swojemu psu wąchać i odkrywać nowe zapachy podczas spaceru

Wyjście na spacer to jedna z najbardziej ekscytujących części dnia Twojego psa. Możesz oferować mu więcej mentalnej stymulacji, pozwalając zatrzymać się od czasu do czasu i obwąchać otoczenie. To prawda, że spacery to świetne ćwiczenie fizyczne, ale dla psów oznacza także odkrywanie. Pewnie, chodziłeś tą samą trasą milion razy, ale to z pewnością nie oznacza, że Twój pies znajdzie na niej nowych i ekscytujących zapachów, które może codziennie sprawdzać.

A jeśli nie czujesz się komfortowo, pozwalając swojemu psu decydować, gdzie chce iść, możesz wyznaczyć określone obszary lub godziny przeznaczone na swobodne węszenie. Po prostu naucz psa komendy takiej jak „węsz” i pozwól mu przez chwilę odkrywać otaczający go świat. Zdziwiłbyś się, o ile bardziej zmęczone są psy po spacerze obejmującym eksplorację i wzbogacenie sensoryczne (węszenie), a nie po prostu chodzenie prostą i utartą ścieżką.

3. Daj swojemu psu puzzle

Puzzle to przyjemny i łatwy sposób na zajęcie i zabawę dla psa. Interaktywne zabawki, takie jak łamigłówki, pomagają mu skupić się na zadaniu, a dodatkowa stymulacja psychiczna jest bardzo ważna. Jedna dodatkowa 15-minutowa gra dziennie może zrobić ogromną różnicę w życiu Twojego pupila. Daje im to coś, na czym mogą się skupić, a takie dodatkowe zajęcie w ciągu dnia pomaga w łagodzeniu problematycznych zachowań.

Zabawki logiczne są świetne, ponieważ dają Twojemu psu szansę wykorzystania niektórych naturalnych zdolności do rozwiązywania problemów. Zaangażowanie pupila w grę interaktywnymi zabawkami, może zwiększyć jego pewność siebie i zmęczyć psychicznie. Pamiętaj, że nie wszystkie puzzle są jednakowo uwielbiane przez wszystkie psy. Moja Łajka woli zamrożonego Konga wypchanego smakołykami od puzzli, które leżą płasko na ziemi. Zamrożony Kong zajmuje ją na ponad 30 minut, podczas gdy układanka zwykle wystarcza na 2 minuty. Więc jeśli nie masz pewności, czy Twój pies lubi układanki, sugeruję zrobienie jednej z formy do muffinek i piłek tenisowych, aby ocenić jego zainteresowanie.

4. Naucz psa kilku nowych sztuczek

Ile sztuczek zna Twój pies? Czy spełnia polecenia: zostań, chodź tutaj, leżeć? Dobra wiadomość jest taka, że możesz nauczyć go o wiele więcej komend, wykraczających poza podstawy. Dzięki treningowi zawsze możesz dodać więcej.

Nauczenie psa nowej sztuczki lub polecenia świetnie nadaje się do stymulacji umysłowej i może być szczególnie pomocne w przypadku nieśmiałych lub bojaźliwych psów. Tego rodzaju trening pomoże zwiększyć jego pewność siebie i wzmocni więź między psem a właścicielem. Nauka nowych poleceń może również pomóc w zwiększeniu koncentracji i kontroli nad impulsami (maniery).

5. Zagraj w kilka gier z wykorzystaniem węchu

Jednym z ulubionych zajęć mojego psiaka są podstawowe zabawy z wykorzystaniem węchu. Używanie nosa przez psa do znajdowania rzeczy jest naprawdę prostym sposobem, aby pomóc mu w doskonaleniu jednej z jego naturalnych umiejętności. A wszystkie te poszukiwania zapewnią Twojemu psu dużo większą stymulację umysłową w codziennym życiu.

Naszą ulubioną grą jest „idź to znaleźć”. Tnę marchewkę lub dwie na małe kawałki i ukrywam po całym domu. Możesz skorzystać z dowolnego przysmaku, ale kiedy zaczynasz, radzę trzymać się czegoś o intensywnych zapachu, ponieważ niezbędne może okazać się kilka prób, zanim pojmie o co chodzi.

Zastosuj komendę „zostań” i ukryj niektóre z tych smakołyków po domu. Jeśli nigdy wcześniej nie wykorzystywałeś w zabawie węchu, zacznij od łatwych miejsc i pamiętaj, aby pochwalić swojego psa, gdy je znajdzie. Spraw, by było to dla niego zabawne i ekscytujące, chwaląc go za każdym razem, gdy znajdą przysmak. Kiedy już to zrozumie, możesz zacząć ukrywać smakołyki w trudniejszych do znalezienia miejscach, zachęcając pupila bardziej do używania nosa i mniej polegania na efektach wizualnych.

6. Naucz swojego psa nazw jego zabawek

Czy Twój pies zna nazwy swoich zabawek? Mój uwielbia grę typu „znajdź to”, a wykorzystujemy do niej zarówno zabawki, jak i smakołyki. Nie zrozum mnie źle – uwielbiam używać smakołyków, ale gdybyśmy ich używali cały czas, mój pies prawdopodobnie cierpiałby na nadwagę. Zaczęliśmy więc używać zabawek. Zacząłem bawić się w tę grę po obejrzeniu niesamowitych filmów przedstawiających Chaser, Border Collie, która zna nazwy ponad 1000 zabawek. Powiedzieć, że jest inspiracją, to trochę niedopowiedzenie.

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twój pies zna nazwę przedmiotu, który zamierzasz ukryć. Jeśli zaczynasz od jakiejś zabawki, radzę usiąść z pupilem i tą zabawką (w tym przypadku powiedzmy, że używasz „różowego misia”). Z różowym niedźwiadkiem leżącym na ziemi przed wami powiedz swojemu psu „różowy miś”. Gdy tylko go dotknie lub złapie, chwal go gorąco.

Gdy zrobisz to kilka razy, możesz dodać inną zabawkę oprócz różowego misia. Tylko pamiętaj, aby kontynuować powoli i upewnić się, że Twój pies dokładnie wie, czym jest „różowy miś”, zanim przejdziesz do kolejnego przedmiotu. Kiedy więc Twój pies zna już nazwy kilku przedmiotów, możesz mówić” „znajdź różowego misia” lub „idź znaleźć żółtego ptaka”.

7. Zagraj w darmowe gry związane z kształtowaniem

Jeśli nie słyszałeś o 101 rzeczach do zrobienia z pudełkiem, przegapiłeś kilka ciekawych możliwości treningowych. Podstawową zasadą zabawy w kształtowanie jest zachęcenie naszych psów do spróbowania czegoś nowego. Dając naszym pupilom szansę podejmowania własnych decyzji, możemy zwiększyć ich elastyczność psychiczną i fizyczną.

Zacznij od położenia pudełka na ziemi i bez żadnych wskazówek pozwól swojemu psu zbadać i zdecydować, co z nim robić. Kształtowanie można zastosować do każdego przedmiotu, nie tylko do pudełka. Oto świetny film przedstawiający tresowanie psa do czołgania się pod dowolnym przedmiotem.

8. Zrób tor przeszkód dla swojego psa

Nauczenie psa pokonywania toru przeszkód to niezły trening umysłowy. A jeśli nie masz żadnych przedmiotów do skoków lub tyczek, nie martw się: możesz stworzyć własne lub po prostu użyć innych rzeczy dostępnych w domu jako alternatywy.

Nie jestem na tyle uzdolniony, aby zrobić własny tor zręcznościowy, więc zdecydowałem się na alternatywę w domu. Używamy koca, kilku zabawek i kilku pomarańczowych pachołków, które kupiłem w lokalnym sklepie z używanymi rzeczami. Mój niewielki tor nie wygląda na profesjonalny, ale jest naprawdę przydatny w nauczaniu mojego psa nowych sztuczek.

Możesz nauczyć swojego psa komend typu „idź na posłanie”, „przeskocz przez tę miotłę” lub „lawiruj między” pachołkami. Stosuj polecenia, które pasują do zastosowanych przedmiotów. Zaletą takiego połączenia przeszkód jest to, że jest to naprawdę duży trening umysłowy dla Twojego psa. Nie prosisz go o zrobienie jednej rzeczy, prosisz o wykonanie wielu czynności pod rząd.

9. Angażuj się w bardziej interaktywną zabawę ze swoim psem

Nasze psy uwielbiają się z nami bawić, a angażowanie się w interaktywną zabawę jest jednym z najłatwiejszych sposobów na stymulację umysłową. Wiem, że zabawa wydaje się czymś podstawowym i prostym, ale łatwo jest nie docenić, jak ważna jest dla naszych psów. Ostatnie badania wykazały, że im więcej pies się bawi, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będzie cierpieć z powodu problemów behawioralnych.

Zabawa interaktywna polega na tym, że aktywnie angażujesz się w grę ze swoim psem. Zabawa w szarpanie lub aportowanie jest zabawą interaktywną, a tego rodzaju gry ogromnie pomagają, jeśli chodzi o stymulację psychiczną psa. Każda z tych gier pomoże wzmocnić twoją więź z ulubieńcem. Zabawa w szarpanie to moja ulubiona gra, ponieważ zapewnia świetne ćwiczenia fizyczne, daje dużo frajdy i pomaga psu pracować nad kontrolą impulsów.

10. Zagraj w grę w trzy kubki ze swoim psem

Czy wiesz, co to jest gra w trzy kubki? To zabawa, w której chowasz smakołyk pod jednym z 3 identycznych pojemników, a następnie tasujesz je, pozwalając uczestnikowi wybrać właściwy pojemnik.

Aby zagrać w to z psem, pozwól mu patrzeć, jak kładziesz smakołyk pod jednym z kubków. Potasuj je, a następnie zachęć do „znalezienia przysmaku”. Gra ta zapewni Twojemu psu większą stymulację umysłową i jest łatwym sposobem, aby pomóc mu pracować nad umiejętnościami rozwiązywania problemów.

Ćwiczenia umysłowe i fizyczne są równie ważne w życiu psa, jak to ma miejsce u ludzi. Aby zapewnić swojemu psu energię, wybierz doskonałej jakości karmę, na przykład hipoalergiczną suchą karmę dla psów z jagnięciną Ted firmy CricksyDog.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii