Czy twój pies uwielbia zimę, czy woli przytulić się na kanapie pod przytulnym kocem? Tak czy inaczej, powinieneś być przygotowany, aby go chronić, gdy wyrusza na żywioł. Wskazówki dotyczące zimowej pielęgnacji psa są ważne, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas tej pory roku.

Wielu właścicieli psów żyje w błędnym przekonaniu, że ponieważ ich zwierzaki mają futro, mogą lepiej tolerować zimno niż ludzie. Niekoniecznie tak jest. Podobnie jak my, te pokryte futrem stworzenia są przyzwyczajone do ciepła, które oferują zamknięte pomieszczenia, a zimna pogoda może być dla nich tak samo ciężka, jak dla nas, ludzi. Niezależnie od tego, jaki jest Twój punkt postrzegania zimy, jedno pozostaje pewne: to czas, kiedy nasze ukochane zwierzaki potrzebują dodatkowej opieki.

Poniżej znajdziesz 15 wskazówek dotyczących zimowej pielęgnacji, o których warto pamiętać, odkrywając zimowy krajobraz ze swoim wiernym czworonożnym przyjacielem.

Zapobieganie Zimowym Zagrożeniom Dla Zdrowia

Po pierwsze… porozmawiajmy o dwóch poważnych warunkach pogodowych i zagrożeniach, których za wszelką cenę należy zapobiegać.

Odmrożenia

Odmrożenie zaczyna się, gdy ciało psa robi się zimne. Ciało automatycznie pompuje krew z kończyn do reszty ciała, aby utrzymać ciepło. Uszy, łapy lub ogon psa mogą stać się tak zimne, że w tkance mogą tworzyć się kryształki lodu i ją uszkadzać. Należy pamiętać, że odmrożenia nie są widoczne gołym okiem i wcale nie muszą być od razu oczywiste. Uważaj na oznaki bladej lub szarej skóry – skóra może również stać się twarda i zimna. Gdy odmrożone obszary się nagrzeją, miejsca te mogą stać się niezwykle bolesne. Mocno odmrożona skóra w końcu stanie się czarna i będzie się złuszczać.

Hipotermia

Drugim poważnym problemem związanym z pogodą zimową jest hipotermia. Może pojawić się wówczas, gdy pies spędza zbyt dużo czasu na mrozie, zmoknie w niskich temperaturach lub gdy pupile o słabym zdrowiu lub krążeniu są narażone na zimno. W łagodnych przypadkach pies będzie się trząść, a uszy i łapy mogą stać się bardzo zimne. W miarę postępu hipotermii może wykazywać oznaki depresji, letargu i osłabienia. Gdy stan się pogarsza, jego mięśnie sztywnieją, serce i tempo oddychania zwalniają, a psiak nie reaguje na bodźce. Ciężka hipotermia zagraża życiu.

Ochrona psa przed odmrożeniami i hipotermią jest niezbędna, więc naucz się rozpoznawać oznaki, kiedy twój pies musi wejść do domu, aby się rozgrzać.

Czy Twojemu Psu Jest Zimno?

Jeśli jest za zimno, aby stać w drzwiach bez płaszcza, prawdopodobnie jest też za zimno dla twojego psa, więc zwróć uwagę na jego zachowanie, gdy jest na zewnątrz.

Jeśli zauważysz, że Twój pies skomle, drży lub wygląda na niespokojnego, albo przestaje się bawić i wydaje się, że szuka miejsca do zakopania się, to czas go wprowadzić do domu.

15 Sposobów Na Ochronę Psa Zimą: 1. Porozmawiajmy O Temperaturze!

Niektóre rasy psów są obdarzone grubym futrem, które naturalnie utrzymuje je w cieple, nawet w bardzo niskich temperaturach, ale psy o cienkiej sierści mogą potrzebować sweterka lub pelerynki podczas zimowych spacerów. Dobry sweterek powinien sięgać od szyi do nasady ogona, a także chronić brzuch. Pamiętaj jednak, że ubranko nie zapobiegnie odmrożeniom uszu, łap czy ogona… więc nawet w przytulnym sweterku nie trzymaj psa o krótkiej sierści zbyt długo na mrozie.

2. Wyjdź Na Zewnątrz, Gdy Świeci Słońce

Jeśli Twojemu psu jest zimno, spróbuj wyprowadzić go późnym rankiem lub wczesnym popołudniem, kiedy temperatura jest nieco cieplejsza. Unikaj spacerów wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Spędzaj czas bawiąc się na świeżym powietrzu, gdy jest słonecznie – słońce przynosi dodatkową korzyść, dostarczając witaminę D zarówno tobie, jak i twojemu zwierzakowi. Baw się zabawkami, a nie patykami, które mogą powodować zadławienie i inne obrażenia. Jeśli więc Twój pies lubi gryźć i gonić, spakuj frisbee, piłkę lub inną bezpieczną zabawkę i bawcie się razem na słońcu.

3. W Zimie Ogranicz Czas Na Zewnątrz

Twój zwierzak może lubić spędzać czas na świeżym powietrzu, ale zimą nawet najbardziej futrzany pies może się przeziębić. Uszy, łapy i ogon są podatne na odmrożenia. Często zabieraj psa na spacery, ćwiczenia i zabawy… ale kiedy temperatura spada, nie zostawiaj go na zewnątrz na dłuższy czas. Dobrą zasadą jest wyjście z nim, a kiedy sam będziesz gotowy do wejścia, prawdopodobnie on też będzie. Jeśli jest sam na zewnątrz na podwórku, często sprawdzaj, czy nie przejawia oznak zmarznięcia.

4. Wygodne Posłanie

Oprócz ograniczenia czasu spędzanego przez psa na świeżym powietrzu w chłodne dni, nie pozwalaj psiakowi spać zimą na zimnej podłodze. Wybór odpowiedniego legowiska ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia Twojemu psu ciepła. Ciepłe koce mogą stworzyć przytulne środowisko – podwyższone legowiska mogą trzymać psa z dala od zimnych płytek lub betonu, a podgrzewane koce dla zwierząt mogą pomóc w w zredukowaniu sztywności w starzejących się stawach. Połóż psie posłanie w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów, zimnych płytek lub podłóg bez wykładziny, najlepiej w ulubionym miejscu, w którym śpi na co dzień, aby obszar ten nie był dla niego obcy.

5. Chroń Swojego Psa Przed Grzejnikami

Psy często szukają ciepła podczas mroźnej zimy, przebywając zbyt blisko źródeł ogrzewania. Unikaj grzejników i zainstaluj osłony grzejników przypodłogowych, aby uniknąć poparzenia swojego zwierzaka. Kominki również stanowią poważne zagrożenie, więc upewnij się, że jest zabezpieczony przed zwierzętami, aby chronić swojego żądnego ciepła kumpla przed niebezpieczeństwem!

6. Nawilżaj psa

Sucha i zimna pogoda może mieć wpływ na skórę Twojego zwierzaka. Pomóż zapobiegać suchej, łuszczącej się skórze, dodając do karmy swego pupila suplement na skórę i sierść. Olej kokosowy to dobry naturalny środek nawilżający, który może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści Twojego zwierzaka. Jeśli zauważysz, że łapy, uszy lub ogon psiaka są suche lub pękają, możesz również zastosować miejscowo olej kokosowy w razie potrzeby.

7. Nie przekarmiaj!

Chociaż psy mogą potrzebować dodatkowej warstwy w zimie, upewnij się, że pochodzi ona z sierści, a nie z warstwy tłuszczu. Niskie temperatury mogą wywoływać leniwe zachowanie i potrzebę mniejszej ilości kalorii. Zwróć uwagę na poziom aktywności psa i odpowiednio dostosuj jego kalorie. Wysokiej jakości, pełnowartościowa żywność, najlepiej oparta na surowym mięsie, pomoże zapewnić zdrową sierść i dobrą energię na mroźne zimowe miesiące.

8. Utrzymuj Swojego Psa Nawodnionego

Zimą psy mogą odwodnić się równie szybko jak latem. Chociaż wiele psów je śnieg, nie jest to odpowiedni substytut świeżej wody. Jeśli Twój pies spędza czas na świeżym powietrzu na podwórku, upewnij się, że ma dostęp do miski z wodą, sprawdzaj ją często i usuwaj lód, który tworzy się na górze.

4. Wygodne Posłanie

Oprócz ograniczenia czasu spędzanego przez psa na świeżym powietrzu w chłodne dni, nie pozwalaj psiakowi spać zimą na zimnej podłodze. Wybór odpowiedniego legowiska ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia Twojemu psu ciepła. Ciepłe koce mogą stworzyć przytulne środowisko – podwyższone legowiska mogą trzymać psa z dala od zimnych płytek lub betonu, a podgrzewane koce dla zwierząt mogą pomóc w w zredukowaniu sztywności w starzejących się stawach. Połóż psie posłanie w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów, zimnych płytek lub podłóg bez wykładziny, najlepiej w ulubionym miejscu, w którym śpi na co dzień, aby obszar ten nie był dla niego obcy.

9. Pielęgnuj i Czesz Swojego Psa

Twój pies potrzebuje czystej, zadbanej sierści, aby zapewniła mu ona odpowiednią izolację. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pies spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. Po kąpieli dokładnie wysusz psa, zwłaszcza przed wypuszczeniem go na zewnątrz.

10. Pielęgnacja Łap Jest Koniecznością

Tak jak w zimie nasze stopy mają tendencję do pękania, tak i psy mogą cierpieć z powodu pękających opuszków łap. Jeśli Twój pies ma futro na łapkach, przytnij sierść, która rośnie między opuszkami, aby zapobiec gromadzeniu się lodu między pazurkami. Zimowa sól na miejskich chodnikach może również popalić łapy Twojego psa i jest toksyczna, więc po spacerach po okolicy opłucz lub wytrzyj łapy psa, aby usunąć sól – nie chcesz, żeby ją zlizał. Jeśli Twój pies wykazuje oznaki dyskomfortu podczas chodzenia na zewnątrz po zamarzniętych lub solonych powierzchniach, rozważ użycie psich bucików, aby chronić jego łapy.

11. Odśnieżanie

Śnieg może być świetną zabawą, ale może też być niebezpieczny dla Twojego psa. Śnieg spiętrzony w pobliżu płotów zapewnia psu drogi ucieczki, którym nawet dobrze wyszkolone psy często nie mogą się oprzeć. Kiedy usuwasz śnieg na swoim podwórku, odrzuć go z dala od płotu, aby pies nie mógł się na niego wspiąć. Śnieg i lód często gromadzą się na dachach, a jeśli słońce zaczyna świecić lub gdy temperatura wzrasta, może sie obsunąć i skrzywdzić psa. Jeśli nie możesz usunąć śniegu z dachu, trzymaj psa z dala od krawędzi dachu, aby zapobiec obrażeniom.

12. Obserwuj, Gdzie Bawi Się Twój Pies

Chociaż Twój pies prawdopodobnie świetnie się bawi na świeżym powietrzu, rób częste przerwy w domu na wypicie wody i ogrzanie się i nigdy nie wychodź na zbyt długo. Jeśli spacerujesz lub bawisz się w nieznanych miejscach, trzymaj psa blisko siebie. Z łatwością może zapuszczać się na niebezpieczne powierzchnie, takie jak zamarznięte stawy lub jeziora. Mogą być pokryte śniegiem i słabo widoczne.

13. Unikaj Ekspozycji Na Toksyny

Wraz z zima zaczynamy stosować płyn przeciw zamarzaniu. Płyn przeciw zamarzaniu smakuje słodko, a psy (a także niektóre dzieci!) chętnie go poliżą lub wypiją. Środek przeciw zamarzaniu jest niezwykle toksyczny i już niewielka ilość może być śmiertelna. Trzymaj psa z dala od garażu i podjazdu, gdzie może napotkać taki płyn lub inne szkodliwe chemikalia.

14. NIGDY Nie Zostawiaj Psa Bez Opieki W Samochodzie, Bez Względu Na Porę Roku

Tak jak latem samochody mogą się niebezpiecznie nagrzać, tak mroźne temperatury są równie niebezpieczne dla Twojego psa zimą. Pozostawienie włączonego silnika wiąże się z dodatkowymi zagrożeniami, w tym zatruciem tlenkiem węgla, jeśli samochód jest zaparkowany w garażu. Zostaw psa w domu, kiedy wychodzisz załatwić jakieś sprawy.

15. Specjalna Opieka Dla Seniorów

Mroźna pogoda często pogarsza istniejące schorzenia u psów, zwłaszcza zapalenie stawów. Bardzo ważne jest, aby zachować reżim ćwiczeń z psem cierpiącym na artretyzm, ale uważaj na śliskie powierzchnie i upewnij się, że pies ma ciepłe, miękkie miejsce do odpoczynku, aby zregenerować się po aktywności. Jeśli nie dajesz swojemu starszemu psu naturalnego suplementu na stawy, aby je nasmarować i złagodzić dyskomfort związany z zapaleniem, możesz rozważyć podanie takiego zimą. Podobnie jak ludzie, psy są bardziej podatne na inne choroby podczas zimowej pogody.

Surowa zimowa pogoda budzi wiele obaw dla odpowiedzialnych właścicieli psów. Przenikliwe zimno, paraliżująca wilgoć lub mroźne wiatry mogą powodować dyskomfort dla twego ukochanego pupila. Zwracanie szczególnej uwagi na dobre samopoczucie wiernego przyjaciela podczas sezonu zimowego sprawi, że oboje będziecie w pełni cieszyć się tą porą roku.

Pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących zimowej pielęgnacji i ciesz się wszystkim, co ma do zaoferowania zima. Nie zapominaj, że zimowe zabawy z psim kumplem to świetny sposób, aby wszyscy się ogrzali!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1120 opinii