Jako miłośnicy psów wiemy jedno — psy uwielbiają lizać wszystko. Ale jeśli chodzi o rany, wydaje się, że tu w grę wchodzą mieszane odczucia. Czy pozwalanie psu na lizanie ran jest korzystne, czy też przynosi więcej szkody niż pożytku?

Chociaż prawdą jest, że lizanie ran ma kilka potencjalnych korzyści, ważne jest, aby pamiętać, że ryzyko przeważa nad korzyściami, zwłaszcza gdy mówimy o dużych ranach.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego psy liżą swoje rany, jakie ryzyko wiąże się z ich lizaniem i jak temu zapobiegać.

Dlaczego psy liżą rany?

Dlaczego psy liżą rany? Krótko mówiąc, psy liżą swoje rany, ponieważ może to wspomagać gojenie i łagodzić ból. Chociaż lizanie może wspomóc proces gojenia niektórych ran, może również wyrządzić więcej szkody niż pożytku (więcej o tym poniżej).

Lizanie ran jest u psów instynktowną reakcją, którą można znaleźć u wielu innych zwierząt, takich jak koty, ssaki naczelne i gryzonie. Ich pyski są jedynym narzędziem, jakie mają do dyspozycji, aby oczyścić rany. Nie mogą podejść do apteczki i wziąć jakiegoś środka dezynfekującego, więc używają jedynej rzeczy, jaką mają – pyska. To jedyny sposób, w jaki umieją sobie pomóc.

Dlaczego lizanie? Cóż, ślina zawiera kilka korzystnych składników, które mogą wspomagać gojenie. Zawiera białko zwane czynnikiem tkankowym (zwanym również czynnikiem tkankowym płytkowym), które może pomóc w procesie krzepnięcia krwi. Ślina psa zawiera również opiorfinę (endogenny związek chemiczny), który działa przeciwbólowo.

Historia lizania ran

Przekonanie, że lizanie ran może mieć pewne efekty lecznicze, istnieje od wieków, a w przeszłości wykorzystywaliśmy psy do pomocy w leczeniu również niektórych naszych ran.

Przekonanie, że ślina psa może pomóc leczyć rany, sięga czasów starożytnego Egiptu. Egipcjanie wierzyli, że polizanie przez psa, zwłaszcza otwartej rany, pomaga w wyzdrowieniu i leczeniu choroby.

W starożytnej Grecji psy w sanktuarium Eskulapa (boga lekarzy) były szkolone do lizania pacjentów. A w kulturze ormiańskiej Aralezes (pso podobne stworzenia lub duchy) zstąpiły z nieba, aby lizać rany poległych, by ci mogli zmartwychwstać.

Dzięki nowoczesnej medycynie nie stosujemy już tych metod, ale nasze psy nadal to robią. Chociaż lizanie drobnych ran może nie sprawić większego problemu Twojemu psu, w przypadku większych może być inaczej.

Niebezpieczeństwa Związane Z Lizaniem Ran Przez Psa

Chociaż lizanie ran ma kilka potencjalnych korzyści, wiąże się to z pewnymi poważnymi zagrożeniami. Lizanie rany może spowolnić proces gojenia, a w niektórych przypadkach znacznie pogorszyć sytuację, powodując infekcje.

Psy mają w jamie ustnej miliardy bakterii, a wiele z nich może wywoływać infekcje. Bakterie, które są nieszkodliwe w jamie ustnej psa, takie jak Pasteurella, mogą powodować poważne infekcje, jeśli zostaną wprowadzone do rany.

Tarcie spowodowane lizaniem może również ponownie otworzyć stare rany, rozrywając tkankę. To może pozostawić je podatnymi na infekcje i zanieczyszczenia oraz całkowicie spowolnić proces gojenia.

Miejsca operacji są szczególnie niebezpieczne, jeśli chodzi o lizanie, ponieważ może ono wówczas spowodować rozerwanie szwów i ponowne otwarcie rany. Nacięcia mogą być swędzące i irytujące, a wiele psów zareaguje lizaniem lub gryzieniem takiego obszaru. Ponieważ rany chirurgiczne są często duże i głębokie, szanse na infekcję są dość wysokie, jeśli pies będzie w stanie wylizać ten obszar.

Jak Uniemożliwić Psu Lizanie Ran

Jeśli chodzi o zapobieganie lizaniu ran przez psa, możesz użyć obroży, bandaża, koszulki lub technik odwracania uwagi w przypadku niewielkich ran.

Jeśli Twój pies przeszedł operację, prawdopodobnie weterynarz wysłał Cię już do domu z kołnierzem ochronnym i instrukcją, jak długo go nosić. Chociaż nikt nie lubi tego „stożka wstydu”, ważne jest, aby pamiętać, że na dłuższą metę to dla dobra twojego pupila. Zostały zaprojektowane, aby uniemożliwić psu lizanie ran i nieumyślne spowolnienie procesu gojenia.

Przy niektórych mniejszych ranach możesz użyć bandaża, aby uniemożliwić psu lizanie obszaru, ale ważne jest, aby pamiętać, że niektóre psy zdejmą bandaż i wrócą do lizania, gdy nie patrzysz.

Jeśli martwisz się o rany twego pupila, skonsultuj się ze swoim weterynarzem. Będzie on w stanie sprawdzić ranę/kontuzję psa i w razie potrzeby zaoferować różne opcje leczenia i poinformować, która metoda jest odpowiednia do zapobiegania lizaniu ran.

A jeśli nie jesteś fanem obroży ochronnych (chyba nikt nie jest), zapytaj swojego weterynarza, czy którakolwiek z alternatyw byłaby odpowiednia. W zależności od tego, gdzie znajduje się rana twojego psa, mogą oni polecić alternatywę dla obroży, która nie jest tak inwazyjna.

Jeśli masz do czynienia z drobną raną, możesz sobie poradzić z lizaniem za pomocą technik rozpraszających, takich jak zabawy pobudzające mózg lub łamigłówki z jedzeniem, aby Twój pies był zajęty. Pamiętaj tylko, aby mieć oko na swojego psa, gdy nie jest czymś aktywnie zaangażowany, ponieważ może wrócić do lizania rany.

Wnioski

Dlaczego psy liżą rany? Ponieważ może to pomóc przyspieszyć gojenie i zredukować ból. Chociaż ślina psa może mieć pewne właściwości lecznicze, jeśli chodzi o lizanie ran, ryzyko przewyższa korzyści. Lizanie ran może w rzeczywistości spowolnić proces gojenia, a w niektórych przypadkach może powodować poważne infekcje.

Jeśli Twój pies ma nową ranę, o którą się martwisz lub taką, która nie chce się goić, skonsultuj się z weterynarzem. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, a weterynarz będzie w stanie wybrać takie, które jest odpowiednie dla Twojego psa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Pomoc, chcę wyjechać na wakacje! Co zrobić z psem?

Kiedy w końcu nadchodzi oczekiwany czas wakacji, wszyscy są podekscytowani przygotowaniami. Jednak dla właścicieli psów może to być również moment pełen obaw, ponieważ pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem, gdy będziemy z dala? Chociaż wielu z nas chciałoby...

czytaj dalej
Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Alison, 6-letnia mieszanka wyżła bardzo schudła

Pytający: Drogi Imre! Od ponad dwóch lat zamawiam od Państwa karmę z łososiem. Alison, w ostatnim miesiącu bardzo schudła, chociaż dostaje tyle samo jedzenia. Jest aktywnym psem, więc nigdy nie była gruba, ale teraz wystają jej żebra. Jej stolec jest w porządku i...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii