Jak w niezapomniany sposób przedstawili to w klasycznym filmie „Kevin sam w domu”, obudzenie się i odkrycie, że jesteś sam, może być czasami ekscytujące dla jednych i przerażające dla innych. Podobnie jak mały Kevin w filmie, nasze futrzaki często można przypisać do jednego z dwóch obozów. Albo chwytają samodzielne życie za rogi, grzebią w śmietnikach, przeżuwają kanapę i śpią na naszych poduszkach, albo szukają kryjówki, zakopując się w naszej brudnej bieliźnie i zastanawiając się, kiedy i czy KIEDYKOLWIEK wrócisz do domu.

Niezależnie od tego, czy Twój pies staje się niespokojny i destrukcyjny, gdy wychodzisz, czy po prostu nie możesz znieść smutnego spojrzenia w jego oczach, gdy opuszczasz dom. Istnieją sposoby, dzięki którym możesz pomóc swojemu psiakowi poczuć się pewniej i bezpieczniej. Z biegiem czasu Twój szczeniak zrozumie, że czasami musisz wyjść, ale zawsze będziesz wracał.

#1 – Ćwicz Sam Czas

Daj swojemu psu mnóstwo okazji, aby czuł się komfortowo w samotności, pozwalając mu ćwiczyć krótkie, ale częste sesje. Kiedy oboje jesteście w domu, wsadź go do jego legowiska (albo gdziekolwiek, gdzie śpi) i połóż na krótki czas. Chwal pupila za to, że wszedł na swoje posłanie i wyjdź z pomieszczenia nie robiąc zamieszania.

Zostań w domu, ale poza zasięgiem wzroku i słuchu i daj mu kilka minut. Wróć, aby go wypuścić i zrób ze swego powrotu wielkie wydarzenie. Okaż szczeniakowi mnóstwo miłości i powiedz, jakim dobrym pieskiem był, gdy Ty byłeś gdzie indziej..
Robiąc to często i przez stosunkowo krótkie okresy, nastawiasz szczeniaka na pozytywne skojarzenie z jego legowiskiem. Zaszczepiasz mu również pewność, że wrócisz i że kiedy to zrobisz, będzie to czymś super fajnym.

Jeśli twój szczeniak skomli lub wyje, być może zostawiłeś go na zbyt długo . Wypróbuj krótsze sesje w pojedynkę, trwające mniej niż minutę. W ciągu kilku dni lub tygodni możesz wydłużać czas sesji, budując pewność siebie u szczeniaka wraz z każdym ponownym spotkaniem.

#2 – Zostaw Coś, Co Zapewni Szczeniakowi Komfort

Jak zapewne zauważyłeś, Twój pies naprawdę kocha Twój zapach. W rzeczywistości jest to jeden z głównych sposobów, w jaki cię rozpoznaje a przebywanie w jego pobliżu sprawia, że czuje sie bezpieczniej. Umieszczenie na jego legowisku przedmiotu z Twoim zapachem to doskonały sposób na zapewnienie psu pocieszenia, gdy nie ma Cię w domu. Jeszcze lepiej, włóż swój noszony t-shirt do ComfortCuddler, a Twój pies będzie czuł Twój zapach i zyska przytulną poduszkę, do której może się przytulić, gdy Cię nie będzie.

Jeśli Twój pies ma ulubioną zabawkę lub kocyk, jest to również świetny wybór do umieszczenia ich na posłaniu, gdy Ciebie nie ma w domu. Celem jest zaznajomienie się z procesem, środowiskiem i zyskanie doświadczenia. Przedmioty zapewniające komfort mogą być bardzo przydatne w osiągnięciu tego celu.

# 3 – Dzienna Opieka Nad Pieskiem

Kontakty towarzyskie to ważne zajęcie promujące dobre samopoczucie u Twojego szczeniaka. Wspaniałą rzeczą w zapewnianiu psiakowi dziennej opieki jest to, że Twój pies będzie się świetnie bawił bez Ciebie. Ma możliwość zostania w swoim domu, zobaczenia, jak wychodzisz, cudownej zabawy i doświadczenia Twojego powrotu. To doskonały sposób na wzmocnienie pewności siebie podczas Twojej nieobecności.

Możesz korzystać z usług opieki dziennej dla psów tak często, jak chcesz lub jak tylko możesz sobie na to pozwolić. Już jeden raz w tygodniu lub więcej może znacznie poprawić poczucie komfortu Twojego psa, gdy jest z dala od Ciebie. Rozważ częstsze wizyty na początku podczas trenowania swojego szczeniaka. Po jakimś czasie możesz się wycofać i sprawić, że będą to rzadsze, specjalne okazje.

#4 – Niech Ten Czas Będzie Wyjątkowy

Rodzice ludzkich dzieci cały czas stosują tę sztuczkę. To wygląda mniej więcej tak. Kupujesz super fantastyczną, niesamowicie atrakcyjną zabawkę. Dajesz ją swojemu dzielnemu maluchowi tylko wtedy, gdy spędza czas sam. Zamiast kładzenia się na posłaniu lub smętnego zwieszania łebka i przygnębienia, zrób z tego wielką imprezę.

Oczywiście każdy pies jest inny. Może twój szczeniak lubi wyciągać wnętrze pluszowej zabawki. Może wylizywanie masła orzechowego ze środka kuli jest tym, co bardziej przypadnie mu do gustu. Zabawki pobudzające mózg to świetny sposób na długotrwałą zabawę i stymulację podczas samotnego spędzania czasu. Wybierz zabawkę, która najbardziej spodoba się twojemu pupilowi. Skoncentruj się na czymś, co zajmie go na dłużej i czym będzie bardzo podekscytowany. Tylko bądź ostrożny zostawiając wszystko, co może stwarzać ryzyko zadławienia.

#5 – Spraw, By Miał w Pobliżu, Coś, Co Zna

Chociaż podróżowanie z psem staje się coraz łatwiejsze, będą chwile, kiedy będziesz podróżować bez psa. Wyjazdy służbowe prawdopodobnie nie będą odpowiednie dla twojego futrzanego przyjaciela. Ponieważ będzie musiał pozostać pod opieką innej osoby, ważne jest, aby zaznajomił się ze swoim tymczasowym domem, zanim go tam podrzucisz na jakiś czas.

Obiekty, które zapewniają tymczasowy hotel dla piesków, nie powinny stwarzać problemy i pozwolić Twojemu pupilowi przyjść tam przed dłuższym pobytem, by trochę powęszyć. Pozwól mu węszyć tyle razy, ile uznasz za konieczne, powoli nastawiając na pobyt. Nawet jeden spacer, aby zobaczyć i powąchać miejsca przez zaledwie kilka minut, znacznie ułatwi sprawę, gdy Cię nie będzie. Możesz również rozważyć pozostawienie szczeniaka w takim miejscu na parę godzin raz lub dwa, aby wiedział, że zawsze po niego wrócisz.

Jeśli będzie mieszkać z członkiem rodziny lub przyjacielem, może już znać ich przestrzeń i kojarzyć ją z dobrymi czasami. Jeśli nie, odwiedzaj je z nim przez kilka dni lub nawet zostańcie na noc. To pozwoli wszystkim przyzwyczaić się do siebie a psu poczuć, jak w domu. Sprawiając, że zwierzak będzie znał to miejsce i wiedział, że po niego wrócisz, zapewniasz zarówno jemu, jak i sobie bezproblemowe pozostawienie na czas, gdy będziesz musiał wyjechać.

„Niedługo Wrócę.”

Pewny siebie pies, który potrafi czuć się komfortowo z tobą lub bez ciebie, jest czymś, do czego należy dążyć. Podejmowanie kroków od samego początku w celu wspierania niezależności przyniesie korzyści dla długoterminowego zdrowia twojego szczeniaka i waszych relacji. Rozstanie może być smutne, ale chwilowa nieobecność sprawia, że miłość i przywiązanie ulegną wzmocnieniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy i alergie: rozpoznanie i skuteczne metody leczenia

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne alergie, które mogą poważnie wpływać na jakość ich życia. Odpowiednie rozpoznanie i leczenie są niezbędne, aby nasi czworonożni przyjaciele mogli prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie. W tym wpisie przedstawiamy, jak...

czytaj dalej
Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?

Pytający: Bella nie chce jeść suchej karmy. Od małego zawsze dostawała karmę mokrą i teraz chcielibyśmy przejść na karmę suchą. Kupiłem jej kilka rodzajów, ale nie chce nawet ich tknąć. Jak mogę ją przyzwyczaić? Bella to dwuletnia suka rasy ridgeback. Co byś polecił?...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii