Zbliża się lato, czas porozmawiać o udarach cieplnych. Ponieważ psy nie mogą się pocić, jedynym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest dyszenie.

Każdy pies może się przegrzać i doznać udaru cieplnego, ale niektóre rasy psów znacznie częściej niż inne mają trudności z regulowaniem temperatury ciała. Oto 7 ras, które nie radzą sobie dobrze w upale.

#1 – Buldog angielski

Rasy brachycefaliczne (płaskotwarzowe) są najbardziej podatne na udar cieplny, ponieważ mają zwężone nozdrza i drogi oddechowe, a buldogi mają najbardziej płaską twarz ze wszystkich. Mają trudności z oddychaniem, gdy się przemęczają, szczególnie w upale i są bardzo podatne na udar cieplny. W cieplejszych miesiącach należy wychodzić z nimi rano i wieczorem.

#2 – Chow chow

Chow-chow mają wyjątkowo grubą sierść, która może powodować ich przegrzanie, zwłaszcza jeśli nie jest szczotkowana. Niektórzy właściciele Chow chow decydują się na golenie swojego psa latem, ale jest to szkodliwe dla sierści i pozwala słońcu bezpośrednio padać na skórę psa. Zatroszcz się o porządne wyszczotkowanie, aby chłodne powietrze mogło dotrzeć do skóry psa.

#3 – Mops

Ta rasa z zadartym nosem jest podatna na otyłość, co jeszcze bardziej utrudnia im oddychanie i ochłodzenie. Czarne mopsy są szczególnie podatne na udar cieplny. Nie pozwól im biegać za dużo w upalne dni.

#4 – Malamut

Te psy zostały wyhodowane do ciągnięcia sań w Arktyce. Ich gruba sierść jest idealna do ogrzania zimą, ale latem może im być nieco zbyt gorąco. Utrzymuj je w czystości i staraj się z nimi ćwiczyć głównie rano i wieczorem.

#5 – Bokser

Boksery mają tyle energii, że potrafią nie przerwać zabawy, by wypić wodę i ochłodzić się. Ich krótsze pyski utrudniają również oddychanie. Zmuś je do robienia przerw, jeśli bawią się na zewnątrz i unikaj zbytniego biegania na zewnątrz w najgorętszej części dnia.

#6 – Cavalier King Charles Spaniel

Krótkie pyski tej rasy utrudniają oddychanie, są również podatne na otyłość. Pilnuj ich wagi i unikaj biegania w upale.

#7 – Szpic

Te małe psy mają grubą sierść i krótki pysk, co może prowadzić do przegrzania. Podobnie jak Chow chow, golenie grubej sierści może ją zrujnować i nie zmniejszy przegrzania. Pamiętaj o szczotkowaniu grubego podszerstka i ogranicz długie spacery do godzin porannych i wieczornych.

Ratuj swojego psa w gorące letnie dni

Objawy wyczerpania cieplnego, które jest prekursorem udaru cieplnego, mogą obejmować biegunkę, nudności i wymioty, szybkie dyszenie oraz zaczerwienienie wnętrza uszu. W takiej sytuacji natychmiast zabierz psa do domu i podaj mu świeżą (ale nie zimną) wodę. Zwilż skórę letnią wodą i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Powinieneś skontaktować się z weterynarzem, aby upewnić się, że nie doszło do trwałych uszkodzeń.

Udar cieplny może być śmiertelny, ale można mu zapobiec. Zawsze zwracaj uwagę na temperaturę, gdy Twój pies bawi się na dworze i NIGDY nie zostawiaj go w samochodzie bez nadzoru, nawet na kilka minut.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Niezależnie zweryfikowany
1107 opinii