Mówi się, że droga do serca człowieka prowadzi przez żołądek. Można śmiało powiedzieć, że stare powiedzenie odnosi się również do psów – trochę dodatkowych krokietów w porze obiadowej lub smaczny przysmak to łatwy sposób na pokazanie swojemu najlepszemu futrzanemu przyjacielowi, jak bardzo Ci na nim zależy. Ale jeśli przesadzisz, możesz skończyć na byciu właścicielem psa z nadwagą lub, co gorsza, z otyłym.

Posiadanie psa z nadwagą jest bardziej szkodliwe niż posiadanie bardzo szczupłego psa

„W niektórych wypadkach łatwo jest rozpuścić psa i właśnie to jest najczęstszą przyczyną psiej otyłości” – mówi dr Justin Shmalberg, dietetyk weterynarii.

Otyłość jest jednym z najczęstszych schorzeń psów: około 60 procent psów cierpi na nadwagę, a około połowa z nich jest otyła, co jest definiowane jako ponad 30 procent powyżej ich idealnej wagi. Podobnie jak u ludzi, nadmiar tkanki tłuszczowej u psów może prowadzić do wielu problemów, od chorób stawów, przez predyspozycje do zaburzeń metabolicznych, po stan przewlekłego zapalenia organizmu. Nie wspominając o tym, że otyłe zwierzęta są mniej energiczne niż ich szczupłe odpowiedniki – i mają tendencję do krótszego życia.

Dr Shmalberg uważa otyłość u psów za przypadłość zbliżoną do „niedożywienia, której można zapobiec”. Na szczęście, chociaż może być trudno zmusić psa z nadwagą do jej utraty, jest to wyzwanie, które jest w zasięgu większości właścicieli, jeśli będą przestrzegać prostych wskazówek. To bardzo ważne, ponieważ utrata masy ciała u psa wiąże się z poprawą jakości życia, zwiększeniem energii i redukcją niektórych skutków ubocznych nadwagi, takich jak choroby i przewlekłe stany zapalne.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że posiadanie psa z nadwagą, ale pilnowanie, by inne rzeczy były robione poprawnie (wysokiej jakości jedzenie, zdrowe suplementy itp.) jest prawdopodobnie bardziej szkodliwe niż posiadanie chudego psa – bez względu na to, czym go karmisz. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy wyczerpujący przewodnik pomagający w odchudzeniu psa i obejmujący to, co musisz wiedzieć, aby utrzymać swojego najlepszego przyjaciela w dobrym zdrowiu:

 Jak określić, czy pies jest otyły

  • Rasy grubych psów
  • Identyfikacja otyłego szczeniaka
  • Przyczyny i winowajcy
  • Problemy zdrowotne otyłych psów
  • Jak pomóc psu schudnąć
  • Plan diety dla psa z nadwagą
  • Specjalna karma odchudzająca dla psów
  • Programy ćwiczeń dla otyłych psów
  • Dietetyczne tabletki dla psów
  • Chirurgiczne metody pomagające zlikwidować otyłość u psów

Jak określić, czy pies jest otyły

Wydaje się, że to, iż pies ma nadwagę lub otyłość, będzie oczywiste dla właściciela. Ale nie zawsze tak bywa. W końcu rodzice często nie zauważają nadwagi swoich dzieci. Jeśli zauważysz, że Twój szczeniak wygląda trochę na zbyt pulchnego, to zwykle pierwsza wskazówka. Wykres psa z nadwagą lub wykres oceny kondycji ciała (BCS) może pomóc:

W 9-punktowej skali wynik od 4 do 5 byłby idealny dla większości ras, podczas gdy 3 może być normalna u chartów (charty, charty angielskie, saluki itp.), ponieważ na ogól są one szczuplejsze. Psy z oceną kondycji 6 na 9 mają nadwagę, a od 7 do 9+ są uważane za otyłe.

Należy pamiętać, że weterynarz może nie komentować stanu ciała psa, chyba że o to poprosisz. „Niektóre badania sugerują, że weterynarze mogą niechętnie rozmawiać o tym z właścicielami”, mówi Shmalberg, „ponieważ wielu opiekunów jest odpornych na takie informacje lub im zaprzecza”. Podczas badań kontrolnych opłaca się poprosić zarówno o rzetelną ocenę, jak i oszacowanie idealnej masy ciała Twojego psa.

Rasy grubych psów

W wielu badaniach w różnych regionach i krajach próbowano zidentyfikować rasy najbardziej narażone na otyłość. Chociaż były pewne sprzeczne wyniki, we wszystkich badaniach na szczycie listy znalazły się następujące rasy:

– Labrador Retriever
– Owczarek szetlandzki
– Jamnik
– Golden Retriever
– Mops
– Cocker Spaniel
– Pekińczyk
– Szpic miniaturowy
– Bokser
– Terrier Cairn
– Terier szkocki
– Basset
– Spaniel Cavalier King Charles
– Beagle
– Rasy mieszane

Istnieją również rasy, które zostały udokumentowane jako mające niższy metabolizm w porównaniu z innymi, w tym labradory, psy rasy Corgi i Nowofundlandy.

Identyfikacja otyłego szczeniaka

Szczenięta otyłe i z nadwagą są szczególnie wrażliwe na działanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości liczne badania sugerują, że szczenięta z nadwagą są bardziej podatne na to, co weterynarze nazywają rozwojowymi chorobami ortopedycznymi, które rozwijają się podczas wzrostu i powodują problemy z normalną strukturą kości i chrząstki w stawach. Choroby ortopedyczne mogą narazić szczeniaka na całe życie z upośledzeniem ruchu i / lub zapaleniem stawów.

Oto kilka wskazówek, jak kontrolować wagę szczeniaka:

Począwszy od około 12 tygodnia, a zdecydowanie od 16 tygodnia, szczenięta powinny przypominać już dorosłą wersję psa. Zobacz tabelę wyników kondycji ciała powyżej i zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem na temat żywienia szczeniąt, aby uzyskać więcej informacji.

Poproś weterynarza o ocenę wagi i stanu ciała szczenięcia podczas rutynowych wizyt.

Upewnij się, że obliczasz odpowiednią liczbę kalorii dla swojego szczeniaka (skorzystaj z naszego wygodnego kalkulatora) i nie zapomnij uwzględnić w tym wszystkich smakołyków.

Przyczyny i winowajcy

Zapobieganie i leczenie nadwagi i otyłości u psów sprowadza się do diety.

Jeśli zaczynasz podejrzewać, ze Twój pies tyje i nie jesteś pewien dlaczego, istnieje wiele możliwych powodów, od tego, jak jest trenowany, przez jego genetykę, aż po pytanie, czy jest wykastrowany. Zacznijmy od przeglądu czynników ryzyka otyłości psów:

Wiek: wraz z wiekiem psy częściej cierpią na nadwagę.

Rasa lub genetyka: Niektóre rasy mają mniejsze zapotrzebowanie na energię lub mogą być bardziej predysponowane genetycznie do większej wagi. Zaakceptowane oficjalne standardy ras mogą również przyczynić się do problemów z otyłością. Europejskie badania wykazało, że prawie 1 na 5 psów wystawowych miało BCS powyżej 5.

Kastracja lub sterylizacja: Kastracja lub sterylizacja może powodować przyrost masy ciała zarówno u samców, jak i samic. Jest to najprawdopodobniej związane z wpływem hormonów płciowych na apetyt, wysiłek fizyczny, a może przede wszystkim utratę beztłuszczowej masy ciała po zabiegu.

Przekarmianie: winowajcami są wysokokaloryczne suche pokarmy i komercyjne smakołyki. Należy również pamiętać, że jeden duży posiłek dziennie może prowadzić do przekarmienia. Podawaj posiłki częściej – i pamiętaj, że kontrola wielkości porcji jest niezbędna.

Brak ruchu: codzienne poruszanie się psów jest równie ważne, jak w przypadku ludzi. Zwierzęta, które ćwiczą mniej, wymagają mniej kalorii niż zwierzęta aktywne.

Płeć: Samice częściej mają nadwagę niż samce, a częstość jej występowania wzrasta po sterylizacji.

Nawet jeśli u psa występują czynniki ryzyka wystąpienia otyłości, ostatecznie wpływają one tylko na metabolizm i liczbę kalorii, które pies musi zjeść w ciągu dnia. Ale zapobieganie i leczenie nadwagi sprowadza się do diety. Właściciele powinni upewnić się, że karmią swojego psa odpowiednią ilością kalorii zgodnie z jego potrzebami. Oto rodzaje rzeczy, które mogą prowadzić do przyjęcia zbyt wielu kalorii:

Brak konsekwencji w porcjowaniu karmy lub dowolne karmienie. Precyzyjne ważenie i konsekwencja mają kluczowe znaczenie dla określenia liczby podawanych kalorii. Rozmiar łyżki lub miski również ma znaczenie: taka, która jest zbyt duża dla małego psa, z pewnością spowoduje problemy. Dietetycy zalecają ważenie jedzenia, zwłaszcza dla najmłodszych. Unikaj również podawania karmy, według uznania psa. „Niektóre psy potrafią same wyznaczać sobie limity przez jakiś czas” – mówi Shmalberg – „ale jeśli ich metabolizm się zmienia, trudno jest to monitorować”.

Obfite posiłki. Karmienie mniejszymi, częstszymi posiłkami spala więcej kalorii. Niektóre badania sugerują, że karmienie raz dziennie (nawet kontrolowane pod kątem kalorii) jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nadwagi.

Zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Czy o tym wiedzieliście? Nie ma standaryzacji zaleceń żywieniowych na workach z karmą dla zwierząt, a liczby te znacznie się różnią. Najlepiej obliczyć kalorie, a następnie sprawdzić liczbę kalorii przypadającą na szklankę, puszkę lub opakowanie.

Przysmaki. Prawda jest taka, że wiele psów otrzymuje dużo kalorii z przysmaków. W zależności od przysmaku zawartość kalorii może wynosić od kilku do ponad stu. Podczas ustalania dziennego spożycia kalorii psa ważne jest, aby wziąć pod uwagę smakołyki. Większość weterynarzy zaleca ograniczenie smakołyków do minimum: około 10 do 20 procent całości.
Resztki ze stołu. Pokarmy, które jesz, zakładając, że są zdrowe, mogą być doskonałym źródłem pożywienia dla Twojego psa. Ale podobnie jak smakołyki, jeśli nie są uwzględnione w dziennym zapotrzebowaniu, mogą dodać znaczące kalorie do diety Twojego szczeniaka. „Ludzie mają trudności z liczeniem kalorii i porcjami pożywienia dla swoich zwierząt” – twierdzi Shmalberg. „Czymś innym jest spożycie przez Ciebie posiłku w restauracji na diecie 2000 kalorii niż w przypadku chihuahuy, który potrzebuje tylko 200 kalorii dziennie”.

Przekarmianie, ponieważ Twój pies jest „bardzo aktywny”. Większość psów i sportów dla psów obejmuje stosunkowo krótkie okresy intensywnej aktywności, innymi słowy, niewystarczające, aby zwiększyć zapotrzebowanie na kalorie. Pies będzie potrzebował więcej kalorii tylko wtedy, gdy pokonuje duże odległości podczas ćwiczeń, na przykład podczas wielokilometrowej wędrówki lub biegania obok ciebie podczas jazdy na rowerze. (Psy myśliwskie są również bardzo aktywne, ponieważ pokonują duże odległości).

Czy ćwiczenia i nuda wpływają na przyrost masy ciała?

To, co większość właścicieli uważa za regularne ćwiczenia, takie jak wycieczka po okolicy, tak naprawdę nie spala mnóstwa kalorii. Dlatego ćwiczenia nie są jedyną rzeczą, którą należy zmienić jeśli próbujesz pomóc swojemu psu schudnąć lub zapobiec przybieraniu na wadze. Powinieneś ćwiczyć swojego psa z wielu powodów, ale bez względu na wszystko, jeśli karmisz go nadmierną ilością kalorii, nadal prawdopodobnie przybierze na wadze.

Najwyraźniej psy, które ćwiczą mniej, wydają się mieć predyspozycje do otyłości, a psy otyłe i z nadwagą są mniej aktywne. To klasyczna sytuacja typu „co było pierwsze – kura czy jajko?”. Monitorowanie aktywności udokumentowało, że jest to prawdą nawet w ciągu dnia, gdy właścicieli psów nie ma w domu. „Nie jest do końca jasne, czy jest to przyczyna czy skutek otyłości” – mówi Shmalberg. „Jednak niektóre badania sugerują, że pojedyncze psy – to znaczy, jeśli w gospodarstwie domowym nie ma innego psa – są narażone na zwiększone ryzyko. Tak więc niektóre interakcje społeczne, czy to z Tobą, czy z innym zwierzakiem, prawdopodobnie mają wpływ na metabolizm”.

Czy stan zdrowia może powodować nadwagę?

Jeśli rozpoczynasz plan odchudzania to zdecydowanie musisz informować weterynarza na bieżąco.. Najlepiej jest dowiedzieć się, jak szybko i ile kilogramów powinien tracić Twój pies, a także dowiedzieć się, jak zachować dobrą masę mięśniową – chcesz, aby Twój pies stracił tłuszcz, a nie mięśnie. Twój weterynarz może przebadać pupila w poszukiwaniu przyczyn medycznych, które także mogą powodować przyrost masy ciała:

Niedoczynność tarczycy jest częstą przyczyną obniżonego metabolizmu u psów, zwłaszcza tych w średnim wieku. Twój weterynarz sprawdzi to za pomocą szybkiego badania krwi.

Zespół Cushinga to nazwa stanu, w którym pies wytwarza zbyt dużo kortyzolu („hormonu stresu”). Może to prowadzić do zwiększonego apetytu, utraty masy mięśniowej oraz zwiększenia zapasów tłuszczu i zwiększenia masy ciała.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i inne bolesne stany mogą powodować obniżenie poziomu aktywności psa, co często prowadzi do przyrostu masy ciała.

Problemy zdrowotne otyłych psów

Nie ma wątpliwości, że pies z nadwagą lub otyłością jest skazany na problemy zdrowotne – oto najczęściej występujące i najlepiej przebadane:

Zmniejszona długość życia: badanie spokrewnionych ze sobą labradorów wykazało, że otyłe psy żyły o 1,8 roku krócej niż ich szczupłe odpowiedniki.

Choroba zwyrodnieniowa stawów: w tym samym badaniu otyłe psy wykazywały wcześniejsze i cięższe zapalenie stawów niż psy chudsze. Stan ten może częściowo wynikać z dodatkowego obciążenia stawów, ale obecnie uważa się, że jest to również, co ważniejsze, wynik stanu zapalnego, który powoduje otyłość w organizmie.

Wolniejszy powrót do zdrowia po operacji: wydaje się, że utrata masy ciała u zwierząt z nadwagą pomaga im szybciej wracać do zdrowia po poważnych operacjach, takich jak naprawa więzadła krzyżowego czaszki (podobnie jak w przypadku ACL u ludzi).

Zaostrzona choroba układu oddechowego: stany takie jak zapadnięcie tchawicy, powszechne u wielu małych ras, pogarszają się na skutek nadmiar tłuszczu. To samo dotyczy zespołu brachycefalicznego, trudności w oddychaniu, które występują u niektórych psów o krótkich pyskach, takich jak mopsy.

Efekty metaboliczne: nadmiar tłuszczu wydaje się powodować zmiany wrażliwości na insulinę (która wpływa na poziom cukru we krwi) oraz w poziomie tłuszczów we krwi. Co ciekawe, cukrzyca nie jest jednak skutkiem ubocznym otyłości u psów, w przeciwieństwie do ludzi i kotów.

Nietolerancja ciepła: psy z nadwagą znacznie częściej umierają z powodu udaru cieplnego niż psy o zdrowej wadze.
Choroby skóry: niealergiczne choroby skóry odnotowano częściej u psów z nadwagą.

Nowotwory: niektóre – ale nie wszystkie – rodzaje raka wydają się występować częściej u psów z nadwagą lub otyłością.
Zmniejszona aktywność: badania dotyczące monitorowania aktywności wykazały, że psy z nadwagą poruszają się znacznie rzadziej niż ich szczupli rówieśnicy. To tylko potęguje problem.

Niska jakość życia: ocena jakości życia przez właścicieli wyraźnie pokazuje różnicę w ogólnym samopoczuciu szczupłych psów w porównaniu z psami z nadwagą i sugeruje, że szczupłe psy są zdrowsze i bardziej szczęśliwe.

Na horyzoncie pojawiły się też nowsze badania. „Prowadzone są interesujące badania nad sposobami, w jakie otyłość może wpływać na ekspresję określonych genów. Oczywiście, pewne geny mogą być również czynnikiem predysponującym do otyłości” – mówi Shmalberg. Pojawiają się również badania dotyczące tego, jak nadwaga może wpływać na mikrobiom lub bakterie w jelitach i odwrotnie. Niedawne badanie wykazało istotne różnice w populacjach bakterii u otyłych w porównaniu z psami o prawidłowej wadze.

Otyły szczeniak wyrasta na otyłego psa

Otyły szczeniak może napotkać na jeszcze bardziej długofalowe problemy. Dodatkowa waga może obciążyć rosnącą strukturę szkieletową młodego psa i wpływać na hormony wzrostu, co może prowadzić do nasilonego stanu zapalnego. „Wiemy również, że szczenięta z nadwagą częściej cierpią na rozwojową chorobę ortopedyczną, która jest zespołem możliwych problemów charakteryzujących się nieprawidłowym rozwojem kości i struktur stawów” – mówi Shmalberg. „Może to powodować problemy z chodzeniem, deformacje kończyn, bóle kości i stawów i stworzyć sytuację, która predysponuje psa do wczesnego wystąpienia zapalenia stawów”.

Chociaż badania te wciąż są w toku, uważa się również, że otyłość we wczesnym wieku ma długotrwały wpływ na metabolizm psa, więc może być bardziej prawdopodobne, że będzie miał nadwagę, gdy zacznie sie starzeć, a zatem będzie miał predyspozycje do wystąpienia wszystkich wymienionych powyżej problemów. Gorszy metabolizm w krytycznym okresie rozwoju szczeniaka może również utrudniać psu utratę wagi w późniejszym okresie.

Jak pomóc psu schudnąć

Najważniejszym czynnikiem w każdym planie odchudzania psa jest dieta – zarówno rodzaj pożywienia, jak i ilość mają znaczenie. Ćwiczenia są zawsze zalecane, ale zwykle niewystarczające do znacznej utraty wagi. Naprawdę ważne jest, aby pamiętać, że w utratę wagi musi być zaangażowana cała rodzina. Potrzeba poświęcenia i zaangażowania każdego opiekuna Twojego psa, aby upewnić się, że pozostanie na właściwej drodze (i że zabłąkane smakołyki nie wślizgną się do jego miski). „Niepowodzenie, jeśli chodzi o utratę wagi przez psa jest zwykle związane z tym, że właściciel nie karmi go odpowiednią ilością kalorii” – mówi Shmalberg. Jeśli jesteś gotowy na to, aby dowiedzieć się, jak wprowadzić program odchudzania w życie Twego pupila, jesteś we właściwym miejscu. Oto jak krok po kroku pomóc psu schudnąć.

Plan diety dla psa z nadwagą

Znajdź idealną masę ciała swojego psa. Skonsultuj się z weterynarzem – wtedy będziesz mieć to, czego potrzebujesz, aby określić, ile kalorii powinien dziennie spożywać.

1. Stwórz plan monitorowania wagi. Rozpocznij od dokładnego odczytu masy początkowej psa, a następnie zaplanuj regularne ważenie pupila. W przypadku dużych psów możesz porozmawiać z weterynarzem o zaplanowaniu regularnych wizyt (zalecamy co dwa tygodnie). Mniejsze psy możesz ważyć w domu na zwykłej wadze: najpierw zważ siebie, następnie zważ się trzymając psa i odejmij pierwszą liczbę od drugiej. W dzisiejszych czasach w Internecie można również kupić dość niedrogie wagi dla zwierząt, odpowiednie dla różnych rozmiarów psów.

2. Oblicz początkowe dzienne spożycie kalorii Twojego psa. Zwykle oblicza to Twój weterynarz, ale możesz również użyć równania 70 x (idealna masa ciała w kg) ^ 0,75. Pamiętaj, aby stosować to w porównaniu do idealnej masy ciała. Alternatywnym podejściem dla psów z nadwagą jest zmniejszenie dziennych kalorii o około jedną trzecią.

3. Dawkuj smakołyki. Przysmaki liczą się w dziennym spożyciu kalorii Twojego psa, więc ustal rozsądną liczbę smakołyków, które będziesz mu oferować dziennie, i zsumuj ich kaloryczność. Rozważ treningowe smakołyki, które mają po kilka kalorii. Odejmij tę liczbę od całkowitej dziennej liczby kalorii (powyżej), a poznasz dokładną ostateczną ilość kalorii, jaką Twój pies powinien otrzymać w pożywieniu. Spróbuj nagradzać dobre zachowanie zabawką, wspólną zabawą lub w inny sposób, który nie zawiera kalorii. Poinformuj wszystkich domowników i gości o diecie Twojego psa, aby powstrzymać ich przed oferowaniem przysmaków lub resztek ze stołu.

4. Określ odpowiednią żywność i jej ilość. W poniższej sekcji omówimy temat doboru odpowiedniej karmy dietetycznej dla Twojego psa. Najlepszą opcją są odmierzone karmy dostosowane do wagi Twojego psa (takie jak NomNomNow). Ważenie żywności jest kolejnym istotnym czynnikiem pod względem dokładności, a następnie zastosuj precyzyjne miarki.

5. Ustal harmonogram. Podawaj psu co najmniej dwa posiłki dziennie; częstsze posiłki pomogą spalić jeszcze więcej kalorii. Ponownie sprawdź wagę po dwóch tygodniach diety. Idealnie byłoby, gdyby Twój pies tracił od 0,5 do 2 procent swojej początkowej masy ciała tygodniowo lub około 2 do 8 procent miesięcznie. Początkowo może tracić na wadze w szybszym tempie z powodu utraty wody – więc jeśli zauważysz, że stracił więcej niż 2 procent tygodniowo na początku, nie ma potrzeby zmiany.

6. Dostosuj kalorie w razie potrzeby. Monitoruj utratę wagi swojego psa i zwiększaj lub zmniejszaj spożycie kalorii, aby upewnić się, że osiągasz docelową dawkę. Jeśli musisz zmniejszyć ilość karmy podawanej pupilowi, a on nadal wygląda na głodnego, spróbuj dodać trochę wody lub nawet bardzo niskokaloryczne warzywa (brokuły, kalafior, seler) do jedzenia.
Zwiększ aktywność. Zachęcaj do powolnego i stałego zwiększania ćwiczeń podczas całego planu odchudzania.

7. Monitoruj postępy po diecie. Kiedy pies osiągnie docelową wagę, nie zwiększaj kalorii zbyt wcześnie ani zbyt gwałtownie – może to doprowadzić do ponownego przyrostu masy ciała. „Metabolizm psa może nigdy nie powrócić do poziomu sprzed nadwagi, więc zawsze będziesz musiał uważać na kalorie” – mówi Shmalberg. W przypadku psów, które potrzebują kilku kalorii więcej, aby zachować szczupłą sylwetkę, jest to zwykle około 10 do 15 procent więcej niż to, czym były karmione podczas planu odchudzania.

Specjalna karma odchudzająca dla psów

Białko dietetyczne: jeśli Twój pies ma nadwagę, chcesz, aby stracił tłuszcz, zachowując jednocześnie masę mięśniową. Białko ma ogromne znaczenie dla utrzymania i wzrostu mięśni szkieletowych, które są kluczowe dla mobilności. Badania wykazały, że zwiększona zawartość białka w diecie może pomóc zachować tkankę mięśniową u psów, u których planowane jest odchudzanie. „Białko wymaga również więcej energii do rozpadu w organizmie psa niż tłuszcz czy węglowodany, więc kalorie z białka mogą być również bardziej korzystne dla utraty wagi” – uważa Shmalberg. Jeśli chodzi o ilość białka, badania kliniczne sugerują, że 75 gramów na 1000 kalorii pożywienia to minimalna ilość potrzebna do zachowania beztłuszczowej masy ciała – ale więcej również może być korzystne. Sprawdź tutaj nasz kalkulator, aby dowiedzieć się więcej.

Więcej niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych: głównym celem odchudzającej karmy dla psów jest ograniczenie liczby kalorii. Ale nie chcesz z pewnością ograniczać niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje Twoje zwierzę. Karma o podwyższonej zawartości witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych zapewni Twojemu pupilowi to, czego potrzebuje, nawet jeśli ogólnie je mniej.

Dodatkowy błonnik i / lub woda: wszyscy wiemy, że zwierzęta przyzwyczajone do otrzymywania określonej ilości jedzenia nie będą zachwycone, gdy ta ilość zostanie nagle zmniejszona o jedną trzecią. Karma o wysokiej zawartości błonnika lub wody pozwala na dostarczenie psu większej ilości pokarmu bez zmiany kalorii – mówi Shmalberg. Jeśli chodzi o błonnik, szukaj produktów zawierających warzywa bogate w błonnik, takich jak brokuły, kalafior, seler i zielona fasola. Możesz także spróbować dodać niskokaloryczne, bogate w błonnik warzywa do istniejących posiłków. Dodanie większej ilości wody do posiłku jest łatwe: wybieraj produkty w puszkach lub świeże (krokiety zawierają zwykle mniej niż 10% wody, podczas gdy karma z puszki lub świeża to na ogół ponad 70%). Możesz także namaczać krokiety w wodzie przez kilka minut przed karmieniem.

Łatwe do wydzielania porcje: posiadanie wstępnie zważonej karmy w dokładnych ilościach, jak NomNomNow, eliminuje wszelkie domysły (dostosowujemy indywidualne porcje do potrzeb każdego psa). Jeśli to nie jest możliwe, najdokładniejszym sposobem mierzenia kalorii jest ważenie żywności, chociaż może to być uciążliwe. W przeciwnym razie, aby utrzymać stałą kaloryczność objętościowo, najlepiej jest stosować karmę podzieloną na jednakowe porcje, np. jeśli używasz miarki.

Smaczna karma: podczas diety chcesz, aby Twój pies nadal był zainteresowany jedzeniem. Jednym z największych wyzwań w przypadku niektórych produktów odchudzających jest ich smak, prawdopodobnie ze względu na dodatkowy błonnik lub mniejszą zawartość tłuszczu. Karma w puszkach lub świeża może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ charakteryzuje się bardziej wyczuwalnym smakiem i zapachem niż krokiety, na który psy zazwyczaj reagują.

Suplementy naturalne: istnieją dowody na to, że niektóre naturalne suplementy, zarówno w pożywieniu, jak i podawane oddzielnie, mogą być pomocne, mówi Shmalberg. Należą do nich L-karnityna, która pomaga mitochondriom w wykorzystywaniu tłuszczu jako energii, olej rybny, który zawiera EPA i DHA, dwa kwasy tłuszczowe pomagające regulować hormony związane z otyłością, oraz suplementy ziołowe, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty i cynamon, które mogą pomóc w zwalczaniu niektórych skutków otyłości spowodowanych insulino opornością i zmniejszonym metabolizmem. Skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania porady dotyczącej dawkowania.

Programy ćwiczeń dla otyłych psów

Chociaż program ćwiczeń psa jest ważny, pamiętaj, że większość kalorii w każdym planie odchudzania należy zrzucić poprzez zmniejszenie ilości jedzenia. „Jest mało prawdopodobne, że Twój pies będzie tolerował na tyle dużo ćwiczeń, aby schudnąć bez jednoczesnego zmniejszania kalorii” – mówi Shmalberg. Ćwiczenia muszą być zaprojektowane z uwzględnieniem specyfiki twojego psa – wiele zwierząt z nadwagą, szczególnie tych w średnim wieku, może cierpieć na zapalenie stawów lub inne schorzenia ograniczające wytrzymałość. Spacery są najlepszym ćwiczeniem dla większości psów, ponieważ nie powinny nadmiernie obciążać układu sercowo-naczyniowego i mają niewielki wpływ na stawy. (W rzeczywistości chodzenie może być korzystne u psów z zapaleniem stawów, ponieważ pomaga utrzymać masę mięśniową i rozprowadzać płyn stawowy, który zapewnia odpowiednie ich nasmarowanie).

Oto jak zaprojektować plan ćwiczeń dla psa:

Jeśli Twój pies już wykonuje kontrolowane ćwiczenia (spacery, zabawy itp.), zwiększ jego aktywność o około 25%. Jeśli jest mało aktywny, zacznij od zalecanych przez American Animal Hospital Association pięciominutowych spacerów trzy razy dziennie.

Staraj się zapewnić swojemu pupilowi około godziny ćwiczeń dziennie, o ile będzie w stanie to tolerować. Ilość kalorii spalanych przez Twojego psa w tym okresie zależy od pokonanej odległości. Psy podczas spacerów spalają około 0,75 kalorii na kilogram na milę.

Ćwicz psa w chłodniejszych porach dnia (rano, wieczorem) lub, jeśli jest bardzo gorąco, w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów z krótkimi nosami.

Zawsze noś z sobą wodę: podróżne lub składane miski to dobry pomysł. Ale napoje sportowe zostaw w domu – psy pozbywają się ciepła, dysząc, a nie pocąc się, więc nie tracą elektrolitów, jak ludzie.

Trzymaj się blisko domu, dopóki nie będziesz wiedział, jak poradzi sobie Twój pies, i przygotuj plan B na wypadek, gdyby Twój pies nie był w stanie samodzielnie wrócić.

Unikaj wzniesień i spadków w terenie, które powodują większe obciążenie nóg, dopóki nie będziesz realizował bardziej zaawansowanego planu ćwiczeń. Pagórki mogą pomóc spalić więcej kalorii i zbudować mięśnie dopiero wówczas, gdy Twój zwierzak przyzwyczai się już do ćwiczeń.

Zadbaj o przycięcie pazurów. Kiedy są zbyt długie, mogą zmienić pozycję palców u nóg i utrudnić chodzenie. Spraw, aby to doświadczenie było przyjemne. Pies z nadwagą może na początku nie być podekscytowany ćwiczeniami i może dość łatwo się męczyć. Pochwały, zabawki i czas spędzony z Tobą mogą zostać wykorzystane jako nagrody. Możesz podawać niskokaloryczne smakołyki, ale pamiętaj, aby uwzględnić je w ogólnym planie kalorii. Jeszcze lepiej, zamiast smakołyków, używaj części codziennej karmy swojego psa, aby wynagrodzić go podczas ćwiczeń. Tylko nie przesadź: zbyt duża ilość karmy tuż przed lub w trakcie ćwiczeń może powodować problemy.

Zmieniaj rodzaj aktywności w miarę postępów psa. Spróbuj aportowania, spacerów po wzgórzach lub biegania.

Pływanie to dobre ćwiczenie o niskiej intensywności, ale jeśli Twój pupil nie pływał wcześniej, musi zacząć od kamizelki ratunkowej. Bieżnie podwodne (do znalezienia w ośrodkach rehabilitacyjnych) są często używane do wspomagania utraty wagi u psów leczonych z powodu schorzeń ortopedycznych.

Jest mało prawdopodobne, aby Twój pies mógł znieść wystarczającą ilość ćwiczeń, które pomogłyby mu schudnąć, nie zmniejszając jednocześnie liczby kalorii.

Dietetyczne tabletki dla psów

Czy istnieje coś takiego jak pigułka dietetyczna dla psów lub środek zmniejszający apetyt? Krótko mówiąc, nie. Według Shmalberga nie ma w dzisiejszych czasach dostępnych leków pomagających zwierzętom schudnąć. Kilka lat temu na rynku pojawił się lek znany jako Slentrol (lub dirlotapid) – wydawał się pomagać psom w uczuciu sytości poprzez zwiększanie stężenia określonego hormonu, a także zapobiegał wchłanianiu tłuszczu. Na Slentrolu psy traciły na wadze w tempie podobnym do tego, co na diecie, ale bez ograniczania ilości pożywienia. Jednakże po pojawieniu się efektów ubocznych w niektórych przypadkach – wymiotów, biegunki i zmian w markerach wątroby – lek został odstawiony przez producenta i do dziś nie wynaleziono zamiennika.

Chirurgiczne metody pomagające zlikwidować otyłość u psów

Podobnie jak pigułki dietetyczne, u psów z nadwagą nie przeprowadza się raczej operacji. „Ograniczanie kalorii jest generalnie skuteczne i całkowicie kontrolowane przez właścicieli”, mówi Shmalberg, „więc obecnie nie oferuje się żadnych tego typu operacji. Operacje bariatryczne, takie jak te wykonywane na ludziach, były wykorzystywane w badaniach naukowych – ale prawdopodobnie zajmie trochę czasu, jeśli w ogóle, zanim staną się realnymi opcjami”.

Rozwiązania typowych problemów z utratą wagi u psów

Próbujesz pomóc swojemu najlepszemu przyjacielowi zrzucić kilka kilogramów, ale napotykasz na przeszkody? Oto co należy zrobić. Wybierz hipoalergiczną suchą karmę z jagnięciną Ted & Juliet, a Twój pies nigdy nie będzie miał szansy na otyłość

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pamika, wybredny bichon

Pamika, wybredny bichon

Pytający: Chciałbym zapytać, co mogę zrobić z moim bardzo wybrednym psem, który ma problemy z jedzeniem. Pamika to bichon havanese, który mieszka z dwoma zwykłymi kotami. Nie ma ulubionego jedzenia, a często nawet nie chce jeść tego samego jedzenia drugi raz. Nigdy...

czytaj dalej
Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii