Border Collie

Rasa psów rasy Border Collie została opracowana w celu zbierania i pilnowania owiec w pagórkowatym kraju przygranicznym między Szkocją a Anglią. Są znane z intensywnego spojrzenia lub „oka”, za pomocą którego kontrolują swoje stado. To psy z nieograniczoną energią, wytrzymałością i chęcią do pracy, co czyni je najlepszym psem pasterskim. Border Collie są nadal używane do zaganiania owiec na farmach i ranczach na całym świecie.

Mimo że są to psy rasowe, możesz znaleźć je w schronisku lub pod opieką grup ratowniczych. Pamiętaj o adopcji! Nie musisz kupować psa!

Wysoce wyszkolone i inteligentne, Border Collie wyróżniają się również w różnych psich sportach, w tym w zawodach posłuszeństwa, zręczności, biegania za piłką, śledzenia i gonienia latających dysków. Mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny, o ile mają dużo — dużo! — ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Będziesz także musiał czuć się komfortowo z psem, który od czasu do czasu może Cię przechytrzyć. Jeśli chcesz kochającego, mądrego psa, który sprawi, że będziesz aktywny i stale gotowy do akcji, to może być rasa dla Ciebie!

Więcej na temat rasy

Jeśli kiedykolwiek miałeś przyjemność oglądać Border Collie pilnujacego owiec, wiesz, że obserwujesz mistrza przy pracy, z jego intensywnym spojrzeniem, gdy zbliża się do owcy, jego niemal intuicyjną reakcją na polecenie pasterza i umiejętnym sposób, w jaki kieruje zwierzaki dokładnie tam, gdzie pasterz chce, aby szły. To bardzo inspirujące.

Border Collie, pies średniej wielkości, ważący od 30 do 45 funtów, posiada pozornie nadprzyrodzoną ilość energii i wytrzymałości – odporność, która rozwinęła się, gdy musiał pracować przez cały dzień na wzgórzach i dolinach surowego szkockiego pogranicza. Czasami musiał przebiec 50 mil lub więcej dziennie. Jeśli chodzi o idealnego psa pracującego, nie ma nic lepszego od Border Collie.

Jeśli jest jakaś ciemna strona tej energii i pracoholizmu, ujawnia się, gdy zostaje wprowadzony do rodziny, która go nie rozumie. Nie jest przytulaśnym, kanapowym psem. Nie chce być rozpieszczany. Chce — i potrzebuje — pracy. Nadążanie za intensywną psychiczną i fizyczną wytrzymałością Border Collie jest wyczerpujące, a nawet irytujące dla właściciela lub rodziny, która chce wyluzowanego domowego zwierzaka.

Border Collie jest psem pasterskim, co oznacza, że ma ogromną ochotę zebrać stado. Tym stadem mogą być owce, dzieci, koty, wiewiórki lub cokolwiek, co się rusza, w tym samochody. Ten instynkt podszczypywania, szturchania i szczekania, wraz z jego energią, nie może być mu odebrany. Raczej musi być ukierunkowany. Musi mieć zadanie, niezależnie od tego, czy jest to wypasanie owiec, czy rywalizacja w psich sportach. Szybki spacer lub gra w aportowanie każdego dnia to za mało dla Border Collie.

To powiedziawszy, dla odpowiedniego właściciela Border Collie jest wspaniałym psem do życia. Jego inteligencja i uległa natura sprawiają, że łatwo go trenować. Jest wrażliwy i według tych, którzy go dobrze znają, ma niesamowitą zdolność do zrozumienia, o co go poprosisz, zanim o to poprosisz. Jeśli jest dobrze zsocjalizowany i wyszkolony od szczenięcia, może przystosować się do prawie każdej sytuacji życiowej, która zapewnia wymagane ćwiczenia umysłowe i fizyczne.

Border Collie jest dobrym partnerem dla właściciela, który jest tak samo aktywny jak on, a zwłaszcza dla takiego, który chętnie angażuje się w psie sporty. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu rasa ta wyróżnia się w każdej aktywności, której próbuje, w tym w pilnowaniu owiec, zwinności, łapaniu piłki, latającym dysku, zaawansowanym posłuszeństwie, posłuszeństwie w stylu dowolnym lub tropieniu.

Właściciel lub rodzina, która chce odpowiednio uspołecznić i wyszkolić Border Collie, znajdzie bratnią duszę w tej inteligentnej, wrażliwej rasie.

Border Collie

Najważniejsze fakty

  • Border Collie jest bardzo wrażliwy, często reaguje na najsubtelniejsze polecenia i wydaje się, że jest w stanie z góry przewidzieć pragnienia swojego właściciela.
  • Border Collie, pracoholik, który rozwija się dzięki psychicznej i fizycznej stymulacji, musi mieć zapewniony sposób na ukierunkowanie swojej energii. W przeciwnym razie wymyśli własne zabawy – co może stać się problemem.
  • Border Collie zagania wszystko, co się rusza, w tym dzieci, samochody, ludzi na rowerach, koty i wiewiórki. Może stać się prawdziwym problemem, jeśli pozwoli mu się wędrować po okolicy. Bezpiecznie ogrodzony dziedziniec jest niezbędny.
  • Głośna zabawa małych dzieci może pobudzić instynkt pasterski Border Collie i sprawić, że będzie skubał, szturchał i szczekał.
  • Aby zapobiec nieśmiałości, Border Collie musi być dobrze zsocjalizowany.
  • Border Collie zwykle nie włóczy się bez celu, ale jego ciekawość i inteligencja mogą sprawić, że zostanie mistrzem ucieczek.
  • Aby mieć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy, nielegalnej hodowli lub sklepu zoologicznego. Poszukaj renomowanego hodowcy, który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić się na szczenięta  oraz, że mają ustabilizowany temperament.

Border Collie

Historia

Przodkowie Border Collie istnieją odkąd ludzie w dzisiejszej Wielkiej Brytanii zaczęli używać psów do pilnowania i zaganiania owiec. Na pograniczu Szkocji i Anglii pies pasterski stał się jednym z najcenniejszych atutów, jakie mógł posiadać pasterz, a najlepsze psy użytkowe rozmnażano miedzy sobą.

Rodzaj był zróżnicowany, w zależności od terenu lub pracy wymaganej w każdym regionie. Te psy pasterskie związały się ze swoimi konkretnymi regionami i ostatecznie były znane jako owczarki walijskie, owczarki północne, wysokogórskie collie i szkockie collie. Nazwa Border Collie odzwierciedla jego częściowo szkockie pochodzenie: słowo collie, które odnosi się do owczarków, wywodzi się ze szkockiego dialektu.

W 1860 roku szkockie psy pasterskie zostały pokazane na drugiej wystawie w Anglii. Niedługo później na wycieczce do Balmoral królowa Wiktoria zobaczyła jednego z psów i stała się entuzjastką tej rasy.

RJ Lloyd Price jest uważany za tego, który rozpowszechnił te owczarki. W 1876 roku przywiózł na demonstrację 100 dzikich walijskich owiec do Alexandra Palace w Londynie. Relacja w Livestock Journal opisywała zdziwienie widzów bystrością psów, których jedyną pomocą ze strony przewodników były sygnały ręczne i gwizdki.

Dziś Border Collie jest uznawany za najlepszego psa pasterskiego. Doskonałe zdolności hodowlane tej rasy skłaniają wielu hodowców do popierania hodowli Border Collie wyłącznie zgodnie z normami roboczymi, a nie konformacyjnymi. Border Collie został uznany przez American Kennel Club w dniu 1 października 1995 roku.

Rozmiary

Samce mają od 19 do 22 cali wzrostu i ważą od 35 do 45 funtów. Samice mają od 18 do 21 cali i ważą od 30 do 40 funtów.

Osobowość

Border Collie to dynamika i energia. Jego osobowość jest charakterystycznie czujna, energiczna, pracowita i inteligentna. Szybko się uczy — tak szybko, że czasami trudno jest mu stawić czoła.

Ta rasa lubi być zajęta. W rzeczywistości musi być zajęty lub zacznie się nudzić, co prowadzi do denerwujących zachowań, takich jak szczekanie, kopanie lub ściganie samochodów. Nie jest psem, który spokojnie leży na werandzie, podczas gdy ty popijasz lemoniadę – rozwija się dzięki aktywności. Pamiętaj, że został wyhodowany do biegania i pracy przez cały dzień w towarzystwie owiec.

Border Collie jest również znany z tego, że jest bardzo wrażliwy na każdą wskazówkę swojego przewodnika, od gwizdka, przez sygnał ręką, po uniesienie brwi.

Oczywiście Border Collie nie jest doskonały. Może być silny i niezależny, a jego przymus zaganiania do stada może zostać źle ukierunkowany. W przypadku braku owiec lub wykonywania jakiejś pracy, jest skłonny zaganiać i gonić dzieci, samochody lub zwierzęta.

Może również stać się przestraszony lub nieśmiały, jeśli nie jest odpowiednio uspołeczniony jako szczeniak. Zajęcia dla szczeniąt i mnóstwo kontaktu z różnymi ludźmi, miejscami i rzeczami pomagają wrażliwemu Border Collie zyskać pewność siebie.

Zdrowie

Border Collie są na ogół zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Border Collie będą cierpieć na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i jest wolny od określonej choroby.

Przy Border Collie należy spodziewać się należy spodziewać się certyfikatów zdrowotnych od Ortopedycznej Fundacji dla Zwierząt (OFA) na dysplazję stawu biodrowego (z wynikiem równym lub lepszym), dysplazję łokciową, niedoczynność tarczycy i chorobę von Willebranda, z Auburn University na trombopatię, oraz od Fundacji Canine Eye Registry Foundation (CERF) poświadczającej, że ma dobry wzrok. Świadectwa zdrowia można potwierdzić na stronie internetowej OFA (offa.org).

Dysplazja stawu biodrowego: Jest to stan dziedziczny, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawizny na jednej lub obu tylnych nogach, ale inne nie wykazują zewnętrznych oznak dyskomfortu. (Przesiewowe badanie rentgenowskie jest najpewniejszym sposobem zdiagnozowania problemu.) Tak czy inaczej, zapalenie stawów może rozwinąć się wraz z wiekiem psa. Psy z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być hodowane — więc jeśli kupujesz szczeniaka, poproś hodowcę o dowód, że rodzice zostali przebadani pod kątem dysplazji stawów biodrowych i są wolni od problemów.

Postępujący zanik siatkówki (PRA): Jest to rodzina chorób oczu, która obejmuje stopniowe pogarszanie się stanu siatkówki. We wczesnym stadium choroby chore psy stają się ślepe w nocy, tracą wzrok w ciągu dnia w miarę postępu choroby. Wiele dotkniętych chorobą psów dobrze przystosowuje się do ograniczonego lub utraconego wzroku, o ile ich otoczenie pozostaje niezmienione.

Padaczka: jest to stan neurologiczny, który jest często, ale nie zawsze, dziedziczony. Padaczka może powodować łagodne lub ciężkie napady, które mogą objawiać się jako nietypowe zachowanie (takie jak gorączkowe bieganie, jakby psa goniono, zataczanie się lub chowanie), a nawet grozić upadkiem, sztywnością kończyn i utratą przytomności. Napady są przerażające, ale długoterminowe prognozy dla psów z padaczką idiopatyczną są ogólnie bardzo dobre. Ważne jest, aby zabrać psa do weterynarza w celu prawidłowej diagnozy (zwłaszcza, że napady mogą mieć inne przyczyny) i leczenia.

Anomalia oka: Jest to stan dziedziczny, który powoduje zmiany i nieprawidłowości w oku, które czasami mogą prowadzić do ślepoty. Zmiany te mogą obejmować hipoplazję naczyniówki (nieprawidłowy rozwój naczyniówki), colobomę (wada tarczy nerwu wzrokowego), garbiaka (przerzedzenie twardówki) i odwarstwienie siatkówki. Anomalia ta pojawia się zwykle, gdy pies ma dwa lata. Nie ma leczenia dla tego stanu.

Alergie: Istnieją trzy główne rodzaje alergii u psów: alergie pokarmowe, które leczy się poprzez wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety psa, alergie kontaktowe, które są spowodowane reakcją na substancję miejscową, taką jak pościel, proszki na pchły, szampony dla psów i inne chemikalia oraz alergie wziewne, które są wywoływane przez alergeny w powietrzu, takie jak pyłki, kurz i pleśń. Leczenie różni się w zależności od przyczyny i może obejmować ograniczenia dietetyczne, leki i zmiany środowiskowe.

Aseptyczna martwica kostno-chrzęstna (OCD): Ten stan ortopedyczny, spowodowany nieprawidłowym wzrostem chrząstki w stawach, zwykle występuje w łokciach, ale obserwowano go również w barkach. Powoduje bolesne usztywnienie stawu do tego stopnia, że pies nie jest w stanie zgiąć łokcia. Można go wykryć u psów już w wieku od czterech do dziewięciu miesięcy. Przekarmianie karmą dla szczeniąt z „formułą wzrostu” lub wysokobiałkową karmą może przyczynić się do jej rozwoju.

Opieka

Chociaż Border Collie jest psem bardzo elastycznym, najlepiej nadaje się do środowiska, które daje mu trochę swobody: miejskiego domu z bezpiecznie ogrodzonym podwórkiem lub wiejskiej farmy czy rancza. Ponieważ ma skłonność do zaganiania i pogoni, musi być chroniony przed niezbyt pożądanym instynktem ścigania samochodów.

Bez względu na środowisko, każdego dnia wymaga ogromnej stymulacji psychicznej i fizycznej, a także właściciela, który chce i jest w stanie to zapewnić. Może to być dużym obciążeniem dla właścicieli, którzy nie wiedzą, w co się pakują. Jeśli zastanawiasz się nad Border Collie, upewnij się, że możesz zapewnić mu odpowiednie ujście dla jego naturalnej energii i  bystrego umysłu. Jeśli nie masz farmy z owcami, psie sporty są dobrą alternatywą.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 1,5 do 2 filiżanek wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to oddzielne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym lepiej będzie odżywiać Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do jego miski.

Aby dowiedzieć się więcej o karmieniu Border Collie, zapoznaj się z naszymi wytycznymi dotyczącymi kupowania odpowiedniego jedzenia, karmienia szczeniaka i dorosłego psa.

Kolor futra i pielęgnacja

Rasa Border Collie może pochwalić się dwiema odmianami sierści: szorstką i gładką. Obie są podwójne, z grubszą warstwą zewnętrzną i miękkim podszerstkiem. Odmiana szorstka jest średniej długości z puszkiem na nogach, klatce piersiowej i brzuchu. Odmiana gładka jest krótka na całej powierzchni, zwykle grubsza w teksturze niż odmiana szorstka, a warstwa puchu jest minimalna.

Jego sierść jest najczęściej czarna z białą strzałką na twarzy, szyi, łapach, nogach i czubku ogona, z przypaleniem lub bez. Jednak może być w dowolnym kolorze dwukolorowym, trójkolorowym, merle lub jednolitym, z wyjątkiem białego.

Ciężko pracujący Border Collie nie jest zbyt pedantyczny i nie potrzebuje nadmiernej pielęgnacji, by dobrze wyglądać. Jego odporna na warunki atmosferyczne podwójna sierść wymaga cotygodniowego szczotkowania, aby dobrze rozprowadzić olejek i zapobiec matowieniu w przypadku szorstkiej odmiany sierści. Częstsze szczotkowanie w okresie linienia to dobry pomysł, aby zminimalizować wypadanie włosów w domu (wypadają sezonowo). Kąp go tylko w razie potrzeby — mniej więcej co cztery miesiące lub kiedy jest naprawdę brudny lub okropnie pachnie.

Myj zęby Border Collie co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

W razie potrzeby przycinaj pazurki raz w miesiącu, a raz w tygodniu sprawdzaj uszy pod kątem brudu, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Następnie przetrzyj je co tydzień wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH, aby zapobiec problemom.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, wrażliwośc na dotyk lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust i oczu oraz łap. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe sprawdzenie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Border Collie jest dobrym psem rodzinnym, o ile jest odpowiednio wychowywany i szkolony, gdy jest młody. Dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, chociaż jego instynkt stadny spowoduje, że będzie podgryzał, ścigał i szczekał na dzieci (szczególnie bardzo małe dzieci) i zwierzęta, jeśli jego instynkty pasterskie nie zostaną skierowane w inną stronę.

Jak w przypadku każdej rasy, zawsze powinieneś uczyć dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzorować wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas jedzenia lub snu, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies, bez względu na to, jak przyjazny, nigdy nie powinien być pozostawiony bez opieki, sam na sam z dzieckiem.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
4 tygodnie temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

4 tygodnie temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

4 tygodnie temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

4 tygodnie temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

4 tygodnie temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
1 miesiąc temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Psiaki się zajadają, i mniej się drapią

1 miesiąc temu
Lucyna B.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
1 miesiąc temu
Ewa Rachwałpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie ją zjada. Chrupki w odpowiedniej wielkości. Brak sensacji żołądkowych. Słowem szczęśliwy pies.

2 miesiące temu
zbigniew Wiącekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies, mimo ostrej alergii, po karmie czuje się dobrze.

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Ewelinapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Patyczek znika w mig 🙂 mój piesio uwielbia je.

2 miesiące temu
Ewelinapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Początkowo mój piesek nie chciał jeść karmy suchej, najważniejszy był czas. Cierpliwie czekałam na moment chrupania 🙂 Dostaje najlepszą karmę, wiem, co je. jestem bardzo zadowolona

2 miesiące temu
Małgorzatapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Choć mam wybrednego pieska to karma Oskar jej zasmakowała i chętnie ją zajada.

3 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

 

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1036 opinii